Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte nějakou užitečnou radu nebo se jen chcete nechat slyšet? A ještě chcete svoje myšlenky prodat? Vložení slov a myšlenek do eBooku (digitální knihy) a následný prodej jeho virtuálních kopií přes internet je velmi efektivní a levný způsob, jak sám vydávat své knihy. Přečtěte si tedy následující kroky, které vám pomohou dokončit a úspěšně publikovat váš první eBook.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak napsat eBook

  1. 1
    Přijděte s nápadem. EBooky se nijak neliší od ostatních knih. Jediné, čím se liší, je formát publikace. Tím pádem ten nejdůležitější první krok k napsání eBooku je rozhodnout se, o čem budete psát a následně daný nápad více rozvinout. Nejjednodušší je sednout si a napsat si nějakou frázi nebo větu, která zachycuje hlavní myšlenku, kterou by daná kniha měla obsahovat. Jakmile tohle uděláte, můžete na eBooku začít pracovat.
    • Autoři, kteří chtějí psát fikci by však měli věnovat podstatně více času přemýšlení nad svými nápady a hlavními body zápletky.
    • Formát eBook má tu výhodu, že se jedná o formát volně dostupný nejen na vlastní vydávání knih, ale je v podstatě zdarma. To znamená, že knihy, které jsou příliš krátké na to, aby se vyplatily tisknout, se perfektně hodí na eBook. Nemusíte se tedy bát jakkoliv jednoduchého nápadu.
  2. 2
    Rozviňte svůj nápad či myšlenku. Začněte sepsáním základní myšlenky a promyslete ji z nejrůznějších úhlů. Pomůže vám nakreslit si myšlenkovou mapu. Například, máte v plánu napsat knihu pro začátečníky o tom, jak obchodovat s nemovitostmi. Můžete si napsat věci jako: „licence a poplatky“, „prodejní techniky“ a „výdaje a předpokládané výnosy“. Následně spojte body, které si jsou blízké. Postupem času tak získáte dostatek detailů na to, abyste byli schopni lépe si představit strukturu vaší knihy.
    • Každý druh knihy vyžaduje individuální přístup. Na memoáry a knihy o svépomoci sedí vertikální osnova; na knihu s radami do domácnostmi pravděpodobně lépe sedí síť různých myšlenek.
  3. 3
    Zorganizujte detaily. Poté, co rozvinete a rozšíříte hlavní myšlenku, byste již měli mít k dispozici dostatek informací ohledně vaší základní teze. Následně nejrůznější body a detaily vaší myšlenky přeskládejte do vertikální osnovy tak, aby vše dávalo smysl a kniha měla logický spád. Popřemýšlejte nad tím, co vaši čtenáři budou potřebovat vědět jako první a umístěte základní věci hned na začátek. Jakmile čtenáře seznámíte se základy dané problematiky či myšlenky, představte jim pokročilejší koncepty.
    • Každý důležitý bod vaší myšlenky se nakonec promění v kapitolu. Pokud dokážete rozdělit kapitoly do skupin (například, vaše kniha o domácnosti má kapitoly, které se dají rozdělit podle místností nebo typu problému v domácnosti), udělejte to – proměňte je v oddíly, kdy každý oddíl obsahuje několik příbuzných kapitol.
  4. 4
    Pište. Nezabývejte se názvem knihy, tabulkou s obsahem nebo jinými stylistickými prvky. Prostě si sedněte a začněte psát. Může být pro vás jednodušší začít „psát od prostředku“ – začít psaním vaší oblíbené kapitoly. Nebo můžete psát pěkně popořádku – od začátku až do konce. Nezapomeňte však, že se nemusíte nutně držet jedné a té samé metody. Používejte jakoukoliv metodu, která vám zrovna sedí a která vám pomůže knihu dokončit.
    • Psaní knihy – i krátké knihy – zabere hodně času. Je důležité u toho vydržet a nevzdávat se. Každý den si vyčleňte nějaký čas na psaní nebo si zadejte počet slov, který chcete každý den napsat. Nevstávejte od stolu, dokud to nesplníte. I pokud máte pocit, že jste „zaseknutí“, snažte se „něco“ napsat. Pomůže vám to uvolnit mysl a, aniž byste si to uvědomili, začnou se z vás opět hrnout slova. Nevzdávejte se.
  5. 5
    Zpětně si váš text přečtěte a přepište jej. Jakmile jste knihu dokončili, tak ji dejte alespoň na týden bokem a až pak se k ní vraťte a kritickým okem si ji přečtěte. Nejprve se podívejte na pořadí kapitol a oddílů. Dávají smysl? Často si uvědomíte, že některé části dávají větší smyl na jiném místě. Poté, co jste spokojeni s pořadím kapitol, přečtěte si a opravujte postupně každou kapitolu.
    • Stejně jako psaní, editování zabírá dost času – ne tolik času jako samotné psaní, ale stále je to hodně času. Dejte si za cíl každý den upravit určitý počet slov nebo kapitol.
    • Často zjistíte, že slova, stejně jako kapitoly, musí být jinak uspořádána. Snažte se dát své myšlenky dohromady co nejlépe můžete a nezapomeňte pozměnit i okolní věty, aby vše na sebe skvěle navazovalo.
    • Často se říká, že „mazání je podstata editování“. Pokud se vám zdá, že je nějaká kapitola v nějakém bodě špatná, tak daný bod vymažte.
      • Pokud máte pocit, že daná informace je naprosto nezbytná, ale zároveň nesedí do spádu celé kapitoly, tak ji dejte do rámečku vedle textu nebo se ji pokuste do textu lépe začlenit.
  6. 6
    Přidejte více detailů. Jakmile je jádro knihy pevně dané, tak nastává čas na přidání názvu knihy a materiálu do přední a zadní části knihy (jako je úvod nebo bibliografie). Na název člověk obvykle přijde v průběhu psaní knihy; pokud však máte pochybnosti, tak bezpečnou volbou je vždy jednoduchý a jasný název (např. „Jak obchodovat s nemovitostmi“).
    • Pokud si zvolíte velmi jednoduchý název, tak si zároveň připravte několik náhradních názvů pro případ, že už váš název někdo použil. Nejjednodušší je přidat nějaká přídavná jména nebo své jméno (např. „Jak obchodovat s nemovitostmi podle wikiHow“).
    • Pokud jste použili informace z cizích zdrojů, tak je vždy ocitujte v bibliografii. Pokud jsou vašimi zdroji vaši přátelé, tak jim poděkujte v oddílu Poděkování.
  7. 7
    Přidejte titulní stranu. Stejně jako u normálních knih, titulní strana u eBooků je hlavním marketingovým nástrojem. I když se jedná o digitální knihu, tak titulní strana je to, čeho si potenciální kupci všímají jako první. Buď požádejte o pomoc nějakého profesionálního designéra nebo si titulní stranu navrhněte sami – jste-li schopni vytvořit design, který dobře vypadá a zvýší tržby. Při používání cizích fotek si však vždy ohlídejte autorská práva.
    • I pouhé kousky cizích fotek jsou zakázané. Pokud si nejste jistí, jestli daný obrázek můžete použít, požádejte jeho autora o výslovné povolení.
  8. 8
    Dejte svůj eBook přečíst svým přátelům. Jakmile jste napsali svoji skvělou knihu, tak byste se o ni měli podělit s přáteli, příbuznými nebo i sousedy. Nezapomeňte se zeptat:
    • Jaká ta kniha byla?
    • Co se ti na ní nejvíce líbilo? A co nejmíň?
    • Co se ti nelíbilo?
    • Co můžu zlepšit?
  9. 9
    Poznamenejte si jejich zpětnou vazbu a snažte se knihu vylepšit ještě předtím, než ji oficiálně publikujete. Snažte se vzít v potaz všechny odpovědi a nějak se s nimi v rámci knihy vypořádat. Nebojte se celou knihu přepsat od začátku. Výsledkem bude pravděpodobně pouze podstatně lepší kniha. A pokud ne, tak se vždy můžete vrátit k prvnímu konceptu.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak publikovat eBook

  1. 1
    Shromážděte všechny potřebné informace. Čím jasnější informace ohledně vašeho eBooku budete mít, tím jednodušší pro vás bude jej úspěšně publikovat a propagovat. Na samostatný papír si napište název vaší knihy spolu s názvy jednotlivých oddílů a kapitol, počet slov a přibližný počet stránek. Jakmile máte všechno pohromadě, udělejte si seznam klíčových slov, které nejlépe vystihují vaši knihu a případně si napište i hlavní tezi celé vaší knihy.
    • Na rozdíl od toho, co vás učili ve škole, ne každá práce nutně potřebuje mít nějakou tezi. Pravdou však je, že většina knih z oblasti literatury faktů a vědy nějakou jasnou tezi bude mít.
  2. 2
    Myslete na své čtenáře. Zkuste popřemýšlet nad tím, jaký typ čtenářů vaše kniha bude zajímat (na základě názvu a popisu knihy). Jsou mladí nebo staří? Vlastní domy nebo bydlí v podnájmu? Kolik peněz vydělávají? Šetří nebo utrácejí? Nemusíte na to najímat žádné experty, stačí zkusit hádat. Tyto informace vám pomohou eBook lépe propagovat.
  3. 3
    Rozhodněte se, jak knihu chcete publikovat. Existuje několik způsobů, jak eBook publikovat. Liší se s ohledem na ochranu proti pirátství, vyplácení licenčních poplatků a velikost publika. Zvažte každý z nich a vyberte si způsob, který vám nejvíce vydělá.
  4. 4
    Publikujte ve formátu na čtečky s KDP. Jedna z nejběžnějších platforem je Kindle Direct Publishing (KDP) od Amazonu. KDP umožnuje zdarma formátovat a publikovat eBooky pro Kindle. Kdokoliv, kdo vlastní Kindle, si může zakoupit vaši knihu přes Kindle a přečíst si ji na své čtečce. V případě, že se cena vašeho eBooku pohybuje mezi $2.99 a $9.99, dostanete 70 % z jeho ceny. Největší nevýhodou KDP je fakt, že ke knize nebudou mít přístup lidé, kteří nemají čtečku Kindle, což do jisté míry omezuje velikost okruhu vašich čtenářů.
  5. 5
    Zvažte ostatní vydavatele eBooků. Služby jako je Lulu, Booktango a Smashwords jsou také vhodné na publikování v eBook formátu. Obvykle, základní služby jsou zdarma (nikdy byste neměli platit za vydání eBooku, vzhledem k tomu, že to skoro nic nestojí), ale premium balíčky a služby za poplatek už zahrnují i marketing a editaci. Buďte však opatrní při utrácení peněz, pokud jste to v první řadě ani neměli v plánu. Výhodou však je, že tyto služby vám umožní získat podstatně více čtenářů než KDP a někdy dokonce nabízí autorské odměny. Lulu, například, vyplácí skvělých 90 %!
  6. 6
    Nezapomeňte však na skryté výdaje. Všem profesionálním vydavatelským platformám (včetně KDP) musíte svou knihu poskytnout v určitém formátu. Existují služby, které si vezmou za vás na starosti formátování knihy, ale budou za to chtít zaplatit. Je mnohem levnější si to udělat sám, ale nejprve si budete muset zjistit podmínky dané služby, kterou si chcete zaplatit. Pak si stáhněte všechny nezbytné editační programy a naučte se je používat, abyste dokázali sami správně konvertovat jednotlivé soubory. Pokud se rozhodnete si za vše zaplatit, tak nikdy neplaťte víc než deset tisíc korun.
    • Nikdy nespolupracujte s nakladatelem, který vám nedovolí nastavit si vlastní cenu. Tlačení na cenu může mít negativní dopady na vaše výsledky z několika důvodů a v podstatě se jedná akorát o další poplatek. Zpravidla jsou eBooky nejvýdělečnější, když se pohybují mezi $0.99 (29 Kč) a $5.99 (149 Kč) za kus.
  7. 7
    Vydejte knihu pomocí speciálního softwaru. Pokud byste rádi vydali knihu online, ve velkém množství a bez použití speciálních stránek, tak můžete použít několik speciálních programů, které vám to umožní. Každý z nich se liší v ceně a v nabídnutých funkcích, ale všechny vám umožní dokončit eBook bez jakýchkoliv omezení (co se týče toho kde a jak knihu prodávat). Nezapomeňte však, že protipirátská ochrana je u těchto programů obvykle méně účinná, než u speciálních vydavatelských služeb.
    • Relativně nový program je Calibre, který je rychlý, efektivní a jednoduchý k použití. Lehce dokáže konvertovat HTML soubory (a nejen HTML soubory) do formátu EPUB (standardní formát pro eBooky) a skoro nic nestojí – i když autoři budou velmi rádi za vaše peněžní dary. Většina textových programů dokáže uložit váš text jako soubor HTML.
    • Adobe Acrobat Pro je zlatý standard na tvorbu souborů PFD, které dokáže přečíst takřka každý počítač či zařízení. Acrobrat vám umožní po uložení chránit vaše soubory heslem. Poté, co někomu dáte dané heslo, kdokoliv bude mít k vašemu souboru přístup. Jedná se o efektivní a flexibilní program, který však není zadarmo.
    • OpenOffice.org je populární program zdarma, který je podobný Microsoft Works. Součástí OpenOffice.org je program Writer (textový editor), který dokáže uložit soubory ve formátu PDF stejně jako Adobe Acrobat. Nástroje na psaní nejsou natolik pokročilé, především s ohledem na přidávání titulní strany, ale přesto se jedná o program, který dokáže ochránit vaše soubory stejně jako Acrobat.
    • Existuje spousta dalších programů, které vám mohou pomoci vydat knihu – jak placené, tak i zadarmo. Pokud se vám nezamlouvá žádná z nabízených možností, prohledejte internet a najděte si program, který vyhovuje právě vašim požadavkům.
  8. 8
    Propagujte svůj eBook. Jakmile jste eBook vydali a zaplatili jste za jeho umístění na nějaké stránce na stáhnutí, tak nastal čas na jeho propagaci. Existuje mnoho služeb, které si můžete zaplatit na zvýšení viditelnosti vaší knihy. Pokud si myslíte, že vaše kniha má naději na úspěch, tak se vám to může vyplatit. V každém případě se vám však vyplatí propagovat knihu i sám.
    • Na zvýšení viditelnosti používejte sociální sítě. Napište příspěvek o vaší knize (a přidejte k tomu odkaz na stránku, kde se dá kniha koupit!) na každé sociální síti, kde máte účet: Twitter, Facebook, atd. I takový LinkedIn je skvělé místo na propagaci vaší nové knihy.
    • Myslete chytře pro maximalizaci vaší viditelnosti. Neříkejte lidem o své knize; buďte chytří a myslete do detailů. Dejte odkaz na StumbleUpon, udělejte fotku vaší obrazovky s knihou a dejte to na Instagram nebo o knize udělejte video na YouTube. Použijte všechny možné prostředky k propagaci vaší knihy.
    • Spoléhejte se pouze sami na sebe. Lidé milují, když jsou autoři otevření a přístupní. Dejte jim možnost klást vám otázky v rámci online akce „Otázky a odpovědi“ nebo pošlete zdarma kopie vaší knihy blogerům, kteří se specializují na recenze a požádejte je o interview s vámi.
    Reklama

Tipy

  • Vždy si svoji práci zálohujte. Vytiskněte si vždy jednu nebo dvě kopie a mějte uložené alespoň dvě kopie své výsledné práce. Takto budete vždy připraveni na jakoukoliv pohromu – např. poškozený počítač – a vždy budete mít po ruce kopii.
  • Buďte opatrní s nákupem služeb na editaci a propagaci. Vždy mějte všechno černé na bílém. Pokud vám není zcela jasné, kolik vás to bude stát, nekupujte to.
Reklama

Související články

Jak udělat screenshot ve WindowsJak udělat screenshot ve Windows
Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak hackovatJak hackovat
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak zobrazit XML souboryJak zobrazit XML soubory
Jak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpoznáJak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpozná
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 226 krát
Stránka byla zobrazena 5 226 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama