Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prvním krokem každé jízdy je nasednutí na koně. Abyste se vy ani váš kůň hned na začátku nezranili, je nutné dodržovat správný postup nasedávání. Řiďte se několika následujícími pokyny a za okamžik už budete připraveni vyrazit na vyjížďku.

Metoda 1 ze 3:
Připravte koně

 1. 1
  Doveďte koně na vhodné místo. Vyveďte koně na vhodné, nejlépe rovné místo. Ujistěte se, že máte s koněm dostatek prostoru. Koně mohou ve stísněných prostorách snadno znervóznět a váš úkol tím značně zkomplikovat. Obvykle se na koně nasedá z levé strany, ale dobře vycvičený kůň a zkušený jezdec to zvládne z obou stran.
  • Je důležité, abyste se naučili nasedat z levé i pravé strany. Při vyjížďce se můžete ocitnout ve svízelné nebo nebezpečné situaci (např. pokud jedete po úzké stezce nebo podél srázu) a musíte být schopni zareagovat a nasednout či sesednout z jiné strany, než jste běžně zvyklí.
 2. 2
  Zkontrolujte podbřišník. Podbřišník by měl být dostatečně dotažený, ale pod řemen by mělo být možné volně zasunout dva prsty. Jízda s příliš volným nebo naopak příliš utaženým podbřišníkem je nebezpečná pro koně i jezdce, proto si ho před nasednutím nikdy nezapomeňte zkontrolovat. Pokud se pokusíte nasednout na koně s nedotaženým podbřišníkem, můžete i se sedlem skončit na zemi.
 3. 3
  Upravte délku třmenů. Ačkoli je možné upravit délku třmenů i ze sedla, je snazší to udělat ještě před nasednutím. Správnou délku třmenů můžete přibližně změřit tak, že jednu ruku natáhnete před sebe a dlaň nebo pěst položíte na sedlo (třmenový zámek). Druhou rukou pak přitáhněte třmen směrem k hrudníku. Dolní okraj třmene by měl dosahovat zhruba k podpaží – délka třmene by tedy měla přibližně odpovídat délce vaší paže.
  • Touto metodou získáte vhodnou základní délku, kterou pak můžete poupravit ze sedla. Pomoci vám může i kamarád, který třmen upraví ze země.
 4. 4
  Držte koně v klidu. Ujistěte se, že je kůň klidný, vnímavý a nesnaží se nikam pochodovat. Přehoďte otěže koni přes krk a při nasedání si je přidržujte, abyste měli nad koněm neustále kontrolu. Pokud jste začátečník, poproste kamaráda, aby vám koně během nasedání podržel.
 5. 5
  Připravte si nasedací blok nebo stoličku. Ačkoli není stolička pro jezdce nutností, je skvělou pomůckou, která vám pomůže dosáhnout nohou do třmenu a dostat se do sedla. Opakované nasedání přes sedlový třmen navíc zatěžuje záda vašeho koně a použitím stoličky je budete šetřit. Pokud tedy máte nasedací stupínek k dispozici, přisuňte si ho přesně pod třmen, který budete používat pro nasednutí.[1]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Nasedněte na koně

 1. 1
  Postavte se k vašemu koni a připravte se na nasednutí. Ať už stojíte na stoličce, schůdku nebo na zemi, měli byste stát poblíž levé přední nohy vašeho koně. Z tohoto místa můžete dobře dosáhnout na třmen a zároveň mít koně stále pod kontrolou.
 2. 2
  Uchopte otěže do levé ruky. Držte je dostatečně pevně, abyste mohli rychle zareagovat v případě, že kůň nečekaně couvne nebo začne pochodovat. Zároveň si však dejte pozor, abyste za otěže příliš netahali.
 3. 3
  Vložte levou nohu do třmenu. Pokud máte k dispozici nasedací blok, bude pro vás tento úkol snadnější, ale dá se zvládnout i ze země.
  • Pokud nasedáte ze země, popusťte si levý třmen o několik dírek, abyste na něj snáze dosáhli. Až budete v sedle, jeho délku můžete opět zkrátit.
 4. 4
  Odrazte se pravou nohou, vyšvihněte se nahoru a pravou nohu přehoďte opatrně koni přes hřbet. Levou rukou byste měli stále držet otěže. Pokud je to nutné, můžete si levou rukou pomoci přitáhnutím za sedlovou hrušku, hřívu koně nebo pravou stranu přední rozsochy sedla. Vyhněte se přidržování zadní rozsochy sedla – vyvíjíte tím velký stranový tlak, stahujete sedlo ke straně a rolujete tím i kůži koně pod ním.
 5. 5
  Pomalu dosedněte do sedla. Dosedněte zlehka, abyste koni neporanili hřbet. Pokud je to nutné, upravte délku třmenů, uchopte oběma rukama otěže a můžete vyrazit!
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Další způsob nasednutí

 1. 1
  Postavte se ke koni z levé strany, čelem k sedlu. Jak už bylo jednou řečeno, většina jezdců nasedá zleva, ale obě strany jsou vhodné k nasedání a dobrý jezdec by měl umět nasednout z obou stran.
 2. 2
  Upravte délku otěží. Během celého nasedání byste měli otěže pevně držet, abyste dokázali zareagovat, kdyby kůň začal nečekaně pochodovat nebo se polekal. Zkraťte vnitřní otěž, abyste v případě vyvinutí většího tlaku na udidlo dosáhli otočení hlavy koně směrem k vám a snáz koně zastavili.[2]
 3. 3
  Vložte chodidlo do třmenu. Podle strany, ze které na koně nasedáte, vložte špičku vašeho levého nebo pravého chodidla do třmenu. V našem případě se jedná opět o chodidlo levé. Pokud je pro vás třmen příliš vysoko, pomozte si rukama nebo poproste kamaráda, aby vám pomohl.
  • Situaci vám velmi ulehčí nasedací stupínek nebo jakákoli stolička či podstavec. Pokud máte nějaký k dispozici, stoupněte si nejprve na něj a pak až vložte nohu do třmenu.
 4. 4
  Chytněte se přední části sedla. Pokud jezdíte ve westernovém sedle, chytněte se levou rukou za sedlovou hrušku. Anglická sedla mnoho úchytů nenabízí, proto se můžete přidržet za přední rozsochu sedla nebo koňskou hřívu.
 5. 5
  Vytáhněte se nahoru. Došlápněte do levého třmenu jako byste šli do schodů a pomalu se vytáhněte do stoje s jednou rukou na přední straně sedla. Pravou ruku můžete položit na zadní rozsochu sedla pro udržení rovnováhy, nikdy se za ní ale nepřitahujte!
  • Pokud jsou kolem další jezdci, poproste jednoho z nich o asistenci. Je potřeba, aby vám z druhé strany sedlo přidržel, během nasedání se opřel do protějšího třmene a tím vytvořil protiváhu. Zabráníte tak sklouznutí sedla do strany.
 6. 6
  Přehoďte pravou nohu přes koňský hřbet. Jakmile jste se vytáhli nahoru tak, že vaše břicho je ve stejné linii s posedlím, přehoďte volnou nohu opatrně koni přes hřbet. Dejte si pozor, ať koně nohou nekopnete.[Image:Mount a Horse Step 11.jpg|center]]
 7. 7
  Dosedněte do sedla. Pokud dosednete do sedla těžce jako brambora, můžete vašemu koni způsobit nepohodlí a bolest. Usedejte proto do sedla pomalu a s citem, šetříte tím hřbet zvířete. Časem se celý proces nasedání zautomatizuje a dokážete ho provádět rychle, bez problémů, ale zároveň ohleduplně k vašemu koni.
 8. 8
  Upravte váš sed. Když už jste bezpečně v sedle a máte rovnováhu, můžete poupravit svůj sed a držení těla. Pokud je to nutné, upravte délku třmenů. Vložte obě chodidla do třmenu tak, aby byl našlápnutý v nejširší části chodidla, případně na špičce nohy.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se váš kůň nasedání jezdce bojí, je v této situaci nervózní a zkouší různé úhybné manévry, budete muset být víc trpěliví. Zkoušejte postupně každý krok nasedávání zvlášť a pokaždé, když kůň zůstane v klidu stát, jej pochvalte.
 • Pokud nejste zkušený jezdec, požádejte někoho zkušenějšího, případně rovnou instruktora, aby na vás dohlédl. Abyste předešli svízelným situacím při vyjížďce, nikdy nejezděte sami.
 • Při zacházení s koněm se vždy řiďte zdravým rozumem.
 • Nasedání na koně se klasicky učí z levé strany, nicméně současný výzkum a mnozí specialisté na tuto problematiku doporučují časté střídání stran, ze kterých nasedáte – váš kůň si na to snadno zvykne. Pokud budete střídat nasedání z pravé i levé strany, předejdete asymetrickému vývoji svalstva vašeho koně.
 • Po nasednutí znovu zkontrolujte podbřišník dřív, než vyrazíte na vyjížďku.
 • Pokud se váš kůň začne během nasedání pohybovat, řekněte „hou“ nebo jiný povel k zastavení, na který je kůň naučený, a jemně zatáhněte za otěže.
 • Pokuste se nepoužívat druhý způsob nasedání příliš často, protože velmi zatěžuje záda koně. Nechcete přece vašeho koně zranit!
 • Buďte velmi opatrní, když nasedáte na energického nebo čerstvě obsednutého, nezkušeného koně. V tomto případě si k sobě pro jistotu vezměte pomocníka.
 • Někteří lidé jsou zvyklí nasedat na pochodujícího koně a nevadí jim to. Pokud s tím máte problém, poproste jiného jezdce, aby vám koně během nasedání podržel.
Reklama

Varování

 • Do sedla vždy dosedávejte pomalu a jemně! Nedosedávejte ztěžka a snažte se nikdy „nežuchnout“ koni na hřbet.
 • Při jízdě na koni nezapomínejte na jezdecké boty s podpatkem a ochranou jezdeckou přilbu odpovídající aktuálním evropským bezpečnostním normám.
 • Vždy před nasedáním i jízdou samotnou zkontrolujte podbřišník!
 • Někteří koně jsou velmi citliví. Poté co přehodíte nohu přes hřbet koně, je u některých jedinců vhodné pár vteřin počkat ve stoji v třmenech a až poté dosednout plnou vahou do sedla.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vhodnou jezdeckou výstroj pro koně (sedlo, podbřišník, podsedlovou dečku, uzdu, třmeny atd.)
 • Jezdecké boty
 • Jezdeckou přilbu
 • Nasedací blok
 • Pomocníka (v případě, že jste začátečník)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 490 krát
Kategorie: Koně
Stránka byla zobrazena 2 490 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama