Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zatímco většina novějších modelů aut má pečlivě skrytou kabeláž a různě zabezpečený sloupek řízení, aby se předešlo nastartování bez klíče, starší modely do poloviny 90 let jsou obvykle pro startování bez klíče dobrými pokusnými králíky. Je dobré toto vědět pro případ, že ztratíte klíče a potřebujete auto dostat do provozu. Při pokusech s kabeláží auta však buďte velice opatrní a vždy nejprve vyhledejte v uživatelském návodu k autu konkrétní popis barevného značení a patřičné kabeláže u vašeho modelu vozu. Chcete-li zjistit, jak nastartovat auto bez klíče pomocí kabeláže sloupku řízení i dalších metod, pokračujte na první krok tohoto návodu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Nastartování přes kabeláž v sloupku řízení

  1. 1
    Nasedněte do auta. Nevloupávejte se do něj násilím, pokud jej nevlastníte a nemáte doklady, kterými to prokážete. Také vězte, že násilné vloupání spustí alarm, pokud je jím auto vybaveno.
    • Tato technika, stejně jako ostatně většina metod nastartování auta bez klíče, bude fungovat jen na auta vyrobená před rokem 1995. Novější modely jsou vybaveny celou řadou omykacích mechanismů, která vám, pokud nejste seznámeni s přesnými detaily konkrétního modelu, v jeho nastartování bez klíče zabrání. Pokud tento postup vyzkoušíte na Hondě Civic z roku 2002, nejspíše to skončí spuštěním alarmu a uzamčením startéru, takže s autem už nikdo neojede.
    • Pokud máte k dispozici uživatelský manuál k vozu, ověřte v něm, že lze obejít sloupek řízení a řadicí páku. Touto metodou totiž můžete obojí závažně poškodit.
  2. 2
    Odstraňte plastové kryty sloupku řízení. Obvykle jsou uchyceny skrytými západkami, nebo šrouby Philips # 2. Odstraňte je a uvolněné panely vytáhněte ven.
    • Druhou možností u spousty starších aut je rozbití kolíčků zámku zapalování údery plochého šroubováku na klíčovou dírku, a jeho následné přetočení. Je velmi obtížné (ne-li nemožné) provést to holýma rukama, pokud si však myslíte, že máte dostatečně starý vůz, abyste si to mohli dovolit, můžete to zkusit.
  3. 3
    Najděte konektor kabelového svazku. Jakmile sundáte ze sloupku řízení panely, měli byste vidět kupu elektrických drátů. Nezalekněte se a zjistěte, jak rozpoznat ten správný svazek. Obvykle uvidíte tři hlavní svazky drátů:
    • Dráty vedoucí k ovladačům na jedné straně sloupku řízení, jako jsou ovladače světel, tempomatu a další.
    • Dráty vedoucí k ovladačům na druhé straně, jako jsou ovladače stěračů a vyhřívání sedadel.
    • Dráty vedoucí k baterii, zapalování a startéru, které se táhnou rovně vzhůru po sloupku řízení.
  4. 4
    Svazek baterie, zapalování a startéru si dejte stranou. Jeden z těchto drátů bude primárním zdrojem elektřiny pro spínač zapalování, druhý bude drátem zapalování, a třetí pak startér. Ostatní barvy se budou lišit podle výrobce. Podívejte se do uživatelského návodu nebo na internet, abyste si byli jistí, že dokážete všechny identifikovat.
    • Někdy jsou dráty zapalování hnědé a dráty startéru žluté, dráty baterie jsou však téměř vždy červené. Znovu opakujeme: jistotu získáte jedině s návodem. Nejste MacGyver a hrabáním se v drátech si přivodíte úraz elektrickým proudem.
  5. 5
    Odizolujte asi 2,5 cm izolace drátů z baterie a zamotejte je do sebe. Omotejte je elektrikářskou páskou, pokud ji máte k dispozici. Nedopusťte, aby se zkratovaly o kovové části auta. Spojením těchto drátů si zajistíte elektřinu pro součásti zapalování, takže se motor po spuštění startéru rozběhne.
  6. 6
    Drát pro vypnutí a zapnutí zapalování spojte s drátem baterie. V tuto chvíli by měly ožít kontrolky a ostatní elektrické komponenty auta. Pokud vám stačí poslouchat rádio, máte vyhráno. Pokud chcete s autem odjet, budete muset škrtnout drátem zapalování, což může být nebezpečné. [1]
  7. 7
    S extrémní opatrnosti odizolujte asi 1 cm drátu startéru. Tento drát bude pod proudem, proto musíte být velmi opatrní a nesmíte spouštět odizolované dráty z očí. Koncem tohoto drátu se dotkněte spojených drátů baterie. Nesnažte se drát napojovat, jen s ním škrtněte o dráty baterie, aby auto nastartovalo.
  8. 8
    Vytočte motor. Pokud vám auto chytne, několikrát jej vytočte, aby se motor nezastavil a vy jste nemuseli postupovat celý proces znovu.
    • Jakmile motor chytí, můžete drát startéru sundat a pokračovat v cestě. Když budete chtít motor chcípnout, jednoduše rozpojte dráty baterie a zapalování. [2]
  9. 9
    Rozbijte zámek řízení. Auto máte nastartované a jste připraveni odfičet vstříc západu slunce, ne? Ne! Ačkoliv auto vrčí, sloupek řízení je nejspíš zamčený, takže jestliže chcete řídit a nechcete sjet z nejbližšího útesu, budete jej muset rozbít.
    • U některých modelů aut stačí jen vyloupnout kovovou klíčovou dírku, čímž se uvolní pružina a zámek se rozskočí. Pokud jste do té díry už předtím zkoušeli nacpat šroubovák (protože máte auto z roku 1975 – 1985), zámek už nejspíš povolil.
    • Některé modely aut dobře reagují na trochu zdravého úsilí. Zakruťte volantem silně na obě strany, jako byste se jej snažili ukroutit. Pro zvýšení páky můžete do volantu také zaklesnout kladivo. Pak byste měli slyšet, jak se zámek rozlomil, a volantem by mělo jít otáčet, takže budete schopni řídit.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Odvrtání kolíčků zámku

  1. 1
    Nastavte si vrtačku do zhruba 2/3 výšky klíčové dírky. Vaším cílem je zničit kolíčky zámku, díky čemuž budete auto namísto klíče moci nastartovat šroubovákem. To se běžně dělá u aut, od nichž někdo ztratil klíče.
  2. 2
    Vrtejte zhruba do hloubky klíče. Každý kolíček zámku má dvě části, za nimiž je pružina, vrtejte tedy vícekrát a vrták pokaždé vytáhněte, aby mohly kousky zámku zapadnout na místo.
  3. 3
    Do díry zasuňte šroubovák, jako by to byl klíč. Nemusíte jej dávat moc hluboko, protože kolíčky zámku už jsou rozbité. Šroubovákem zacházejte stejně jako s klíčem – prostě jím otočte asi o čtvrt otáčky po směru hodinových ručiček a zkuste nastartovat. [3]
    • Varování: touto metodou poničíte zapalovací skříňku auta, takže vám jej bude moci ukrást každý člověk se šroubovákem nebo silnými nehty.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Nastartování napojením přístrojové desky

  1. 1
    Otevřete kapotu a nejděte červený kabel cívky. Kabely svíček i cívek jsou téměř u všech vidlicových osmiválců umístěny vzadu. Čtyřválce je mají na pravé straně poblíž středu motoru. Šestiválce pak opačně: na levé straně poblíž středu motoru.
  2. 2
    Vytáhněte startovací kabely. Natáhněte startovací kabel z kladného pólu baterie buďto ke kladné straně cívky, nebo k červenému drátu, který do ní vede. Tím oživíte přístrojovou desku, což je pro nastartování motoru zásadní.
  3. 3
    Najděte solenoid startéru. Na autech značky Ford jej najdete na u pravého podběhu poblíž baterie. Auta GM jej mají na startéru pod volantem.
  4. 4
    Odemkněte volant. Do středu vršku sloupku řízení umístěte plochý šroubovák tak, abyste páčili mezi volantem a sloupkem. Potřebujete vypáčit kolíček zámku z volantu. A žádný strach, tady můžete použít hrubou sílu.
    • Kolíček zámku se nezlomí, ani nespustí alarm, měli byste však narazit na solenoid.
  5. 5
    Spojte solenoid s kladným pólem baterie. Na vršku solenoidu uvidíte malý drátek, pod kterým vede kladný kabel od baterie. Odstraňte ze solenoidu drát spínače zapalování. Za pomoci izolovaného šroubováku spojte kladný kontakt solenoidu s kontaktem, na který je připojen spínač zapalování.
    • Tím dostanete 12 V přímo z baterie, které by měly aktivovat solenoid, načež by měl startér nahodit motor.
    Reklama

Tipy

  • Při startování bez klíče riskujete závažné poškození svého auta.
  • Vozy s počítačovým čipem v zapalování nelze bez klíče nastartovat. Čip spíná jednotku pro řízení automobilových systémů (Electronic Control Module), bez níž auto nejede.
  • Po dojetí do cíle nikdy nenechávejte dráty zapalování spojené. Můžete tím spálit systém zapalování auta, a přinejmenším si tím vybijete baterii.
  • Při špatném pokusu o nastartování bez klíče se u většiny aut spustí alarm.
  • Využijte tyto znalosti zodpovědně.
Reklama

Varování

  • Používejte izolované rukavice.
  • Pokud se dráty zapalování rozpojí při jízdě, motor okamžitě zdechne a vy se tak můžete ocitnout bez pohonu, řízení a brzd.
  • Nikdy toto nevyužívejte s žádným nekalým úmyslem, jako je třeba krádež auta.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 94 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 889 krát
Stránka byla zobrazena 16 889 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama