Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Řízení auta s manuální převodovkou je o něco záludnější než jízda s automatem. Jakmile se to však naučíte, můžete si užít spoustu zábavy a větší kontroly nad autem, a to z hlediska řazení a akcelerace. Než se však budete moci rozjet, musíte se nejprve naučit auto dostat do provozu. Pokračujte tedy na první krok a zjistěte o startování manuálu více.

Část 1
Část 1 ze 3:

Nastartování auta

Stáhnout PDF
  1. 1
    Vložte klíček do zapalování. Ještě s ním však neotáčejte – pokud to uděláte, nic se nestane! Než budete moci bezpečně nastartovat, musíte ještě udělat několik dalších úkonů.
  2. 2
    Najděte spojku, brzdu a plynový pedál. V autě s manuální převodovkou jsou tři pedály: spojkový, brzdový a plynový. Než se rozjedete, musíte naprosto jistě vědět, který z nich je který.
    • Pedál zcela vlevo je spojkový. Umožňuje vám odpojit motor od kol, zatímco řadíte rychlost. Měli byste jej ovládat levou nohou.
    • Pedál uprostřed je brzdový a pedál zcela vpravo je plyn. Oba tyto pedály ovládáte pravou nohou.
    • Pamatujte na to, že se pořadí pedálů nemění podle toho, jestli sedíte v autě s levostranným nebo pravostranným řízením.
  3. 3
    Zkontrolujte, že je zařazený neutrál. Než budete startovat, musíte zkontrolovat, že je zařazený neutrál. Ten poznáte tak, že:
    • je páka převodovky v neutrální poloze. V neutrální poloze je řadicí páka tehdy, když působí na dotyk volně a lze s ní jednoduše pohybovat do stran. Pokud neutrál zařazený není, můžete to napravit tak, že úplně vymáčknete spojku a posunete řadicí páku do prostřední (neutrální) polohy.
    • máte úplně vymáčknutou spojku . Pokud vám to lépe vyhovuje, můžete auto dostat do stavu „vyřazeno“ i tak, že levou nohou zcela vyšlápnete pedál spojky.
  4. 4
    Zapněte zapalování. Jakmile máte zařazený neutrál, můžete otočit klíčkem v zapalování a nastartovat. Pamatujte však:
    • když je auto na neutrálu s řadicí pákou v neutrální poloze, můžete zapalování zapnout, aniž byste museli držet sešlápnutý spojkový pedál.
    • když je však auto na neutrálu jen díky vymáčknuté spojce (čili je stále zařazená rychlost), musíte při otočením klíčku držet sešlápnutou spojku, jinak vám auto poskočí.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Začínáme s řízením

Stáhnout PDF
  1. 1
    Úplně sešlápněte spojku. Jakmile motor běží, musíte před rozjezdem zařadit rychlost (pokud tedy již nemáte zařazeno – v tom případě přeskočte na krok 3). Pro zařazení zcela sešlápněte spojku.
  2. 2
    Posuňte řadicí páku do polohy první rychlosti. S nohou udržující sešlápnutou spojku posuňte řadicí páku do polohy první rychlosti. To u většiny aut znamená pohnout pákou doleva a nahoru – na hlavici řadicí páky by mělo být vlevo nahoře jasně vyznačené číslo 1.
  3. 3
    Pomalu uvolněte nohu na spojce. Velmi pomalu začněte povolovat nohu na spojkovém pedálu. Zvedejte ji, dokud nezačnou padat otáčky motoru a auto se nezačne pohybovat pomalu kupředu. Tato poloha pedálu je známá jako místo "záběru" spojky.
  4. 4
    Začněte sešlapávat plyn. Jakmile se dostane spojka do záběru, je čas začít pomalu a jemně přidávat plyn.
    • Když začne pravá noha sešlapávat pedál plynu, levá noha musí současně s tím pokračovat v uvolňování spojkového pedálu.
    • Když se vše povede jak má, auto se začne pomalu pohybovat vpřed a vy pojedete na jedničku.
  5. 5
    Pozor na zdechnutí. Buďte opatrní – když pustíte spojku příliš prudce, auto chcípne (motor se zastaví) a vy budete muset vše udělat znovu.
    • Na druhou stranu, pokud příliš silně sešlápnete plyn, aniž byste zcela uvolnili spojku, můžete způsobit její opotřebení, nebo dokonce poškodit auto.
    • Nedělejte si však starosti – při prvních pokusech o jízdu s autem s manuální převodovkou je každému souzeno, že mu motor několikrát chcípne. Nalezení perfektní rovnováhy mezi pouštěním spojky a přidávání plynu chce praxi.
  6. 6
    Přeřaďte na druhou rychlost. Když se motor začne dostávat do otáček a zní, jako by byl příliš namáhaný (obvykle kolem 2500 až 3000 otáček za minutu – ačkoliv se to může lišit podle auta), budete muset přeřadit na dvojku. Uděláte to následovně:
    • Pravou nohu sundejte z plynu (je-li to nutné) a levou nohou zcela sešlápněte pedál spojky.
    • Chyťte řadicí pánku a posuňte ji rovnou dolů na druhou rychlost – která by měla být na hlavici vyznačena číslem 2.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zvládnutí rozjezdu do kopce

Stáhnout PDF
  1. 1
    Pochopte záludnost rozjezdu do kopce. Když stojíte v kopci, budete muset při rozjezdu muset postupovat mírně odlišně. Je to nutné proto, aby se vám auto nerozjelo dozadu.
  2. 2
    Použijte brzdový pedál. Při rozjezdu do kopce s pomocí brzdového pedálu začněte s levou nohou stlačující spojku a pravou nohou stlačující brzdu. Zařaďte, uvolněte ruční brzdu a začněte uvolňovat nohu na spojce, dokud se nedostanete do záběru. Nyní pusťte brzdu (spojku držte v záběru, aby auto nezačalo couvat) a sešlápněte plyn trochu více než obvykle. Pokračujte jako normálně.
  3. 3
    Použijte ruční brzdu. Pro rozjezd do kopce s ruční brzdou dejte levou nohu na spojku a zařaďte. Pomalu pouštějte spojku, dokud se nedostane do záběru, a pak odbrzděte ruční brzdu. Jakmile ji uvolníte, dejte pravou nohu na plynový pedál a pokračujte jako normálně.
    Reklama

Tipy

  • Před startováním zkontrolujte, že máte zataženou ruční brzdu, aby se auto nerozjelo.
  • Spojku vždy zcela sešlápněte.
Reklama

Varování

  • Při jízdě v autě vždy používejte bezpečnostní pásy.


  • Při startování vždy mějte nohu na brzdovém pedálu, nebo zatáhněte ruční brzdu. Auto se může rozjet, když vymáčknete spojku, nebo když není zařazená rychlost.
  • Nepokoušejte se sami řídit auto s manuální převodovkou, pokud nevíte, jak na to. Požádejte raději nejprve kamaráda, aby vás to naučil.
Reklama

O tomto wikiHow

Ibrahim Onerli
Spoluautorem článku je :
Instruktor v autoškole
Tento článek spoluautorem článku je Ibrahim Onerli. Ibrahim Onerli je partner a manažer autoškoly Revolution Driving School se sídlem v New Yorku, jejímž úkolem je učinit svět lepším místem díky výuce bezpečné jízdy. Ibrahim trénuje a řídí tým více než 8 instruktorů jízdy a specializuje se na defenzivní řízení a školu smyku. Tento článek byl zobrazen 28 132 krát
Stránka byla zobrazena 28 132 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama