Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pro správné fungování motoru je nezbytně správně nastavený odtrh (mezera) u zapalovacích svíček. Velikost odtrhu ovlivňuje zapalovací teplotu svíčky, která přímo souvisí se zapálením paliva a vzduchu v motoru. Zvětšením mezery získáte větší jiskru, což se hodí pro maximalizaci efektivity upravených motorů. Nastavit správný odtrh zvládnete, když budete vědět, jak jej správně měřit a upravovat.

Část 1
Část 1 ze 2:

Měření odtrhu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte předepsanou velikost odtrhu. Ať už jdete kupovat nové svíčky, koupili jste novou sadu a chcete ji před namontováním zkontrolovat, nebo chcete ověřit správné nastavení stávajících svíček, budete potřebovat znát správnou velikost mezery mezi elektrodami na konci každé svíčky.
  • Předepsaná velikost mezeru bude u každého auta jiná, většinou se však bude pohybovat někde mezi 0,71 a 1,52 mm. Můžete si ji buďto sami vyhledat v návodu k autu, nebo zajít do obchodu s náhradními díly, kde vám ji zjistí. [1]
  • Upravené motory vyžadují kvůli větší procházející energii nastavení užší mezery. Obecné pravidlo říká: čím více výkonu, tím menší bude mezera.
 2. 2
  Najděte si správný nástroj na měření mezery. K tomuto účelu existuje celá řada různých nástrojů, z nichž některé se lépe hodí pro použití s moderními svíčkami, které někdy obsahují náchylné drahé kovy. Na většině měrek najdete i jednu plochou hranu, která slouží k ohýbání spodní elektrody svíčky, čímž můžete mírně upravit velikost mezery.
  • Nejlevnější měrkou je obvykle ta kruhová, která vypadá jako mince. Funguje tak, že hranu „mince“ protahujete mezerou odtrhu, dokud se nezastaví. Hrana měrky je označena podobně jako pravítko, abyste mohli odečíst tloušťku okraje v daném místě. Tento nástroj se hodí pro kontrolu účinnosti starších svíček, také s ním však při měření často nechtěně zvětšíte odtrh.
  • Drátová kruhová měrka funguje v podstatě stejně jako ta předchozí, po obvodu však má umístěné drátové měrky různých délek.
  • Spárová měrka je velmi efektivním a všestranným nástrojem. Vypadá jako kapesní nůž vybavený různými čepelemi s rozdílnými tloušťkami. Některé z nich mají na konci drát, jiné ne. Tyto čepele vložíte do mezery, čímž změříte vzdálenost elektrod. Pro měření větších mezer také můžete použít současně několik čepelí. Spárové měrky se dobře používají při změně velikosti odtrhu.
 3. 3
  Svíčku očistěte. Pokud jste ji právě vytáhli z krabice, měla by být v dobrém stavu. Pokud však kontrolujete svíčku, kterou jste již měli v autě, je dobré ji nejprve očistit kouskem čistého hadříku. Na kontaktech svíček se může vytvořit vrstva bělavých sazí, před měřením byste si je tedy měli alespoň trochu očistit, abyste dostali správnou hodnotu. [2]
  • Pokud jsou kontakty hodně špinavé, můžete na jejich očištění použít i trochu rychle schnoucího alkoholu (90%). Velká vrstva usazenin či zčernání však mohou indikovat, že už je svíčka za zenitem. Pokud jsou tedy svíčky opravdu moc zanesené, zvažte jejich výměnu.
 4. 4
  Změřte odtrh zasunutím měrky mezi elektrody. Mezi konce elektrod svíčku vložte odpovídající čepel či drát měrky, nebo mezi nimi protáhněte kruhovou měrku. Zjistěte velikost odtrhu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Úprava velikosti odtrhu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, zda je nutné odtrh upravovat. Pokud nástroj správné šířky projde mezerou bez dotyku s elektrodami, je odtrh příliš velký. Pokud jej mezi elektrody nemůžete zasunout, je mezera moc malá a musíte ji o něco zvětšit. Pokud se velikost nástroje pohybuje v předepsaném rozsahu, můžete svíčku bez obav namontovat do motoru. [3]
  • Odtrh většiny zapalovacích iridiových svíček není dnes již před instalací třeba nastavovat. Pokud však máte upravený motor, možná budete potřebovat na svíčkách změřit a nastavit odlišný odtrh. Proto jej nezapomeňte patřičně upravit.
 2. 2
  S pomocí nástroje upravte spodní elektrodu. Když svíčku držíte elektrodami dolů, pro zmenšení odtrhu musíte spodní elektrodu nahnout mírně k té horní. Pro zvětšení odtrhu pak jemně ohýbáte spodní elektrodu směrem od horní.
  • Nikdy nehýbejte s elektrodou o více než pár deset (0,5) mm. Ohnout elektrodu nechce moc síly, takže buďte velmi opatrní. Zapalovací svíčky jsou poměrně jemná zařízení a jakékoliv narušení svíčky způsobí nesprávné zapalování.
  • Nejde-li vám nastavit odtrh pomocí nástroje, zkuste elektrodu ohnout na plochém povrchu (třeba na stole). Na elektrodu velmi mírně zatlačte, abyste upravili velikost mezery.
 3. 3
  Odtrh znovu změřte a opět patřičně upravte. Dávejte si pozor, abyste se nedotkli elektrody ve středu svíčky a nepoškodili tak její jádro. Pokud se rozbije nebo vyzkratuje, budete muset svíčku vyhodit a koupit novou.
 4. 4
  Zacházejte se svíčkou velmi jemně. Elektrodu velmi snadno ulomíte a vaše práce přijde nazmar. Proto elektrodu ohýbejte jen malou silou a v malém rozsahu.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se odtrh všech svíček co nejvíce sjednotit.
 • Pokud se barva špiček elektrod u jednotlivých svíček liší, může to značit problém s motorem.
 • Svíčky při instalaci nepřetahujte. Většina hlav motoru je vyrobena z hliníku, u kterého snadno strhnete závit.
 • Zapalovací svíčky nestojí moc peněz a vyrábí se ve dvou nejběžnějších rozměrech: na klíč 16 a 21. Pokud si nejste jisti, jakou velikost potřebujete, kupte si balení od obou druhů, abyste si ušetřili cestu.
Reklama

Varování

 • Vždy zapojte svíčkové kabely v tom pořadí, v jakém jste je vypojovali.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Měrku odtrhu (mezery)
 • 21 ořech a ráčnu
 • Svěrák
 • Hadřík

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 21 260 krát
Kategorie: Auta
Stránka byla zobrazena 21 260 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama