Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Barevný nátěr je šikovný způsob, jak vdechnout starému nábytku nový život. Samotné malování je poměrně jednoduché a vyžaduje jen pár nástrojů a trochu času. Je to skvělý projekt na víkend - starý nábytek se může proměnit ve všechny barvy duhy.

Metoda 1 ze 2:
Příprava nábytku

 1. 1
  Připravte si pracovní plochu, místo, kde budete natírat. Vyložte jej starými ručníky nebo hadry a otevřete okna nebo dveře, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu. Kus nábytku, který se chystáte natřít umístěte na zakrytou pracovní plochu. Nasaďte si respirátor, pokud jej máte, a nezapomeňte také na ochranné rukavice.
 2. 2
  Odmontujte z nábytku všechny kovové součásti, pokud je má. Možná se chystáte zrenovovat šuplíky, šatní skříň nebo dřevěnou truhlici - v tom případě před natíráním odmontujte všechny úchytky, držadla a tak dále. Důvody jsou dva:
  • Zajistíte tak, že kovové součásti nepotřísníte barvou a také že budou natřena všechna místa - oceníte to, pokud budete chtít v budoucnu úchytky vyměnit.
 3. 3
  Všechna otlučená, prošoupaná nebo děravá místa vyplňte speciální pastou na dřevo. Tak docílíte rovného povrchu. Pokud bude pasta po ztvrdnutí trochu přečnívat, napravte to smirkovým papírem nebo bruskou. Po nanesení pasty její přebytky seškrábněte nožem nebo řezákem a nechejte ji dobře zaschnout.
  • Pokud se chystáte vyměnit na nábytku úchytky, držadla a tak dále, vyplňte pastou také všechny díry po těch starých. Uhlaďte, přebytečné množství seškrábněte nožem, a nechte zaschnout.
 4. 4
  Smirkovým papírem teď vyrovnejte povrch nábytku. Můžete použít natrhané kousky smirkového papíru nebo profesionální brusku. Cílem je odstranění starého ochranného laku nebo barvy, aby na dřevu dobře držel podkladový nátěr (primer).
  • Pečlivě obruste i všechny zářezy a záhyby, jak je to jen možné - nejlépe to půjde rukou, nikoliv bruskou.
  • Zvýšenou pozornost věnujte také místům, kam jste nanesli vyplňovací pastu. Obruste je tak, aby byly ve stejné rovině se zbytkem povrchu.
 5. 5
  Odstraňte po broušení všechny piliny a prach. Otřete dřevo jemným hadříkem nebo lehce navlhčenou papírovou utěrkou, aby byl povrch hladký a čistý. Pokud to bude zapotřebí, jemně nábytek omyjte roztokem s čistícím prostředkem, pak osušte papírovou utěrkou a nechte uschnout.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Nanášení podkladového nátěru a barvy

 1. 1
  Pokud chcete, aby vaše práce vypadala profesionálně a dlouho vydržela, naneste podkladový nátěr (primer). Podle velikosti nábytku k tomu použijte štětec nebo váleček a pečlivě po celém povrchu naneste vrstvu primeru. Nezapomeňte na rohy, okraje a jiná těžko přístupná místa - dobře se na to hodí menší štětec. Velké plochy naopak snáze vyplníte malířským válečkem. než začnete nanášet barvu, nechte podkladový nátěr důkladně zaschnout.
  • Opravdu je podkladový nátěr nezbytný? Pokud chcete, aby barva na nábytku dobře držela, byla natřená rovnoměrně a dlouho vydržela, pak podkladový primer rozhodně potřebujete. Nedělejte si starosti s tím, v jak silné vrstvě ho natřete, úplně postačí, když trochu pokryje všechna místa, na která chcete nanést barvu.
  • Pokud naopak toužíte po patinovaném vzhledu, kdy barva vypadá zašlá a nerovnoměrně natřená, primeru se raději vyhněte. Myslete ale na to, že barva se bez podkladového nátěru snadněji ošoupá.
  • Místa, která se na nábytku často používají, jako držadla, opěrky nebo svrchní desky natřete raději silnější vrstvou primeru. Pokud natíráte stůl nebo třeba noční stolek, zvažte použití jedné silné vrstvy, nebo několika slabších - abyste dodali nábytku potřebnou odolnost.
 2. 2
  Až podkladový nátěr zaschne, nábytek ještě lehce osmirkujte. Jemným smirkovým papírem přebruste celý kus. Netlačte příliš, jen lehce zdrsněte povrch. Barva tak bude na primeru držet ještě lépe. Pak důkladně otřete všechen prach a piliny, nejlépe měkkým hadříkem.
 3. 3
  Začněte se samotným natíráním. Nejprve k tomu použijte váleček a teprve poté štětec. Pěnovým malířským válečkem nejprve natřete velké plochy, jako jsou desky, dveře a tak dále. Pak celý kus nábytku přetřete ještě jednou štětcem. Obzvláště pečliví buďte v místech, kam váleček nedosáhl - v rozích, na hranách a v záhybech. Nechejte barvu zaschnout a dobře si výsledek prohlédněte, zda někde neprosvítají nenatřená místa.
  • Zvažte použití speciálních příměsí, které ošetřují dřevo. Výrobky jako Floetrol pro barvy na bázi latexu, nebo Penetrol pro olejové barvy prodlužují dobu zasychání nátěru a vy tak budete mít víc času si pořádně prohlédnout výslednou práci a případně opravit chyby (Barva, která zaschne příliš rychle, může vypadat nerovnoměrná a flekatá). Nebojte se, speciální příměsi nemění odstín nátěru.
  • Pořiďte si na práci kvalitní štětec. S levným a nekvalitním štětcem můžete těžko odvést dobrou práci - uvolňují se z nich štětiny a lepí se do barvy, nátěr navíc nevypadá rovnoměrně. Dobrý štětec je sice o trochu dražší, ale se správnou péčí vám vydrží i několik let.
 4. 4
  Je-li toho zapotřebí, naneste druhý nátěr. Většinou zjistíte, že primer a jedna vrstva nátěru nevypadají příliš profesionálně. Některá místa prosvítají, barva není nanesena rovnoměrně...počkejte, až první nátěr dokonale zaschne (nejlépe přes noc, nejméně ovšem 6 hodin) a pak stejným způsobem, jako jste nanesli první, naneste i druhý nátěr.
 5. 5
  Zafixujte barvu na svém dřevěném nábytku (nepovinné). Až barva dobře zaschne, můžete ji přelakovat nebo nanést speciální ochranný nátěr, abyste ji ochránili před odlupováním a otěrem. Dodáte tak dřevu navíc i trochu lesku, což se může hodit. Pozor, aby krycí lak byl suchý, než nábytek přemístíte tam, kde jej chcete mít.
 6. 6
  <finished>
  Reklama

Tipy

 • Podle toho, jak je nábytek velký, můžete také použít akrylovou barvu ve spreji. V takovém případě většinou není nutné aplikovat ještě krycí lak, protože akrylová barva je velmi odolná.
 • Jeden z triků, jak minimalizovat potřebný počet nátěrů je přidat trochu barvy přímo do primeru. Vznikne tak silnější bariéra mezi nátěrem a dřevem a minimalizuje se tak šance na to, že bude dřevo pod nátěrem prosvítat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Staré hadry, ručníky nebo noviny
 • Smirkový papír
 • Respirátor
 • Čistý hadřík
 • Malířský štětec
 • Primer
 • Barva
 • Krycí lak nebo jiný krycí nátěr

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 178 krát
Kategorie: Nábytek
Stránka byla zobrazena 9 178 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama