Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Může se vám zdát, že natřít dřevo spadá do stejné kategorie snadných úkolů, jako například chůze nebo jízda na kole. Můžete mít pravdu, natíráte-li dřevo na staré stodole. Jdete-li na věc, máte dvě možnosti: udělat to pořádně, nebo jen napůl cesty. Měli byste se snažit o co nejlepší výsledek. S dobrou technikou a trochou trpělivosti můžete dřevo natřít jako profesionál.

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava dřeva k nátěru

 1. 1
  Dopřejte si čas k přípravě dřeva k nátěru. Příprava je pravděpodobně nejopomíjenější část práce, která může být zároveň nejproblematičtější. Vaše umělecké dílo bude dobré jen tehdy, bude-li kvalitní plátno, v tomto případě dřevo. Nátěr nevyplní praskliny ve dřevě, zářezy, díry, ani další nerovnosti dřeva a po zaschnutí je neskryje. Naopak, dá jim pravděpodobně vyniknout.
 2. 2
  Z dřeva odstraňte jakoukoliv starou malbu podle potřeby. Je-li dřevo již jednou natřené, budete pravděpodobně chtít starý nátěr před aplikací nového dstranit. Použijte špachtli na tmel a seškrábněte zhruba tolik starého nátěru, kolik jen můžete; nebojte se, menší ostrůvky zbylé malby později ještě osmirkujete.
  • Nepoužívejte chemické odstraňovače barev, ledaže chcete odstranit mořidlo nebo uzavírací nátěr na olejové bázi. Povrch prostě seškrábejte a zbytky nátěru a špíny očistěte roztokem fosforečnanu sodného. Dřevo dobře opláchněte.
  • Je-li celé dřevo natřené mořidlem nebo uzavíracím nátěrem, použijte roztok fosforečnanu sodného. Místo úplného odstranění mořidla nebo uzavíracího nátěru se soustředte na čištění a smirkování (více o smirkování zmíníme dále), které na dřevě vytvoří porézní povrch, na který lépe přilne nátěr.
 3. 3
  Prohlubně a rýhy na dřevě vyplňte kvalitním tmelem. Použijte ohebnou špachtli na tmel a místa, která podle vás potřebují vytmelit, vyplňte tmelem. V této fázi je lepší použít více, nežli méně tmelu. Po zaschnutí tmelu dané oblasti osmirkujete, v této fázi to tedy nemusíte přehánět s dokonalým nanesením tmelu.
  • K zacelení drobných nebo povrchových nerovností použijte obyčejnou spojovací směs nebo tmel. Počkejte, až zcela zaschne a poté osmirkujte.
  • Zatmelte hluboké a dlouhé praskliny ve dřevě. Použijte malé množství tmelu a dobře tmel zahlaďte před osmirkováním.
 4. 4
  Osmirkujte povrch dřeva smirkovým papírem s hrubou zrnitostí a dokončete smirkovým papírem s jemnou zrnitostí. Začněte osmirkováním míst, kde jste použili tmel nebo výplň a teprve na závěr zahlaďte celý povrch dřeva. Použijte pro tuto práci smirkový papír s jemnou zrnitostí (zrnitost 80-100) a ujistěte se, že jste odstranili veškerý starý nátěr. Zahlaďte jemným smirkovým papírem o zrnitosti 150 nebo více a zahlaďte povrch tak, aby byl připraven na první nátěr. Smirkovým papírem pohybujte po směru let dřeva, ne proti.
  • Excentrická bruska vám ušetří spoustu námahy, obzvláště, upravujete-li velký kus dřeva. Nemáte-li excentrickou ani elektrickou brusku, použijte držák na smirkový papír či brusnou smirkovou houbičku.
  • V případě absolutní nouze použijte obyčejný starý smirkový papír a smirkujte rukou. Bude to pravděpodobně těžká a zdlouhavá práce, v závislosti na velikosti opracovávaného dřeva.
 5. 5
  Nečistoty a prach na dřevě pečlivě očistěte čistým hadříkem. Máte-li vysavač, pečlivě vysajte porch dřeva a poté povrch otřete vlhkým hadříkem. Nemáte-li k dispozici vysavač, otřete povrch dřeva nejprve suchým a poté vlhkým haříkem. Počkejte, až dřevo oschne.
  • Nátěr nebo podkladový nátěr k nečistému povrchu řádně nepřilne. Nátěr přilne ke dřevu nejlépe, je-li povrch dřeva čistý.
 6. 6
  Zalepte ty části dřeva, které si nepřejete natřít. Chcete-li mít část dřeva nenatřenou nebo natřenou jinou barvou, bude třeba dřevo v těchto částech zalepit. K sehnání ve specializovaných obchodech je zvláštní druh lepenky pro latexové nátěry, (např. "Frog Tape"). Tyto speciální pásky přilnou silně ke dřevu a minimalizují pronikání nátěru póry dřeva.
  • Chcete-li část dřeva nenatřenou, oblepte danou oblast hned. Chcete-li část dřeva natřít jinou barvou, bude vhodné dřevo nejprve natřít podkladovým nátěrem a poté použít pásku podle to, kterou část dřeva v danou chvíli natíráte.
 7. 7
  Natřete dřevo podkladovým nátěrem. Podkladovým nátěrem docílíte jednotný, kvalitní vzhled dřeva. Natřete podkladový nátěr v několika vrstvách, podle potřeby, aby dřevo vypadalo jednotně. Vystupují-li po aplikaci podkladového nátěru léta dřeva, zvažte před nanesením poslední vrstvy podkladového nátěru osmirkování dřeva smirkovým papírem s jemnou zrnitostí. [1] (Před nanesením poslední vrstvy podkladového nátěru nezapomeňte otřít ze dřeva případně nečistoty). Při aplikaci vrstev a počítání doby k jejich zaschnutí se řiďte instrukcemi na vašem podkladovém nátěru.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Nátěr dřeva

 1. 1
  Zvolte druh nátěru. Většinou se v domácnosti používají latexové barvy (vodové). S vyjímkou pár případů jsou pro dřevo nejvhodnější.
  • Olejové barvy vydrží déle než latexové. Očekáváte-li výrazné opotřebení dřeva, bude pro vás vhodnější olejová barva.[4] Další výhodou olejové barvy je pomalejší schnutí a tedy méně viditelných tahů štetcem na nátěru.[5]
  • Latexové barvy schnou rychleji a mají kratší životnost. Můžete k nim použít "kondicionér" nebo "zpomalovač schnutí" a vyřešit tak problém viditelných tahů štětcem z důvodu rychlého schnutí.
 2. 2
  Zvolte druh lesku vašeho nátěru. Lesk barvy je množství světla odráženého vaší barvou. Nátěry s vysokým leskem se budou na světle třpytit, zatímco matné barvy pohltí světlo a skryjí nerovnosti povrchu. Vybíráte-li nátěr, dávejte pozor, jaký má druh lesku.
 3. 3
  Ať již jakoukoliv barvu, pořiďte si vždy kvalitní nátěr a také kvalitní štetce. Šetřit na barvě se nevyplácí; levnější barva může vést k neúspěchu a jeho náprava vás může také vyjít draho.
  • Někdo by mohl chtít nátěr aplikovat molitanovým štětcem. Mějte na paměti, že molitanový štětec nepronikne do povrchu dřeva tak, jako klasický štětec a navíc vytváří v nátěru bublinky vzduchu. Vysoce kvalitní klasické štětce jsou vždy lepší volbou.
 4. 4
  Namočte štětec v barvě. Ponořte asi třetinu štetce ve vámi zvolené barvě. Přitlačte jemně štětec ke straně nádoby s barvou, otočte štetec o 180° a přitlačte i z druhé strany. Nyní byste měli mít štetec správně nasáklý barvou.
 5. 5
  S takto nasáklým štetcem začnete natírat horní část dřeva a postupujte směrem dolů. Barvu roztírejte rovnoměrně, spíše kratšími tahy štětcem. Dřevo přetřete třikrát či čtyřikrát a vytvořte souvislý nátěr. Mezi jednotlivými nátěry nečekejte příliš dlouho.
 6. 6
  Natřený povrch dřeva přejeďte vyždímaným štetcem. Vyhnete se tak viditelných tahů štětcem po zaschnutí barvy. Tato konečná úprava je možná jen v případě, že máte barvu, která neschne příliš rychle.
 7. 7
  Počkejte, až nátěr zcela zaschne a jednou nebo dvakrát postup zopakujte. V závislosti na druhu barvy, uzavíracího nátěru a na vašem úmyslu (někdo chce, aby byla viditelná léta dřeva; někdo je chce zakrýt), bude pravděpodobně vhodné nanést více nátěrů. Před záverečnou vrstvou nátěru přejeďte jemně celý povrch dřeva smirkovým papírem s velmi jemnou zrnitostí. Díky tomu závěrečný nátěr výtečně přilne.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Použití krycího nátěru a ochrana nátěru

 1. 1
  Rozhodněte se, zda nakonec potřebujete impregnační nátěr nebo bezbarvý krycí nátěr. V současné době barvy často obsahují látky, díky kterým jsou voděodolné a odolné proti dalším opotřebením a není tedy třeba aplikovat zvláštní ochrannou vrstvu. Natíráte-li však dřevo, které bude venku a bude tedy vystavené velkému opotřebení, můžete zvážit aplikaci zvláštní ochranné vrstvy.
  • Některé druhy impregnačního nebo krycího nátěru nemusí být pro daný druh nátěru vhodné. Například, latexové barvy tzv. "dýchají" a není vhodné je překrývat některými impregnačními nátěry. Pokud si nejste jistí, zda nebo jaký druh krycího nátěru potřebujete, zeptejte se odborníků v obchodech s barvami.
 2. 2
  Připravte povrch dřeva jemným osmirkováním a vyluxováním všech nečistot a zbytků starého nátěru. Takováto příprava by neměla ovlivnit lesk ani jednostnost tónu nátěru.
 3. 3
  Natřete maximálně tři vrstvy impregnačního nátěru nebo krycího polyurethanového nátěru, podle vašeho vkusu a podle návodu na nátěru. Nechte každou vrstvu zaschnout a pokud návod takto uvádí, osmirkujte. Postupujte tak s každou vrstvou nátěru, až dosáhnete celistvého povrchu dřeva.
  Reklama

Tipy

 • Na seškrábání nátěru použijte tuhou špachtli na tmel a na vytmelení zase ohebnou špachtli.
Reklama

Varování

 • Při práci s roztokem fosforečnanu sodného se vždy chraňte nošením ochranných brýlí a oděvu. Je chemikálií, která způsobuje popálení a podráždění pokožky. Veškerá místa zasažená roztokem fosforečnanu sodného ihned důkladně opláchněte tekoucí vodou.
 • Při smirkování a škrábání nátěru používejte ochrannou roušku. Dřevo, zejména staršího data, může obsahovat olovo a to je zdraví nebezpečné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tuhou špachtli na tmel
 • Ohebnou špachtli na tmel
 • Smirkový papír s různou zrnitostí
 • Tmel
 • Štětce vysoké kvality, různých velikostí
 • Kvalitní nátěr

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 063 krát
Kategorie: Malba a kresba
Stránka byla zobrazena 4 063 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama