Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dokument je film, který informuje diváky o skutečné události, lidech, nebo o nějaké reálné situaci. Některé dokumenty jsou vzdělávací a učí nás obecně ne tolik známé věci. Jiné dokumenty zase vyprávějí detailní příběhy lidí nebo událostí. Existují i dokumenty, které se snaží diváky o něčem přesvědčit. Ať už si vyberete jakýkoli typ dokumentu, nebude lehký úkol ho úspěšně natočit. Tento článek vám poskytne tipy na vytvoření skvělého dokumentárního filmu.

Část 1
Část 1 ze 3:

Naplánujte si natáčení

 1. 1
  Vyberte si vhodné téma. O čem bude váš film? Dokument by měl stát za divákův (a hlavně také váš) čas. Téma by nemělo být příliš nudné nebo nekontroverzní. Zaměřte se na témata, která nejsou obecně známá nebo která vzbuzují zapálené debaty. Můžete také natočit film o nějaké osobě, situaci nebo události, na které má veřejnost už nějaký názor. Snažte se jednoduše točit věci, které jsou zajímavé a vyhýbejte se obyčejným tématům. Neznamená to, že dokument musí být extrémně poučný a grandiózní – můžete natočit i malý intimnější dokument, který dokáže divákům předat informace stejně tak dobře a poutavě.
  • Dokumenty jsou sice naučné, ale měly by diváka zaujmout. V tomto případě vám pomůže, když budete mít skvělé téma. Mnoho dokumentů pojednává o kontroverzních sociálních tématech, jiné zase dokumentují historické události. Některé se snaží zpochybnit standardní vnímání společnosti a jiné zase vyprávějí příběhy lidí, které zapadají do širšího kontextu. U každého typu dokumentu by vám mělo záležet na tom, aby vaše téma udrželo divákovu pozornost.
  • Například není dobrý nápad natáčet dokument o každodenním životě v malém městě, pokud si tedy nejste stoprocentně jisti, že to bude lidi zajímat. Lepší by bylo natočit tento dokument v kontrastu s brutální vraždou, která se v tomto městě odehrála a ukázat, jak tato událost ovlivnila místní obyvatele.
 2. 2
  Dodejte svému filmu nějaký smysl. Dobrý dokument se vždy snaží něco sdělit. Může jít o zpochybnění počínání dnešní společnosti, o pokus zpochybnit platnost nějakého úhlu pohledu nebo o pokus uvést věci na pravou míru a povzbudit veřejnost k akci. I dokumenty o událostech, které jsou již historií, denně lákají mnoho diváků. Dokument není pouze suchou dokumentací nějaké události – dobrý dokument dokáže lidi přesvědčit, překvapit a přimět své diváky k akci. Měli byste se snažit ukázat divákům, jak by měli na váš dokument pohlížet.
  • Známý režisér Col Spector řekl, že kromě nezajímavého tématu jsou největšími chybami dokumentaristů absence vážných otázek a absence opakujícího se tématu. „Před natáčením se zeptejte sami sebe na to, jakou otázku tímto filmem kladete a jak tímto filmem vyjadřujete svůj názor na svět,“ řekl. [1]
 3. 3
  Zjistěte si o svém tématu všechny dostupné informace. I pokud své téma dobře znáte, měli byste si zjistit co nejvíce informací. Čtěte knihy a časopisy, sledujte filmy na stejné téma, které již někdo natočil a používejte internet a knihovny. Hlavně se ale bavte s lidmi, kteří se vaším tématem zabývají. Jejich příběhy a detaily, které vám povědí, vám poskytnou základ pro plánování filmu.
  • Až se rozhodnete, na jaké téma chcete film točit, pomocí zjištěných informací se pokuste toto téma specifikovat. Pokud vás například zajímají auta, vyberte si lidi, události, procesy a fakta, která se k autům vztahují a která vás osobně zajímají. Můžete například točit dokument o skupině lidí, kteří se věnují opravě a přestavbě aut. Úzce zaměřené dokumenty se snáze točí a někdy jsou také divácky úspěšnější.
 4. 4
  Najměte si personál. Je sice možné, aby jeden člověk naplánoval, natočil, upravil a vydal dokument sám, hlavně pokud jde o malý a intimnější snímek. Mnoha lidem ale tento styl „jeden člověk, jedna kamera“ nevyhovuje a vadí jim, že produkuje příliš amatérský záznam. Najměte si tedy zkušené filmaře, hlavně pokud máte složité a vysoce kontroverzní téma. Dokument by měl působit profesionálně.
  • Můžete si dát inzerát do novin nebo na internet nebo si vyhledat nabídky nahrávacích a natáčecích studií. Zde je seznam lidí, které budete pravděpodobně potřebovat:
   • Kameraman
   • Osvětlovač
   • Scénárista
   • Výzkumník
   • Editor
   • Herci (pro předepsané role)
   • Audio nahrávací systém
   • Technický konzultant
 5. 5
  Naučte se základní natáčecí techniky. Seriózní dokumentarista by měl rozumět tomu, jak funguje natáčení a úprava filmu, i když tyto věci nezvládne udělat všechny sám. Pokud neznáte technické postupy natáčení filmu, rozhodně se je naučte ještě před začátkem natáčení. Mnoho univerzit nabízí filmařské kurzy, ale můžete se učit i sami a praktické zkušenosti vypozorovat na jiných natáčeních.
  • Mnoho dokumentaristů má sice filmařské vzdělání, ale praktické zkušenosti jsou rozhodně cennější. Například komik Louis C.K., který pracuje jako filmový a televizní režisér, své zkušenosti v mládí nabral při práci ve veřejnoprávní televizi. [2]
 6. 6
  Organizujte a plánujte natáčení. Nemusíte vědět naprosto přesně jak bude váš dokument na konci vypadat, možná v průběhu natáčení zjistíte, že chcete něco udělat jinak, nebo dostanete nové informace, které průběh natáčení zvrátí. Měli byste ale mít plán ještě před začátkem natáčení a vytvořit si nějakou časovou osnovu. Když budete mít vše naplánováno, půjde vám práce lépe od ruky a vyhnete se neočekávaným komplikacím. Plán by měl obsahovat:
  • Seznam lidí, se kterými chcete mluvit – zkontaktujte je co nejdříve a domluvte si čas schůzky.
  • Seznam událostí, které chcete zaznamenat – dohodněte si cestování na místa konání, kupte si lístky a zajistěte si povolení k natáčení.
  • Seznam textů, obrázků, nákresů, hudby a/nebo další dokumentace, kterou chcete použít. Zajistěte si povolení k použití.
  • Dramatické scény, které chcete ve filmu použít. Najděte si herce, rekvizity a lokality předem.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak natočit dokument

 1. 1
  Vyzpovídejte relevantní lidi. Mnoho dokumentů věnuje spoustu času rozhovorům s lidmi, kteří o daném tématu vědí hodně nebo se jím zabývají. Vyberte si relevantní lidi, se kterými budete moci udělat rozhovory a natočte co nejvíce záznamů. Budete moci nastříhat tyto rozhovory tak, aby v dokumentu podpořily to, co se snažíte divákům sdělit. Rozhovory můžete dělat stylem zpráv – dát někomu mikrofon před obličej a nechat ho mluvit, ale lepší bude v tomto případě klasické interview, při kterém budete moci nastavit správné osvětlení a zvuk a subjekt se bude moci uvolnit, bude mít na rozhovor dost času atd.
  • Tito lidé mohou být slavní, nebo důležití – například známí autoři, kteří píšou o daném tématu, nebo profesoři, kteří toto téma studují. Můžete ale použít také neznámé lidi. Klidně natočte rozhovory s obyčejnými lidmi, kteří se vyznají v daném tématu, nebo s lidmi, kteří byli svědky nějaké relevantní události. V některých situacích může jít i o naprosto laiky, pro diváky může být zajímavé poslechnout si názor odborníka i názor laika.
  • Řekněme, že náš dokument bude o klasických fanoušcích aut v Austinu v Texasu. Zde je několik nápadů na lidi, které byste mohli využít: členové autoklubů v okolí Austinu, bohatí sběratelé aut, rozrušení obyvatelé města, kteří si stěžují na hluk, návštěvníci přehlídek aut a mechanikové, kteří s těmito auty pracují.
  • Pokud nevíte, na co se těchto lidí ptát, pokládejte jim otázky typu kdo, co, kdy, kde, proč a jak. Když se jich zeptáte na tyto jednoduché otázky, často sami začnou vyprávět zajímavé historky plné poučných detailů.
 2. 2
  Pořiďte si live nahrávky významných událostí. Jednou z největších výhod dokumentárních filmů je to, že umožňují režisérovi ukázat skutečné záběry skutečných událostí. Pokud nebudete porušovat žádné zákony, můžete si ve filmu uvést cokoli budete chtít. Natočte si události a situace, které podporují názor, který se pomocí filmu snažíte sdělit. Pokud točíte film o historické události, sežeňte si historické záznamy a získejte povolení k jejich zveřejnění. Pokud například točíte film o policejní brutalitě během protestů Occupy Wall Street, kontaktujte lidi, kteří se těchto protestů účastnili a požádejte je o jejich záznamy.
  • V našem dokumentu o autech budeme potřebovat spoustu záběrů klasických aut v okolí Austinu. Když budete kreativní, můžete do takového filmu zahrnout i spoustu jiných věcí – diskusi na autosalonu, navrhovaný zákaz přehlídek atd. Tyto věci vašemu dokumentu dodají napětí.
 3. 3
  Natočte si výplňové záběry. Pokud jste někdy viděli nějaký dokument, jistě jste si všimli, že kromě live záběrů a rozhovorů se v něm objevují také záběry, které mají diváky naladit do určité nálady nebo jim ukázat, kde se interview odehrává. Tyto záběry vyplňují prázdná místa ve filmu a jsou sice malou, ale nezbytnou součástí celého dokumentu.
  • V našem dokumentu si natočíme záběry na lokalitách, kde jsme natáčeli rozhovory s lidmi – v tomto případě v muzeu klasických aut, v autosalonech, na srazech klubů atd. Můžeme také natočit průletové záběry Austinu a poskytnout tak divákům lepší obraz prostředí.
 4. 4
  Natočte si B-stopy. Kromě výplňových záběrů byste si měli natočit také záběry důležitých předmětů, zajímavých procesů nebo jednoduše záběry relevantních historických událostí. B-stopy jsou nezbytné pro udržení plynulosti dokumentu, protože umožní aktivní průběh filmu, i když audio stopa závisí na jediném člověku.
  • Pro náš dokument si natočíme co nejvíce záběrů aut, různých součástek zblízka, světel atd. a také záběry aut v pohybu.
  • B-stopa je důležitá hlavně pokud v dokumentu chcete využít mluveného komentáře. Protože nemůžete komentář nahrát přes rozhovory s lidmi, budete tyto potřebovat spoustu kvalitních B-záběrů. Tyto záběry můžete také použít pro zamaskování chyb, které se objevily při rozhovorech. Pokud například subjekt uprostřed věty začne kašlat, můžete při úpravě záznamu kašel vystřihnout a nahradit toto místo nějakým B-záběrem.
 5. 5
  Natočte si dramatické scény. Pokud pro svůj dokument nemáte žádné živé scény, je možné použít herce a nahrát si potřebné scény znovu. Je ale nezbytné diváky upozornit, že se jedná o rekonstrukci dané situace a že nejde o živý záznam. Buďte rozumní a natáčejte svůj dokument tak, aby byl založen pouze na realitě.
  • Někdy dramatické scény nezobrazují obličeje herců, protože pro diváky je matoucí vidět v jedné situaci herce i skutečného člověka.
  • Můžete natočit tyto záběry tak, aby byly vizuálně odlišné od zbytku filmu (například černobíle). Tak bude pro diváky jednodušší rozlišit mezi „skutečnými“ záběry a fikcí.
 6. 6
  Veďte si deník. Během točení svého dokumentu si veďte deník a každý den si zapisujte, jak natáčení šlo. Zapište si také všechny chyby, které uděláte a všechny neočekávané situace, které se objeví. Můžete si také pro každý den psát stručnou osnovu. Pokud například někdo řekne něco, co vás přiměje dívat se na téma jinýma očima, zapište si to. Když si budete zapisovat každodenní události, udržíte si přehled a budete schopni lépe plánovat.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak dát svůj film dohromady

 1. 1
  Udělejte si osnovu hotového filmu. Až budete mít všechny záběry pro dokument, budete je muset seřadit tak, aby byl celý film zajímavý, plynulý a aby udržel pozornost diváků. Udělejte si detailní osnovu, abyste měli snazší proces úprav. Divákům poskytněte srozumitelný přehled informací, které musejí vědět. Rozhodněte se, které záběry půjdou na začátek, které doprostřed a které na konec. Nejzajímavější záběry si schovejte a ty nudné smažte.
  • V našem dokumentu o klasických autech začneme nějakou zajímavou přehlídkou aut, abychom diváky uvedli do prostředí fanoušků aut. Potom přejdeme k úvodním titulkům, následovat budou rozhovory, záběry z přehlídek atd.
  • Na konci dokumentu by mělo být něco, co shrne všechny informace zajímavým způsobem a posílí vaši klíčovou myšlenku. Může jít o poslední záběr nebo skvělý komentář. Pro náš dokument si vybereme záběr krásného klasického auta, které se rozebírá na části a komentář k faktu, že lidé přestávají mít zájem o klasická auta.
 2. 2
  Nahrajte si komentář. Mnoho dokumentů používá klasický audio komentář během filmu a spojuje tak rozhovory s živými záznamy. Můžete si komentář nahrát sami, požádat nějakého kamaráda, nebo si najmout profesionálního herce. Komentář by měl být srozumitelný, stručný a snadno pochopitelný.
  • Obecně by nahrávka s komentářem měla hrát přes záběry, u kterých je audio důležité. Měli byste dát pozor, aby divákům nic neuniklo. Prokládejte audio komentář B-stopami a záznamy skutečných událostí, aby bylo naprosto jasné, o co se jedná.
 3. 3
  Používejte grafické vložky a animace. Některé dokumenty používají statické nebo animované obrázky pro znázornění fakt, čísel a statistik. Pokud se váš dokument snaží něco dokázat, budou se vám tyto grafické pomůcky hodit.
  • V našem dokumentu o autech můžeme použít text s informacemi ze statistik, například o snižujícím se počtu členů v autoklubech v Austinu i po celém světě.
  • Nepřehánějte to, nebombardujte své diváky stále textem a čísly. Může být vyčerpávající číst si na plátně nebo v televizi dlouhé texty, takže se snažte tyto metody používat pouze pro sdělení nejzávažnějších informací. Dobrým pravidlem je všechno pokud možno ukázat, ne říkat.
 4. 4
  Upravte svůj film. Až budete mít všechno hotovo, bude čas dát to dohromady. Použijte nějaký komerční program pro úpravu videa a sestavte si celý film na počítači (některé počítače zakoupíte již se základním filmovým softwarem). Zbavte se všeho, co do filmu nezapadá nebo co není tak zajímavé. Můžete například vystříhat části rozhovorů, které se nehodí do tématu. Na editaci si udělejte dost času a nepřestávejte film upravovat, dokud s ním nebudete spokojeni. Až budete mít pocit, že je hotový, nechejte ho chvíli ležet a potom si ho pusťte a proveďte poslední nutné úpravy.
  • Snažte se udělat co nejstručnější film, ale editujte s rozumem. Pokud například během natáčení zjistíte nové informace, které podporují váš názor, nemůžete předstírat, že neexistují. Budete muset trochu upravit celé znění filmu nebo si najít nový protiargument.
 5. 5
  První promítání. Až budete mít svůj film hotový, jistě ho budete chtít ukázat lidem. Od toho filmy přece jsou! Ukažte svůj film nejprve někomu, koho dobře znáte, například rodině nebo kamarádům, nebo si vyberte jiného člověka, kterému důvěřujete.
  • Buďte připraveni na upřímnou zpětnou vazbu. Zeptejte se přátel či rodiny, jak se jim váš film líbil a požádejte o upřímnou kritiku. Jistě chcete vědět, co přesně se jim líbilo a co se jim nelíbilo. Můžete podle jejich připomínek potom film upravit a ještě ho vylepšit. Někdy to může znamenat dotáčení nových scén, ale většinou stačí menší úpravy.
 6. 6
  Rozhoďte sítě! Až bude váš film přesně takový, jaký ho chcete mít, bude ten správný čas ho ukázat světu. Pozvěte kamarády a rodinu na večírek a pusťte jim ho. Můžete také svůj film nahrát na YouTube nebo nějakou podobnou stránku a sdílet ho s lidmi online.
 7. 7
  Vyjeďte se svým filmem na cesty! Pokud jste přesvědčení, že jste natočili opravdu skvělý dokument, pokuste se zařídit, aby ho uváděli v kinech. Nezávislé nízkorozpočtové filmy často uvádí různé filmové festivaly. Většinou se konají ve větších městech, ale najdete jistě i nějaký ve svém okolí. Zapište svůj film a uvidíte, zda se vám ho přijmou. Většinou budete muset zaplatit malý poplatek a dodat kopii svého filmu. Když vás z velkého množství kandidátů vyberou, váš film se bude promítat na festivalu. Filmy, které mají na festivalech velký úspěch, jsou často vybrány pro širší distribuci.
  • Filmové festivaly jsou také skvělou příležitostí ke zviditelnění. Na festivalech režiséři často mluví o sobě a pořádají panelové diskuse.
 8. 8
  Inspirujte se! Natáčení dokument je dlouhý a pracný proces, ale na konci vás čeká zasloužená odměna. Když se vám povede dobrý film, podaří se vám diváky pobavit i poučit zároveň. Dobrý dokument dokáže osvětlit nějaké ožahavé téma, změnit způsob, jakým lidé uvažují a dokonce může vést i ke změnám ve veřejném mínění. Pokud nemáte dost inspirace nebo motivace k natočení vlastního dokumentu, podívejte se na filmy, které uvádíme níže. Některé z nich byly (a stále jsou) považovány za vysoce kontroverzní, což je u dokumentu vždy dobře.
  • Zana Briski & Ross Kauffman: Born Into Brothels
  • Steve James: Hoop Dreams
  • Lauren Lazin: Tupac: Resurrection
  • Morgan Spurlock: Supersize Me
  • Errol Morris: Thin Blue Line
  • Errol Morris: Vernon, Florida
  • Barbara Kopple: American Dream
  • Michael Moore: "Roger & me"
  • Jeffrey Blitz: Spellbound
  • Barbara Kopple: Harlan County U.S.A
  • Les Blank: Burden of Dreams
  • Peter Joseph: Zeitgeist: Moving Forward
  Reklama

Tipy

 • Naučte se upravovat. Ušetří vám to hodiny a hodiny práce v pozdější fázi produkce filmu.
 • Když ve filmu zobrazíte více pohledů na danou věc nebo situaci, dosáhnete objektivnějšího zobrazení.
 • Vytvořte si kanál na YouTube a nahrajte svůj film na internet. Je ale důležité, abyste v něm nepoužívali hudbu chráněnou autorskými právy.
 • Pro pokročilejší úpravy videa na Macu použijte Final Cut Pro nebo Adobe Premiere.
 • Můžete použít také program Sony Vegas. Je sice složitější, ale uděláte s ním lepší film a koupíte ho s výukovým DVD. Hodí se pro každý typ filmu.
 • Pokud máte počítač Apple, zkuste použít iMovie. Je to aplikace podobná Movie Makeru, protože je jednoduchá a umí dělat hezká videa. Obsahuje také šablony, které váš projekt doladí k dokonalosti.
 • Po vypálení DVD s filmem si sežeňte licenci na jeho prodej.
 • Windows Movie Maker je skvělý program. Je velmi jednoduchý a umí dělat velmi hezká videa.
Reklama

Varování

 • V dokumentu použijte informativní rozhovory, rekonstrukce událostí nebo živé záznamy a faktické demonstrace, které podporují váš názor. Dokument by měl jednoduše představit všechna fakta a nechat diváky, aby si sami udělali názor. Kromě toho byste neměli nechat váš vlastní názor, aby ovlivnil vyznění celého filmu. To už by potom nešlo o dokument, ale o propagandu.
 • Dokument je stejně jako film v podstatě vyprávění příběhu. Většina dokumentaristů rádi porušují pravidla, přeorganizovávají si materiál, mění kontext rozhovorů atd. Nebojte se natočit svůj film zajímavěji.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 64 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 157 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 9 157 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama