Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kinofilm se zrodil v roce 1878. Tehdy měl jen 16 rámečků a na jeho natočení bylo potřeba několik kamer a mnoho hodin práce, protože se točil obrázek po obrázku a rámečky se musely ručně pospojovat za sebe. Přeskočme v čase o 130 let dopředu. Dnes je možné za jediný den na iPhone natočit víc filmů, než kolik jich vzniklo za prvních 20 let existence kinematografie. Ano, natočit film je snadné, ale natočit film dobře, je mnohem těžší. V tomhle článku se vám pokusíme ukázat, jak na to!

 1. 1
  Napište příběh. Většina filmů jsou vizuálně zpracované příběhy. Vaším prvním krokem tedy bude vymyslet, o čem by váš film měl být. Nemusíte mít vše promyšlené do detailu, ale měli byste mít alespoň základní představu.
  • Nápady. Dobrý začátek může být sepsání seznamu rekvizit, lokací a herců, kteří jsou momentálně volní, a film podle nich přizpůsobit. Zapisujte si své sny, protože sny, tak jako filmy, jsou vizuální příběhy. Noste s sebou notýsek, abyste si mohli zaznamenávat nápady. Čtěte noviny. Počkejte si na základní myšlenku a pracujte s ní, přidávejte a ubírejte, až budete psát zápletku.
  • Zamyslete se nad filmy, na které se rádi díváte, nebo knihami, které rádi čtete. Čím jsou pro vás tak zajímavé? Jsou to postavy, akce, téma, nebo lokality? Ať je to cokoliv, myslete na to při psaní svého filmu.
 2. 2
  Rozviňte hlavní myšlenku. Jakmile máte téma, začněte k němu přidávat podrobnosti. Představte si film ve 4 fázích:
  • Začátek, nebo Úvod (někdy též Prolog), kde představíte hlavní postavy, navodíte atmosféru a ukážete, v jaké lokalitě se film bude odehrávat.
  • Střední část, která zabírá většinu filmu. Tady rozvinete charakter hlavního hrdiny a těch, co stojí na jeho straně, protivníků a přátel, pokud nějací jsou, případně i jeho lásku, která opět může být jak z řad jeho spojenců, tak nepřátel. Nebojte se experimentovat s pohlavím a rolemi protagonistů (vzpomeňte si třeba na film "Kill Bill"). Ve střední části filmu se odvypráví většina příběhu. Proč v té které scéně herci jsou, a co tam dělají? Kam to vypadá, že směřují? Co je hlavní zápletkou a jaké bude mít řešení? Protože přibližně ve 2/3 filmu dosáhnete...
  • Vyvrcholení. Tohle je ta pravá chvíle, aby se meteorit srazil nebo nesrazil s planetou, kladný hrdina zneškodnil hlavního padoucha a přežil nebo sám zemřel, a oživlé hračky v hračkářství přišly na to, jak se naskládat zpátky do krabic, než se obchod ráno otevře. Zamilovaní se konečně políbí, pyrotechnik zneškodní bombu, zkorumpovaný politik je odhalen. Na Marsu vznikne dýchatelná atmosféra a Lassie zachrání Timmyho ze studny.
  • Rozřešení, neboli Epilog. Teď, když je příběh u konce a hlavní zápletka vyřešena, váš film potřebuje dokončit všechny příběhové linie, aby publikum odcházelo z kina spokojené, a nikdo nemluvil o ničem jiném, než o tom, co právě viděl. Tady posadí rozcuchaný anti-hrdina svou dívku do letadla a řekne "Paříž nás bude navždycky spojovat". Timmy dostane nejdřív ostré kázání a pak láskyplné pohlazení po hlavě a misku domácí polévky. Majitel hračkářství si žádných důkazů o nočním životě hraček nevšimne...i když má pocit, že na něj Barbie laškovně mrkla. A samozřejmě, největší oblíbenec - tajemný, osamělý kovboj nasedá na koně a pomalu odjíždí do západu slunce...spusťte titulky!
  • Až budete mít tuhle kostru hotovou, rozčleňte vyprávění na ještě menší části - promyslete si úvod, vývoj a závěr každé jednotlivé části z těchto 4 hlavních. Pracujte s příběhem a dělte ho na stále menší a menší úseky, dokud nebudete mít jasnou představu o každé jednotlivé scéně.
  • Pokud chcete napsat scénář, podívejte se do sekce "Další informace" níže.
 3. 3
  Využijte storyboarding. Storyboarding v praxi znamená načrtnout si na papír, jak chcete, aby jednotlivé scény vašeho filmu vypadaly.
  • Můžete si naskicovat pouze důležité a hlavní scény a jejich změny.
  • Také můžete jít do hloubky a naplánovat si každý záběr a úhel kamery, dokonce i více úhlů pro jediný záběr (Vzpomeňte si na úvodní scénu s Trinity z filmu "Matrix"). Obzvlášť natáčení dlouhého filmu se tím usnadní. Pochopitelně se dá natáčet i bez storyboardingu, ale skicování vám nejen pomůže váš film vizualizovat, ale také váš záměr vysvětlit režisérovi a kameramanovi.
 4. 4
  Vytvořte svému filmu určitou estetiku. Protože filmy jsou vizuální zážitek, je dobré věnovat nějaký čas přemýšlením nad pocity a dojmy, které jím chcete vyvolat. Opět si vzpomeňte na jiné filmy: Znovu "Matrix" s jeho monochromatickým žlutozeleným nádechem, který jen posílil dojem, že jste "v počítači", a "Temný Obraz" ("Scanner Darkly") od Richarda Linklatera, který pomocí rotoskopie dosáhl pocitu nezapomenutelné, jakoby komixové reality. Tady jsou další oblasti, nad kterými se zamyslete.
  • Styl natáčení: Chcete, aby se váš film skládal z hladkých, plynulých, dobře editovaných záběrů, nebo chcete dosáhnout určité drsnosti, jako kdyby se snímalo ruční kamerou? Máte volnou ruku. Podívejte se například na film "Melancholia" od Lars von Triera - úvodní scény byly snímány super zrychlenou kamerou, což vyústilo v plynulý, vznešeně pomalý pohyb. Většina filmu je však snímána ruční, nebo záměrně "roztřesenou" kamerou, která podtrhuje emocionální rozpoložení postav.
  • Kostýmy: Ve filmech na kostýmech hodně záleží, dokonce můžou pro diváka určit charakter jednotlivých postav. Stačí, když si vzpomenete na "Men in Black".
  • Scéna: Do jakého prostředí chcete film zasadit? Můžete film točit na skutečném místě, nebo budete muset postavit kulisy? Velkofilmy z 60. a 70. let spoléhaly na kombinaci velkých otevřených lokalit a záběrů ze studia. "Osvícení" (The Shining) se točilo v lyžařské chatě v Oregonu. "Dogville" se natáčel na holém jevišti, jen s náznakem budov coby dekorací.
  • Světlo: V některých filmech uvidíte měkké, vzdušné, téměř průhledné světlo, které hercům i scénám propůjčuje snový nádech, jiné sází na osvětlení, které vypadá co nejpřirozeněji, a další jdou do extrému a používají světlo řezavě ostré. Podívejte se na "Domino" s Keirou Knightley.
 5. 5
  Sestavte si štáb. Váš tým vám pomůže přetavit vizi ve skutečnost. Bez těchto pozicí se pravděpodobně neobejdete:
  • Režisér: Režisér je zodpovědný za uměleckou stránku filmu, a je to on, kdo komunikuje se štábem i herci. Pokud je film a příběh váš nápad a máte skromný rozpočet, jste režisérem pravděpodobně vy.
  • Hlavní kameraman: Člověk, který se stará o to, že vlastní natáčení poběží hladce, a který se s režisérem domlouvá na tom, jak má která scéna být rámovaná, osvětlená a natočená. Má na starosti osvětlení a případné asistenty (při natáčení menšího filmu je zároveň i osvětlovačem a asistentem).
  • Odborník na casting: Ten rozhoduje, kteří herci se pro role ve vašem filmu nejlépe hodí, a stará se rovněž o jejich smlouvy a časový rozvrh.
  • Vedoucí výroby: Jeho práce je hlídat, aby scéna odpovídala režisérově představě. Často dělá zároveň rekvizitáře (má na starosti dekorace a předměty, které doplňují scénu).
  • Kameraman: Ten, který skutečně ovládá kameru a natáčí. Při nízkorozpočtovém filmu je to často zároveň hlavní kameraman nebo režisér - nebo obojí.
  • Zvukař: Zvukař může být jeden člověk, nebo jich může být celý tým. Dialogy se mohou nahrávat přímo na scéně, nebo být dodány až později v postprodukci. Zvukové efekty jako laserové paprsky a vybuchující helikoptéry se musí natočit zvlášť, hudba se musí vytvořit, nahrát a upravit. I ruchy a šumy v pozadí (ozvěna kroků, rozbíjení talířů, bouchání dveří nebo skřípění kol) se musí vytvořit a do filmu zakomponovat.
  • Kostymér: Při větším filmu bude kostymér vybírat (někdy i šít) každý kostým, který se ve filmu použije. U menších filmů většinou někdo tuto pozici zastává společně s nějakou jinou.
  • Maskér: Jak už jméno napovídá,tenhle člověk se stará hercům o účes a styling. V malých produkcích tahle profese většinou vůbec neexistuje.
  • Skript: Dává pozor na to, aby se herci drželi textu a zajišťuje, aby si film držel kontinuitu. Většinou vede i záznamy o tom, jak natáčení postupuje den po dni. V malých produkcích se tahle pozice většinou prolíná s jinou.
  • Střihač: Když je natáčení skončeno, střihač si vezme všechen natočený materiál a sestříhá a zkombinuje ho do konečné podoby. Pracuje na tom s režisérem a vybírá, které záběry použít, a které nikoliv. U menších filmů se o střih většinou stará režisér.
  • Střih zvuku: Tento střihač dává dohromady hudbu, dialogy, ruchy a šumy, a zvláštní efekty. Většina počítačových programů pro úpravu filmů nechává pro zvuky určitý prostor, přesto se doporučuje si pro tuhle práci najít zkušeného odborníka.
 6. 6
  Obsaďte herce. Pokud máte omezený rozpočet, pravděpodobně to budou lidé z vašeho okolí. Bylo by samozřejmě skvělé mít ve filmu nějaké slavné jméno.
  • Otestujte herecké schopnosti adeptů. Pokud víte, že se někdo má ve scéně rozbrečet, než začnete natáčet ověřte si, že to opravdu dokáže.
  • Vyhněte se chybám v rozvrhu. Ujistěte se, že herci budou ve vašem termínu mít na natáčení čas.
 7. 7
  Připravte si scénu, nebo najděte lokaci. Pokud chcete natáčet na skutečném místě, musíte to vhodné nejdříve najít a ověřit si, že na něm smíte filmovat. Pracujete-li ve studiu, začněte si připravovat scénu a rekvizity.
  • Použitím skutečných lokalit si výrazně usnadníte práci. Je jednodušší točit v opravdové restauraci, než jednu stavět ve studiu.
 8. 8
  Dejte dohromady vybavení a vyzkoušejte ho. Základní věc, kterou budete potřebovat, je kamera. Pravděpodobně se neobejdete také bez stativu (pro natáčení plynulých scén), osvětlení a vybavení pro natáčení zvuku.
 9. 9
  Natočte svůj film. Jen na vás bude záležet, jestli vznikne další domácí video, nebo film jako od profesionála.
  • Někteří lidé doporučují natočit každou scénu z různých úhlů, protože to bude vypadat zajímavěji. Každopádně bude mít střihač z čeho vybírat.
  • Obecně se dá říct, že profesionální filmaři točí každou scénu v širokém záběru, ze střední vzdálenosti a velmi zblízka, s důrazem na detaily.
  • Záběry také vybírejte podle toho, jaký pocit se divákovi snažíte navodit. Pokud jste v časové tísni, natáčejte na víc než jednu kameru. Řiďte se pravidlem 180 stupňů.
 10. 10
  Filmový střih. Vezměte všechen natočený materiál, nahrajte ho do počítače a vyberte ty nejlepší záběry. Sestavte z nich první hrubý sestřih filmu. To, jak film sestříháte, výrazně ovlivní pocity, které při jeho sledování bude divák prožívat.
  • Rychlé střídání záběrů udrží divákův zájem a hodí se pro akční filmy. Naproti tomu dlouhé, zpomalené záběry si pohrají s emocemi, ale pokud se nepovedou, budou diváka nudit. Vzpomeňte si na začátek filmu "Hodný, Zlý a Ošklivý" ("The Good, The Bad, and The Ugly").
  • Při stříhání se řiďte i hudbou, je to efektivní a rychlé. Pomůže vám to i při scéně bez hudby - zkrátka si pusťte muziku, která vám evokuje náladu, kterou chcete u diváka vyvolat.
  • Záběry z různých úhlů umožní rychle ukázat všechno, co se děje na jediné scéně. Pomocí programu pro úpravu filmů můžete vytvořit sled krátkých, rychlých záběrů z různé perspektivy, a spojit je v jeden. Snadno v tom získáte zručnost, a v éře počítačových editorů můžete vždycky zmáčknout tlačítko "Zpět".
  • Při přechodu z jedné scény do druhé je často postupné vyblednutí nebo rozpití metaforou pro plynoucí čas, a přechod do černé nebo z černé se používá, když postava usíná, nebo se probouzí.
  • Na softwaru, který pro úpravu filmů používáte, záleží. Pro Windows se hodí Sony Vegas, Adobe Premiere (PC nebo MAC) nebo Avid Media Composer, pro Mac tu máte iMovie nebo FinalCut Pro.
 11. 11
  Přidejte zvukové efekty a hudbu. Ideálně by se hudba měla přesně hodit k tomu, co se na scéně právě děje. Hudba utváří emoce. Dává tak filmu další rozměr a divákům tak možnost jej lépe vnímat.
  • Střídejte hudbu podle toho, zda chcete vyvolat radost, smutek, strach, vzrušení atd.
  • Mějte na paměti, že pokud váš film půjde do distribuce, budete k hudbě, která není vaše, potřebovat autorská práva. Někdy je lepší vytvořit hudbu speciálně pro váš projekt. Nadšených amatérských hudebníků, kteří rádi získají další zkušenosti, není málo.
 12. 12
  Vytvořte titulky a poděkujte. Na konci filmu budete chtít vyjmenovat herce a členy štábu. Také můžete poděkovat případným sponzorům nebo těm, kteří vás nechali natáčet v lokalitách, které jim patří. Nepřehánějte to a buďte struční.
 13. 13
  Vypalte film na DVD.
 14. 14
  Udělejte k filmu upoutávku (Nepovinné). Chcete-li váš film propagovat na internetu nebo v kinech, vyberte ty správné záběry pro upoutávku. Neprozrazujte příliš mnoho o zápletce, ale vyberte takové záběry, které zaujmou a vzbudí zvědavost.
  Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že herci dobře znají své role.
 • Pamatujte - vždy dávejte pozor na své vybavení!
 • Světlo a zvuk jsou velmi důležité: Čistý zvuk (dobře rozumíte tomu, co herec říká, aniž byste slyšeli kameramanův dech, nebo hluk ulice na pozadí) je klíčová věc. Dobré osvětlení dělá dobrý film. Perfektní osvětlení při nízkém rozpočtu je například: Za úsvitu nebo v podvečer, přes den když je zataženo nebo mlhavo, a ve stínu (pouze za předpokladu, že máte tmavší pozadí). Bílý plakát, velký arch papíru, nebo aluminiová fólie pomůžou přitáhnout světlo do zastíněné strany obličeje. Pro noční scény se hodí pracovní světla.
 • Pokud jako herce obsadíte své přátele, dobře si všechno naplánujte. Nikdo tak nebude zbytečně ztrácet čas posedáváním kolem a čekáním.
 • Natáčíte-li na slunci, dávejte pozor, ať vám scénu neruší stíny.
 • Přidejte do filmu hudbu, ale udělejte to legálně. Jinými slovy, můžete použít jakoukoliv hudbu, ale film pak nesmíte vydávat a šířit. Pokud jej vydat chcete, budete muset vystačit s hudbou, na kterou se nevztahují autorská práva, nebo si obstarat povolení. Všude na světě se najdou nezávislí umělci, kteří rádi napíšou píseň pro film.
 • Seznamte všechny herce s jejich účastí v té které scéně. Také se ujistěte, že když se naostro točí, každý to bude vědět. Jen tak se vám nestane, aby vám někdo vběhl do záběru.
 • Nespěchejte na samotné natáčení. Dejte si záležet na přípravách, jen tak film bude vypadat profesionálně. Promyslete si rozpočet a všechny další důležité věci. Nejjistější cesta k natočení dobrého snímku, je strávit nějaký čas přemýšlením a rozvíjením prvního nápadu.
 • Není nutné naplánovat úplně každý detail. Musíte samozřejmě mít promyšlenou zápletku a scénář, ale improvizace, pokud ji herci dobře zvládnou, dokáže filmu vdechnout svěžest a realističnost.
 • Ještě než film dokončíte, požádejte přátele nebo rodinu o recenzi.
 • Tady je pár tipů pro kameru:
  • Střídejte nejen rozmanitost záběrů, ale také blízkost natáčeného objektu, od záběru z dálky, přes středí vzdálenost až po detail. Příliš mnoho detailů za sebou je pro diváka matoucí. Začněte širokým záběrem z dálky (takže divák si udělá představu o tom, kde se scéna odehrává, jaká je denní doba, rok či století), a pak prostřídejte záběry ze střední vzdálenosti s několika detaily. Šetřete záběry ze zvláštních úhlů, nechte si je jen na chvíle, kdy chcete diváka znepokojit.
  • Přejíždět kamerou ze strany na stranu se nedoporučuje. Pokud už musíte, otáčejte ji po kružnici s velkým poloměrem, a mějte k tomu důvod (sledujete postavu, která prochází scénou, nebo předmět, na který se postava dívá). Otáčení ukončete záběrem na objekt, kvůli kterému kamerou hýbete. Pokud chcete ukázat most, ukažte most. Neotáčejte kamerou tam a zpět.
  • Snažte se vyhnout natáčení filmu v první osobě - tím je myšleno použití kamery místo očí hlavního hrdiny. Většina takových filmů vypadá lacině a rozhodně se nestávají diváckými hity.
  • Existují výjimky, které potvrzují pravidlo: Vzpomeňte si na "Záhadu Blair Witch" ("The Blair Witch Project"), která byla skoro celá natočena v první osobě a právě to jí dodalo efekt "laciného" domácího videa, a pomohlo vytvořit tak strašidelnou atmosféru.
  • Snažte se kameru nenaklánět.
  • Nesnažte se kamerou pohybovat, alespoň ne bez vybavení jako například Steadicam.
  • Vyzkoušejte záběry, které film pomohou lokalizovat. Můžete třeba vylézt na střechu budovy a natočit záběr města. Lokalizační záběr však může být i dům, dopravní tabule, nápis, cokoliv co upřesňuje, kde se film odehrává.
 • Držte se základních filmových pravidel, jako je "pravidlo tří" (představte si plátno vertikálně rozdělené na tři části a snažte se mít střed dění nebo hlavního hrdinu v části nalevo), film pak bude zajímavější. Když se ve střední části hrdina objevuje sporadicky, film působí profesionálněji.
 • Než budete točit, vždycky zkontrolujte, že je kamera nabitá a připravená k akci. Pro jistotu s sebou noste záložní baterie.
 • Na zacházení s kamerou hodně záleží dojem z filmu. Pokud chcete horor nebo akční film, doporučujeme použít HD a kameru držet v ruce. DVX se většinou používá pro plynulý film s dialogy.
 • Točíte-li dokument, nejspíš nebudete ztrácet čas psaním scénáře a storyboardingem. Zformulujte si nápad a stanovte cíle. Odpovězte si na otázku - jaký má můj film mít smysl? Jakou skupinu diváků má oslovit? Jaký nový pohled na věc má nabídnout? Natočte tolik materiálu, kolik můžete, a dejte si práci se střihem a postprodukcí (třeba přidejte hudbu).
 • Váš první film nebude nic převratného. Mějte rozumná očekávání, a pracujte v rámci svých možností.
 • Nechte si všechny případné smlouvy zkontrolovat právníkem, než je podepíšete. Možná se právě vzdáváte autorských práv na svůj film.
 • Dívejte se na filmy kritickým okem. Nemyslíme tím, posuzovat práci režiséra nebo herců, ale sledovat barvy, styly, práci se zvukem, se světlem. Hledejte i chyby - pro začínajícího filmaře je to velmi poučné. Když si doma pouštíte film, vyhledejte si ho taky na IMDB. Na konci stránky je odstavec jménem "Did you know? (Věděli jste, že...?)", který je plný zajímavostí z natáčení, kiksů a úsměvných historek.
 • Zkuste natočit takový film, na který se budete dívat s láskou jako na svůj první projekt. Budete mít menší pravděpodobnost, že vás to během filmování přestane bavit. Klíč k tomu, vydržet u kterékoli umělecké disciplíny, je vytvářet věci, které milujete - nebo se s nimi alespoň dokážete ztotožnit.
 • Až budete mít film hotový, podělte se o něj se světem. Je-li to opravdová, profesionální práce, zkuste štěstí na některém filmovém festivalu, kde si vás můžou všimnout. Pokud je to malá, osobní záležitost, nahrajte film na internet a sdílejte s ostatními zdarma. Proslavit vás může oboje.
 • Učte se od zkušených mistrů. Nechte se jimi inspirovat. Často používají profesionální efekty a píšou zajímavé příběhy.
 • Váš film nemusí mít děj. Klidně natočte dokument. Každé dílo ale začíná nápadem nebo otázkou. Přemýšlejte, jaká témata vás zajímají, nebo na jaké otázky jste vždycky chtěli najít odpověď, a prozkoumejte je z filmového pohledu.
Reklama

Varování

 • Dbejte na to, aby všichni herci, které obsazujete, měli zájem na tom, aby se film podařil. Herec, který nespolupracuje, může negativně ovlivnit průběh natáčení. Rovněž si dobře rozmyslete, jak se který herec hodí pro danou roli, na výsledném filmu to bude hodně znát. Chovejte se k hercům slušně, nepřátelská atmosféra a napětí dokáže znepříjemnit celé natáčení a vy můžete mít problémy se sháněním herců při příštím projektu.
 • Pro natáčení v opravdové lokaci, která vám nepatří, třeba v restauraci, si nejdříve vyžádejte povolení majitele. Když bude všechno legální a podle předpisů ještě před natáčením, ušetříte si zdržení a komplikace. Vždy si povolení vyžádejte písemně, aby nedocházelo k nedorozuměním.
 • Snažte se nevykrádat cizí nápady. Váš scénář by měl být originální. Nemáte rozpočet jako lidé v Hollywoodu, ale zazářit můžete tím, že budete jedineční.
 • Snažte se natočit co nejvíc materiálu.
 • Necpěte do filmu nemístné nebo špatné vtipy, snadno tak zkazíte umělecký dojem. Pokud to tedy není film o neslušných vtipech.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nápad
 • Scénář
 • Videokameru
 • Filmový štáb
 • Herci
 • Další technické vybavení
 • Místo k natáčení
 • Peníze
 • Editační počítačový program na úpravu videa
 • Storyboard

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 232 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 19 428 krát
Kategorie: Umění a Zábava
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 19 428 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama