Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Díky stále pokročilejší počítačové a video technologii je dnes velmi snadné si natočit amatérský hudební videoklip. Jako každý umělecký počin vám hotový videoklip přinese radost, ale během jeho natáčení se budete cítit vyčerpaní, frustrovaní a vzrušení – někdy dokonce všechno najednou. Videoklip bude omezen pouze vaší představivostí a rozpočtem. V tomto článku si ukážeme základy technického a tvůrčího procesu, které stojí za tvorbou hudebních videoklipů – od skromných pokusů zachycených webkamerou až po složitější produkce.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Vymyslete si koncept

 1. 1
  Zjistěte, jaký máte rozpočet. Skvělé videoklipy nemusejí být drahé nebo extrémně propracované. Některé z nekreativnějších a nejzajímavějších videoklipů v historii jsou jednoduché a levné. [1] Některé videoklipy naopak stojí miliony dolarů. [2] Když budete vědět, kolik peněz máte k dispozici, vyhnete se tomu, že utratíte více, než kolik si můžete dovolit.
 2. 2
  Pořiďte si sešit. Nepotřebujete žádný drahý ani krásný sešit – najděte si jen něco, co čeho si budete zapisovat všechny poznámky a nápady a zakreslovat scény. Měli byste mít také tužky a gumy a nosit to vše pohromadě. Nápady k vám mohou přicházet v době, kdy to nebudete čekat.
 3. 3
  Promluvte si s umělci nebo kapelou. Je možné, že umělec bude mít svoji vlastní představu o videoklipu. Někdy je umělcova představa opravdu dobrá, někdy je zase naprosto skvělá. Někdy bude potřeba sehnat tisíce komparzistů, zapojit špičkovou techniku a sehnat si kvalitního režiséra. Pokud máte neomezený rozpočet, můžete si vymyslet cokoli, co budete chtít. Je ale na vás, abyste se rozhodli, které nápady umělců do videoklipu zahrnete. Přemýšlejte realisticky a vyberte si myšlenky, které se budou hodit. Nebojte se zbavovat se věcí, které jsou špatné.
  • Pokud jste členem kapely a natáčíte svůj vlastní videoklip, máte skvělou výhodu. Budete mít osobní přístup k tvůrčím procesům celé kapely. Na druhou stranu je natáčení videoklipu často stresující, takže tím možná utrpí vaše osobní vztahy a vaše role v kapele – dávejte si pozor.
 4. 4
  Než začnete cokoli plánovat, poslechněte si písničku, ke které budete natáčet klip. Nedělejte nic jiného – jen poslouchejte. Potom si ji pusťte ještě mnohokrát. Poslechněte si ji se zbytkem kapely nebo s jejím interpretem. I když ji znáte už nazpaměť, měli byste ji stále poslouchat jako kdybyste ji slyšeli poprvé. Jaký z ní máte pocit? Chce se vám tančit? Plakat? Chovat se hloupě? Jít do baru a opít se? Máte z ní rozporuplné pocity? Všechny své reakce si zapište.
  • Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si článek o tom, jak poslouchat hudbu.
 5. 5
  Projděte si své nápady. Až budete mít myšlenku emocionálního jádra písničky, zkuste přemýšlet nad nápady pro klip. Je dobré to konzultovat se členy technického týmu – ti budou vědět, co natočíte snadno a co nelze natočit jen tak.
  • Videoklipy mohou být klidně přímočaré, aniž by to ovlivnilo jejich výsledek. Například country písnička o setkávání lidí na cestách může mít klidě videoklip ve stylu „muž jede americkou dálnicí a potkává u benzinových pump a u obchodů různé lidi, jeho zážitky odráží text písně.“
  • Když přidáte do klipu malé konkrétní detaily, je možné natočit úžasné nebo dokonce ikonické video. Následující tipy vašemu klipu dodají trochu „osobnosti“: „Hlavní postava jede ve starém kabrioletu dlouhou rovnou cestou amerického západu – farmář v obchodě s potravinami (sloka 1), voják v Hummeru na benzince (sloka 2), krásná dívka (sloka 3 – známá herečka) naskočí do auta a odjíždí s naším hrdinou do dáli. Vtipný vedlejší příběh: rozzlobený kravaťák, který se v každé scéně ztrapní – ve sloce 1 na sebe vystříkne hořčici, ve sloce 2 vrazí do Hummeru svým Porsche, nebo si poleje drahé boty benzínem, ve sloce 3 se neobratně pokouší sbalit krásnou dívku.“
  • Zvláštní a abstraktní nápady se pro klipy hodí. Záběry nemusejí nutně odrážet smysl textu písně – můžete tak vytvořit zajímavý kontrast. Některé klipy jsou dokonce bizarní nebo nesmyslné. [3] Nebojte se diváky zmást nebo šokovat. Natočte nejlepší klip, jaký vymyslíte.
 6. 6
  Najděte si natáčecí lokace. Ještě než začnete natáčet musíte zjistit, kde chcete natáčet. Někdy budete kvůli konceptu muset cestovat daleko, nebo si postavit vlastní scénu. Například náš klip z příkladu s country písničkou by se snadno točil, kdybyste bydleli na Středozápadě, ale pokud jste z New York City, museli byste cestovat daleko.
  • Domluvte se s majiteli nebo manažery každého místa, které chcete použít a ujistěte se, že jim natáčení nebude vadit. Když budete mít štěstí, možná budete moci použít i je jako vedlejší postavy příběhu (když budou ochotní).
  • Je také dobrý nápad uvědomit o natáčení sousedy a lidi žijící v oblasti, kde budete natáčení. Když to neuděláte, mohli by být vystresovaní a zmatení. Přečtěte si všechny místní vyhlášky, abyste byli připraveni, kdyby si někdo z nich chtěl stěžovat na policii.
 7. 7
  Vytvořte si obrazový scénář. Obrazový scénář je nejlepším nástrojem pro plánování natáčení klipů. Je to v podstatě náčrt každé scény klipu. Pokud nevíte, jak ho vytvořit, najděte si to na wikiHow.
  • Klipy často zahrnují speciální kinematografické[4] nebo vizuální efekty[5] tpro vytvoření jedinečného zážitku. Pokud je chcete také použít, napište si je to svého obrazového scénáře.
  • Nemusíte mít extra detailní obrazový scénář. Můžete si načrtnout velmi jednoduchý, popsat si postavy a rekvizity pro každou scénu a dál můžete pracovat až s tím, co uvidíte. Některé scénáře jsou ale velmi propracované a zahrnují detaily střihy, výrazy, směr pohybu postav atd. Pokud víte, co se v každé scéně má stát a dokážete to říct svému týmu, nebudete potřebovat nic dalšího.
  • Rozdělte si klip do „scén“, které souhlasí s vaší vizí. Můžete omezit natáčecí čas, když natočíte všechny záběry na jednom místě najednou (i když nebudou v takovém pořadí, v jakém se objeví ve výsledném videu). Naplánujte si natáčení tak, abyste nemuseli zbytečně cestovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Sestavte si tým

 1. 1
  Sestavte si natáčecí tým. Záleží na tom, jak velký a drahý videoklip točíte – někdy se budete moci spolehnout pouze na sebe a na herce, jindy budete potřebovat obrovský tým profesionálů. Zde uvádíme několik lidí, které budete pravděpodobně potřebovat:
  • Režisér. To budete pravděpodobně vy. Budete muset řídit celé natáčení, od předání základní vize hercům a týmu až po řešení problémů mezi zvukaři a osvětlovači a zajišťování, že v autě bude dost benzinu a že jsou všechny lokality připravené k natáčení. Budete sice šéfem, ale budete mít větší zodpovědnost, než kdokoli jiný.
  • Kameraman. Kameraman bude mít na starosti natáčení pomocí jedné nebo více kamer. Vy řeknete, jak bude záběr vypadat a jeho prací bude ho natočit, komunikovat s osvětlovačem a zvukařem a zajistit, že vše dopadne tak, jak jste si představovali.
  • Osvětlovač. Někdo bude muset mít na starosti světla, zajistit, že budou všichni herci dobře vidět a že bude scéna v pořádku.
  • Zvukař. U natáčení filmu je zvukař ten, kdo neustále všem strká do obličeje mikrofony. U videoklipu, který většinou neobsahuje dialog, jde o člověka, který bude hercům říkat, co se v písni děje, aby měli s čím pracovat. Mezi natáčením bude také chodit pro jídlo a kávu.
  • Kontrolor. Tento člověk bude pohybovat dráty, nastavovat světla, kontrolovat vybavení, set, stoly, rekvizity a vše ostatní, co budete potřebovat. Když budete takového člověka mít, natáčení vám půjde mnohem snadněji.
  • Kostymér. Záleží na vašem rozpočtu – možná se nebudete kostýmy vůbec zabývat a řeknete hercům, aby si oblékli normálně. Můžete mít ale speciálně připravené kostýmy pro všechny herce. Pokud se herci budou muset převlékat, budete potřebovat člověka, který to bude celé řídit a zajistit, aby měli herci na převlékání dostatek soukromí.
  • Rekvizitář. Můžete to být jen vy, ale lepší bude, když si na to někoho najdete. Budete muset sehnat vozidla a připravit všechny věci, které budou herci na natáčení potřebovat – od lahve s hořčicí přes drahá auta až po každou maličkost, kterou herec vezme do ruky a položí.
  • Skript – návaznost. Pokud nebudete natáčet celý videoklip na jeden záběr, budete muset dát pozor na to, aby se vždy začínalo tam, kde se u poslední scény skončilo. Budete tedy potřebovat člověka, který na to dohlédne. Bude si zapisovat pozice (většinou s pomocí kamery). Bude dávat pozor na to, aby byla skvrna od hořčice z první scény na košili i v poslední scéně (popřípadě dá pozor, aby se skvrna na košili neobjevila dříve, než se herec potřísní).
 2. 2
  Najděte si správné herce. Napište si seznam všech postav, které budou v klipu vystupovat. Můžete zahrnout také záběry vystupující kapely – pokud se rozhodnete to udělat, budete muset dělat režiséra i jim. Pokud má váš klip nějaký příběh, zapište si postavy, udělejte si poznámky ohledně jejich vzhledu a chování. Uspořádejte konkurz a vyberte si ty nejlepší herce. U našeho klipu z příkladu uvedeného výše budete potřebovat následující herce:
  • Cestovatel: Nemusí vůbec mluvit, ale musí vypadat dobře, sebejistě a musí budit dojem, že mu cestování v kabrioletu sedí. Může mít džíny, tmavé sluneční brýle a košili.
  • Farmář: Starší opálený muž. Starý klobouk, džíny a volná košile, upřímný úsměv. Nemusí jít o profesionála, protože se ve scéně objeví jen krátce.
  • Voják: Mladý, vysoký, svalnatý, na krátko ostříhaný, silnější a sebejistější, než cestovatel, ale také skromnější.
  • Prodavač na benzince: Hubený, nebo tlustý, špinavá košile, přátelský, ale nedůvěřivý, umí skvěle protáčet oči.
  • Kravaťák: Městský typ, ale ne dost hezký. Ulízaný účes, který se mu v horku kazí. Drahé oblečení i auto. Společensky nemožný, s povýšeným výrazem. Na první pohled nesympatický.
  • Dívka: Silná a nezávislá žena. Sebejistá a krásná. Bruneta. Sebevědomá, bezstarostná, opálená, má smysl pro humor a stále se směje. Nenechá se rozčílit kravaťákem. Líbí se jí cestovatel.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Světla, kamera, akce!

 1. 1
  Připravte si scénu. Když budete mít všechno nachystáno, herci budou znát své role a tým bude mít dost piva, bude čas si připravit scénu a začít natáčet. Vyberte si nějakou scénu. V našem příkladu použijeme poslední scénu klipu. Kravaťák zakopne a spadne, cestovatel mu pomůže na nohy a krásná dívka skočí do kabrioletu a odjede společně s cestovatelem pryč.
  • Připravte si všechna vozidla a další rekvizity na místo a požádejte herce, aby se postavili na značky.
  • Nastavte si osvětlení. Protože natáčíte venku, nebudete potřebovat žádné silné lampy. Bude vám stačit odrazná deska, která vám umožní využít denní světlo a zjemní stíny. Pokud chcete mít světlo nejlepší, použijte několik odrazek, nebo třeba zrcadlo. Když budete mít osvětlovače, nebude to pro něho problém.
  • Uvědomte si, že hlavní postava v záběru musí být vždy nejvíce osvětlená. Pokud točíte venku, hlavní postava by měla být vždy zády ke slunci (pokud slunce není přímo uprostřed nebe), aby odrazky mohly osvětlit její obličej. Nastavit dobré světlo není snadné, ale pokud chcete mít kvalitní klip, stojí za to tomu věnovat pozornost.
 2. 2
  Nastavte si kameru. Část klipu byste měli točit na stativu. Roztřesené záběry vypadají neprofesionálně a odvádí pozornost od děje. Jindy bude dobré použít ruční steady-kameru, díky které natočíte dynamičtější záběry. Pokud máte dost lidí a dostatečný rozpočet, natáčejte scény z více úhlů, abyste je později mohli zajímavě sestříhat.
 3. 3
  Postavte si herce na značky. Pokud se herci ve scéně objevují, řekněte jim, aby se postavili na značky. Když se objeví až v průběhu scény, postavte je na místo, ze kterého budou vcházet.
 4. 4
  Pusťte hudbu. Požádejte zvukaře, aby pustil hudbu a naznačil hercům, jak mají hrát, aby byly s hudbou sladění. Pokud natáčíte scénu víckrát, můžete to trochu zkrátit. Až bude zvuk připraven a hudba bude hrát, zvukař řekne „Rychlost!“ (výraz, který se uchytil v dobách, kdy se hudba na natáčení pouštěla pomocí magnetických pásek a nějakou dobu trvalo, než se zrychlila). Zvukař může později hudbu také montovat do videa, takže je dobré, když bude mít zvukovou stopu, se kterou bude moci pracovat.
 5. 5
  Světla! Postavte si všechny osvětlovače na místa a zapněte všechna světla.
 6. 6
  Kamera! Kameraman stiskne tlačítko nahrávání a začne natáčet.
 7. 7
  Akce! Nyní už to všichni znají – herci se objeví na scéně a začnou hrát.
 8. 8
  Všechny scény si natočte několikrát. Nakonec budete mít několik záběrů u každé scény a několik různých úhlů a zjistíte, že máte skvělé záběry, ale i špatné záběry.
  • Natáčení klipu je komplikovaný detailní proces, který nelze snadno popsat v jednom článku. Najděte si na internetu podrobnější články a rady, abyste porozuměli všemu.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Postprodukce

 1. 1
  Nahrajte si video do počítače. Většinou se to dělá pomocí USB, Firewire, nebo jiných přípojek. Měli byste si uložit všechny soubory na jedno místo, ideálně na přenosný hard disk.
 2. 2
  Spusťte si program pro úpravu videa. Program pro úpravu videa – Sony Vegas, iMovie, Adobe Premiere, nebo například Final Cut Pro, vám pomůže klip sestříhat a upravit k dokonalosti.
 3. 3
  Využijte to nejlepší, co jste natočili. Projděte si všechny záběry, které jste natočili a vyberte si ty nejlepší.
  • Upravte si ve střihu hudbu, která v záběrech hraje, ale nedělejte si starosti s tím, že zvuková stopa nebude mít dobrou kvalitu, nebo nebude čistá – tuto stopu u finálního klipu nebudete používat.
 4. 4
  Přidejte k záběrům stopu s hudbou. Až budete mít hudbu nahranou, zkontrolujte si, zda sedí s vašimi úpravami záběrů. Pokud nemáte velké štěstí, pravděpodobně budete muset ještě trochu upravovat. Každý střih trochu upravte, aby všechno šlo tak, jak by mělo – poznáte ho hlavně u záběrů hrající kapely.
  • Pokud používáte i záběry kapely, připravte se skrýt chyby. Pokud například kytarista podle hudby hraje sólo ze Stairway To Heaven, ale na videu drží jen jeden tón, udělejte střih na jiného člena kapely, aby nebylo vidět, že nejde o živou nahrávku.
  • S úpravami to nepřehánějte. Příliš mnoho krátkých střihů působí zmateně, zatímco dlouhé scény zase působí falešně. Většinou poznáte, když nějaký střih nebude vypadat dobře – nespěchejte a snažte se dívat se na své video střízlivým pohledem.
 5. 5
  Pokud chcete, přidejte na konec název a závěrečné titulky. Dříve bylo běžné uvádět u každého klipu název písně, umělce, nahrávací společnost a režiséra videoklipu. Dnes někteří autoři tyto informace píšou raději do závěrečných titulků, tak jak se to dělá u filmů. Zeptejte se kapely a herců, zda souhlasí s tím, jak to budete chtít.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Učte se od mistrů

 1. 1
  Studujte klasické klipy. Jako každý umělecký žánr i videoklipy mají své „klasiky“. Tyto klipy ovlivnily spoustu dalších hudebních klipů. Většina skvělých videoklipů jsou skvělé z úplně jiných důvodů. Některé jsou vizuálně zajímavé, jiné mají úžasné zaostření a jiné zase dokonale sedí k hudbě. Když pochopíte, co dělá skvělé video skvělým videem, budete vědět, jak natočit vlastní nezapomenutelný klip.
 2. 2
  Vyprávějte příběh. Spousta slavných klipů vypráví různé vtipné, šokující, tragické, nebo triumfální příběhy. Dobrý příběh v divácích zůstane velmi dlouho po zhlédnutí klipu.
  • Jeden z nejlepších klipů historie je „Thriller“ Michaela Jacksona natočený Johnem Landisem. [6] Toto video je mnohem delší, než samotná píseň. V tomto případě to funguje skvěle, ale uvědomte si, že příliš málo hudby a příliš mnoho videa většinou nedělá dobrotu.
  • Klip k písni „Just“ od Radiohead natočený Jamiem Thravesem také vypráví skvělý příběh, i když s trochu drastickým podtextem. [7] Toto video používá skvěle umístěné záběry a otevřený konec a zobrazuje život kancelářského pracovníka, což se dokonale hodí k textům Thoma Yorka.
 3. 3
  Vytvořte si jedinečný vizuální styl. Hudební videoklipy poskytují prostor pro ztvárnění vašich inovativních nápadů. Můžete si vyzkoušet abstraktní vizuály, jedinečné efekty a animaci, která se bude hodit ke zvukové stopě. Nemusí jít o nic, co by muselo dávat smysl. Pokud vymyslíte něco, co bude vhodně doplňovat píseň, můžete s tím udělat díru do světa.
  • Například videoklip Steva Barrona pro hit „Take on Me“ kapely A-ha zahrnuje romantický příběh zahraný částečně herci a částečně animovaný zajímavým druhem animace. [8] Tento styl se skvěle hodí k písni a její melodii a zajišťuje, že bude videoklip nezapomenutelný.
  • Klip od kapely The White Stripes k písni „Seven Nation Army“ (natočený Alexem a Martinem) zahrnuje vizuální triky a vytváří iluzi jednoho čtyřminutového stále se přibližujícího záběru. [9] V kombinaci s osvětlením to vytváří zajímavý efekt, který klipu dodává dramatickou temnou atmosféru.
  • Také se podívejte na: Muse – „Stockholm Syndrome,“ [10] a Dire Straits – „Money for Nothing.“[11]
 4. 4
  Zkuste parodii a parafrázi. Kulturní reference se v klipech používají dost často – někdy jsou celé videoklipy parodií na nějakou známou věc nebo umělecké dílo. Když budete mít dobrý smysl pro humor, můžete natočit klasické dílo. Když nebude umělcům vadit trocha ironie a satiry, bude to ještě lepší. Lidé milují muzikanty, kteří si ze sebe umějí udělat legraci.
  • Video Hype Williamse pro píseň 2Paca a Dr. Dre „California Love“ je parodií na sérii filmů o Šíleném Maxovi. [12] Zde parodie poslouží dvěma způsoby – kromě toho, že je jednoduše vtipná, také naznačuje, že 90. léta v Kalifornii byla obdobím bezpráví, kde přežili jen ti nejsilnější, což se podobá apokalyptickému prostředí filmů o Šíleném Maxovi.
  • Ještě lepší parodií je klip Beastie Boys k písni „Sabotage,“ který natočil slavný režisér Spike Jonze. [13] Beastie Boys v tomto klipu hrají přehnané karikatury televizních policistů ze 70. let a Jonzemu se díky tomu podařilo natočit vtipné a nezapomenutelné video, které se dokonale hodí k hudbě.
 5. 5
  Buďte extravagantní. Někdy je zábavné jednoduše natočit hodně drahý klip. Natáčejte na nějakém exotickém místě, naplánujte si obří taneční kreace, najměte si supermodelky. Skvělé klipy mohou vzniknout jednoduše tak, že budou okázalé.
  • Klip Hype Williamse pro píseň od „Big Pimpin“ od Jay-Z je klasickým příkladem takového klipu. [14] Není v něm skoro žádný příběh – většinou je to jen Jay-Z, jak se baví se svými přáteli na velké jachtě, účastní se večírku v tropické vile a rozhazuje penězi do davu, neustále obklopen krásnými ženami. Pokud chce nějaký umělec dát najevo, jak je bohatý, takový klip zafunguje skvěle.
  • Lady Gaga je známá svými propracovanými klipy. Například její klip k písni „Alejandro“ od Stevena Kleina popisuje bizarní, sexuálně nabitou militaristickou dystopii plnou šílených scén a kostýmů. [15] Jde o zajímavou a extravagantní produkci.
 6. 6
  Zkuste to minimalisticky. Mnoho videoklipů se řídí pravidlem „méně je více“. Minimalistické klipy umožní divákovi soustředit se na hudbu a emoce, které v něm vyvolává a nerozptylovat se videem. Minimalistické klipy jsou také skvělé pro režiséry, kteří mají omezený rozpočet.
  • Klip Saam k písni „Islands“ od XX využívá krátké opakující se záběry tanečníků a působí skvělým dojmem. [16] Choreografie tanečníků se u každého záběru trochu mění, takže je možné vypozorovat náznaky tragického romantického příběhu. Díky tomu je finální klip vcelku šokující.
  • Rané klipy OK GO využívaly promyšlenou choreografii, díky které byly i s malým rozpočtem nezapomenutelné. Například Jejich klip k „Here it goes again“ režírovaný Trish Sie je skvělým příkladem propracovaného klipu, který nestál téměř nic. [17] Tento klip je natočen na jediný záběr v obyčejné místnosti. Jedinými rekvizitami je osm běžících pásů. Protože je choreografie silná a celý koncept je tak zvláštní, tento klip se velmi rychle stal hitem.
  Reklama

Tipy

 • Dobrá strategie je natočit 3 různé klipy a smíchat je dohromady do jednoho videa.
 • Za každých okolností si chraňte autorská práva. Všechny informace si najděte na internetu a dávejte si pozor, aby vám nikdo neukradl vaše intelektuální vlastnictví.
 • Kamera by neměla mířit přímo do slunce – slunce by mohlo poškodit její součástky.
 • Až budete mít klip hotový, nahrajte ho na web! Můžete si ho nahrát na YouTube a poslat odkaz svým kamarádům.
  • Pokud máte pocit, že jste natočili kvalitní klip, pošlete ho hudebním televizním stanicím. Mohou ho sdílet na svém webu, nebo ho mohou dokonce zařadit do běžného vysílání.
 • U YouTube videí budete muset všechny titulky vypsat do popisu videa, jinak vám vypnou hudbu a odstraní video kvůli porušení autorských práv.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Skvělá písnička
 • Herci
 • Kamera a kameraman
 • Still camera (můžete použít i telefon)
 • Osvětlovač
 • Stereo playback a zvukař
 • Počítač
 • Software na úpravu videí, například Windows Movie Maker (PC), iMovie nebo Final Cut Pro (pro Mac), nebo Sony Vegas
 • Tanečníci

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 90 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 504 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 18 504 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama