Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dostat se do televizního průmyslu je velmi těžké, ale díky levné technologii a internetové distribuci je v dnešní době relativně snadné získat zhlédnutí svých produkcí. Téměř každému se může podařit, aby si ho někdo všiml, ale přesto je nejdůležitější odhodlání a tvrdá práce.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Najděte základní myšlenku

 1. 1
  Vymyslete si zajímavou premisu, neboli „co kdyby...?“ Může jít o tak jednoduchou věc, jako je myšlenka „co kdyby dokumentaristé natáčeli v malé papírenské společnosti“ (Kancl), nebo o složitější myšlenky, jako „co kdyby učitel chemie začal vařit pervitin“ (Breaking Bad). Tato myšlenka bude základem vašeho seriálu. Měla by ho odlišovat od ostatních seriálů a měla by zajistit, že se na něj lidé budou chtít dívat.
  • Spousta těchto myšlenek se generuje pomocí spojování základů již existujících seriálů. Například seriál 30 Rock je spojením světa SNL a humoru seriálů, jako je Kancl, nebo Cheers. Slavné drama The Wire je zase spojením kriminálních seriálů a politických thrillerů.
  • Zamyslete se nad seriály, které máte rádi a chtěli byste je využít – jak byste je popsali jednoduchou větou „co kdyby...“? [1]
 2. 2
  Vyberte si žánr a formát svého seriálu. Toto rozhodnutí patří mezi ta nejdůležitější, která budete muset učinit, protože ovlivní vše, co přijde dál. Žánr je nálada a vyznění vašeho seriálu – bude to komedie, drama z lékařského prostředí, nebo reality show? Formát je délka jednoho dílu a celého seriálu a v tomto ohledu máte několik možností:
  • Epizodický formát: Každá epizoda obsahuje vlastní příběh. Komediální seriály jsou většinou epizodické a jeden díl trvá průměrně 30 minut, ale i některé kriminální a mysteriózní seriály jsou epizodické.
  • Série: Každá epizoda stojí na příběhu předchozí epizody. Tyto seriály většinou vyprávějí delší příběh, jako například Breaking Bad, nebo The West Wing. Jeden díl většinou trvá zhruba hodinu a příběh probíhá dramaticky.
  • Skeče: Skeče jsou složeny z krátkých příběhů, které fungují samy o sobě. Mezi příklady těchto seriálů patří Saturday Night Live, Key and Peele, nebo MadTV.
 3. 3
  Rozpracujte si postavy. Napište si seznam všech postav a ke každé z nich uveďte popis o dvou nebo tří větách. Nepopisujte jejich vzhled, ale snažte se uvést spíše to, co je dělá jedinečnými: [2]
  • Dobré postavy mají pozitivní i negativní vlastnosti. Jsou jako skuteční lidé, což znamená, že mají komplexní osobnost a nejde o jednoduché archetypy, jako například „rozzlobený zahradník,“ nebo „milující matka.“
  • Co každá z postav chce? Čeho se každá z postav bojí? Tyto věci v zásadě řídí chování postav v průběhu celého seriálu.
  • I v reality show je nutné popsat si postavy. Díky čemu jsou postavy zajímavé nebo zábavné? Proč by diváci měli chtít slyšet jejich příběhy? [3]
 4. 4
  Napište si základní osnovu seriálu. Osnova je v podstatě plánem vašeho příběhu. Je určena k tomu, abyste díky ní mohli producentům seriálu sdělit, co od produkce mohou očekávat, kdyby se rozhodli ji uskutečnit. K osnově budete potřebovat několik věcí:
  • Název: Dobrý název má většinou více než jeden význam. Vezměte si například Mad Man, což je název, který zahrnuje jak odkaz na prostředí reklamní agentury, tak postupné šílení Dona Drapera.
  • Logline: Jedna až dvě úderné věty, které ve zkratce popisují celý seriál. V zásadě jde o lépe napsanou premisu „co kdyby.“ Například logline seriálu Community může být: „Úspěšný právník je přinucen spřátelit se se skupinou bláznivých lidí, když se dozví, že jeho diplom z práv je falešný a musí se vrátit na vyšší odbornou školu.“
  • Zápletka: Zápletka je stručný popis základní myšlenky seriálu, který by neměl zabírat více než jednu stranu. Co se bude v každé epizodě odehrávat? Dokážete popsat váš seriál třemi nebo čtyřmi větami? Pokud píšete seriál, ve kterém na sebe díly navazují, nastiňte si průběh první série. [4]
  • Popisy postav: Vezměte si každou hlavní postavu a napište o ní jednu nebo dvě věty. Zaměřte se na jejich osobnost a cíle, spíše než na jejich vzhled.
  • Průvodce epizodami: Napište si krátký odstavec o prvních 4-5 epizodách svého seriálu a uveďte detaily zápletek, které udávají tón celého seriálu. [5]
 5. 5
  Uveďte k základní myšlence obsah. Nejlepším způsobem, jak váš seriál prodat, je ukázat ho někomu již v průběhu produkce. Díky tomu, že je v dnešní době vybavení tak levné, je relativně snadné dostat části seriálu na web, abyste je mohli ukázat různým lidem. Typ materiálu, který budete vytvářet vždy závisí na typu vašeho seriálu.
  • Scénář: Vždy je dobré mít scénář. Jde o nejúspěšnější a nejtradičnější způsob přípravy seriálů, zejména těch dramatických, které mají zhruba hodinu dlouhé díly.
  • Webisodes: Nejlepším způsobem, jak získat pozornost, je natočit si seriál sami. Díky YouTube je v dnešní době velmi snadné natočit krátké epizody o 2-5 minutách, ve kterých vystupují vaše hlavní postavy a sdílet je se světem. Tímto způsobem vznikly například seriály Broad City a Workaholics.
  • Storyboard a sizzle reel: V tomto případě se jedná o testy seriálů, ale oproti webisodes jde většinou o delší projekty. Mohou to být například rozhovory pro talk show, testové záběry pro reality show, nebo storyboards a kresby pro animované seriály.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak napsat televizní scénář

 1. 1
  Naučte se základy formátování scénářů. Scénáře musejí mít správné formátování, aby jedna strana scénáře odpovídala zhruba jedné minutě vysílacího času. Tento formát je standardem v televizním průmyslu a když ho nebudete dodržovat, producenti se na váš seriál ani nepodívají. Nejlepší je použít software pro psaní scénářů, například Celtx, Writer Duets, nebo Final Draft. [6]
  • Televizní scénáře se formátují jinak než filmové scénáře, protože je nutné brát v úvahu pauzy mezi scénami a pauzy pro reklamy. Nejprve byste si tedy měli nastudovat několik televizních scénářů, abyste věděli, jak na to.
  • Na internetu najdete spoustu příkladů formátování scénářů, dokonce existují i lekce psané ve formě TV scénáře.
 2. 2
  Přečtěte si co nejvíce scénářů seriálů vašeho žánru. Na internetu si vyhledejte scénáře seriálů, které jsou podobné tomu vašemu. Sledovat seriály v televizi je skvělým způsobem, jak se naučit tvořit zápletku, ale pokud chcete napsat scénář, musíte porozumět také tomuto umění. Při čtení si dělejte poznámky o stylu, popisu zápletky a podstatných informacích.
  • V tomto odvětví je naprosto nezbytné číst scénáře. Musíte se naučit psát vtipně, dramaticky, napínavě a zajímavě i bez herců, kamer, nebo hudby.
  • Zjistěte, co skutečně funguje, co ne a jak scénárista postupně vytváří svět každé epizody. [7]
 3. 3
  Uvědomte si, jak důležité je mít dobrý pilot. Pilot je první epizodou televizního seriálu a obecně platí, že není snadné ho napsat dobře. Proč? Piloty musejí splnit spoustu úkolů v krátkém časovém intervalu. Musíte díky nim:
  • Představit postavy: Nemusíte zacházet do přílišných detailů, ale divák by se měl o postavách dozvědět dostatek informací na to, aby měl zájem sledovat jejich příběh. První divákův kontakt s postavou by měl jasně znázornit její základní povahové rysy.
  • Představit svět příběhu: Nejde pouze o základní prostředí, ale také o „pravidla“ vašeho seriálu. Jakými obavami vaše hlavní postavy trpí? Jaké věci se jim často stávají? V této fázi musíte důkladně prozkoumat svoji premisu „co kdyby.“
  • Představit obecný vzorec seriálu: Pilotní epizoda nemusí pouze představit celý svět vašeho seriálu, ale musí to být také dobrá show. Musíte lidem poskytnout představu o tom, co od vašeho seriálu mohou čekat. Například pilotní díl seriálu Arrested Development se skutečně povedl – uvádí všechny postavy, ukazuje svět, ve kterém se příběh odehrává (bohatá zkorumpovaná smetánka a manažeři hedge fondů) a představuje fraškoidní zápletku, která seriál později proslavila. [8]
 4. 4
  Připravte si osnovu zápletky strukturovanou na televizní scény. TV seriály sice mohou být originální a různorodé, ale mají vcelku pevnou strukturu. Protože na většině televizních stanic běží reklamy, je dobré je využít k ukončení aktů. Jeden akt berte jako soubor scén, které vypráví jeden malý příběh v rámci každé epizody. Mezi jednotlivými reklamami byste měli rozvinout příběh a dosáhnout vyvrcholení, změny, nebo důležitého momentu, aby lidé měli chuť se po skončení reklam dívat dál. Když se tato pravidla naučíte, budete moci svůj seriál psát podle následujícího vzorce: [9]
  • Úvodní scéna: Úvodní scény se nejčastěji objevují u komediálních seriálů před znělkou a úvodními titulky. Může mít vliv na děj epizody, ale může jít také pouze o krátký vtip nebo skeč. V dramatických seriálech tato scéna většinou uvádí daný incident, například v seriálu Zákon a Pořádek v ní bývá nalezeno mrtvé tělo.
  • Akty: Hodinové epizody mají pět aktů, půlhodinové epizody mají tři akty. Každý akt by měl v zásadě fungovat samostatně: musí mít počáteční problém, sérii komplikací, které brání vyřešení problému, vyvrcholení a nakonec rozřešení.
   • V prvním aktu je uveden problém a postavy se ho snaží vyřešit, ale nedaří se jim to.
   • V druhém aktu se postavy potýkají s ještě většími potížemi způsobenými nezdary z prvního aktu a znovu se pokoušejí problém vyřešit, ale buď se jim to opět nepodaří, nebo se na scéně objeví ještě jeden problém.
   • Ve třetím aktu se vše vrací do normálu, buď proto, že se postavy vrátí zpět na zem, nebo se jim podaří napravit to, co napáchaly.
  • Zakončení: Poslední akt uzavírá celý příběh epizody. U pilotního dílu musíte být schopni diváky přesvědčit, že by si měli za týden váš seriál opět pustit.
   • Dramata většinou končí napínavou situací, nebo příslibem dalšího dobrodružství.
   • V komediích většinou vše skončí tak, jak to začalo. Postavy se příliš nemění a vše je připraveno na následující týden. Status quo se vrátí do původních kolejí.
  • Tag: Tag je krátká scéna těsně před, nebo za závěrečnými titulky. Většinou jde o pokračování nějakého vtipu z dané epizody, vyřešení malého problému, nebo naznačení toho, co se bude dít v další epizodě. [10]
 5. 5
  Po napsání první verze seriálu svoji práci přečtěte několika lidem. Pozvěte si na návštěvu přátele nebo rodinu a rozdejte jim kopie vašeho scénáře. Potom každého z nich požádejte, aby četl repliky jedné z postav. Můžete dělat vypravěče, ale neměli byste zastávat úlohu žádné z důležitých postav. Měli byste si místo toho dělat poznámky a zamyslet se nad tím, co zní přirozeně a co ne. Po čtení se zeptejte hostů, co si o vašem scénáři myslí: bylo jim vše dokonale jasné, co se jim na scénáři líbilo, zda jim postavy připadaly skutečné a uvěřitelné a zda by se na váš seriál podívali. Musíte získat zpětnou vazbu a nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je slyšet svůj scénář číst lidi nahlas. Díky tomu poznáte, kde jste udělali chybu, nebo co vám při psaní uniklo.
 6. 6
  Pište, pište a přepisujte. Na několik dní scénář schovejte a odpočiňte si od něho. Potom se k němu vraťte a přečtěte si ho s čistou hlavou. Musíte ho dovést k dokonalosti, abyste udělali dojem, protože každá produkční společnost dostává neustále tisíce scénářů. Zaměřte se na následující věci:
  • Pravopis, gramatika a formátování. Překlep na první straně vám pomůže dosáhnout jen toho, že váš scénář poletí rovnou do koše.
  • Rychlost děje. Každá strana scénáře by měla děj posunout dopředu. Když se vám to nepodaří, seriál se brzy povleče. Žádná scéna by neměla zůstávat stále na jednom místě. Postavy a prostředí a situace se musí neustále měnit, jinak bude seriál postupovat příliš pomalu a bude diváky nudit.
  • Dialog. Znějí vaše postavy přirozeně? Musíte být schopni čtenářům scénáře představit postavy jen díky jejich dialogům, takže je nutné, aby měla každá postava svůj vlastní a jedinečný styl vyjadřování. Postavy jsou důležité a jejich charakter se vám podaří vyjádřit pomocí jejich projevu. [11]
 7. 7
  Snažte se scénář co nejvíce zkrátit. Vystřihněte všechny zbytečné expozice, popisy scén a povahové rysy postav. Pokud něco není nezbytně důležité, zbavte se toho. Všechny ostatní věci, od barvy stěn v pokoji až po vzhled postav určí režisér, ne vy. Scénář by s měl číst jako show a měl by se pohybovat velmi rychle dopředu a zaujmout čtenáře příběhem a postavami. Kratší scénáře jsou vždy lepší, protože u nich budete mít jistotu, že neobsahují nic zbytečného.
  • Hodinové epizody by měly mít 45-70 stran.
  • Půlhodinové epizody mívají většinou 25-37 stran. [12]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Dostaňte svůj seriál do vysílání

 1. 1
  Natočte si seriál sami. Pokud jste ještě nikdy nepracovali v Hollywoodu, nejlepším způsobem, jak získat pozornost, je vyžádat si ji. Není snadné zajistit, aby si někdo přečetl váš scénář, ale pokud se vám podaří získat několik tisíc zhlédnutí u vašeho videa, lidé si vás všimnou. Nemusíte nutně natáčet celý seriál. Webové stránky, jako je Amazon Studios vám umožní sdílet klipy, které lidé mohou hodnotit a pomoci tak zviditelnit dobré nápady.
  • Například seriál Always Sunny in Philadelphia byl napsán i natočen s velmi malým rozpočtem a potom byl poslán producentům televize FX. Udělal na ně takový dojem, že ho ihned zakoupili.
  • Téměř kdokoli může dostat svůj seriál na Public Access a je dokonce možné, že vám zapůjčí vybavení a vyškolí vás. [13]
 2. 2
  Hledejte si zdroje a zástupce v natáčecím průmyslu. Zkuste si najít agenty a producenty, kteří přijímají nové scénáře a seriály a přihlaste se do soutěží a na festivaly. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je využít webové stránky jako Deadline.com nebo Variety. Tyto stránky pro vás budou povinnou četbou, protože na nich najdete informace o nových produkcích, o producentech, kteří hledají nové seriály a o aktuálně dostupných agentech.
  • Kdykoli uvidíte seriál, který je podobný tomu vašemu, nebo scénáristu či producenta, kterého obdivujete, najít uplatnění, zjistěte si název jeho agentury (například CAA nebo WME) a jeho spolupracovníků. Podívejte se na jejich webové stránky a požádejte je o schůzku. [14]
  • Můžete své nápady sdílet také na vyhledávačích, jako je The Blacklist, který umožňuje agentům vyhledávat si rukopisy podle klíčových slov. Tyto služby jsou ovšem placené a měli byste si vždy zjistit, zda s nimi někdo skutečně dosáhl úspěchu.
 3. 3
  Vytvořte si seznam společností, které produkují seriály podobné tomu všemu. Najděte si skupiny, které produkují podobné seriály a oslovte je. Na webových stránkách si najděte jména a emailové adresy producentů a dalších pracovníků oddělení nových produkcí. Čím více svůj email přizpůsobíte dané osobě, tím větší bude vaše šance, že se dočkáte natočení seriálu.
  • Seriál o příšerách byste jistě neposílali do NBC, ale spíše do kanálu SyFy. Reality show není vhodné posílat producentům výpravných seriálů. Zamyslete se nad tím, jaké seriály dané studio produkuje a snažte se své nápady předkládat těm správným lidem. [15]
 4. 4
  Nepřestávejte psát, natáčet a pracovat v televizním průmyslu. Jen málu lidem se podaří vytvořit televizní seriál, aniž by museli začít od nuly. Můžete si seriál vyprodukovat sami a možná budete mít úspěch. V 95% případů ovšem televizní tvůrci začínali jako asistenti produkčních, kameramani, herci atd. Tímto způsobem se seznámíte s lidmi, kteří vám později mohou poskytnout příležitost vytvořit vlastní seriál a naučit vás, jak na to.
  • Měli byste mít alespoň 3-5 scénářů pro televizní piloty, nebo byste na nich alespoň měli pracovat. Nikdy nevíte, který nápad už vám někdo zabral, kdy se někomu zalíbíte, ale bude po vás chtít jiný příběh, nebo kdy někdo bude chtít vidět více vaší práce. Lidé, kteří vytvářejí seriály, neustále tvrdě pracují, píšou a přepisují své scénáře a nepolevují, dokud nedosáhnou úspěchu.
  Reklama

Tipy

 • Když budete spolupracovat s lidmi, kteří mají zkušenosti s tvorbou televizních programů, může vám to pomoci rozšířit si známosti a zvýšit tak šance, že se zalíbíte někomu, kdo vám může pomoci vytvořit váš vlastní seriál.
 • Pokud chcete získat pozornost a zviditelnit svůj seriál, dělejte mu reklamu na sociálních sítích.


Reklama

Varování

 • Neposílejte své scénáře ani koncepty bez důkazu o jejich původu, abyste měli jistotu, že vám je nikdo neukradne. Můžete si své scénáře zaregistrovat u agentury WGA.
 • Není snadné vytvořit seriál, na který se lidí budou chtít dívat v televizi (například na BBC, ITV, ABC). Musíte si ale najít způsob, jak to dokázat – nevzdávejte se!
Reklama

O tomto wikiHow

Lucy V. Hay
Spoluautorem článku je :
Autor, Scénárista & editor scénářů
Tento článek spoluautorem článku je Lucy V. Hay. Lucy V. Hay je autorka, editorka scénářů a blogerka, která pomáhá jiným spisovatelům s workshopy psaní, kurzy a píše svůj blog Bang2Write. Lucy je producentem dvou britských thrillerů, editorkou scénářů a poradkyní v řadě dalších funkcí a krátkých filmů. Je autorkou scénářů „Writing & Selling Thriller Screenplays“ pro řadu Creative Essentials společnosti Kamera Books a jejích následných akcí na scénářích „Drama Screenplays“ a „Diverse Characters“. Její debutový román The Other Twin je v současné době upravován pro obrazovku producenty nominovanými na Emmy za Sky's 'Agatha Raisin', Free@Last TV. Tento článek byl zobrazen 7 892 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 7 892 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama