Stáhnout PDF Stáhnout PDF

YouTube video je skvělým způsobem, jak sdílet své myšlenky a kreativní počiny s celým světem. Když se budete řídit radami uvedenými v tomto článku, budete schopni natočit, nahrát a sdílet své vlastní YouTube video.

Část 1
Část 1 ze 6:

Výběr vybavení

  1. 1
    Používejte chytré telefony, které jsou mobilní. Prakticky každý chytrý telefon na trhu má dvě věci, díky kterým je natáčení videí zábavné a jednoduché: dostatek volného prostoru na uložení souborů a nahrávací zařízení pro jejich natáčení. Přestože jsou chytré telefony přenosné a natáčí se s nimi snadno, kvalita audia a videa není tak dobrá, jako v případě kvalitní videokamery. Zjistěte, zda vám nepomůže například přenosný mikrofon.
  2. 2
    Pokud hledáte pohodlí, použijte webovou kameru. Stejně jako chytré telefony mají i všechny počítače (alespoň ty, které nejsou staré 15 let) integrovanou webkameru (většinou je těsně nad monitorem), nebo k nim můžete webkameru připojit.
  3. 3
    Pokud chcete mít kvalitní videa, používejte videokameru. Pořiďte si ruční digitální nebo optickou videokameru. Většina videokamer vyrobených v posledních deseti letech by vám měl stačit. Používejte software na úpravu videí, například Windows Live Movie Maker a až budete zkušenější, budete moci přejít na profesionálnější software.
  4. 4
    Nahrávejte obsah z monitoru počítače. Můžete tak učinit po stažení softwaru třetí strany, díky kterému budete moci nahrávat obrazovku.
    • Některé z možností, které stojí za vyzkoušení, jsou Open Broadcast Software, XSplit, a CamStudio. Open Broadcast Software je uživatelsky přívětivý a kvalita nahrávej je špičková. Pokud vám připadá, že nemůžete najít dobrý bezplatný program, můžete si zakoupit software k nahrávání obrazovky. Mnoho programů vám také umožní streamovat video online, takže na to také myslete, až budete vybírat ten správný software.
    • Mnoho programů umožňuje nahrávat několik oken zároveň. Pokud chcete, můžete si tuto volbu nastavit na výše zmiňované webkameře. Pokud tak učiníte, můžete nahrávat hlavní obsah a okno kamery mít otevřené přes všechna ostatní okna. Tuto metodu využívají hlavně uživatelé, kteří svá videa streamují, ale můžete tak nahrávat i YouTube videa.
    • Při nahrávání se ujistěte, že se správně nahrává jak video, tak zvuk tím, že nejdříve nahrajete krátké testovací video, na které se podíváte.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 6:

Vymyšlení nápadu

  1. 1
    Dělejte to, co funguje. Zkuste natáčet videa v jednom z formátů, které mají na YouTube úspěch. YouTube obsahuje videa milionů uživatelů, ale některé druhy videí jsou úspěšnější, než jiné:
    • Video blogy, neboli „vlogy“ jsou pravidelné video série, kde tvůrce mluví o tom, co zrovna dělá nebo co ho zajímá. Vlogy mají většinou 10 minut nebo méně a většina lidí je natáčí na webkameru.
    • Montáže jsou videa s obrázky nebo klipy, na jejichž pozadí hraje hudba. Většinou se v nich vůbec nemluví. Můžete je brát jako ekvivalent projekce nějaké prezentace.
    • Videa se zvířaty jsou vždy oblíbená. Většinou se natáčí ruční kamerou, nebo chytrým telefonem. Často v nich vystupuje zvíře autora, které zrovna dělá něco zajímavého nebo zábavného.
    • Recenze a video blogy na různé produkty a služby jsou také oblíbené. Když své recenze pojmete vtipně a sardonicky, vaše videa budou mít větší úspěch.
    • Komediální videa zahrnují širokou škálu stylů a přístupů. Nejlepší je natáčet je s přáteli. Může jít o kanadské žertíky, vtipné tance, nebo třeba předem připravené skeče.
      • Mnoho lidí na YouTube hledá konkrétně vtipná videa, takže pokud se vám podaří natočit něco skutečně vtipného, jistě si získáte diváky.
  2. 2
    Natočte video za nějakým osobním účelem. Pokud chcete s přáteli nebo s rodinou sdílet nějaký svůj zážitek, můžete natočit video a nahrát ho na YouTube.
    • Plánujte si dostatečně v předstihu a natáčejte rodinné pikniky, svatby, narozeninové oslavy atd., abyste měli dostatek materiálu na sestříhání videa.
    • Můžete si u videa nastavit soukromí tak, že ho uvidí pouze lidi, kterým pošlete jeho URL adresu (webovou adresu) a nikdo jiný ho nenajde. Obsah videa ovšem musí za každých okolností splňovat požadavky YouTube.
  3. 3
    Udělejte video z jiných videí. Tento přístup je oblíbený u klipů, které nepatří žádnému konkrétnímu uživateli YouTube, například u starých kreslených filmů, nebo seriálů.
    • Pokud to chcete zkusit takto, nebudete potřebovat žádné vybavení k nahrávání, ale budete potřebovat zdrojové soubory ve formě stahovatelných video klipů (videa z YouTube nelze běžně stahovat).
    • Tyto „remixy“ videí existují v legislativní šedé zóně. Pravděpodobně se nedostanete do žádných problémů, když takové video natočíte, ale pokud některý z držitelů autorských práv požádá, aby YouTube vaše video odstranila, připravte se na to, že to ihned udělá.
  4. 4
    Napište si scénář. Není to sice nutné, ale pokud neumíte improvizovat, mohlo by vám to pomoci. Jednoduše si napište scénář – nemusíte si ho pamatovat. Když něco zapomenete, budete se do něj moci podívat.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 6:

Natáčení videa

  1. 1
    Natočte svůj video záznam. Až budete vědět, o čem vaše video bude, nachystejte si vše, co budete potřebovat a natočte video.
    • Zkuste natočit každý záběr několikrát. U většiny videí není nic špatného na tom natočit více záběrů, abyste byli spokojení. Můžete video natočit na části a potom je v počítači sestříhat tak, aby vytvořily celek.
    • Natočte více, než kolik chcete použít. Cokoli co bude navíc budete později moci vystřihnout. Nemusíte si dělat starosti s tím, abyste natočili celé video najednou na takovou délku, jakou očekáváte.
  2. 2
    Natáčejte na dobrém světle. Pokud to bude možné, natáčejte svá videa přes den a na denním světle. Získáte tak kvalitnější video, na kterém diváci vše dobře uvidí. Pokud chcete natáčet i noční scény, nachystejte si dobré umělé světlo, aby na videu bylo něco vidět. Pokud nemáte jinou možnost, než natáčet uvnitř v noci, rozsviťte si co nejvíce světel.
    • Zjistěte, ze kterého úhlu vám to na kameře nejvíce sluší. Experimentujte a najděte si lichotivý úhel.
  3. 3
    Mluvte jasně a zřetelně. Když budete mít ve videu hlasitou hudbu, nebo budete šeptat a mumlat, lidé nebudou rozumět tomu, co říkáte. Váš hlas by měl být hlasitější, než hudba na pozadí a měli byste správně vyslovovat.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 6:

Úprava videa

  1. 1
    Přesuňte si video z chytrého telefonu do počítače. Připojte telefon počítači, nebo video pošlete bezdrátově.
  2. 2
    Převeďte si video z videokamery. Připojte kameru kabelem k počítači, nebo vložte do počítače disk z kamery.
  3. 3
    Najděte si video natočené na webkameru. Zjistěte, kam se vám ukládají videa z webkamery a vyberte si ta, která chcete zpracovat. Protože jsou videa již v počítači, nebudete je muset nikam přetahovat.
  4. 4
    Najděte nahrávku ze softwaru nahrávající monitor.
    • Většinou nahrávku najdete ve stejné složce, jako je umístěn software. Některé softwary ji automaticky přesunou do podsložky ve složce Video ve vašem počítači. Ušetří vám to čas hledáním nahrávky v celém počítači.
  5. 5
    Upravujte videa v programu Windows Movie Maker. Většina uživatelů Windows má přístup k základnímu programu Windows Movie Maker, který vám umožní stříhat klipy, mazat části videí, přidávat titulky, přechodové efekty a sekundární soundtracky.
    • Více o práci s Windows Movie Maker se dozvíte v tomto článku na wikiHow.
  6. 6
    Upravujte videa pomocí iMovie. Uživatelé počítačů Apple by měli mít program iMovie (který je součástí souboru programů iLife), který umí to samé, co Windows Movie Make, ale nabízí jiné efekty a přechody.
  7. 7
    Zkuste jiné programy zdarma. Mezi další oblíbené programy na úpravu videí, které jsou zdarma, patří:
  8. 8
    Přejděte na profesionální software. Pokud chcete mít k dispozici ty nejvýkonnější programy pro úpravu videí, budete si je muset zakoupit. Mezi komerční software na úpravu videí patří Final Cut Pro společnosti Apple, Premier Elements společnosti Adobe a Power Director společnosti CyberLink. Tyto programy stojí od 50 dolarů až do několika stovek dolarů.
  9. 9
    Uložte si hotové video a vyexportujte ho. Uložte si video na místo, kde ho snadno najdete.
    Reklama
Část 5
Část 5 ze 6:

Nahrávání videí a reklama

  1. 1
    Přihlaste se na YouTube. Pokud nemáte účet na YouTube, nejprve si ho vytvořte – je to zdarma. Budete k tomu potřebovat pouze emailovou adresu na Gmail. Jakmile budete mít účet hotový, klikněte na tlačítko Upload v pravém horním rohu obrazovky a nahrajte své video.
    • Budete muset zadat několik informací o svém videu – vyplňte všechna pole, která vám YouTube předloží.
    • Nenahrávejte žádná videa, na kterých se děje něco nelegálního, nebo cokoli jiného, co porušuje podmínky užívání YouTube. Nedostanete se sice do problémů (alespoň ne poprvé), ale YouTube vám video odstraní jakmile někdo zjistí, že s ním něco není v pořádku.
  2. 2
  3. 3
    Napište název a popis videa. Zde máte šanci zaujmout potenciální diváky, takže se snažte vymyslet dobrý název i popis.
    • Při popisování videa byste neměli používat náhodná klíčová slova a fráze, abyste získali více diváků. Když budete uvádět irelevantní klíčová slova, lidé vás za to nebudou mít rádi a budete postupně přicházet o diváky.
    • Vymýšlejte krátké a úderné nadpisy a krátké a zajímavé popisy, které jsou vždy věcné. Tento krok vám pomůže dosáhnout toho, že vaše videa budou ve vyhledávacích výsledcích vyjíždět na lepší pozici.
    • Nebojte se projevit smysl pro humor. Pokud je to vhodné, napište do popisu videa něco vtipného nebo sarkastického. Jak jsme již uvedli, lidé na YouTube milují humor.
  4. 4
    Dávejte ke svým videím tagy. Nejjednodušším způsobem, jak získat více diváků, je přidávat k videím tagy, což jsou popisná klíčová slova, která mají vliv na výsledky vyhledávání. Tagy by měly být stejně jako popisy videí vždy relevantní.
  5. 5
    Sdílejte své video na jiných sítích. Klikněte na tlačítko Share, které najdete na pravé straně pod videem.
    • Pokud chcete video sdílet na sociálních sítích, najděte si tlačítko pro Facebook, Twitter, nebo Google Plus.
      • Klikněte na trojúhelník vedle těchto tlačítek a otevřou se vám další možnosti.
      • Klikněte na ikonku dané sociální sítě a sdílejte na ní své video.
    • Pokud chcete video sdílet kdekoli jinde, klikněte na textové pole nad ikonami a zvýrazněte si URL adresu videa.
      • Zkopírujte URL adresu a vložte ji kam budete chtít. Když na odkaz někdo klikne, otevře se mu vaše video na YouTube.
  6. 6
    Dělejte svému videu reklamu na YouTube. Hledejte si populární videa a komentujte je, nebo na ně natáčejte odpovědi.
    • Pokud jde o video velmi podobné tomu vašemu, můžete zanechat komentář, aby si lidé pustili vaše video, ale na YouTube se to považuje za neslušné.
    • Pokud chcete natočit video odpověď na video někoho jiného, měli byste si vybrat nějaké, které se tomu vašemu podobá. Pokud chcete zanechat video odpověď, klikněte do pole pro komentář a potom vyberte možnost „Create a video response.“ Vyberte nahrané video a přiložte ho do komentáře jako odpověď.
    • U videí, které s těmi vašimi nemají nic společného, byste se měli projevovat umírněně. Můžete napsat nějaký chytrý komentář, nebo vymyslet komentář, který se bude líbit mnoha lidem. Lidé si rádi prohlíží profily uživatelů, kteří píšou zajímavé komentáře – s trochou štěstí si díky tomu někdo pustí i vaše video.
    Reklama
Část 6
Část 6 ze 6:

Neztrácejte odběratele

  1. 1
    Nepřestávejte produkovat kvalitní videa. Nezáleží na tom, kolik má vaše video zhlédnutí. Pokud chcete, aby se odběratelé i nadále zajímali o vaše videa, neubírejte na kvalitě.
    • Pokud chcete přitáhnout diváky, ukažte svá videa nejdříve kamarádům. Pokud se jim vaše videa zalíbí, mohou se přihlásit k jejich odběru a sdílet je.
  2. 2
    Odběratelům vždy poděkujte. Může to znít jako klišé, ale pokud jim na konci videa poděkujete, dáte jim najevo, že vám na nich záleží.
    • Jedinou výjimkou jsou velmi krátká videa, u kterých nechcete prodlužovat stopáž.
  3. 3
    Videa přidávejte pravidelně. Dejte si cíl a snažte se přidat například jedno video každý týden.
    • Nedávejte si nereálný cíl. Odhadněte, kolik videí jste schopni týdně nahrát a trochu uberte. Možná je realistické nahrát dvě videa týdně, ale jedno bude každopádně stačit. Tím, že na úpravu videa budete mít více času, budete také produkovat kvalitnější obsah svého kanálu.
    Reklama

Tipy

  • Dávejte si pozor na zrcadla a další odrazné plochy, abyste ve videu neměli něco, co tam mít nechcete – něco trapného, nebo něco, co odvádí pozornost. Chcete přece natáčet videa na YouTube, ne se stát virálním gifem!
  • Vyberte si kompatibilní formát videa. Většina běžných formátů programů na úpravu videí je v pořádku, ale pokud si něčím nejste jistí, podívejte se raději do help centra YouTube.
  • Než budete na YouTube něco nahrávat, ujistěte se, že jste s videem spokojení. Když s ním nebudete spokojení vy, nebude se líbit ani ostatním lidem. Zkoušejte si různé techniky editace a přechody a vytvářejte videa tak, aby se vám skutečně líbila.
  • Kratší videa mají více zhlédnutí a více komentářů. Pokud nehodláte světu předat nějakou důležitou moudrost, snažte se natáčet videa kratší než 10 minut, aby se u nich lidé nenudili.
  • Dělejte svému kanálu reklamu na sociálních sítích.
  • Pokud natáčíte někde, kde je v pozadí něco rozptylujícího, můžete si donést vlastní pozadí, nebo si vybrat jiné místo k natáčení, aby se diváci soustředili na vás a ne na to, co se děje za vámi. Můžete použít například green screen.
  • Pokud natáčíte osobní blog, můžete k videu přidat náhodné záběry, nebo něco vtipného. Lidem se líbí šílené věci a rozhodně si tím získáte pozornost diváků.
  • DLSR fotoaparáty se běžně používají k natáčení kvalitních videí.
  • Když vytvoříte video a budete ho sdílet na internetu, dávejte si pozor, abyste nesdíleli nic, čeho byste později mohli litovat. Pokud jste nahráli video a chcete, aby si ho váš kamarád pustil jako první, rychle mu to řekněte, jinak ho nenajde.
  • Pokud chcete použít například umělou krev, najděte si nějakou náhražku. Kečup nevypadá dost realisticky!
Reklama

Varování

  • Stejně jako v případě každé stránky s uživatelským obsahem je YouTube plná šikanujících lidí, trollů a lidí, kteří se chovají jednoduše divně. Nedovolte, aby vám tito lidé zkazili náladu. Když vás budou obtěžovat, můžete si u videa vypnout možnost komentářů.
  • Pokud se během natáčení přeřeknete, neříkejte si, že je to v pořádku. Na videi to vypadá neprofesionálně a hrozně. Uložte si tyto záběry pro pozdější potřebu, ale na video dejte jen povedené záběry.
  • Nekraďte lidem jejich nápady, není to fér. Mohli by vaše video najít a nahlásit vás.
  • Veškerá hudba, kterou ve videích budete mít, nesmí být chráněna autorským právem. Když budete krást hudbu, YouTube vám video smaže. Najděte si hudbu bez copyrightu.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 27 732 krát
Kategorie: Sítě
Stránka byla zobrazena 27 732 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama