Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte nové štěňátko? Pokud nechcete, aby vám čůralo po celém bytě, budete ho muset vycvičit. Jistě se vám hodně uleví, až nebudete muset mít strach, že vám zašpiní celý dům. Je důležité naučit psa vyprazdňovat se venku a když budete vědět, jak na to, zvládnete to velmi rychle.

Metoda 1 ze 6:
Základy psího chování

 1. 1
  Jak se psi chovají. Nejdůležitější informace pro všechny, kteří si chtějí pořídit nějaké zvířátko – zvířata nedokážou rozpoznat, co je správné a co je špatné. Pes chápe pouze co je „bezpečné“ a co je „nebezpečné“. Když si přivedete domů pejska, nerozumí tomu, že čůrat na koberec je „špatné“. Pokud jde o něho, koberec je pouze něco jiného pod tlapkami, co se pro něho nijak neliší od trávníku. Je teplý a pohodlný, takže pro něho bude určitě příjemnější, než studená asfaltová silnice.
  • Musíte svého psa naučit, že vyprazdňování v domě je nepřípustné. Vždy ho ale musíte chytit přímo při činu, ne později, ale přímo během toho. Když svého psa budete trestat za něco, co udělal už dříve, bude se cítit zmateně a vám potrvá mnohem déle naučit ho, co je správné a co ne. Když se váš pes vyprázdní v domě, okamžitě ho vezměte ven a ukažte mu, kde by to měl dělat. Buďte laskaví a jednoduše mu ukažte to správné místo. Když mu budete nadávat, ničeho tím nedosáhnete.
  • Nikdy svého psa fyzicky netrestejte. Je to kruté a také mu tím způsobíte, že se jen naučí vás nenávidět a nikdy nepřestane dělat to, co mu zakazujete. Mohl by se také naučit zalézt si třeba pod postel a vykonávat svoji potřebu tam. Jediné, čeho byste tím dosáhli, by bylo to, že by se vás váš pes bál a to jistě nechcete.
 2. 2
  Naučte se hranice. Věk vašeho štěněte má velký vliv na to, jak dlouho dokáže vydržet bez vyvenčení. Obecné pravidlo zní takto:[1]
  • Štěně, které bylo odstaveno velmi brzy, bude mít problémy zvyknout si na režim v domě (a nejenom tyto). Výcvik štěněte mezi 5 a 7 týdny života by měl probíhat v prostředí, kde nevadí, když se bude vyprazdňovat podle potřeby, protože se v této době učí také spoustu jiných sociálních dovedností.
  • Výcvik mezi 8a 16 týdny nesmíte zanedbávat. V této době se štěňata učí, co je bezpečné a co je nebezpečné. Měli byste svému psovi zajistit bezpečné prostředí a učit ho poctivému vyprazdňování venku. Také musíte akceptovat to, že v této době štěňata nemají úplnou kontrolu nad svým měchýřem. Nemusíte si myslet, že to znamená něco špatného – jde pouze o to, že se stále učí pracovat se svým tělem.
  • Po dovršení 16 týdnů věku by štěňata měla být schopna vydržet bez vyvenčení až 4 hodiny (do té doby to většinou zvládnou maximálně 2 hodiny).
  • 4-6 měsíců: Tato štěňata mívají většinou „polovinu“ výcviku za sebou, protože se nechají velmi snadno rozptýlit. Objevují svět, což znamená, že se často mohou vyčůrat jinde, než na určeném místě, třeba jen proto, že zrovna chytali mouchu. Nyní by ovšem měla být schopna vydržet bez vyvenčení asi 4-5 hodin a v šesti měsících až 6 hodin.
  • 6-12 měsíců: Sexuální dospělost značí to, že samci začnou při močení zvedat nohu a močit na nábytek, zatímco samice mohou začít hárat. Jejich měchýř dokáže vydržet 6-8 hodin bez vyprázdnění.
  • 12-14 měsíců: Záleží na rase – někteří psi v tomto věku ještě nejsou dospělí. Do této doby byste ale měli být schopni naučit své štěně správnému režimu. Pokud jste to zatím nezvládli, stále toho můžete dosáhnout.
 3. 3
  Berte v potaz plemeno vašeho psa. Větší psi to umějí většinou rychleji, než ti malí, protože malí psi mají menší měchýře a menší trávicí soustavy. [1] Menší psi se také dostanou nepozorovaně na různá místa, kde se tajně vyprazdňují, takže je někdy těžké je tomuto zlozvyku odnaučit. Buďte na svého psa tvrdí a uspějete. Nezapomeňte – není nic roztomilého na tom, že se váš pes vyčůral v domě a psovi by to nemělo procházet bez ohledu na to, jak roztomilý je.
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Vytvořte svému psovi vhodné prostředí

 1. 1
  Připravte pro své štěně „bedýnku“. Je nezbytně nutné naučit svého psa vyprazdňovat se mimo jídlo a místo na spaní. Pokud se štěně nenaučí chodit vykonávat potřebu jinam, než na tato místa, brzy si bude myslet, že to může dělat úplně kdekoli, protože mu to dovolíte. Když mu nachystáte vlastní boudičku, bude mít bezpečné místo, jako psi v divočině. Až půjdete ven, umožněte mu neomezený přístup do této bedýnky. Když si budete potřebovat odpočinout, nebo budete chtít štěně na chvíli zavřít, zavřete ho do místnosti s touto bedýnkou, aby vědělo, že to je jen jeho místo.
 2. 2
  Ještě než si psa dovedete domů, připravte mu místečko, na které se bude moci chodit vyprazdňovat. Můžete toto místo dát až na konec zahrady, kde bude dostatek stínu. Za každých okolností ale musíte být odhodlaní psa naučit chodit na toto místo a nesmíte s ním tedy nijak pohybovat a měnit jeho umístění podle nálady.
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Jak psa naučit správnému režimu

 1. 1
  Vymyslete si režim. Když budete psa krmit pravidelně, naučí se venčit se pouze venku mnohem dříve. Když štěněti dovolíte jíst kdykoli a cokoli, budete to mít mnohem složitější. Kromě toho bude pevný režim jednodušší i pro vás. Po každém jídle vezměte pejska vyvenčit a nikdy na to nezapomínejte ani to neodkládejte.
  • Nejdůležitější je důslednost. Když budete důslední, budete dělat stále to samé a očekávat od psa také stále to samé, naučíte ho vyprazdňovat se venku velmi brzy. Na druhou stranu když budete režim stále měnit a budete od psa očekávat, že se tomu přizpůsobí, bude to pro něho těžké, bude se cítit zmateně a nebude vědět, co je správné a co po něm chcete. Správná rutina vám přinese úspěch. [1]
  • Měli byste se štěnětem chodit ven:
   • Ráno ihned po probuzení (pokud vstanete dříve, klidně i před tím)
   • Po každém jídle
   • Po každém spánku
   • Večer těsně před spaním
 2. 2
  Když si přivedete štěně poprvé domů, začněte ho ihned zvykat na venčení venku. Až se seznámí s novým domovem a okolím, dejte mu napít a ihned ho vezměte ven, aby si mohlo ulevit. Pokaždé ho berte na stejné místo, aby se brzy naučilo, kde přesně má vykonávat svoji potřebu.
 3. 3
  Až štěně svoji potřebu vykoná, pochvalte ho a vezměte ho zase dovnitř. Od té chvíle to dělejte vždy úplně stejně a klidně ho i povzbuzujte, aby se vyprázdnilo venku. Až si na to zvykne, už to nijak neměňte. Jakmile se pes vyprázdní, ihned ho pochvalte nebo odměňte. Budete ho muset naučit, co je správné. Během výcviku je dobré mít psa stále na vodítku. Když ho pustíte volně a nebudete ho mít na očích, nebudete mu moci dávat najevo, že to dělá dobře.
 4. 4
  Používejte pro tento výcvik jen jediný povel. Díky tomu si štěně spojí své vyprazdňování s tímto povelem a pro vás bude v budoucnu jednodušší ho to naučit, hlavně když budete cestovat, navštěvovat přátele atd. Výsledkem potom bude to, že váš pes bude schopný vás poslechnout a vyprázdnit se venku na váš povel.
 5. 5
  Zapojte celou rodinu. Pokud žijete se psem sami, je to jednodušší. Pokud ale žijete s více lidmi, dejte si pozor na to, aby to všichni dělali stejně, jinak to potrvá mnohem déle. Když se budou všichni řídit stejnými pravidly, pes se velmi brzy naučí vyprazdňovat se venku.
 6. 6
  Vezměte štěněti na noc vodu. Nekrmte ho ani mu nedávejte napít později, než řekněme v 19.00, jinak budete muset chodit venčit častěji, než byste chtěli.
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Jak po psovi uklízet

 1. 1
  Snažte se všechno uklidit co nejdříve a co nejlépe. Dřevěné a kachlové podlahy byste měli okamžitě utřít a postříkat desinfekcí. Koberce budete muset vyčistit speciálními prostředky. Tento krok je velmi důležitý, protože psi mají dobře vyvinutý čich. Pokud ucítí pach své vlastní moči, budou chodit močit na stejné místo. Proto byste jim také měli určit „záchod“ na zahradě a ne nikde v domě.
  • Spousta lidí si kupuje komerční čističe v supermarketu. Tyto přípravky ale často obsahují čpavek. Čpavek psům zapáchá podobně, jako jejich moč. Pokud tedy pes močí na koberec a vy ho čistíte čpavkovým přípravkem, můžete očekávat, že se tam pes bude stále vracet.
  • Komerční přípravky pro čištění psí moči obsahují speciální enzymy, které ničí zápach, který psy přitahuje stále na stejné místo. Koupíte je ve zverimexech, na internetu, nebo například u veterináře. Jde o nejúčinnější přípravky pro odstranění zápachu. [1]
  • Někteří lidé tvrdí, že dobře funguje také bílý ocet a destilovaná voda. Po vyčištění koberce použijte také jedlou sodu a nakonec zbytky vyluxujte. Nebuďte ale překvapení, když nedosáhnete nejlepších výsledků – nejlepší je koupit si nějaký kvalitní přípravek na čištění skvrn od psí moči.

Metoda 5 ze 6:
Postupně na psa přestávejte dohlížet

 1. 1
  Nejprve psa nechejte volně pobíhat po domě jen pod dohledem. Postupně prodlužujte tento výběh, ale až ve chvíli, kdy bude pes schopen si sám říct, že se potřebuje jít vyvenčit. Tato strategie by vám neměla trvat déle, než dva týdny.
 2. 2
  Až bude pes vědět, že si musí o vyvenčení říct a naučí se kňučet u dveří, budete mít vyhráno. Nezapomeňte ale na to, že když odejdete pryč a v domě nebude nikdo, kdo by s ním šel, najde si v případě potřeby nějaké místo i uvnitř. Nezlobte se na něho. To samé platí i pro případ, že bude štěně vyžadovat vyvenčení. Není to jeho vina – je to vlastně jen vaše vina.
  • Nemusíte být překvapení, když se štěně začne znovu vyprazdňovat v bytě, i když už si zvyklo chodit ven. Může se to stát z několika důvodů, například proto, že štěně dospěje, protože mu změníte režim, protože je zvědavé, chce to vyzkoušet atd. Jednoduše se vraťte k výcviku popsanému výše a pokračujte, dokud se to opět nenaučí.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Jak nechat psa bez dohledu

 1. 1
  Nainstalujte si do zadních dveří dvířka, kterými se pes dostane ven. Pokud máte dobrý plot, přes který se pes nedostane a zavíráte bránu, tato metoda bude nejlepší. Pokud nemáte ani plot, ani branku, štěně by vám mohlo utéct, nebo by mu mohli ublížit třeba toulaví psi. Vždy se ujistěte, že v plotě nejsou žádné díry, kterými by se mohlo podhrabat ven. Pokud bydlíte na vesnici u lesa, nezapomeňte na to, že by na štěně mohla zaútočit divoká zvířata.
 2. 2
  Dejte si za dveře domu noviny, na které se štěně bude moci vyprázdnit. Tato metoda funguje pouze pro lidi, kteří nemají možnost štěněti poskytnout přístup na zahradu. V případě, že se nestihnete vrátit domů včas, se štěně bude moci vyprázdnit na noviny u dveří.
 3. 3
  Když pojedete na dovolenou, požádejte někoho, aby se vám o psa staral. Jednou za čas musíme všichni někam odjet. V takovém případě musíte najít někoho, kdo se vám o štěně bude starat. Pokud žijete s rodinou nebo přáteli, požádejte je, aby dali na psa pozor. Pokud jedete pryč s celou rodinou, požádejte o to někoho, kdo má také psa a vyzná se v nich. Řekněte tomuto člověku, kdy přesně štěně chodí ven a kdy jí, řekněte mu také, co mu nemá dávat atd. Potom klidně odjeďte. Pokud takovou možnost nemáte, nechejte psa v psím hotelu (místo, kam můžete na omezenou dobu umístit svého psa).
  Reklama

Tipy

 • Můžete si na dveře pověsit malý zvoneček. Každou hodinu vezměte psa ke dveřím a naučte ho postupně packou zazvonit na zvoneček a přitom mu řekněte třeba „ven“, nebo „venčit“. Za krátkou dobu se to naučí a bude schopný si zazvonit, když bude potřebovat vyvenčit.
 • Pokud se chcete zbavit zápachu psí moči, nalijte na skvrnu trochu vanilkového extraktu. Štěně přes něho už svůj zápach neucítí a nebude mít potřebu chodit stále na to stejné místo.
 • Když budete dodržovat pravidla a budete důslední hned od začátku (a to i v noci, při oblíbeném seriálu atd.), pomůžete tím štěněti rychleji si zvyknout na pravidelný režim.
 • Voďte štěně ven vždy stejnými dveřmi.
 • Za dobré chování štěně vždy odměňujte pamlskem nebo pochvalou a špatné chování se snažte ignorovat. Když psa dáte do jeho boudy, není to pro něho trest. Vždy to dělejte laskavě a mile. Brzy se naučí, že když se bude chovat dobře, budete si s ním hrát více a věnujete mu více pozornosti.
 • Když se štěně bude úspěšně venčit venku, možná budete mít pocit, že mu za to vždy musíte dát nějaký pamlsek. Neměli byste to ale přehánět, jinak si ho rozmazlíte a ztloustne vám. Pokud ale máte pocit, že pamlsky jsou to jediné, čím psa naučíte poslouchat, nejste v tom sami. Myslí si to spousta lidí. Místo pamlsků byste mu ale mohli dávat třeba nakrájenou mrkev, nebo něco jiného. Nedávejte mu vždy jen „sladkosti“, jinak si na ně zvykne a nebude chtít nic jiného. Raději ho často chvalte, protože pochval není nikdy dost.
 • Při výcviku berte štěně vždy jen na jedné místo. Zvykne si na to, že je to jeho místo pro vykonávání potřeby a naučí se to mnohem rychleji.
 • Nezlobte se na své štěně jen proto, že tomu zatím nerozumí. Berte ho pravidelně venčit a buďte na něho milí. Uvidíte, že se to velmi brzy naučí.
 • Stále své štěně bedlivě sledujte, hlavně ze začátku výcviku. Když ho nebudete moci pozorovat, dejte ho do boudičky, kterou umístěte například do místnosti s linoleem nebo kachlemi, abyste v případě potřeby snadno uklidili.
 • Většina psů si brzy zvykne na to, že ven chodí určitými dveřmi. Až bude štěně starší, bude chtít chodit ven pouze těmito dveřmi. Každý pes má své vlastní zvyky. Pro některé je to štěkání, jiní zase běhají od dveří k vám a nazpátek, jiní zase škrábou na dveře (to byste jim ale měli zakázat).
Reklama

Varování

 • Vaše štěně si nakonec na pevný režim. zvykne. Proto vstávejte brzy i když máte volno a neměňte žádná pravidla výcviku. Psi spoléhají na rutinu a pravidelnost.
Reklama

Reference

 1. 1,01,11,21,3Teoti Anderson, The Super Simple Guide to Housetraining, p. 29 (2004), ISBN 0-7938-3465-1
 2. http://housebreakingmypuppy.com/house-training-puppy/ House Training a Puppy Fast Track - Original source of some of this content. Shared with permission.
 3. http://www.amazingdogtrainingman.com/articles1.htm AmazingDogTrainingMan.com - Original source of some of this content. Shared with permission.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 66 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 325 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 3 325 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama