Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Koťata se většinou vyprazdňují na písku nebo na trávě, takže když jim ukážete kočičí záchod, budou si s radostí chodit ulevovat do něj místo na váš koberec. Když to kotě začnete učit jakmile si ho přinesete domů, brzy se to naučí a bude záchod používat pravidelně. Je ovšem důležité najít vhodný záchod pro vaše kotě a naučit ho do něj chodit. Nebudete kotě muset cvičit stejným způsobem, jako například psa – nebudete kotěti muset vysvětlovat, co se záchodem má dělat, protože to pozná instinktivně. Jediné, co musíte udělat, je poskytnout kotěti přijatelnou bedýnku, do které se snadno dostane.[1]

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Nakupte si vše, co budete potřebovat

 1. 1
  Kupte si velký záchod pro kočky. Pro malé kočky se prodávají malé záchody, ale koťata rostou tak rychle, že byste museli malý záchod brzy vyměnit za větší. Když budete záchody měnit, budete muset kočku opět učit je používat, takže je lepší koupit rovnou velký záchod, který vám vydrží delší dobu.
  • Koťata nemají problém dostat se do větších záchodů, ale je nutné, aby byla alespoň jedna strana dostatečně nízko na to, aby do ní mohly vejít. Pokud máte dost velký záchod, ale nejste si jistí, zda se do něho vaše kotě dostane, můžete mu z kartonu nebo kusu dřeva vyrobit malou rampu. Připojte rampu k jedné straně záchodu pomocí lepicí pásky a až bude kotě dostatečně velké, aby se do záchodu dostalo bez rampy, sundejte ji.
 2. 2
  Můžete si koupit uzavřený kočičí záchod. Některé kočičí záchody mají víko. Jejich výhodou je to, že v nich kočky mohou hrabat a nevyházejí své výkaly a kočkolit ven a kromě toho tyto záchody také zapáchají méně, než otevřené kočičí záchody. Některé kočky mají uzavřené záchody raději, protože se v nich cítí bezpečněji. [2]
  • Pokud chcete mít uzavřený záchod, musí být dostatečně velký na to, aby se v něm kočka cítila pohodlně. Kočky potřebují dost místa na to, aby se v záchodě mohly otočit. Většina koček si před zahrabáním své výkaly očichá a je tedy nutné jim poskytnout dostatek prostoru. [3]
  • Některé kočky ze začátku nemají rády uzavřené záchody. Můžete jim pomoci si na ně zvyknout tím, že sundáte dvířka, kterými se do nich leze a vrátíte je na místo, až si na záchod kočka zvykne.
 3. 3
  Kupte si kočkolit. Existuje spousta druhů kočkolitu a pro většinu mladých a dospělých koček (8 měsíců a více) je vhodný jakýkoli z nich. Vyberte si kočkolit, který co nejméně práší, protože prach by mohl kočce podráždit plíce. [4] Při výběru kočkolitu se zaměřte na následující faktory:
  • Používejte kočkolit bez přidané vůně. Kotěti se voňavý kočkolit nemusí líbit a v případě, že mu vůně bude skutečně vadit, bude se vyprazdňovat jinde. [5] Kromě toho některé vůně mohou kočce podráždit nos a oči a způsobit dýchací potíže.
  • Kupte si kočkolit, který z moči vytvoří pevné kuličky. V posledních letech je tento typ kočkolitu populární, protože usnadňuje čištění kočičího záchodu. Měli byste ovšem vědět, že někteří lidé tvrdí, že tento typ kočkolitu může kočkám v případě požití způsobit zdravotní potíže, ale neexistují žádné důkazy, které by to potvrzovaly. [6] [7]
  • Vyberte si kočkolit, který snadno seženete. Některé kočky si na svůj kočkolit rychle zvyknou a když jim ho vyměníte za jiný, nebudou záchod považovat za záchod.
 4. 4
  Kupte si lopatku a nachystejte si hadr, který dáte pod záchod. Poslední věci, které budete potřebovat, jsou lopatka na čištění kočičího záchodu a kus látky, který položíte pod záchod, abyste si neušpinili podlahu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Ukažte kotěti jeho záchod

 1. 1
  Umístěte kočičí záchod na klidné místo. Nedávejte ho nikam, kde se stále něco děje, jako například do kuchyně. Ideálním místem pro kočičí záchod je snadno přístupné, klidné místo, na kterém kočku nebude nic rušit. [8]
  • Přestože někteří lidé dávají kočkám záchod do prádelny, protože do této místnosti lidé moc často nechodí, hlasité zvuky pračky a sušičky by mohly kočku vyděsit a způsobit, že se bude bát chodit na záchod. [9]
  • Záchod byste měli dát do místnosti, ve které kotě tráví spoustu času. Kotě by mělo k záchodu mít stále přístup, aby ho mohlo v případě potřeby kdykoli použít.
  • Koťata a kočky mají rády soukromí. Když ho nebudou mít, začnou se vyprazdňovat za pohovkou, nebo v jiném klidném koutě. [10]
  • Pokud začnete kotě učit chodit na kočičí záchod a potom záchod budete muset někam přesunout, dělejte to postupně a každý den ho posuňte jen o několik desítek centimetrů. Když záchod náhle přesunete do jiné místnosti, kotě bude zmatené a bude si ulevovat v domě. Je také dobré dát kotěti misku s potravou na místo, kde dříve byl záchod, protože většina koček se odmítá vyprazdňovat tam, kde jí.
 2. 2
  Postavte kotě do kočičího záchodu. Jakmile nové kotě přinesete domů, vezměte ho a postavte ho do kočičího záchodu, aby si zvyklo na jeho pachy a na kočkolit. Nechejte ho tam několik minut, i když se poprvé nebude chtít vyprázdnit. Po každém jídle kotě znovu dejte do záchodu a dělejte to také po probuzení a po jiných činnostech. Jakmile si kotě dřepne na jiném místě, ihned ho přeneste do záchodu.
  • Některá koťata si ihned uvědomí, k čemu je záchod určený a nebude nutné je to učit. Jiná koťata budete muset opakovaně přenášet do záchodu, dokud se nenaučí ho používat.
  • Neměli byste kotěti „ukazovat“ hrabání packou do kočkolitu, jinak byste ho mohli vystrašit. Odolejte pokušení vzít mu packu a pomoci mu rozhrabat kočkolit, aby se to naučilo.[11]
 3. 3
  Měli byste své kotě chválit, ne trestat. Až si kotě bude zvykat na používání záchodu, pochvalte ho vždy, když ho samo od sebe použije. Netrestejte ho, když si uleví jinde, než na záchodě, jinak si svůj záchod spojí s nepříjemnými pocity. [12]
  • Koťata nereagují dobře na to, když jim vymácháte nos v loužičce, kterou vám udělala v domě. Pokud se kotěti stane nehoda, nechejte ho si k ní přičichnout a potom ho jemně vezměte a odneste ho do kočičího záchodu, aby vědělo, kam má příště jít.
  • Nikdy na kotě nekřičte ani ho nebijte, abyste ho potrestali. Jediné, čeho byste tím dosáhli, by bylo to, že by se vás kotě bálo.
 4. 4
  Poskytněte kočce dostatek záchodů. Měli byste mít jeden záchod pro každou kočku v domě a jeden záchod navíc.
  • Jedna kočka by v ideálním případě měla mít dva záchody. Pokud máte doma tři kočky, měli byste mít čtyři kočičí záchody.
 5. 5
  Zkuste kočku nechat několik dnů na jednom místě. Až si nové kotě přinesete domů, můžete ho několik dnů nechat v jedné malé místnosti. Pomůže mu to zvyknout si na nové prostředí, bude mít snadný přístup ke kočičímu záchodu a kromě toho zajistíte, že se vám nebude vyprazdňovat po celém domě.[13]
  • Měli byste kotě nechat na místě, kde není koberec, aby se vám případné nehody uklízely snáze.
  • Nechejte v této místnosti misku s potravou, misku s vodou a pelíšek. Dejte je na opačnou stranu místnosti, než záchod.[14]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zajistěte, aby se vaše kotě cítilo dobře

 1. 1
  Každý den kočičí záchod čistěte. Kočky si nerady ulevují ve špinavém prostředí. Když nebudete záchod čistit, kočka si brzy najde lepší místo, například koberec.
  • Naberte lopatkou všechny výkaly a moč, dejte je do igelitového sáčku a ten potom vyhoďte.
  • Prvních několik týdnů můžete v záchodu nechat malý kousek výkalu (a často ho měnit). Díky tomu kočka pozná, k čemu je záchod určený.
 2. 2
  Pravidelně čistěte celý záchod. Jednou týdně vysypejte veškerý obsah záchodu a důkladně vše umyjte. Až bude krabice prázdná, vymyjte ji bezpečným čistícím prostředkem (například teplou vodou s mýdlem) a opláchněte ji. Potom do ní dejte čistý kočkolit. [15]
  • Je lákavé nechávat kočkolit v záchodě déle než jeden týden, protože je díky tomu snadné záchod čistit. I tuhnoucí kočkolit ovšem musíte často celý vysypávat a měnit.
 3. 3
  Pokud se kočka vyprázdní v domě, ihned to ukliďte. Když se vaše kočka vyprázdní v domě mimo svůj záchod, ihned se to snažte uklidit a odstraňte všechny stopy moči a výkalů. Vyhnete se tím tomu, že se kočka bude vracet stále na stejné místo. [16]
 4. 4
  Odstraňte si z domu velké květiny v květináčích. Pokud vaše kotě používá místo záchodu květináče od velkých rostlin, budete je muset odstranit, nebo je alespoň dočasně přikrýt igelitem. Koťata instinktivně zahrabávají své výkaly, takže je přitahují písčité a hlinité povrchy. Zajistěte, aby byl kočičí záchod jediným místem v domě, na které bude kotě ochotné se jít vyprázdnit.
 5. 5
  Pravidelně kotě krmte. Pomůže vám to zjistit, kdy se bude chodit vyprazdňovat. Koťata většinou chodí na toaletu zhruba 20 minut po krmení. Když budete mít pocit, že kotě bude muset použít záchod, odneste ho k němu a nechejte ho, aby do něj samo vlezlo.
  Reklama

Tipy

 • Až vaše kotě poroste, budete mu muset do záchodu dávat stále více kočkolitu. Až bude šest měsíců staré, měli byste mu do záchodu dávat cca 10 cm vrstvu kočkolitu.
 • Pokud máte velký dům nebo byt, měli byste kotěti pořídit několik záchodů. Budete díky tomu mít jistotu, že v případě urgentní potřeby kotě najde některý ze záchodů a neuleví si v domě. Až se kotě naučí záchody používat, můžete je postupně odebírat.
 • Pokud chcete změnit kočkolit, dělejte to postupně. Pokud máte pocit, že je nutné změnit typ kočkolitu, měli byste na nový typ přecházet postupně mícháním se starým typem, aby si na něho kotě zvyklo. Změna by měla probíhat alespoň dva týdny.
 • Pokud vaše kotě nechce používat záchod, zajistěte, aby k němu mělo snadný přístup, nebo zkuste změnit typ kočkolitu (zejména pokud používáte voňavý kočkolit).
 • Pokud máte v domě linoleum nebo dřevěnou podlahu, snáze se zbavíte případných nehod.
 • Když kotě bude používat svůj záchod, chvalte ho za to.


Reklama

Varování

 • Mladé kotě musíte nechat vyšetřit veterinářem, abyste měli jistotu, že je zdravé. Některé nemoci mohou u koček způsobit změny chování co se týče vyprazdňování.
 • Dávejte kotěti suchou potravu, nebo částečně vlhkou potravu určenou konkrétně pro mladá koťata.
 • Když se kočky vyprazdňují mimo svůj záchod, je to často proto, že jim majitelé dali záchod na špatné místo. Kotě se na daném místě necítí dobře (zejména pokud jde o otevřený prostor), bojí se trestu a začne se chovat tajnůstkářsky. Nikdy kotě netrestejte za to, že se vyprázdní na jiném místě, než ve svém záchodě – celou situaci byste tím pouze zhoršili.[17]
Reklama

Reference

 1. http://humanesociety.org
 2. Feline Behavior for the Veterinarian. Bonnie Beaver. Publisher: Saunders.
 3. Feline Behavior for the Veterinarian. Bonnie Beaver. Publisher: Saunders.
 4. http://pets.webmd.com/cats/guide/litter-box-training-cats-kittens?page=2
 5. http://pets.webmd.com/cats/guide/litter-box-training-cats-kittens?page=2
 6. http://pets.webmd.com/cats/guide/litter-box-training-cats-kittens?page=2
 7. https://www.aspca.org/pet-care/cat-care/cat-litter
 8. Feline Behavior for the Veterinarian. Bonnie Beaver. Publisher: Saunders.
 9. Feline Behavior for the Veterinarian. Bonnie Beaver. Publisher: Saunders.

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 18 418 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 18 418 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama