Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice.
Tento článek byl zobrazen 14 017 krát
Králík je výborným domácím mazlíčkem, ovšem od běžné kočky či psa se značně odlišuje. Narozdíl od psů, králíci nejsou od přírody oddaná zvířata.[1]
Jsou velice chytří a nezávislí a z toho důvodu potřebují k určité činnosti nějaký stimul. Chcete-li, aby se k vám králík naučil chodit na povel, budete muset zjistit, čím ho k tomu motivovat a za použití opakujících se vzorců chování a jemného přístupu dosáhnout svého.
Postup
-
1Poskytněte svému králíkovi základní potřeby. Dopřejte mu adekvátní potravu a přístřeší. Předtím, než se budete snažit králíka vytrénovat, se musíte ujistit, že je zdravý a spokojený. Pokud je králík nešťastný či nemocný, pak ho nějaký trénink zajímat pravděpodobně nebude.
-
2Při jednání s králíkem volte mírný a konzistentní přístup. Králíci a další podobní mazlíčci obvykle nereagují dobře na projevy vzteku a agrese. Když přijde na výcvik zvířat, platí známé rčení "na med chytíš více much než na ocet." Pozitivním a něžným přístupem vzbudíte v králíkovi mnohem větší důvěru než hrubým a nepřátelským chováním. Králík pak bude s větší pravděpodobností reagovat na vaše povely.
-
3Na trénink si vyhraďte dostatek času. Výcviku se věnujte každý den alespoň chvíli. Měl by probíhat v krátkých intervalech o 5-10 minutách. Cílem je důsledný a konzistentní výcvik, ale v krátkých časových úsecích.[2]
-
4Použijte oblíbené pamlsky vašeho králíka. Jelikož je trénink založený na tvorbě podnětů, musíte najít takový pamlsek, který v králíkovi vyvolá co nejpozitivnější odezvu. Pokud nevíte, kterou dobrotu má váš králík nejraději, zkuste nejprve trochu experimentovat. Když si králík pamlsku nevšímá, pak byste měli zkusit nějaký jiný. Pokud po něm ale okamžitě skočí, máte vyhráno.
- Zažívacím potížím můžete předejít tak, že každý den nabídnete králíkovi nějakou novou potravu v menší dávce, a budete sledovat jeho reakci.
Reklama
-
1Posaďte se na podlahu vedle svého králíka. Připravte si zdravé králičí pamlsky, jako je mrkev nebo celer, podržte je před ním a řekněte "[jméno vašeho králíka], poběž” nebo něco podobného.
-
2Pokud k vám králík přihopsá, dejte mu odměnu a nahlas ho pochvalte. Pozitivně tím posílíte králíkovo chování. Následně povel zopakujte.
-
3Posuňte se o kousek dál. Ze začátku se nevzdalujte příliš, postačí pouze několik desítek centimetrů. Časem se od králíka můžete začít vzdalovat víc a víc.
-
4Podržte pamlsek a zopakujte povel. Jestliže k vám králík přijde, aniž byste museli povel vyslovit, řekněte ho až bude těsně u vás. Jestliže na vaše povely králík nereaguje, přisuňte se k němu o něco blíž a zkuste to znovu.
-
5Tento trénink často opakujte. V průběhu dne můžete na králíka několikrát zavolat a během několika prvních týdnů ho vždycky odměňte nějakým pamlskem, dokud si na to nezvykne. Jakmile k vám začne králík chodit na každé zavolání z blízké vzdálenosti, začněte na něj volat z větší dálky.
-
6Pamlsek nahraďte hračkou nebo pohlazením. Králíka nyní odměňujte hračkou nebo pohlazením, ale stále ještě udržujte jeho nový návyk při síle občasným pamlskem. Naučíte ho tak přijít na zavolání a zároveň zůstane zdravý.
-
7Zvažte trénink pomocí clickeru. Mnoho lidí doporučuje pro rozvoj asociace používat clicker.[3] Pokaždé když dáváte králíkovi jídlo, klikněte clickerem, aby si zvuk přiřadil k odměně ve formě jídla. Při tréninku by k vám potom měl při každém kliknutí přiběhnout v očekávání nějakého pamlsku.
- Klikat se snažte skutečně jen ve správnou chvíli, aby si zvíře uvědomilo, co má udělat pro získání potravy. S každým kliknutím dejte králíkovi nějaký pamlsek nebo něco jiného, co má rád, a to i tehdy, když kliknete omylem. Králík se naučí, že kliknutí znamená nějakou odměnu a bude se snažit takových pamlsků dostat co nejvíc.
Reklama