Tento článek spoluautorem článku je Jessie Davidson. Jessie Davidson je specialistka na péči o děti a generální ředitelka a zakladatelka BabysitPro, která poskytuje online kurzy pro současné a začínající chůvy. Jessie má více než 20 let zkušeností s péčí o děti a specializuje se na osvědčené postupy pro děti, batolata, předškoláky a studenty základních škol. Kurzy BabysitPro jsou jedinečné a specifické podle věku, takže se chůvy mohou dozvědět podrobné informace týkající se dětí, které hlídají. Jessie je držitelkou titulu BA z francouzských studií na Wheaton College a magisterského studia vizuální antropologie na University of Southern California.
Tento článek byl zobrazen 20 417 krát
Většina miminek se učí lézt ve věku mezi 6 a 10 měsíci. Je-li ale vaše miminko starší a ještě lézt nezačalo, nemusíte se bát. Některá miminka, která jsou těžší, se naučí lézt později, protože je pro ně náročnější udržet své tělíčko a některé děti tuto fázi úplně přeskočí a začnou rovnou chodit. Ale chcete-li vaše miminko naučit lézt, musíte se ujistit, že už je připravené a dokáže udržet hlavičku, otočit se a dokonce sedět. Pokud chcete vědět, jak naučit miminko lézt, podívejte se pro začátek na první krok.
Postup
-
1Nechávejte miminko dlouho na bříšku. Miminka si ráda hrají na bříšku a pokládání na bříško tak, aby mohli prozkoumávat zem a svá tělíčka je nezbytné jak pro rozvoj jejich motorických schopností a kontrolu hlavičky, tak pro posílení svalů v rukách a na krku. S pokládáním miminka na břicho můžete začít velmi brzy, tak, že je na začátku na bříšku necháte jen jednu až dvě minuty, což miminku nemusí být příjemné. Potom, co miminko teprve spatřilo světlo světa, pro něj bude ležení na bříšku nejméně příjemné, protože nebude moci tělíčko ovládat. Ale necháte-li ho každý den pár minut na bříšku, může mu to pomoci s rozvojem -- a s rychlejším naučením se lézt.[1]
- Až vaše miminko bude o něco starší, okolo 4 měsíců, bude možná moci lépe ovládat své tělíčko a zvednout a udržet hlavičku a rozhlížet se. To je jedním z prvních kroků pro to aby se naučili lézt.
- Zajistěte, aby ležení na bříšku bylo pro miminko zábavné. Klidně na něj mluvte, nechte ho hrát si s hračkami a lehněte si k němu, aby se cítilo příjemněji.
- Samozřejmě, pokud miminko pokládáte, aby si odpočinulo, měli byste ho vždy položit na zádíčka, aby si neublížilo, nebo se v nejhorším případě neudusilo. Ale když je vzhůru a v dobré náladě, může být ležení na bříšku velmi prospěšné.
- Zajistěte, aby si miminko s ležením na bříšku spojovalo příjemné pocity. Pokládejte ho na bříško, když je najedené, dobře odpočaté a v dobré náladě. Neměli byste ho pokládat na bříško, když už je podrážděné.
-
2Omezte čas, který miminko stráví v chodítkách, autosedačkách nebo vysokých dětských židlích. Ač je důležité, aby miminko občas sedělo, měli byste se ujistit, aby bylo v době, kdy je vzhůru co nejvíce stimulované. I přes svůj název mohou chodítka způsobit, že miminko začne chodit pomaleji, protože nebude cítit potřebu chodit samo. Pokud trávíte čas s miminkem, položte ho na bříško, nebo ho místo posazení do židle a sledování stabilní hračky motivujte k pohybu.
- Čím více se vaše miminko zvládne hýbat bez toho, aby se unavilo, tím lépe. Miminko byste k pohybu měli hodně povzbuzovat, aby bylo ve správný čas k lezení a chození připravené.
-
3Pomáhejte miminku posílit záda. Než miminko zvládne sedět samo, bude potřebovat vaši pomoc. Pokud se vaše miminko pokusí sedět, podepřete mu záda a hlavičku rukou, aby nebylo nejisté a zvládlo rovně sedět. To miminku pomůže vyvinout svaly potřebné k udržení hlavičky při lezení.
- Čím více času miminko stráví na bříšku, tím dříve bude moci sedět.
- Miminko taky můžete motivovat ke zvednutí hlavičky tím, že nad ní budete pohybovat barevnými hračkami. To dítěti pomůže posílit svaly na zádech, krku a ramenou.
- Až se miminko zvládne natáhnout dopředu a udržet se na rukou, bude už možná schopné lézt.
-
4Ujistěte se, že je miminko na lezení připravené. Neměli byste ho nutit příliš brzy, protože by se mohlo zranit, nebo by ho to mohlo odradit. Místo toho, abyste ho porovnávali s jinými miminky, byste ho měli nechat vyvíjet se vlastním tempem. Miminka jsou připravena k lezení, když zvládnou bez opory sedět, pohybovat hlavou a ovládat ručičky a nožičky bez bušení. Mělo by také být schopné se otočit. Pokud toto zvládne, tak možná brzy začne lézt.
- Až miminko zvládne sedět a udržet při pohybu hlavu, bude pro něj pohyb po všech čtyřech příjemnější a uvidí, že pohybování se nebo jen kývání není až tak hrozné.
- Vaše miminko se možná už dokonce dokáže udržet na všech čtyřech, trochu se houpat dozadu a dopředu a snažit se posunout dopředu. To je znamení, že je skoro připravené na lezení!
- Pokud vaše miminko pohybuje nohama rovnoměrně na obou stranách a má dobrou koordinaci, pak byste se neměli strachovat, bylo-li mu už 10 měsíců a ještě neleze. Pokud ale máte pochyby o rozvoji svého dítěte, měli byste samozřejmě zajít k lékaři.
- U některých miminek se projeví, že jsou připravená na lezení, když se začnou pohybovat pomocí opačné nožičky a ručičky. To znamená, že místo aby se posouvali dopředu na nožičce a ručičce jedné strany těla, používají protilehlé končetiny. Miminka s lezením začínají mnoha různými způsoby, takže si nedělejte starosti, nedělá-li to vaše to, co od něj očekáváte.
-
5Vezměte v potaz věk miminka. Pokud mu je 6 nebo více měsíců, tak už možná bude na lezení připravené. Pamatujte, že obvykle začínají mezi 6 a 10 měsíci, ale mohou začít i dříve nebo mnohem později. Pokud jsou vašemu miminku ale teprve tři měsíce, pravděpodobně byste se neměli snažit, aby začalo lézt, neprojevuje-li však, že už je připravené tím, že je schopné udržet hlavičku, otočit se, tahat se po podlaze atd.
-
6Najděte pohodlné místo. Miminko by se mělo učit lézt na pohodlném a měkkém místě. Nemělo by ale být tak měkké a pohodlné, aby byl pohyb pro miminko náročný. Deka umístěná na normálním koberci nebo pohodlný koberec úplně stačí. Pokud máte tvrdou dřevěnou podlahu, měli byste na ní dát příjemnou měkkou deku. Na ní se bude miminko cítit příjemně a sníží se možnost zranění, kdyby náhle spadlo.
- Někteří rodiče také doporučují miminko položit na zem v overalu nebo plence, aby se přímo dotýkalo podlahy. To mu poskytne silnější kontakt se zemí. Pokud na sobě miminko bude mít příliš oblečení, bude se také cítit omezováno.
- Mějte rozsvícená relativně jasná světla. Pokud bude v místnosti přílišné šero, tak se miminko rychleji unaví.
-
7Opatrně položte miminko na zem na záda. Dívejte se přitom na něj, aby vědělo o vaší společnosti. Tak si miminko na zem zvykne a bude vědět, že nejste pryč. Měli byste to dělat alespoň 10-15 minut po jídle, aby vše strávilo. Až ho budete pokládat na zem, mělo by být klidné a šťastné.
-
8Otočte miminko na bříško. Pokud je miminku příjemné se otáčet, může to udělat samo. Možná mu budete muset trochu pomoci a na bříško ho otočit. Mělo by si zvládnout rukama podpírat hlavičku a se zdviženou hlavičkou pohybovat. V této poloze by mělo mít kontrolu nad svýma rukama a nohama. Pokud pláče, nebo je vidět, že mu to je velmi nepříjemné, měli byste to vyzkoušet někdy jindy. Ale vypadá-li, že je připravené na víc, podívejte se na další část, kde jsou tipy, jak mu pomoci s lezením.Reklama
-
1Položte oblíbenou hračku dítěte trochu z jeho dosahu. Můžete s ním mluvit a pobízet ho, aby si hračku vzalo, nebo říkat něco jako "Pojď, pojď si vzít svou hračku...", abyste mu pomohli s pohybem vpřed. Miminko by se mělo rozkývat dozadu a dopředu, natahovat tělíčko blíže k hračce nebo se posouvat blíž. Jen si dejte pozor, aby to miminko nedráždilo, nebo aby nezačalo vyvádět, protože nemá svoji hračku.
-
2Nechte miminko, ať leze k vám. Můžete se taky od miminka pár centimetrů vzdálit, lehnout si na stejnou úroveň a říct "Pojď sem! Pojď k mamince/tatínkovi!" Pokud to pro něj ale bude frustrující, vraťte se, aby nebrečelo. To mu může pomoci v pohybu směrem k vám a k tomu, aby zjistilo, že lezení po všech čtyřech není tak děsivé. Možná vás bude chtít napodobit a přiblížit se k vám, jedná se o další skvělý způsob, jak miminko motivovat k pohybu.
- Až se začnou pohybovat (ale ne lézt) přidržujte jejich tělíčko při pohybu nahoře.
-
3Umístěte před miminko zrcadlo. Držte nebo položte zrcadlo asi 25 cm před miminko, tak, aby dobře vidělo svůj odraz. Bude se chtít lépe vidět a možná kvůli tomu poleze dopředu. Pokud miminko naučíte hrát si se zrcadlem, může to být ještě efektivnější.
-
4Lezte vedle miminka. Místo toho, aby miminko lezlo k vám, můžete lézt vedle něj. Můžete se spolu s miminkem pohybovat směrem k hračce, zrcadlu nebo druhému rodičovi. Miminko bude chtít dělat to, co děláte vy a taky na to nebude tak samo. Bude to pro něj spíš jako hra, a bude chtít dělat to, co dělají maminka a tatínek nebo sourozenec.
- Miminko bude motivovat také to, poleze-li vedle něj starší sourozenec.
-
5Buďte si vědomi krajních mezí miminka. Začne-li brečet nebo být frustrované, nenuťte ho pokračovat. Místo toho počkejte na další den. Pokud budete miminko nutit k lezení, není-li připravené, nebo když se na to necítí, tak proces učení zpomalíte a vytvoříte negativní asociaci s lezením. Místo toho by mělo být lezení zábavné.
- Nevzdávejte to. I když miminko nechce být na zemi déle než několik vteřin, zkuste to další den znovu.
-
6Po lezení miminko povzbuzujte. Až skončíte s učením, věnujte miminku lásku a povzbuzení. Pokud toho miminko moc nezvládne, nebuďte frustrovaní. Místo toho ho laskejte a věnujte mu pozornost, dejte mu horkou lahev, potřebuje-li ji, hračku nebo sladkost, pokud je dost staré. Miminko by mělo mít s lezením spojené dobré asociace a mělo by se těšit na příště.
- Snad ani není třeba zmiňovat, že lezlo-li miminko k hračce, měli byste mu ji nakonec dát, i nedostane-li se k ní samo. Mělo by být učením se lézt uspokojené, ne frustrované. Tak bude mít z dalšího pokusu o lezení radost!
- Až miminko bude umět lézt a prozkoumávat váš domov, můžete slavit! A pak se připravte na zabezpečení svého domova před dětskýma ručičkama!
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Měkká, velká a tlustá přikrývka nebo kobereček
- Malé zrcadlo (nepovinné)
- Některá z oblíbených hraček miminka
Reference
- ↑ http://www.babycenter.com/0_tummy-time-how-to-help-your-baby-get-comfortable-on-his-bell_1439985.bc
- http://www.babycenter.com/0_developmental-milestones-crawling_6501.bc
- https://www.youtube.com/watch?v=M5kqlnmdvsE
- http://www.zerotothree.org/child-development/early-development/crawling.html
- http://www.babydevelopmentnews.com/teachingbabytocrawl.html