Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Andulky vlnkované jsou po celém světe velmi populární domácí mazlíčci, zejména pro svou nenáročnost a pro to, že se jedná o velmi chytré a zvídavé ptáky. Chcete-li si se svými andulkami vytvořit silné pouto a stimulovat je k spokojenému životu, můžete je naučit mluvit. Andulky dokážou skvěle napodobovat řeč svého hejna, ať už ho tvoří jiní ptáci nebo lidé, jako jste vy.

Část 1
Část 1 ze 2:

Připravte své andulky na mluvení

 1. 1
  Chovejte pouze omezený počet andulek. Andulky rozvíjejí svou schopnost vytvářet zvuky komunikací s dalšími ptáky, takže je vhodné chovat více než jednoho ptáka, aby si mezi sebou byly schopní různě štěbetat. Pokud ale budete mít andulek příliš, budou komunikovat mezi sebou a na vás přestanou úplně reagovat.
  • Budete-li andulek chovat několik, nijak to neovlivní vaši snahu o to, naučit ptáky mluvit. Větší počet andulek už by ale mohl znamenat problém.
  • Pokud máte pouze jednu andulku, můžete ji oklamat tak, že do klece vložíte zrcadlo a andulka bude považovat svůj odraz za jiného ptáka. Pomůže to u ní rozvinout a trénovat cvrlikání. Před započetím výuky mluvení byste ale měli zrcadlo odstranit, aby se andulka věnovala pouze vám.
 2. 2
  Naučte andulky být v klidu ve vaší přítomnosti. Navažte se svou andulkou přátelství - travte s ní čas, mluvte na ní a domácí prostředí udržujte v čistotě a pořádku. K andulce se prostě chovejte jako k členovi vlastní rodiny, protože tím také ve skutečnosti je.
  • Cílem je vybudovat mezi vámi a andulkou pevnou důvěru. Ptáka nijak do interakce nenuťte, pokud sám nechce. Pokud se vás andulka bojí nebo vás ignoruje, jedná se o známku toho, že přicházíte ve špatný čas nebo že postupujete příliš rychle. Neznamená to ale, že by se s vámi nechtěla přátelit.
 3. 3
  K trénování andulky zvolte vhodný čas. Ujistěte se, že je pták klidný a připravený věnovat vám pozornost. Pokud je andulka unavená nebo nějak rozrušená, nebudete to s ní mít snadné.
  • S tréninkem je vhodné začít hned po ránu, jakmile vstanete. Slova můžete zkoušet říkat už předtím, než ráno z klece sundáte přehoz.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Trénujte s andulkami mluvení

 1. 1
  Pořád dokola opakujte jedno a to samé slovo. Mluvte jasně a pomalu a vždy se snažte ptáka naučit pouze jedno slovo najednou. Andulka ho pravděpodobně nebude schopná zopakovat ihned, ale buďte vytrvalí.
  • Andulkám se nejlépe vyslovují souhlásky d, t, k, p a b. Budete-li je tedy učit celé věty typu "Čau, jak se máš?", ničeho nedosáhnete, protože je to pro ně příliš obtížné.
  • Pokud nevíte, které slovo andulky naučit jako první, zkuste je naučit jejich jméno. Své jméno totiž už pravděpodobně slyšeli dříve, takže jim bude připadat povědomé.
 2. 2
  Za každé správně vyslovené slovo andulky odměňte. Posílíte tím jejich novou dovednost a upevníte vzájemné pouto, které s andulkami máte. Andulky zbožňují klasy prosa, ale skvělou odměnou může být také celer nebo mrkev, které ptákům dodají důležité živiny, potřebné pro celkové zdraví.
 3. 3
  K andulkám vždy mluvte pouze po několik minut. Žádný z pokusů o nácvik mluvení by neměl trvat příliš dlouho. Nejvhodnější je věnovat výuce zhruba půl hodiny denně. Pokud byste se je snažili učit příliš dlouho, andulky by to mohlo znudit a začaly by být méně ochotné k dalším pokusům. 
 4. 4
  V průběhu výuky se andulky nesmí rozptylovat. Tři strany klece zakryjte nějakou textilií a zaměřte tak pozornost andulek pouze na vás. Mluvíte-li na andulky, stoupněte si přímo před klec, aby ptáci pochopili, že mluvíte na ně.
 5. 5
  Každou lekci veďte pevnou rukou. Nepřesouvejte se k dalším slovům, dokud andulka neumí správně vyslovit první slovo alespoň třikrát za sebou. Ujistíte-li se, že andulka skutečně umí slovo vyslovit dokonale než se přesunete k dalšímu, bude pravděpodobnější, že ho nezapomene ani v budoucnu.
 6. 6
  Buďte trpěliví. Andulku do mluvení nijak netlačte. Spousta andulek se mluvit nenaučí nikdy, ale proces učení může být rozhodně velmi zábavný i sám o sobě!
 7. 7
  Přejděte na složitější slova či věty. Jakmile vaše andulka zvládne několik slov, můžete se přesunout k celým větám. Stejně jako u jednotlivých slov počkejte, až bude andulka klidná a bude ochotně naslouchat, a opakujte jí danou větu neustále dokola. Pokud budete v místnosti sami, pak si její pozornost pravděpodobně udržíte. Bude-li okolo více lidí, andulka se může vystrašit.
 8. 8
  Naučte svou andulku mluvit o nějakém předmětu nebo jeho barvě. Jakmile vyslovíte název nějaké věci, podržte ji před andulkou v ruce. S trochou praxe budete schopní vytrénovat andulky tak, že dokážou předměty pojmenovat jakmile jim je ukážete. Budou sice jen opakovat slova, která jste je prve naučili, ale bude to vypadat, jako by uměly skutečně rozlišovat jednotlivé předměty.
  Reklama

Tipy

 • Kromě mluvení můžete andulku učit zároveň sedět na vašem prstu. Chcete-li, aby se to naučila, lehce zatlačte prstem do jejího břicha. Jakmile se vám usadí na prstě, můžete na ní začít mluvit.
 • Zkuste jim zpívat nebo přehrávat hudbu! Některé andulky dokonce zvládnou hudbu reprodukovat.
 • Učení podpoříte tím, že budete na andulky mluvit každý den ve stejnou dobu.
Reklama

Varování

 • Na andulky neřvěte, nestrašte je a nebuďte na ně naštvaní! Ne všechny andulky dokážou mluvit. Nikdy se nenechte rozhodit neúspěchem a nebuďte na své ptáky zlí. Pokud vás přepadne frustrace, raději odejděte, než abyste je nějakým způsobem trestali.
 • Pokud andulky pustíte z klece, nezapomeňte zavřít okna. Buďte ale opatrní, ptáci mohou okno považovat za východ. Můžou tak narazit do skla a způsobit si vážné zranění nebo smrt.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 19 673 krát
Stránka byla zobrazena 19 673 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama