Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Korely jsou báječní domácí mazlíčci, a když je naučíte mluvit, můžete se s nimi ještě víc spřátelit. Vycvičená korela umí opakovat slabiky a také dokáže napodobovat slova a zvuky, které jí říkáte.[1] Řeč korely nebude nikdy znít tak čistě jako řeč papouška, ale když se korele budete věnovat, měli byste časem porozumět slovům, která vám říká. Pokud chcete, aby na vás korela mluvila, nejprve ji musíte naučit mluvit a potom s ní pracovat, aby si slovní zásobu udržela a dál rozšiřovala.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Pocit pohodlí

 1. 1
  S korelou si nejprve utvořte pouto. Chcete-li korelu naučit mluvit, je zásadní interakce s lidmi. Někteří lidé věří, že je možné korelu naučit mluvit, zatímco si ji ochočujete. Takhle to ale nefunguje, protože nejprve si s ptákem musíte vybudovat pouto a nechat ho, aby si zvykl na nový domov. Až poté ho můžete začít učit mluvit.
  • Pokud potřebujete pomoci s ochočením korely, požádejte o radu veterináře nebo majitele zverimexu, případně zkušeného kamaráda.
 2. 2
  Korela by měla být zdravá. Ujistěte se, že pták má dostatek krmení, vody a prostornou klec. Ptáka také pravidelně berte na prohlídky k veterináři, abyste ověřili, že je korela v dobré kondici. Pokud se korela necítí dobře, pravděpodobně si s vámi nebude chtít povídat.
 3. 3
  Zajistěte, aby korela byla šťastná. Věnujte jí hodně pozornosti a poskytujte jí dost duševních podnětů. Učení je sice také způsob, jak se korele věnovat, ale také byste jí měli dát hračky, často jí prokazovat lásku a chválit ji, ať už mluví, nebo ne. Mozek korely potřebuje dostatečné množství podnětů, aby byla šťastná.[2]
  • Pták by také měl být v prostředí, které má rád. Bude se tak při učení nových slov cítit dobře.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Výuka opakování slov

 1. 1
  Ptáka cvičte někde, kde je ticho. Díky tomu se pták bude moct soustředit na vás a vaše slova. Pokud se pták snadno rozptýlí, můžete mu během výuky mluvení také přikrýt klec. Tím navíc zamezíte, aby se pták rozptyloval optickými podněty.[3]
 2. 2
  Korelu učte fráze po jedné. Slova by měla být jednoduchá a krátká. Použijte ta, která často říkáte, třeba její jméno.[4] Pokud chcete ptáka naučit něco jiného než jeho jméno, pamatujte, že by fráze měla být jednoduchá, například jedno nebo dvě slova, a měli byste ji říkat vysokým hlasem.
  • Korely mají vysoký hlas, a když budete mluvit hlubokým hlasem, možná je mluvit nenaučíte.
  • Korelu učte ve správný čas. Například ji neučte „dobré ráno“ večer, když se chystáte jít spát atp.
 3. 3
  Soustřeďte se na slova, která se ptákovi „líbí“. Pozorujte, jestli se při vyslovení nějakého slova ptákovi rozšíří zorničky nebo jestli se mu nadšením zvedne chocholka. Pokud žádný takový znak nepozorujete, možná ptáka neučíte slovo, které by se mu líbilo.
  • Korela také možná neopakuje slova z nějakého jiného důvodu. Možná je není fyzicky schopná říct.
 4. 4
  Chování podporujte pozitivním povzbuzováním. Když korela řekne slovo správně, dejte mu hodně pamlsků a pozornosti. Neexistuje žádný správný způsob, záleží na tom, co upřednostňuje vaše korela. Někteří ptáci mají rádi lidské pamlsky a někteří zase speciální ptačí pochoutky. Zvolte cokoliv, ale mělo by to být pozitivní.[5]
 5. 5
  Frázi opakujte často a buďte trpěliví. Vaše korela může být chytrá, ale asi z ní nebude Einstein. Musíte být trpěliví, jinak se korela poleká a přijdete o všechen pokrok, který jste dosud udělali. Všechno můžete pokazit jedním pohybem ruky, a tak buďte opatrní.
 6. 6
  Fráze, které učíte korelu, by časem měly být komplikovanější a můžete zvyšovat i jejich počet. Jakmile se pták naučí jednu frázi, začněte ho učit další. Aspoň tak nebudete muset poslouchat celý den jen jednu frázi.
  • Zkuste korele vyprávět věci, které děláte. Když jí dáváte jablko, zeptejte se jí třeba: „Chceš pamlsek?“ Pokud to budete dělat často a korela ráda mluví, časem může tuto frázi začít říkat, když vás s pamlskem uvidí.[6]
  • Na korelu zkuste pískat. Pokud ji budete často hvízdat jednoduché tóny, možná je začne opakovat po vás. Jakmile se ale korela naučí pískat, možná začne upřednostňovat pískání před mluvením, protože je pro ni jednodušší.[7]
  Reklama

Tipy

 • Pokud si chcete pořídit korelu a naučit ji mluvit, kupte si spíš samečka. Samečci většinou mluví víc než samičky.[8]
 • Pták může začít mluvit, aby přilákal vaši pozornost, a přestat, až za ním přijdete. Naučí se totiž, že až pronese nějaké slovo, které nerad říká, dáte mu pamlsky a pozornost. Může to tedy začít využívat ve svůj prospěch.
 • Korele můžete taky pustit nahrávku pro ptáky. V těchto nahrávkách se opakují krátká slova a zvuky a korela je může poslouchat, i když nejste doma.[9] Můžete také vyrobit vlastní nahrávku. Nahrajte přibližně 6 minut slov, které chcete, aby pták říkal, na magnetofonu nebo počítači. Přidejte tam také tři až čtyři pauzy v závislosti na tom, jak dlouho se pták dokáže soustředit. Nahrávku ptákovi pouštějte, aby se slova mohl učit, i když ho zrovna aktivně netrénujete.
 • Výcvik korely může být problematický, pokud je příliš stará. Nejlepší čas na trénování mluvení je, když je korele kolem 8 až 10 měsíců.[10]
 • Když jsou korely v páru, je menší šance, že se naučí mluvit. Vytvoří si totiž pouto spíš mezi sebou a ne s vámi.[11]
Reklama

Varování

 • Nebuďte zklamaní. Každý pták je jiný a potřebuje jinak dlouhý výcvik, než se naučí mluvit. Někteří ptáci se také mluvit nikdy nenaučí. Nebuďte na korelu rozzlobení, protože na vztek nereagují dobře a mohlo by je to od mluvení akorát odradit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 14 447 krát
Stránka byla zobrazena 14 447 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama