Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vycvičit psa tak, aby dokázal žít v domě, se možná zdá trochu děsivé, ale nemusíte mít strach. Každý pes se může naučit čekat u dveří a chodit se vyprazdňovat ven. Když se to vašemu psovi povede, pochvalte ho a dejte mu pamlsek. Když vám udělá loužičku doma, ukliďte po něm, ale netrestejte ho, aby se vás nezačal bát. Trpělivost a smysl pro humor je to jediné, co budete potřebovat k tomu, abyste psa vycvičili tak, jak potřebujete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zvykněte si na režim

 1. 1
  Pravidelně se psem choďte ven. Tento krok je nejdůležitější. Musíte svého psa naučit, aby se chodil vyprazdňovat ven. Ze začátku byste měli se psem chodit ven třeba i každou hodinu. Držte se pravidelného režimu a nezapomínejte se psem chodit ven, jinak si nezvykne, že se nesmí vyprazdňovat doma.[1]
  • Pokud se snažíte vycvičit štěně, budete s ním muset chodit ven skutečně často. Štěňata mají malé měchýře a nedokážou zadržet močení příliš dlouho.
 2. 2
  Krmte svého psa pravidelně. Měli byste psa krmit pravidelně každý den ve stejnou dobu a po 20-30 minutách byste ho měli vzít ven. Když psa budete krmit pravidelně, budete schopni předpokládat, kdy bude potřebovat jít ven a výcvik pro vás bude snazší.
  • Štěňata musíte krmit třikrát denně. Pokud máte štěně, dávejte mu najíst každý den ve stejnou dobu. Štěně se musí venčit častěji, protože má menší močový měchýř.
 3. 3
  Naučte se poznat, že váš pes potřebuje ven. Poznáte to podle toho, že bude neklidný, začne si doma hledat místo, na které by se mohl jít vyprázdnit, nebo bude kňučet u dveří. Pokud se váš pes potřebuje jít vyprázdnit, ihned s ním jděte ven, i když v tuto dobu obvykle nechodíte. [2] Řekněte mu „jdeme ven“ a vyvenčete ho. Nakonec budete schopni se ho zeptat, zda potřebuje jít ven.[3]
  • Pokud začínáte psa cvičit, musíte ho naučit, že když se bude potřebovat vyvenčit, musí vám dát najevo, že chce jít ven. Kdykoli se váš pes úspěšně vyprázdní venku, posílíte u něho tento zvyk.
  • Musíte psa vyvenčit 20-30 minut po každém jídle a pití, protože se v tuto dobu bude pravděpodobně potřebovat vyprázdnit.
 4. 4
  Vyberte psovi venku jedno místo, na které ho budete brát. Může to být zahrádka, nebo nějaké travnaté místo. Voďte psa pokaždé na stejné místo. Psi si rychle zvyknou na pravidelné návyky. Můžete psovi vybrat vhodné místo, na kterém se bude cítit dobře a slovně ho povzbudit, aby se na něm vyprazdňoval. Brzy si na to zvykne a bude to dělat automaticky. [4]
  • Dodržujte vyhlášky obce, ve které žijete a sbírejte po psovi jeho exkrementy. Pokud nemáte na výběr a musíte psa nechat, aby se vyprázdnil na veřejném místě, mějte s sebou sáček a hned po něm ukliďte.
 5. 5
  Dohlížejte na psa doma. Až si poprvé přivedete psa domů, připravte se na to, že s ním budete muset trávit každou volnou chvíli, abyste měli jistotu, že se nebude vyprazdňovat v domě. Je nutné touto fází projít, protože díky tomu psa naučíte chodit se vyprazdňovat ven. Když ho zadržíte vždy, když se bude chtít vyprázdnit v domě, velmi rychle se naučí chodit poslušně ven.[5]
  • Pokud nemůžete zůstat doma a celý den na psa dávat pozor, budete si muset najít někoho, kdo to udělá za vás a bude s ním chodit několikrát denně ven. Tento člověk musí vědět, kam a kdy přesně má psa vodit venčit.
 6. 6
  Na noc a když nebudete doma dávejte psa do bedýnky. Když v noci necháte psa volně pobíhat po domě, v každém případě vám zaneřádí podlahu. Připravte mu jeho vlastní bedýnku, do které ho na noc budete dávat. Psi si do vlastního pelechu neradi dělají nepořádek, takže jistě vydrží počkat, než se vrátíte a pustíte ho ven.
  • Pes by měl svoji bedýnku vnímat jako bezpečné místo a měl by v ní rád trávit čas. Nemělo by to pro něho být trestem. Nikdy psa netrestejte tím, že ho zavřete do pelechu, jinak si toto místo spojí s nepříjemnými pocity.
  • Nenechávejte psa v bedýnce příliš dlouho. Když to uděláte, nebude mít jinou možnost, než si v ní ulevit. Psi potřebují spoustu pohybu a hraní, takže byste je neměli zavírat na déle než několik hodin.
 7. 7
  Pokud se pes vyprázdní v domě, ihned po něm ukliďte. Pokud se stane nehoda (a připravte se na to, že se jich několik jist stane), ukliďte po psovi co nejdříve a kupte si speciální roztok, který zamaskuje jeho pach. Když pes ucítí svůj pach na nějakém místě v domě, bude se na toto místo stále vracet vykonávat potřebu.
  • Netrestejte psa za to, že si ulevil v domě. Pouze to po něm ukliďte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Odměňujte psa za dobré chování

 1. 1
  Kdykoli se pes vyprázdní venku, pochvalte ho a dejte mu pamlsek. Psi se nejlépe učí pomocí pozitivního podmiňování. Kdykoli se vašemu psovi podaří úspěšně se vyprázdnit venku, odměňte ho, pochvalte ho a pohlaďte ho po hlavě.[6]
  • Musíte být konzistentní a chválit psa skutečně pokaždé, když se zachová správně.
  • Můžete svého psa odměňovat i za jiné věci. Měli byste ho odměňovat za vše, co udělá správně.
 2. 2
  Měli byste odměnu správně načasovat. Když svého psa budete odměňovat za to, že se vyprázdnil venku, udělejte to ihned. Nedělejte to příliš brzy, ale ani příliš pozdě, aby si pes odměnu spojil s venčením a ne s něčím jiným.
 3. 3
  Můžete použít zvonek nebo jiný zvuk, který bude pro psa příjemný. Některým lidem pomáhá místo odměn zazvonit na psa zvonkem vždy, když se vyvenčí venku. Když se pes vyprázdní na svém místě, zazvoňte na něho zvonkem. Brzy se začne na tento zvuk těšit a bude vědět, že ho uslyší jen když to udělá správně.
  • Nevýhodou je to, že budete muset zvonek používat pokaždé, když se pes vyprázdní. Když s tím na nějakou dobu přestanete, pes bude zmatený.
 4. 4
  Mluvte se psem klidně a mile. Když budete se psem mluvit o venčení, mluvte klidným hlasem. Nikdy nezvyšujte hlas a nemluvte nepříjemným tónem, jinak si pes spojí venčení s trestem a strachem. Když pes udělí loužičku doma, nechvalte ho, ale v žádném případě na něj nekřičte a netrestejte ho.
  • Pokud používáte slovní povzbuzení, jako například „venčit“ nebo „jdeme ven,“ musíte být konzistentní. Když budete opakovat stále stejná slova, pes se brzy naučí, co znamenají.
 5. 5
  Nikdy psa netrestejte, když udělá loužičku doma. Psi na tresty nereagují moc dobře. Když ho vyděsíte, nebude se chovat lépe, naopak se vás začne bát. Nikdy na psa nekřičte, nebijte ho a nedělejte nic, kvůli čemu by se vás mohl bát.
  • Nemáchejte psovi tlamu v loužičce, kterou udělal doma. Tím ho nenaučíte chodit se vyprazdňovat ven. Pes nepochopí, co se mu snažíte sdělit a bude z vás mít strach.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Naučte psa chodit na papír

 1. 1
  Vyberte si místo, na které má pes snadný přístup. Pokud žijete v bytě ve vysokém podlaží, nepodaří se vám pokaždé dojít ven, když se váš pes bude potřebovat vyvenčit. Vyberte si v bytě nějaké odlehlejší místo, na které se váš pes bez problémů dostane. Nejlepší je například roh v koupelně nebo v kuchyni, ideálně dlažba nebo linoleum. [7]
 2. 2
  Vyložte toto místo novinami a papírovými ubrousky. Noviny jsou levné a můžete z nich psovi snadno udělat záchod. Savé ubrousky koupíte ve zverimexu, ale můžete použít i papírové kuchyňské utěrky. Vyberte si to, co pro vás bude nejpohodlnější.
  • Můžete psovi koupit i malý záchod. Pokud chcete psa chodit venčit, dejte do záchodu hlínu, aby se naučil vyprazdňovat se uvnitř i venku.
  • Uvědomte si, že se může stát, že si váš pes zvykne na to, že se bude vyprazdňovat pouze na novinách.
 3. 3
  Pravidelně psa berte na určené místo. Musíte ho vycvičit stejně, jako kdybyste s ním chodili ven. Během dne ho v pravidelných intervalech berte na místo, které jste mu určili jako záchod, aby si zvykl, že tam má chodit.
 4. 4
  Měňte papírové utěrky nebo noviny často, ale nechejte na místě vždy malý kousek použitých novin. Zápach moči psovi pomůže zapamatovat si, kam má příště jít. Výkaly odstraňte ihned, ale noviny s močí uklízejte jen tak, aby si pes zvykl, kam má chodit.
 5. 5
  Odměňujte psa za to, že se bude vyprazdňovat na správném místě. Kdykoli se pes půjde vyprázdnit na noviny, odměňte ho nějakým pamlskem nebo pohlazením. Brzy si své místo spojí s příjemnými pocity a začne na něho chodit sám.
  Reklama

Tipy

 • Začněte psa cvičit co nejdříve.
 • Pokud musíte nechat štěně 8 hodin o samotě, buďte si jistí, že vám doma udělá loužičku. Buď si najděte někoho, kdo vám ho vyvenčí, nebo ho zavřete na místo, kde nebude vadit, když udělá nepořádek.
 • Uvědomte si, že je nemožné se vyhnout nehodám. Váš pes se musí postupně naučit, co od něho očekáváte a vy si musíte uvědomit, že není možné ho přinutit, aby se nikdy nevyprazdňoval doma. Mladá štěňata nedokážou ovlivnit své tělesné potřeby.
 • Pokud se váš pes vyprázdní na podlahu, ihned to po něm ukliďte a použijte desinfekční ubrousky. Díky nim se zbavíte zápachu, který by psa nutil chodit opět na stejné místo.


Reklama

Varování

 • Netrestejte psa za nehody. Když na něho budete křičet, bít ho, nebo mu v loužičkách máchat nos, ničeho tím nedosáhnete. Když ho nepřistihnete přímo při činu, nebude vědět, za co ho trestáte.
 • Rychlé venčení za účelem vykonání potřeby nenahradí dlouhou procházku a cvičení. Uvědomte si, že pes potřebuje spoustu pohybu.
 • „Psí oči“ neznamenají, že váš pes rozumí, co udělal špatně. Pes to dělá proto, že vidí, že se na něho zlobíte. I když váš pes chápe, že jste naštvaní, neví, že se zlobíte proto, že doma udělal loužičku. Může si začít myslet, že před vámi musí své vyprazdňování skrývat a začít chodit na těžko přístupná místa.
Reklama

O tomto wikiHow

David Levin
Spoluautorem článku je :
Profesionální trenér psů
Tento článek spoluautorem článku je David Levin. David Levin je majitelem Citizen Hound, profesionální služby venčení psů, který sídlí v oblasti San Francisco Bay Area. Díky více než 9 letům profesionálních procházek a výcviků v oblasti psů byl Davidův podnik v letech 2019, 2018 a 2017 byl Beast of the Bay oceněn jako "Best Dog Walker SF". Také byl v letech 2017, 2016, 2015 zařazen na prestižní seznam nejlepších firem. Citizen Hound se pyšní na své služby zákazníkům, péči, dovednosti a pověst. Tento článek byl zobrazen 4 198 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 4 198 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama