Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Aby kočky žily spokojeným a zdravým životem, tak potřebují lásku. Pokud se o kočky budete dobře starat a budete je milovat, tak vám vaši lásku budou oplácet. Tento návod vám pomůže k tomu, abyste se svou kočkou měli láskyplný vztah.

Část 1
Část 1 ze 3:
Porozumění vaší kočce

 1. 1
  Chovejte se k vaší kočce jako k nezávislému zvířeti. I když je kočka závislá na vaší péči, tak kočky mají velkou potřebu být nezávislé a potřebují svůj osobní prostor. Zatímco se kočky rády mazlí, tak nemají vždy potřebu lidského kontaktu. Pokud své kočce dopřejete rovnováhu mezi tím si s ní hrát a dopřejete jí také dostatek volného prostoru, tak vás vaše kočka bude milovat o to více.
  • Jednou z největších chyb, které můžete udělat je, že se ke své kočce budete chovat jako ke psovi. Pamatujte, že to jsou jiná zvířata!
  • Psi byli původně vyšlechtěni ve smečce k práci po boku lidí, zatímco kočky jsou vcelku samotářská zvířata, která v minulosti sloužila lidem k tomu, aby sama zabíjela škůdce.[1]
  • Neurážejte se, pokud se vaše kočka před vámi občas schová. Je to součást její povahy.
 2. 2
  Vyhněte se trestání koček. Pokud jsou kočky trestány křikem nebo jiným způsobem, budou mít jednoduše tendenci před vámi utíkat. Kočky se povětšinou neučí disciplínou. Vaše kočka vás nebude milovat, pokud budete špatný pán.
  • Neměli byste kočku nikdy uhodit, protože to by bylo ještě horší.
  • I když stříkání vody na kočku je jedna z možností, jak ji potrestat, tak většinou se vás poté kočka začne bát a nebude vám důvěřovat. [2]
 3. 3
  Zjistěte, které dobroty má vaše kočka nejraději. Stejně jako lidé mají oblíbená jídla, tak i kočky mají některá raději než jiná. Zjistěte si, které z nich to jsou a místo nastavení určité disciplíny používejte pochoutky pro naučení správného chování. Chutě koček se mohou lišit, ale malé kousky tuňáka nebo vařené kousky kuřecího masa jsou většinou tou správnou volbou. Dávejte kočce tyto dobroty, aby vás milovala.[3]
  • Nekrmte svou kočku mlékem; i přes to, že je známo, že kočky pijí mléko, tak je pro ně právě mléko nebezpečné.
  • Svou kočku také nekrmte čokoládou, sladkostmi, syrovými vejci, syrovým masem nebo rybou. [4]
  • Mějte na paměti, že pamlsky nejsou náhradou za kočičí žrádlo.
 4. 4
  Objevujte jedinečnou osobnost vaší kočky! I když existují společné rysy chování pro všechny kočky, tak mohou být různé druhy chování pro různé typy koček. Zjistěte si, co má vaše kočka ráda a co ne. Poznání a respektování povahy vaší kočky vám zařídí to, aby vás měla ráda.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Komunikujte se svou kočkou

 1. 1
  Naučte se a respektujte řeč těla vaší kočky. Stejně jako lidé, tak i kočky používají řeč těla pro komunikaci a vyjádření všeho od důvěry po strach. Svými postoji sdělují různé zprávy. Například:
  • Pokud má nahrbená záda, naježené chlupy kolem páteře a vytažené drápy, tak to znamená, že se vaše kočka cítí ohrožena. V tu chvíli ji nechte být!
  • Pokud do vás vaše kočka šťouchá, tak si chce zřejmě hrát.
  • Pokud vaše kočka okolo vás omotává svůj ocas, tak si zřejmě vyžaduje pozornost.
  • Pokud má vaše kočka schovaný ocas mezi nohama nebo stažený dolů, tak se zřejmě cítí nejistě.[5]
 2. 2
  Poslouchejte zvuky, které kočka vydává. Pokud vrní, tak to znamená lásku a spokojenost. Pokud vrčí a syčí, tak to znamená, že se máte držet dál. Mňoukáním vyjadřuje vše od hladu po vyžadování pozornosti.
  • Kočky nemňoukají jedna na druhou. Mňoukání používají pouze ke komunikaci se člověkem.
  • Přetrvávající mňoukání může znamenat nemoc a potřebu zajít k veterináři. [6]
 3. 3
  Vyhněte se delšímu očnímu kontaktu s vaší kočkou. I když je to slušnost mezi lidmi, dívat se při rozhovoru z očí do očí, tak některé kočky může dlouhý oční kontakt až děsit. Pokud kočka mrká při vašem kontaktu, znamená to pocit důvěry.
  • Až na vás příště bude vaše kočka mrkat, tak zkuste napodobovat toto chování.
  • Mrkáním si u ní budujete pomalu důvěru a podpoříte tím tak váš vztah.[7]
 4. 4
  Vždy, když zvedáte vaši kočku ze země, tak se první nakloňte až k ní. Pomalu se naklánějte, než ji zvednete do vzduchu. Pokud vás vaše kočka uvidí před tím, než se ji pokusíte zvednout, tak bude méně vyděšená.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Péče o vaši kočku

 1. 1
  Udržujte svou kočku v bezpečí. Pokud se vaše kočka cítí být v bezpečí a chráněná, tak vás bude mít ráda ještě více. Ujistěte se, že vaše kočka má bezpečné místo na spaní, že se cítí bezpečně na svém kočičím záchodě, má neomezený přístup ke svému jídlu a necítí se býti ohrožena jinými lidskými či zvířecími členy vaší domácnosti.
  • Ujistěte se, že vaše kočka nemá přístup k žádným jedovatým látkám.
  • Udržujte svou špíz i ostatní skříně zavřené, protože kočka je velmi zvědavý tvor a mohla by se tak dostat do problémů.
  • Opatřete své kočce obojek s kočičí známkou (v případě, že by uvízla), který bude obsahovat kontaktní informace na vás, kdyby náhodou utekla.
 2. 2
  Krmte svou kočku dle určitého rozvrhu. Kočky jsou zvířata, která mají ráda zvyky, takže se jejich dobu krmení nesnažte příliš často měnit. Pokud kočka udělá něco dobře, tak se ji snažte odměnit nějakým pamlskem, ale nikdy nezaměňujte pamlsky za běžné jídlo. Aby si vás vaše kočka ještě více oblíbila, tak nezaměňujte často druh jídla, které ji dáváte.
  • Kočky jsou velmi zdravé, pokud jedí pouze suché jídlo, konzervy i kombinaci obojího. [8]
  • Většina odborníků nedoporučuje krmit vaši kočku víckrát než dvakrát denně. Ve vyspělých zemích je totiž jedna z pěti koček obézní, což kočkám způsobuje vážné zdravotní problémy. [9]
 3. 3
  Nezanedbávejte vaši kočku! Při odchodu z domu se ujistěte, že má vaše kočka dostatek jídla a přístup k čisté vodě.Pokud budete pryč po delší dobu, tak se ujistěte, že se o vaši kočku někdo postará, uklidí ji kočičí záchod a bude se jí dostatečně věnovat. Kočka, o kterou se nebudete starat, vás nebude mít ráda.
  • I když jsou kočky samostatní tvorové, tak potřebují pozornost člověka a péči.
  • Pokud jedete na dovolenou, tak zvažte chovatelskou stanici či někoho, kdo vám kočku doma ohlídá.
 4. 4
  Kočičí záchod vyměňujte často. Kočky mají rády čistotu; pokud se jim jejich kočičí záchod bude zdát špinavý, tak si možná budou chtít najít jiné místo, kam si dojdou vykonat potřebu. Kočičí granule z kočičího záchodu vyměňujte denně. Pravidelně umývejte nádobu vodou a mýdlem. [10]
  • Nevyměňujte z ničeho nic značku granulí z kočičího záchodu.
  • Pokud se je však rozhodnete změnit, tak je první smíchejte s těmi starými.
 5. 5
  Svou kočku často kartáčujte. Kočky to milují! Pravidelným kartáčováním udržujete kůži a kožich kočky zdravé, zabraňujete také srsti, aby byla mastná a vypadávání chlupů. Kartáčování je také dobré pro zjištění, zda vaše kočka na sobě nemá nějaké boule, blechy či zranění. Kartáčování použijte také pro prohloubení vztahu s vaší kočkou. [11]
  • Vyhněte se kartáčování kočky proti srsti, protože jí bude nepříjemné a můžete jí způsobit i stres.
  • Kartáčujte vaši kočku spíše dlouhými tahy než hrubými a krátkými.
 6. 6
  Hrajte si se svou kočkou.Vaše kočka bude milovat jakékoliv levné hračky -- pro stimulaci kočičích instinktů použijte hračku na provázku. S hračkou lehce skákejte, jako by byla hlodavec nebo vlajte ve vzduchu, jako pták. Pokud budete s hračkou takto pohybovat, tak se vaše kočka po ní okamžitě vrhne. Kočky mají rády své majitele, pokud si s nimi hrají.
  • Pobízejte vaši kočku, aby skákala po vaší hračce a ne po vaší ruce!
 7. 7
  Investujte peníze do sloupku na škrábání pro kočky. Pro kočky je totiž přirozené škrábat cokoliv ve vašem domě, dokonce i nábytek. Nebudou to však dělat, pokud se naučí škrábat jiné předměty, jako jsou právě sloupky na škrábání, potažené hrubým kobercem nebo jinou hrubou tkaninou. Vaše kočka vás bude mít raději, pokud bude mít místo, kde bude moc škrábat. [12]
 8. 8
  Zvažte koupi nebo výrobu “kočičího stromu” nebo “kočičího domku”, které by vám až zdvojnásobily plochu na hraní a škrábání. Kočky budou milovat hraní a šplhání po této konstrukci.
 9. 9
  Využijte kočičí lásku k tomu, kdo se věnuje jejímu stolování. Většina koček upřednostňuje být krmena pouze jedním členem vaší domácnosti. Pokud vás v domácnosti žije více, tak se ujistěte, že jste pouze vy člověk, který ji bude krmit. Kočka se naučí, že pokud bude hladová či bude čas večeře, tak přijde přímo za vámi.
  • Nejjednodušší způsob, jak si vaši kočku získáte je přes lásku k jídlu!
  Reklama

Tipy

 • Většina z tohoto vám zabere nějaký čas a bude nějakou dobu trvat. Nemůžete totiž vaši kočku přinutit k tomu, aby vás začala milovat.
 • Hlaďte vaši kočku po celém těle, abyste zjistili, na kterých místech po těle mají pohlazení nejraději.
 • Většina koček má nejraději hlazení na bradě.
 • Zjistěte si signály, kdy kočka už nevyžaduje vaši další pozornost, jako mazlení. Těmito signály mohou být například nedostatečné vrnění, určitý pohled nebo se jednoduše zvednou a odejdou od vás.
 • Let your cat cuddle you instead of pushing them off your lap.
 • Několikrát týdně dávejte vaší kočce pamlsky.
 • Pokud se vaše kočka od vás nechce nechat zvednout ze země, tak ji k tomu nenuťte, protože to kočku pouze více rozzlobí!
Reklama

Varování

 • Pokud na vás vaše kočka syčí nebo se po vás ohání tlapou, tak ji přestaňte věnovat pozornost. Ještě více byste ji rozzlobili. Místo toho svou kočku nechte raději chvíli v klidu a poté to zkuste znovu.
 • Některé zraněné či nemocné kočky předou, aby samy sebe uklidnily. Toto však není výrazem spokojenosti, spíše naopak. Pokud je vaše kočka výrazně nešťastná nebo vykazuje defenzivní chování, ale přesto přede, tak v tu chvíli by bylo dobré navštívit veterináře nebo zkontrolovat, zda nemá nějaké poranění.
 • Nikdy nechytejte nebo netahejte kočku za ocas, nemají to rády.
Reklama

O tomto wikiHow

Brian Bourquin, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic
Spoluautorem tohoto článku je Brian Bourquin, DVM, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 9 127 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 9 127 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama