Jak navrhnout logo

V tomto článku:BrainstormingTestování designuFinalizace designu9 Reference

Logo, to nejsou jen slova a obrázky. Dobré logo by o vaší společnosti mělo něco vypovídat-kdo jste, co děláte a za čím si stojíte. Spousta otázek na jeden kousek umění, nemyslíte? Návrhu loga je proto potřeba věnovat dostatek času. Naštěstí jsme tu pro vás a na následujících řádcích vás provedeme celým procesem logotvorby, abyste si i vy dokázali navrhnout logo, se kterým se na trhu neztratíte.

Část 1
Brainstorming

 1. 1
  Určete primární funkci loga. Logo reprezentuje vaší značku skrze tvar, font písma, barvu a obrázky. Mít povědomí o tom, k čemu logo vlastně potřebujete, vám pomůže s jeho vlastní tvorbou.
  • Rozeznatelnost. Přinášíte na trh úplnou novinku nebo soupeříte s konkurencí? Silným logem pomůžete zákazníkům rozeznat vaší značku.
  • Zapamatovatelnost. Zákazníci nakupují očima, to je fakt. Logo je rozhodně zapamatovatelnější než název, produkty nebo služby. Pokud je logo dobré, časem si vás s ním zákazníci začnou sami spojovat.
  • Důvěra. Udržení si zákazníka částečně pramení z jeho vůle věřit vám. Solidní logo, které vyjádří vaši důvěryhodnost a čestnost vám v tom pomůže.
  • Obdiv. Na dobré zkušenosti zákazníků s vaší společností můžete stavět tím, že vytvoříte jednoduché, chytré a efektivní logo.
 2. 2
  Přemýšlejte o cílové skupině. Je důležité uvědomovat si, kdo je vaším cílovým zákazníkem a upravit podle toho také vzhled loga.
  • Logo květinářství by mělo zahrnovat hravý font a jasné barevné schéma. Autodílna by s něčím takovým asi jen těžko uspěla.
  • Logo pro právní kancelář musí vyjadřovat sílu a integritu, což asi naopak nebude to pravé pro cateringovou společnost.
 3. 3
  Rozhodněte, zda do loga použít i název vaší společnosti. Přesto, že chcete být rozeznatelní za každou cenu, vložit název společnosti i do loga k tomu nemusí být tou správnou cestou.
  • Název do loga zahrňte, pokud je dostatečně unikátní nebo pokud nemáte dostatek prostředků na marketing. [1]
  • Nezahrnujte příliš obecné, dlouhé, neosobní názvy. Názvu se raději vyhněte i v případě, že budete logo prezentovat na svých výrobcích (boty, kabelky).[2]
  • Přemýšlejte nad veškerým zamýšleným užitím loga. Pokud budete používat logo i ve velmi malých velikostech, raději od použití názvu společnosti také upusťte.
 4. 4
  Navažte na barevné schéma společnosti. Pokud už se vaše firma ustálila v používání určitých barev v podpisech, reklamě a dalších materiálech, je důležité, aby se tyto barvy odrazily i ve vašem logu.
  • Konzistentní užívání barev vzbuzuje důvěru. Potřebujete, aby si zákazníci logo okamžitě spojili s vaší společností.
  • Pokud se vaše firma „obranduje“ určitými barvami, veřejnost si vytvoří podvědomé asociace právě s těmito barvami.
  • Nemáte-li zatím žádné barevné schéma, prostudujte základní psychologii barev a vybírejte s rozvahou. Např. červená symbolizuje sílu, vášeň, energii a sebevědomí, ale také třeba nebezpečí.
 5. 5
  Nechte se inspirovat, ale nekopírujte. Může vás to svádět ke kopírování loga své oblíbené firmy, ale dejte si na to dobrý pozor. Takové logo bude vašim zákazníkům vysílat jasnou zprávu a sice, že jste líní a bez nápadu.
  • Prohlédněte loga vaší konkurence a společností s podobným zaměřením. Zkuste pojmenovat, co se vám na nich líbí a co ne. Co funguje a co nefunguje. Nepřehánějte to, 10 nebo 12 příkladů je víc než dost na to, abyste si ujasnili své představy.
  • Dobré logo by mělo být jednoduché, zapamatovatelné, příznačné a nadčasové. Toho se držte po celou dobu navrhování.
  • Pokud vám dochází nápady, zkuste zadávat do internetového vyhledávače různá slova spojená s vaším podnikáním a nechte tak své myšlenky jít novým směrem.
  • Čmárejte si. Zkuste udělat pár črt a pište klíčová slova různými písmy. Hrajte si a počkejte, jestli vás něco praští do očí.
 6. 6
  Nepřekombinujte to. Design loga je vlastně takové cvičení zdrženlivosti. Bude vás to pravděpodobně svádět zahrnout do loga spoustu nápadů. Nesmíte to ale přehnat, sami byste popřeli vlastní účel loga.
  • Nepřehánějte to s barvami, vrstvením obrázků nebo použitím více fontů. Zmatené logo nevyšle veřejnosti jasnou zprávu.
  • Zákazník bude mít problém se zpracováním informace, kterou vysílá logo s přehnaným množstvím vizuálních prvků. Nebude vědět, na co se dřív podívat a nepochopí význam.
  • Jednoduché logo je lepší i z čistě praktického hlediska-snáze a levněji se reprodukuje. Ovzvlášť plánujete-li ho umisťovat na velké množství výrobků a komerčních materiálů.

Část 2
Testování designu

 1. 1
  Vytvořte několik návrhů. Zpočátku budete mít asi problém vybrat jeden konkrétní nápad, proto je všechny dejte na papír a rozhodněte, který z nich funguje.
  • Dokonce i nepodařený design může vnuknout myšlenku nebo prvek, který použijete ve výsledném logu.
 2. 2
  Nakreslete hrubý náčrt. V počátku procesu tvorby loga tužka pomůže v rychlém zachycení nápadů, které se vám honí hlavou. Na papíře je také můžete okamžitě zhodnotit a případně rovnou zavrhnout.
  • Čistý bílý papír nebo milimetrový papír jsou jako podklad pro vaše náčrty nejvhodnější.
  • Nemažte je. Designování není lineární proces. Uchovejte proto i listy se zavrhnutými náčrty, můžou s odstupem času ještě posloužit.
  • Velké designérské společnosti pokreslí tuny papíru, aniž by se vůbec dotkli počítačové myši. Vemte si z nich příklad a věnujte se nejprve svým rukou kresleným náčrtkům.[3]
 3. 3
  Otestujte svůj návrh. I přesto, že už byste rádi přeskočili k dalšímu kroku, je nutné nejdřív získat nějakou zpětnou vazbu.
 4. 4
  Ptejte se lidí z vaší cílové skupiny. Ukažte jim své návrhy nebo také klidně jen jeden, o kterém si myslíte, že je nejžhavějším kandidátem.
  • Chytře se ptejte na otázky, které vám odhalí ty správné reakce. Připadá vám logo nudné nebo vzrušující? Běžné nebo unikátní? Snažte se také odhalit, zda je pro ně logo srozumitelné a chápou jeho poslání či jestli jim připadá v souladu s činností vaší společnosti.
 5. 5
  Nespoléhejte příliš na názor přátel a rodiny. I když je to nejsnažší forma testování vašich návrhů, nedostanete asi ten druh zpětné vazby, který byste potřebovali.
  • Můžete je ale využít pro test zapamatovatelnosti. Na několik vteřin jim logo ukažte a pak je nechte, aby ho zkusili překreslit. Cílem je, aby nakreslili většinu důležitých částí.
 6. 6
  Ujistěte se, že vaše logo je škálovatelné. Důkladně zvažte veškeré situace, ve kterých logo budete využívat-noviny, podpisy, webové stránky. Logo musí správně působit ve všech možných formátech a velikostech.
  • Pokud je vaše logo příliš detailní nebo obsahuje tenké linie, může se stát, že v menších formátech bude zcela nepřehledné.
  • Na druhou stranu logo, které vypadá dobře na vizitkách nemusí stejně dobře vypadat ve velkých formátech. Může pak působit trochu těžkopádně a nekompaktně.
  • Ve vektorových grafických editorech jako jsou Adobe Illustrator nebo Inkscape si můžete škálovatelnost otestovat. Další možností je při črtání vašich nápadů kreslit konkrétní návrh v různých velikostech.

Část 3
Finalizace designu

 1. 1
  Vytvořte finální návrh. Logo musí být v digitální podobě. Pokud to nezvládnete sami, najměte si odborníka.
  • Naučte se pracovat s grafickým editorem. Nejpoužívanější je Adobe Illustrator, ale podobné možnosti nabízí i Inkscape, který můžete stáhnout z internetu zdarma.
   • Existuje množství materiálů a instruktážních knih, které vás s těmito programy naučí pracovat. Můžete se dokonce přihlásit do kurzu grafického designu.
  • Najměte si profesionálního grafika. Pokud už jste se někdy s grafikou dostali do kontaktu nebo máte zkušenosti s grafickými programy, pravděpodobně si vystačíte sami. Pravděpodobnější je, že jste v této oblasti poměrně nezkušení a pak přichází v úvahu využít služeb profesionálního grafika.
   • Navštivte webové stránky designérského studia a projděte jejich portfolio. Hledejte zkušené autory.
   • Zeptejte se na potřebný čas. Ať už dáte grafikovi ke zpracování kompletně připravený návrh, který čas ušetří, nebo jen určité prvky, které v logu chcete, zjistěte, jak dlouho bude celá práce trvat, než dostanete výsledný produkt.
   • Zjistěte cenu. Cena bude ovlivněná tím, zda grafikovi předáte kompletní návrh nebo ne. Levnější samozřejmě bude pouhé převedení vašeho návrhu do digitální podoby.
   • Zkuste zadat zakázku online. Existují služby, které vám umožní zadat zakázku i s požadovanou cenou a zpět dostat nabídky od grafiků, kteří jsou ochotni práci za uvedených podmínek odvést.
 2. 2
  Sbírejte ohlasy. I po finalizaci loga nepřestávejte být otevření jakékoli další zpětné vazbě.
  • Využijte sociálních médií. Rozšiřte logo mezi uživatele, kteří jsou na vás prostřednictvím sociální sítě napojeni a vyčkejte na jejich reakce.
  • Vystavte nejprve logo na svém webu. Pokud by reakce na nové logo nebyly kladné, je snažší vymazat logo z webových stránek než z triček, papírů a dalších marketingových produktů.
  • Chtějte detaily. Když vám klient řekne, že logo je „matoucí“ nebo „těžko vyložitelné“, ptejte se, co tím konkrétně myslí. Čím více toho zjistíte ještě před umístěním loga v tištěné podobě, tím menší případné škody budou při změně designu.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Umění & zábava

V jiných jazycích:

English: Design a Logo, Español: diseñar un logo, Italiano: Creare un Logo, Português: Criar um Logotipo, Русский: придумать логотип, Deutsch: Ein Logo entwerfen, Français: créer un logo d'entreprise, Nederlands: Een logo ontwerpen, Bahasa Indonesia: Mendesain Logo, العربية: تصميم شعار "لوجو", ไทย: ออกแบบโลโก้

Stránka byla zobrazena 3 189 krát.
Byl tento článek přesný?