Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Logo, to nejsou jen slova a obrázky. Dobré logo by o vaší společnosti mělo něco vypovídat-kdo jste, co děláte a za čím si stojíte. Spousta otázek na jeden kousek umění, nemyslíte? Návrhu loga je proto potřeba věnovat dostatek času. Naštěstí jsme tu pro vás a na následujících řádcích vás provedeme celým procesem logotvorby, abyste si i vy dokázali navrhnout logo, se kterým se na trhu neztratíte.

Část 1
Část 1 ze 3:
Brainstorming

 1. 1
  Určete primární funkci loga. Logo reprezentuje vaší značku skrze tvar, font písma, barvu a obrázky. Mít povědomí o tom, k čemu logo vlastně potřebujete, vám pomůže s jeho vlastní tvorbou.
  • Rozeznatelnost. Přinášíte na trh úplnou novinku nebo soupeříte s konkurencí? Silným logem pomůžete zákazníkům rozeznat vaší značku.
  • Zapamatovatelnost. Zákazníci nakupují očima, to je fakt. Logo je rozhodně zapamatovatelnější než název, produkty nebo služby. Pokud je logo dobré, časem si vás s ním zákazníci začnou sami spojovat.
  • Důvěra. Udržení si zákazníka částečně pramení z jeho vůle věřit vám. Solidní logo, které vyjádří vaši důvěryhodnost a čestnost vám v tom pomůže.
  • Obdiv. Na dobré zkušenosti zákazníků s vaší společností můžete stavět tím, že vytvoříte jednoduché, chytré a efektivní logo.
 2. 2
  Přemýšlejte o cílové skupině. Je důležité uvědomovat si, kdo je vaším cílovým zákazníkem a upravit podle toho také vzhled loga.
 3. 3
  Rozhodněte, zda do loga použít i název vaší společnosti. Přesto, že chcete být rozeznatelní za každou cenu, vložit název společnosti i do loga k tomu nemusí být tou správnou cestou.
  • Název do loga zahrňte, pokud je dostatečně unikátní nebo pokud nemáte dostatek prostředků na marketing. [1]
  • Nezahrnujte příliš obecné, dlouhé, neosobní názvy. Názvu se raději vyhněte i v případě, že budete logo prezentovat na svých výrobcích (boty, kabelky).[2]
  • Přemýšlejte nad veškerým zamýšleným užitím loga. Pokud budete používat logo i ve velmi malých velikostech, raději od použití názvu společnosti také upusťte.
 4. 4
  Navažte na barevné schéma společnosti. Pokud už se vaše firma ustálila v používání určitých barev v podpisech, reklamě a dalších materiálech, je důležité, aby se tyto barvy odrazily i ve vašem logu.
 5. 5
  Nechte se inspirovat, ale nekopírujte. Může vás to svádět ke kopírování loga své oblíbené firmy, ale dejte si na to dobrý pozor. Takové logo bude vašim zákazníkům vysílat jasnou zprávu a sice, že jste líní a bez nápadu.
 6. 6
  Nepřekombinujte to. Design loga je vlastně takové cvičení zdrženlivosti. Bude vás to pravděpodobně svádět zahrnout do loga spoustu nápadů. Nesmíte to ale přehnat, sami byste popřeli vlastní účel loga.
  • Nepřehánějte to s barvami, vrstvením obrázků nebo použitím více fontů. Zmatené logo nevyšle veřejnosti jasnou zprávu.
  • Zákazník bude mít problém se zpracováním informace, kterou vysílá logo s přehnaným množstvím vizuálních prvků. Nebude vědět, na co se dřív podívat a nepochopí význam.
  • Jednoduché logo je lepší i z čistě praktického hlediska-snáze a levněji se reprodukuje. Ovzvlášť plánujete-li ho umisťovat na velké množství výrobků a komerčních materiálů.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Testování designu

 1. 1
  Vytvořte několik návrhů. Zpočátku budete mít asi problém vybrat jeden konkrétní nápad, proto je všechny dejte na papír a rozhodněte, který z nich funguje.
  • Dokonce i nepodařený design může vnuknout myšlenku nebo prvek, který použijete ve výsledném logu.
 2. 2
  Nakreslete hrubý náčrt. V počátku procesu tvorby loga tužka pomůže v rychlém zachycení nápadů, které se vám honí hlavou. Na papíře je také můžete okamžitě zhodnotit a případně rovnou zavrhnout.
  • Čistý bílý papír nebo milimetrový papír jsou jako podklad pro vaše náčrty nejvhodnější.
  • Nemažte je. Designování není lineární proces. Uchovejte proto i listy se zavrhnutými náčrty, můžou s odstupem času ještě posloužit.
  • Velké designérské společnosti pokreslí tuny papíru, aniž by se vůbec dotkli počítačové myši. Vemte si z nich příklad a věnujte se nejprve svým rukou kresleným náčrtkům.[3]
 3. 3
  Otestujte svůj návrh. I přesto, že už byste rádi přeskočili k dalšímu kroku, je nutné nejdřív získat nějakou zpětnou vazbu.
 4. 4
  Ptejte se lidí z vaší cílové skupiny. Ukažte jim své návrhy nebo také klidně jen jeden, o kterém si myslíte, že je nejžhavějším kandidátem.
 5. 5
  Nespoléhejte příliš na názor přátel a rodiny. I když je to nejsnažší forma testování vašich návrhů, nedostanete asi ten druh zpětné vazby, který byste potřebovali.
  • Můžete je ale využít pro test zapamatovatelnosti. Na několik vteřin jim logo ukažte a pak je nechte, aby ho zkusili překreslit. Cílem je, aby nakreslili většinu důležitých částí.
 6. 6
  Ujistěte se, že vaše logo je škálovatelné. Důkladně zvažte veškeré situace, ve kterých logo budete využívat-noviny, podpisy, webové stránky. Logo musí správně působit ve všech možných formátech a velikostech.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Finalizace designu

 1. 1
  Vytvořte finální návrh. Logo musí být v digitální podobě. Pokud to nezvládnete sami, najměte si odborníka.
 2. 2
  Sbírejte ohlasy. I po finalizaci loga nepřestávejte být otevření jakékoli další zpětné vazbě.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 62 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 549 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 5 549 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama