X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 64 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 15 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 9 516 krát
Při navrhování vlastních triček se můžete skvěle pobavit, projevit svou kreativitu a navíc i třeba něco vydělat, pokud se rozhodnete své výtvory prodávat. Design svého potisku si můžete navrhnout z pohodlí domova a to ať už se ho chystáte tisknout sami nebo ho pošlete ke zpracování profesionálovi.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
-
1Přemýšlejte o tom, co by váš návrh měl představovat. Chcete propagovat svou společnost, rockovou kapelu, sportovní tým nebo prostě toužíte jen přenést své kresby na kus oblečení? Účel návrhu výsledný design definuje.
- Pokud se rozhodnete propagovat společnost, kapelu, sportovní tým nebo nějakou značku, budete se muset pravděpodobně zaměřit na logo. Např. známý háček společnosti Nike-velmi jednoduchý, ale přesto efektivní design. Logo sportovního klubu bude pravděpodobně obsahovat jeho týmové barvy nebo třeba maskota. Design pro kapelu se bude zase nejspíš držet jejího hudebního stylu a názvu.
- Chcete-li na tričko přenést nějakou svou ilustraci nebo jinou ukázku vlastní tvorby, zaměřte se na to, jak bude na oblečení vypadat. Přemýšlejte o celkové originalitě a barvách obrázku.
- Můžete tisknout i fotky. Vlastní nebo stažené z internetu (volně šiřitelné). Obrázky si také můžete koupit z komerčních databází.
-
2Zvolte barevné schéma. Je potřeba mít dobře rozvržený kontrast barev. To znamená přemýšlet o tom, jak budou určité barvy vypadat např. na světlém pozadí trička. Některé barvy vypadají na světlém pozadí jasnější než na tmavém a naopak. Navíc je třeba přihlédnout k rozdílům mezi počítačovým návrhem a vzhledem na skutečném tričku. [1]
- Pokud tisknete na světlá trička, vyhněte se pastelovým barvám jako jsou žlutá, světle modrá nebo světle růžová. Taková trička budou sice dobře vidět, ale z dálky nemusí být čitelná. To je důležité hlavně v případě, kdy chcete propagovat nějaké logo. To musí být dobře čitelné už na dálku.
- Když už se rozhodnete použít pastelové barvy, přidejte obrysy z tmavších barev, text tak bude mnohem čitelnější i z větší vzdálenosti.
- Tmavá trička vypadají dobře spíše se světlejším potiskem, včetně pastelových barev. Dávejte ale pozor na tmavě modrou, vínovou nebo tmavě zelenou. Takové barvy většinou vypadají dobře na počítačovém návrhu, ale v reálu se pak na tričku často ztrácí nebo působí bledě a jako divný nahnědlý shluk čehosi.
- Použijete-li pro navrhování svého designu program Adobe Illustrator, práci s barvami vám značně usnadní jeho funkce „Globání nastavení barev“. [2]
-
3Přidejte designu další dimenzi. Barvy celému návrhu pomůžou, ale celkový obraz bude pořád trochu plochý. Přidejte trochu stínování a dodejte tak celému designu na hloubce. Obraz se najednou celý rozjasní. [3]
- Velkým pomocníkem jsou grafické programy, které vám nabídnout velmi širokou škálu možností, jak s obrazem manipulovat a vylepšit ho podle svých představ. Jsou to např. Adobe Photoshop, InDesign, Adobe Illustrator nebo Paint Shop Pro.
- Vektorové programy typu Inkscape vám umožní měnit velikost obrázku, aniž by došlo k jeho rozostření nebo jiné deformaci.
-
4Navrhujte vyváženě. To znamená, abyste vhodně kombinovali jednotlivé prvky, z kterých vzejde celek. Jak to uděláte závisí na kompozici vašeho návrhu. Celkový design se může skládat ze spousty menších prvků nebo jen jednoho hlavního motivu. [4]
- Přemýšlejte, jak návrh udělat co nejvíc ucelený, aby do sebe jednotlivé části zapadaly. Dobře vyvážený design okamžitě upoutá pozornost narozdíl od nějakého zvláštně poskládaného obrazce.
-
5Rozhodněte, kam návrh na tričko umístit. Bude potisk vypadat lépe na středu hrudi nebo spíš vlevo nahoře?
- Návrh pro nějakou značku nebo společnost se bude pravděpodobně nejlépe výjímat uprostřed trička.
- Nezapomeňte, že využít můžete i záda. Např. pro slogan nebo úryvek písně, pokud navrhujete pro kapelu.
-
6Vytvořte finální návrh. Před samotným tiskem je dobré si design nejprve načrtnout v různých podobách. Zkuste výsledný obraz vytvořit v jiných barvách, ale stále dodržujte pravidla pro správný kontrast. Hlavně se ujistěte, že obraz je vyvážený a nic ho nenarušuje. [5]
- Pokud máte pochybnosti, zeptejte se na názor např. kamaráda, kolegy nebo rodiny. Nechte je rozhodnout, která barevná kombinace se jim líbí nejvíc.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Digitalizace návrhu
-
1K vyretušování a doladění papírových návrhů použijte Adobe Photoshop. Na takové řešení je ale potřeba, aby váš návrh bych velmi kvalitní a měl jasné linie. Pokud máte náčrt vysoké kvality, můžete:
- Naskenovat návrh do počítače a upravit ho ve Photoshopu.
- Upravit v něm linie. Hrajte si s filtry, barvami, jasem, kontrastem, saturací a dalšími efekty.
- Přidat další čáry, rozvést obraz, použít různé kreslící techniky a další možnosti programu, kterými svůj obraz více vyvážíte a sjednotíte.
- Ujistit se, že je vaše kompozice vnitřně jednotná, že udržujete rozumné proporce, styl i barevné ladění.
-
2Použijte k vytvoření počítačový software. Pokud nejste spokojeni se svými ručními náčrtky, použijte ke kompletnímu vytvoření návrhu počítačový program.
- Využít můžete i tabletu nebo dotykové obrazovky. Můžete tak kreslit přímo rukou a obraz rovnou vidět v digitální podobě.
-
3Zakomponujte do návrhu text. Použijte font, který celý design dobře doplní. Měl by do celkové kompozice dobře zapadat a nenarušovat celkovou vyváženost obrazu.
- Nechte se inspirovat písmem na známém logu. Font by měl odpovídat stylu propagované společnosti nebo jakéhokoli jiného uskupení. Zůstaneme-li u Nike, jejich slogan „Just do it“ je vyvedený v jednoduchém, tučném písmu, stejně jako je jednoduché i jejich logo. Pro sportovní tým nebo kapelu se naopak může hodit písmo více zdobné a propracované.
- Všechny filtry použité pro návrh musíte aplikovat i na font. Pracujete-li ve Photoshopu, budete muset přesunout vrstvy fontu mezi vrstvy efektů. [6]
- Použijte některý z volně dostupný fontů např. z defont.com nebo některé ze štětců pro Photoshop na brusheezy.com.[7]
- Zjistěte, jak do svého počítače nebo Photoshopu fonty správně nahrát.
- Cítíte-li se na to, můžete zkusit navrhnout i svůj vlastní font.
-
4Vytvořte prototyp. Nejsnazší cestou je svůj návrh vytisknout a nažehlit na tričko. Lepší ale bude nechat potisk na profesionálovi. Otestujete tak skutečnou kvalitu svého designu. [8]
-
5Vyrábějte trička. Při malém nákladu si vystačíte s nažehlováním svých návrhů.
- Pro potisk většího množství triček je lepší zaplatit profesionálovi.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Sítotisk
-
1Připravte si potřeby. K domácímu tisku budete potřebovat: [9]
- Jednobarevné tričko
- 50 ml lahvičku odmašťovače
- 1 litr studené vody
- Velký štětec
- 500 ml fotoemulze
- Malou lahvičku senzibilizátoru
- Láhev inkoustu
- Stěrku
- Malou dřevěnou tyčku
- Fén
- Průhlednou fólii s vaším návrhem
- Sítotisk
- Sítotisk pořídíte v místním obchodě s výtvarnými potřebami, na internetu, nebo si vyrobíte vlastní ze síťoviny a rámu pro napnutí tkaniny. Natáhněte síťovinu přes rám a pevně ji k němu připevněte. Ujistěte se, že je dobře napnutá. Pro standardní designy na světlá trička bude stačit síťovina typu 110-195. Pro sofistikované designy s větším množstvím barev použijte typ 156-230. [10]
-
2Připravte sítotisk. Smíchejte odmašťovač se studenou vodu. Namočte do směsi štětec a potřete jím síto.
- Potírejte z obou stran. Nebojte se, že nanesete směsi příliš. Potřebujete mít síto směsí dokonale pokryté, proto nanášešejte větší množství. Budete tak mít jistotu, že jste nevynechali žádné místo.
- Nechte síto oschnout.
-
3Smíchejte emulzi a senzibilizátor. Do lahvičky se senzibilizátorem vlijte 20 ml vody a pak směs dobře promíchejte. Nejlepšího výsledku dosáhnete asi minutovým protřepáním lahvičky.
- Potom senzibilizátor přidejte do emulze.
- Malou dřevěnou tyčkou nebo špejlí důkladně promíchejte senzibilizátor s fotoemulzí.
- Barva by se měla nyní změnit z modré na zelenou. Také byste měli pozorovat, jak se v emulzi tvoří malé bublinky.
- Volně překryjte emulzi víčkem a asi na jednu hodinu ji odložte někam na tmavé místo. Potom zkontrolujte, zda všechny bublinky zmizely.
- Pokud se bublinky i po hodině stále tvoří nebo ještě všechny nevyprchaly, nechte emulzi další hodinu stát a pak ji opět zkontrolujte.
-
4Naneste emulzi na síto. Ve velmi tmavé místnosti nebo za použití červeného světla naneste na síto linii připravené směsi z emulze a senzibilizátoru a důkladně ji rozetřete stěrkou. [11]
- Emulze bude sítem protékat, takže ji dobře rozetřete i z jeho druhé strany. [12]
- Na aplikaci emulze můžete použít i speciální natírací tác. To provedete tak, že síto položíte na čistý ručník a lehce ho od sebe odkloníte. Pak pod něj vsunete natírací tác a začnete ho opatrně polévat směsí z emulze a senzibilizátoru. Postupně tác posouvejte a pokryjte tak směsí pořádně celé síto.
- Nechte emulzi zaschnout v naprosté tmě po dobu asi 20 minut. Schnutí můžete urychlit také použitím větráku nebo vysoušeče vlasů. [13]
-
5Přiložte na síto fólii s vaším obrázkem směrem dolů. Nyní jste připraveni vypálit do emulze váš návrh. Umístěte síto naplocho a přiložte na něj obráceně fólii, kterou upevníte tak, že přes ní ještě položíte skleněnou desku. [14]
-
6Vypalte do emulze svůj návrh. 500 wattová žárovka vypálí obraz do emulze během zhruba 15 minut.
- Celková doba vypalování se může lišit podle typu použité žárovky a senzibilizátoru s emulzí. [15]
- Konkrétní požadavky na typ světla a dobu osvětlování najdete v návodu k použití na obale vaší emulze.
-
7Omyjte síto. Nechte ho namočené v tenké vrstvě vody asi 2 minuty. Potom zbytky emulze smyjte hadicí nebo sprchou. [16]
-
8Na vnitřní hrany síta nalepte voděodolnou pásku. Plochá část bude společně s tričkem otočená dolu a z druhé strany (té s rámem) budete aplikovat inkoust.
- Proto v místech, kde síto přesahuje rám nalepte voděodolnou pásku. Zabráníte tím nechtěnému prosakování inkoustu. [17]
-
9Položte triko na rovný povrch. Vypněte ho tak, aby leželo úplně hladké bez jakýchkoli záhybů. Pak na něj položte síto podle toho, na jaké místo chcete svůj návrh tisknout. Ještě jednou ověřte, že je vše vyrovnáno podle vašich představ.
- Pomůžete si například připnutím trička ke kartonové desce. Zůstane tak pěkně napnuté a hladké a navíc si tím usnadníte přenášení trička na doschnutí po aplikaci barvy.
- Pokud je to možné, požádejte někoho, aby držel na tričku přitisknuté síto, zatímco budete nanášet inkoust. Je to asi nejjistější způsob jak zajistit, že se tričko během barvení nezmačká, takže váš návrh přenesete na textilii zcela bezchybně.
-
10Po vrchní straně síta rozetřete lžíci inkoustu. Naneste na síto trochu inkoustu a použijte stěrku k rovnoměrnému rozetření. Stírejte odshora dolů pravidelnými tahy.
- Síťovina je poměrně hustá, takže tento krok je spíš jakýmsi základním nátěrem. [18]
- Vyvíjejte jen velmi malý tlak, abyste neprotlačili žádný inkoust skrze síto.
-
11Stěrkou veškerý inkoust rovnoměrně rozprostřete po sítu. S barvou na sítu jste nyní připraveni přenést svůj návrh na tričko.
- Chytněte stěrku do obou rukou a přiložte ji k sítu pod úhlem 45°, vyvinete tak rovnoměrný tlak. Požádejte někoho o přidržení síta.
- Roztírejte inkoust přes celé místo s vaším motivem.[19]
-
12Vysušte inkoust. Použijte fén a rovnoměrně několik minut sušte. [20]
- Před tím, než použijete jiná síta pro aplikaci dalších barevných vrstev, vždy původní inkoust dobře vysušte.
- Pokud se budete držet správné techniky a dobře inkoust vysušíte, tričko bude dostatečně odolné pro praní v automatické pračce.
-
13Jakmile svou práci dokončíte, umyjte síto. Použijte studenou vodu a houbičkou setřete veškerý inkoust. Potom nechte samovolně schnout na vzduchu.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Přenesení návrhu za pomoci šablony
-
1Připravte si pomůcky. Budete potřebovat:
- Černobílý výtisk vašeho návrhu. Černobílý výtisk je pro tvorbu šablon nejvhodnější, protože je výrazný a šablona se vám tak bude dobře vyřezávat. [21]
- Kus kontaktního papíru nebo průhledné fólie
- Řezák, „hobby nůž“ nebo jiný podobný řezací nástroj
- Jednobarevné tričko
- Kus kartonu, dostatečně velkého pro podložení předního dílu trička
-
2Přilepte svůj návrh na lepící papír. Lepící papír má jednu normální stranu a jednu lepivou (ta se odhalí po odloupnutí krycí vrstvy). Svůj návrh musíte přilepit na lepivou stranu, aby byl dobře viditelný přes stranu normální-nelepivou. [22]
- Můžete použít také průsvitnou fólii, ke které svůj návrh přilepíte lepící páskou. [23]
-
3Ostrým řezákem vyřežte černé části vašeho návrhu. Předem připravené (slepené) papíry položte na rovný povrch, třeba stůl.
- Použijte řezák a přesně s ním po liniích vyřežte černé části svého návrhu-přes ty se pak bude nanášet barva na tričko. [24]
-
4Sloupněte lepivou část kontaktního papíru. Oddělíte ho tak od přilepeného papíru s návrhem. Získanou lepivou šablonu potom přilepte na tričko. To předem zkontrolujte, důkladně vyhlaďte a přesvědčte se, že šablona leží správně na místě, kde svůj výsledný návrh chcete na tričku mít.
- Pokud používáte k výrobě šablony průsvitnou fólii, přilepte ji na triko lepící páskou, předtím také zkontrolujte, že tričko není zmačkané. [25]
-
5Do trička vložte kus kartonu. Zabráníte tím nechtěnému prosáknutí inkoustu i na zadní stranu trika.
-
6Použijte houbičkový štětec. Barvu nanášejte pouze na předem vyřezané (černé části) trička. Tak přenesete svůj návrh na triko. [26]
- Nechte barvu zaschnout. Jemným dotykem prstů občas barvu zkontrolujte. Pokud vám na prstech ještě ulpí trochu barvy, stále není suchá a potřebuje tedy pro zaschnutí ještě nějaký čas.
-
7Jakmile barva zaschne, sloupněte z trička kontaktní papír s vaší šablonou. Hotovo.
- Šablonu teď můžete použít i na další trička, pokud jich chcete víc s jedním motivem.
Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Malování bělidlem
-
1Bělidlo používejte opatrně. Bělení je velmi snadná, zábavná a finančně nenáročná metoda malování na tričko, obzvlášť pro motivy založené na textu. Nesmíte ale zapomínat, že bělidlo je silně toxická látka, kterou proto musíte držet z dosahu dětí. [27]
- Vždy dávejte pozor, aby bělidlo nepřišlo do kontaktu s vašima očima, otevřenými ranami nebo oblečením. Mohli byste si způsobit nepříjemné zdravotní problémy nebo poničit oděv.
- Pokud máte citlivou kůži, měli byste při bělení použít silné gumové rukavice.
-
2Připravte si pomůcky. Budete potřebovat:
- Bělidlo pro domácí užití na textilie
- Syntetický štětec na malování (moc za něj neutrácejte, stejně ho použijete jen na bělení a možná ho tím znehodnotíte)
- Sklenici nebo keramickou misku
- Bílý ručník nebo kus hadru
- Bílou křídu
- Kus kartonu
- Tmavé bavlněné tričko
- Tuto metodu můžete zkusit i na světlejším tričku, ale malba bělidlem bude rozhodně viditelnější a výraznější na tmavém tričku.
-
3Položte tričko na rovný povrch. Potom do něj vsuňte kus kartonu, který poslouží jako podklad, na nějž budete psát i jako vrstva pro zabránění průsaku bělidla na zadní stranu trička, kterou barvit nechcete.
-
4Bílou křídou načrtněte svůj návrh na tričko. Může to být cokoli, třeba vaše oblíbená hláška z televizního seriálu nebo filmu (“Bazinga!”, “Reach for the Stars” apod.), název oblíbené kapely nebo logo vaší firmy.
- S průběžným smýváním křídy si během načrtávání nedělejte starosti. Nechtěné stopy po křídě, vzniklé při překreslování náčrtu, smyjete snadno po dokončení bělení.
-
5Složte okraje trička pod karton. Připevněte je sponkami na papír nebo lepící páskou. Zajistíte tak tričko před sklouznutím nebo mačkáním při bělení.
-
6Připravte si bělidlo. Odměřte potřebné množství a přelijte ho do sklenice nebo keramické misky a okamžitě setřete případné cákance. Dávejte pozor, aby se vám bělidlo nedostalo na oblečení, které barvit nechcete.
-
7Namočte v bělidle štětec. Otřete ho o hranu misky a vyždímejte tak přebytečnou barvu, která by jinak mohla potřísnit i nechtěné povrchy.
-
8Přesnými tahy vyplňte předem křídou načrtnuté obrysy. Pro udržení rovnoměrné vrstvy namáčejte štětec v barvě po každých 5 centimetrech. Látka bělidlem rychle nasákne. Proto je důležité pracovat rychle, ale přesně a s pevnýma rukama.
-
9Dokončete bělení. Po dokončení práce nechte bělidlo s látkou reagovat.
- Prohlédněte tričko. Vidíte nějaké nerovnoměrné nebo světlejší místo? Pokud ano, štětcem nedostatky opravte a nechte opět chvíli reagovat.
-
10Nechte tričko alespoň 1 hodinu ležet na slunci. Celý proces zesvětlování se tak nastartuje.
- Výsledná barva vaší malby se může lišit podle obsahu bavlny vašeho trička. Může se jednat o tmavě červenou, oranžovou, růžovou nebo zcela bílou.
-
11Tričko v ruce properte. Pověste ho a nechte uschnout. Pak už nezbývá, než obdivovat svůj permanentní výtvor.
- Tričko perte společně s barevným prádlem. Stopy po křídě se rychle smyjí a zůstane jen váš motiv.
Reklama
Tipy
- Nezapomeňte, že digitální tisk je nejjednodušší metodou pro výrobu většího množství triček najednou. Všechny výše popsané metody se hodí spíše pro tvorbu několika kusů.
- Jakmile máte návrh v digitalizované podobě, můžete si samotný tisk nechat udělat od profesionála.
- Obrázek stažený z internetu nejprve vytiskněte na transferový papír pro přenos obrázků na textil. Zlepšíte tak jeho kvalitu.
- Pokud chcete svá trička prodávat, ujistěte se, že pro použití obrázků máte veškerá povolení a neporušujete zákon. Jinak můžete čelit žalobě a ztrátě reputace svého obchodu.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.customink.com/help_center/choosing-the-best-ink-colors
- ↑ http://www.creativebloq.com/design/guide-t-shirt-printing-designers-912867
- ↑ http://www.howtostartaclothingcompany.com/coloring-tips-tshirt-designs/
- ↑ http://www.designbyhumans.com/dbh101/t-shirt-design-techniques/
- ↑ http://www.creativebloq.com/design/guide-t-shirt-printing-designers-912867
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=1HVIGMQY9ng
- ↑ http://www.brusheezy.com/
- ↑ http://custom-t-shirt-design-services-review.toptenreviews.com/shirtmagic-review.html
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=Zk7TuSPPmtY
- ↑ http://www.victoryfactory.com/FAQ.htm
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ https://www.youtube.com/watch?v=LTGPMuTLCNw
- ↑ http://in-lala-land.com/diy-t-shirt-stencil/
- ↑ http://rookiemag.com/2013/05/diy-stenciling/
- ↑ https://snapguide.com/guides/make-a-personalised-t-shirt-with-a-stencil/
- ↑ http://www.rookiemag.com/2013/05/diy-stenciling/
- ↑ https://snapguide.com/guides/make-a-personalised-t-shirt-with-a-stencil/
- ↑ http://www.rookiemag.com/2013/05/diy-stenciling/
- ↑ http://www.abeautifulmess.com/2012/03/bleach-painting-on-textiles-diy.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Design Your Own T Shirt
Español:diseñar tu propia camiseta
Italiano:Realizzare la Propria Maglietta
Deutsch:Ein T Shirt entwerfen
Русский:нарисовать рисунок на футболке
中文:设计你自己的T恤
Français:créer vos propres t–shirts
Bahasa Indonesia:Mendesain Kaus Anda Sendiri
العربية:تصميم قميصك بنفسك
Nederlands:Je eigen T‐shirt ontwerpen
Tiếng Việt:Thiết kế áo phông của riêng bạn
Stránka byla zobrazena 9 516 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama