Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dělají si z vás lidé legraci, protože jste naivní? Už jste se někdy stali obětí podvodníků, protože jste se přihlásili přes email k nějaké pochybné službě, pouze proto, že jste příliš hodní na to, abyste někoho odmítli? Berete vážně úplně vše, co vám lidé říkají? pokud ano, musíte zapracovat na tom, abyste nebyli tak důvěřiví. Je skvělé věřit lidem, ale neměli byste být tak důvěřiví, aby toho ostatní mohli zneužívat. Pokud chcete být méně důvěřiví, musíte se naučit myslet kriticky a umět zpochybňovat zdroje informací, které se k vám dostanou.

Část 1
Část 1 ze 3:
Naučte se myslet kriticky

 1. 1
  Nepospíchejte s velkými rozhodnutími. Když budete slepě souhlasit s velkými rozhodnutími, mohlo by vás to přivést k důsledkům, kterých byste později litovali. Jde také o taktiku, kterou někteří lidé používají k tomu, aby ostatní lidi přinutili jim něco slíbit, aniž by si uvědomovali dopady svého rozhodnutí. Typické je to například pro realitní agenty, pro potenciální zaměstnavatele, nebo pro partnery. Spontánní rozhodnutí bývají často špatná.
  • Nerozhodujte se na základě názorů ostatních lidí jen proto, že se bojíte rozhodnout se špatně. Pokud jste nerozhodní, může toho využít každý, kdo od vás chce něco získat. Tito lidé vás budou ujišťovat, že jejich rozhodnutí je správné a budou na vás tlačit. Pokud se ale bojíte rozhodnutí, nebo čekáte na názory ostatních lidí, nezjišťujete si informace, nebo zvažujete své možnosti...měli byste si dávat pozor.
  • Dávejte si pozor na strach z toho, že vám něco uteče. Tento strach znamená, že máte pocit, že když nebudete jednat ihned, přijdete o příležitost, která už se vám nikdy nenaskytne. Ve většině případů to tak ale není.
  • Pamatujte si, že lidé, kteří vás nutí k rychlým rozhodnutím, místo aby vám dali čas se rozhodnout v klidu a zjistit si všechny potřebné informace, to často dělají proto, že nechtějí, abyste měli dostatek času na rozmyšlenou – nechtějí, abyste poznali, že blafují a snaží se vás přimět k něčemu špatnému.
 2. 2
  Buďte více skeptičtí. Pravděpodobně není dobré být naprosto skeptický, ale pokud jste příliš naivní, měli byste zapracovat na tom, abyste brali svět trochu kritičtěji. Ať už vám váš starší bratr vypráví nějakou neuvěřitelnou historku, nebo na vás útočí pracovník telemarketingu a snaží se vám nabídnout „slevu“ na pojištění, měl byste si dávat pozor a zamyslet se nad tím, zda jsou všechny informace, které vám tento člověk podává, skutečně pravdivé.
  • V některých společenských situacích to pravděpodobně nebude příjemné a bylo by lepší souhlasit a udělat vše, co po vás ten druhý chce, ale když si na to dáte pozor, nebudete zbytečně naivní.
  • Když se k vám dostanou nějaké nové informace, zamyslete se nad tím, jak moc se můžete spolehnout na jejich zdroj, zda je pravděpodobné, že jsou tyto informace pravdivé a jaké protiargumenty byste mohli vymyslet.
 3. 3
  Zajistěte, aby si lidé museli vaši důvěru získat. Nemusíte nedůvěřovat nikomu jen proto, že nechcete být naivní. Pokud ale nechcete být příliš důvěřiví, neměli byste důvěřovat naprosto všem, se kterými se potkáte. Poznávejte lidi a nejprve si s nimi vytvořte nějaký vztah, ať už půjde o kolegy v práci, nebo o nového milostného partnera. Když budete vyžadovat, aby vám lidé potvrdili, že jim můžete důvěřovat, dáte jim najevo, že umíte myslet kriticky.
  • Lidé, kteří jsou příliš důvěřiví, důvěřují všem, kteří jim podávají informace, zejména pokud mají pocit, že jde o staršího a moudřejšího člověka. Nesmíte se ale spoléhat na autoritu nebo věk dané osoby a věřit i věcem, které nejsou pravdivé. Uvědomte si, že vám všichni lidé musejí nejprve dokázat, že vám mohou důvěřovat.
  • Když budete všem důvěřovat příliš brzy, lidé vás budou využívat a budou vás nutit do věcí, které pro vás nejsou dobré.
 4. 4
  Nedělejte ukvapené závěry. Pokud nechcete být důvěřiví, nesmíte si dovolit dělat ukvapené závěry. To, že váš učitel jeden den nepřišel do školy nemusí znamenat, že ho vyhodili – ani když to říká váš spolužák! To, že je na vás váš šéf extrémně milý neznamená, že brzy dostanete povýšení. Nejprve si vždy zjistěte co nejvíce dostupných informací a nedělejte žádné ukvapené závěry.
  • Důvěřiví lidé si někdy nechtějí dát tu práci, aby si zjistili, zda je něco pravda, nebo ne. Tomu byste se ovšem měli za každou cenu vyhnout.
 5. 5
  Vyhýbejte se všemu, co zní příliš dobře na to, aby to byla pravda. Faktem je, že když něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, většinou to tak skutečně je. Ať už jste právě potkali dokonalého partnera, nebo po vás váš kamarád chce, abyste investovali do jeho projektu, díky kterému „zaručeně“ zbohatnete, měli byste se vždy dobře zamyslet a chovat se skepticky. Každá situace, která slibuje, že náhle vyřeší všechny vaše problémy, je podezřelá. Pokud máte pocit, že stojíte před největší příležitostí svého života, pravděpodobně vás někdo chce napálit. [1]
  • Mějte na paměti stále to, co víte jistě – neexistuje nic jako oběd zdarma. Pokud vám někdo nabídne skvělou příležitost, pravděpodobně za to od vás bude něco chtít. Nikdo vám nebude jen tak dávat peníze, drahé dary, nebo nemovitosti, aniž by za to nic neočekával.
  • Zeptejte se sami sebe, jak tato příležitost může pomoci tomu druhému. Pokud vám někdo nabízí dárkový poukaz, co ho k tomu vedlo? Myslíte si, že by to udělal skutečně jen proto, že má dobré srdce?
 6. 6
  Uvědomte si, že důvěřivost zahrnuje emocionální dobro. Je sice skvělé být méně důvěřivý, ale měli byste si uvědomit, že být důvěřivý není špatné. Etolog Richard Dawkins tvrdí, že nám důvěřivost v dětství pomáhá přežít. Důvěřivost nám umožňuje věřit rodičům, kteří nám říkají, že bychom neměli chodit sami ven, protože tam jsou zlí lidé, nebo že bychom neměli sami chodit do lesa, protože jsou tam nestvůry. Takové myšlení vás udržuje na živu – do určité míry. [2]
  • Neznamená to, že byste měli být dále naivní, ale spíše to, že byste na sebe neměli být naštvaní za to, že jste důvěřiví. Je pravděpodobné, že vám tato vlastnost v životě již několikrát pomohla.
 7. 7
  Nemyslete si, že anekdotické důkazy vždy potvrzují pravdu. Důvěřiví lidé často slyší jeden příběh o nějaké věci a začnou si myslet, že to dokazuje vyšší pravdu. Vyhněte se této generalizaci a snažte se zostřit své kritické myšlení a zjistit si před rozhodnutím o dané situaci co nejvíce informací. Přestože vám příběhy ostatních lidí mohou poskytnout lepší porozumění dané situace a statistiky v lidštějším kontextu, nemůžete je brát jako jediné zdroje informací.
  • Pokud vám například kamarád řekne: „Nekupuj si Volvo, moje sestřenice ho má a říkala mi, že se jí pořád rozbíjí, kup si raději Jettu,“ znamená to pouze to, že jeden člověk má s Volvem špatné zkušenosti, ale rozhodně to neznamená, že to tak bude se všemi Volvy.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Zjišťujte si informace

 1. 1
  Zamyslete se nad důvěryhodností zdroje informací. Když si budete vždy o dané situaci získávat co nejvíce informací, pomůže vám to zbavit se své důvěřivosti. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zaměřit se na důvěryhodnost zdroje informací. Ať už si čtete nadpis novinového článku, nebo si povídáte s člověkem, který je známý tím, že roznáší drby, zeptejte se sami sebe, zda je tento zdroj informací důvěryhodný, nebo uznávaný, nebo zda vás daná osoba už někdy oklamala. Nemůžete věřit všemu, co si přečtete na internetu, nebo co uslyšíte, jinak se stanete jedním z lidí, kteří věří nadpisům na serveru Infobaden.
  • Pokud si čtete na internetu zprávy, podívejte se, odkud pocházejí a zjistěte si, jak dlouho dané periodikum vychází, kdo do něj píše a zda jde o skutečně důvěryhodný a respektovaný zdroj.
  • Zjistěte, zda je daný zdroj informací autoritou v tomto oboru. Pokud se vám vaše sestřenice snaží říct, jaké auto si máte koupit, ale sama nemá ani řidičský průkaz, pravděpodobně vůbec neví, o čem mluví.
 2. 2
  Hledejte si důkazy. Než něčemu začnete věřit, nebo se budete rozhodovat, nejprve si najděte co nejvíce důkazů, které tento názor potvrzují. Nevěřte něčemu jen proto, že vám to řekl váš kamarád – udělejte si čas na to, abyste si vyhledali skutečné informace od důvěryhodných zdrojů. Zajděte si do knihovny, nebo kontaktujte odborníky v daném oboru a zjistěte, zda je to skutečně pravda. Důvěřiví lidé jsou často líní hledat si důkazy, protože mají pocit, že je jednodušší všem věřit, místo aby se sami snažili si o tématu zjistit co nejvíce.
  • Pokud hledáte pravdu o nějakém akademickém tématu, najděte si kvalitní akademický žurnál, abyste měli jistotu, že pracujete s důvěryhodným zdrojem. Akademické informace nehledejte na osobních blozích (pokud nejde o blog uznávaného akademika).
  • Knihovny jsou v poslední době podceňovanými zdroji informací. Pokud chcete jít do knihovny a něco si zjistit, ale nevíte jak na to, požádejte o pomoc knihovnici.
 3. 3
  Připusťte, že nevíte všechno. Dalším způsobem, jak být méně důvěřivý, je ujasnit si, že stejně jako všichni ostatní lidé na světě nevíte vše a máte se ještě hodně co učit. Když se budete chovat, jako kdybyste vše věděli a přijmete úplně všechno, co vám kdo řekne, nebo co si přečtete, budete žít bez pochybností o svých myšlenkách a názorech. Místo toho připusťte, že toho spoustu nevíte (například o politice). Pomůže vám to uvědomit si, že to, co vám o prezidentovi Obamovi říkal váš kamarád, je vcelku jednostranné a že to nemusí být nutně pravda.
  • Je pokorné připustit, že nevíte všechno. Jde o první krok k tomu, abyste mysleli kritičtěji a uvědomili si, že jsou různé argumenty často komplikovanější, než se zdá, nebo komplikovanější, než si sami myslíte.
  • Měli byste sice připustit, že nevíte všechno, ale neměli byste to říkat všem, se kterými přijdete do styku. Pokud si například kupujete auto, neměli byste prodejci říkat „O autech vůbec nic nevím,“ jinak budete snadnou kořistí pro podvodníky a lidé vás budou chtít využívat.
 4. 4
  Začněte více číst. Lidé, kteří si hledají informace, stále něco čtou a učí se. Nezískávají své informace pouze z jednoho zdroje a nečtou pouze knihy od jediného autora. Neustále hledají nové znalosti, ať už si čtou poslední román Jonathana Franzena, nebo časopic Scientific American. Nikdy nejsou spokojení, protože vědí, že nic není takové, jaké se to zdá být a jsou odhodlaní najít pravdu.
  • Každý den, nebo alespoň každý týden, si chvíli čtěte. Můžete postupovat systematicky a pokusit se zjistit si například všechno o zeměpise, nebo o současné poezii, nebo si můžete číst pokaždé to, co vás zrovna bude zajímat. Nejdůležitější je najít vášeň pro znalosti a neustále zpochybňovat svět okolo sebe.
  • Když lidé budou vědět, že jste chytří a sečtělí, nebudou se vás snažit oklamat a vy se nechytíte do jejich pastí.
 5. 5
  Nebojte se klást otázky. Pokud chcete být méně důvěřiví, můžete toho dosáhnout tím, že budete klást co nejvíce otázek, abyste dané situaci lépe porozuměli. Ať už si chcete koupit nový dům nebo nové auto, nebo vám vaše sestra radí, jak si nejlépe zesvětlit vlasy, měli byste si zjistit co nejvíce informací a až potom se rozhodnout, co uděláte. Mnoho lidí se bojí klást otázky, protože nechtějí připustit, že něco nevědí, ale ve skutečnosti je to nejlepší způsob, jak se vyhnout přehnané důvěřivosti a nevěřit všemu, co vám lidé budou říkat.
  • Pokud navíc budete známí tím, že se rádi ptáte na různé otázky, lidé budou vědět, že není snadné vás podvést.
  • Pokud jste ve škole, neměli byste se učitele ptát na milion otázek. Ptejte se ho jen v situacích, kdy budete něco skutečně potřebovat vědět a pokud máte další dotazy, zajděte za ním po hodině.
 6. 6
  Hledejte si další názory. Pokud chcete myslet kriticky a každou situaci správně zhodnotit, neměli byste získávat všechny informace z jednoho zdroje. Je sice možné, že vám někdo téměř vnutí svůj recept na „nejlepší“ jablečný koláč, nebo se vám bude snažit vysvětlit, jak byste měli správně sekat trávník, ale bude mnohem lepší, když se zeptáte ještě někoho, nebo si vyhledáte informace na internetu. Pokud uslyšíte nějaký „fakt“ jen od jednoho člověka, budete riskovat, že vás daná osoba oklame. Když se zeptáte více lidí, dozvíte se mnohem více informací.
  • To samé platí také pro zprávy. Snažte se nezískávat všechny zprávy z jediného zdroje, nebo budete zaujatí. Čtěte alespoň troje různé noviny, nebo sledujte zprávy na více kanálech, abyste zbytečně nevěřili něčemu, co v žádném případě není pravda.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak se vyhnout podvodníkům

 1. 1
  Naučte se říkat ne – je v pořádku nebýt neustále milý. Důvěřiví lidé jsou příliš slušní na to, aby někomu řekli ne. Lidé se učí, že by neměli ostatním lidem ubližovat a myslí si, že když budou říkat „ne,“ budou se chovat neslušně. Lidé se také učí obecně všem důvěřovat a myslí si, že když budou říkat „ne,“ projeví tím nedůvěru. Ve skutečnosti je ale naprosto slušné někoho odmítnout a nedělat vše, co po vás lidé chtějí – zejména pokud jde o podomního prodejce, nebo o někoho, koho téměř neznáte.
  • Lidé mohou Lidé mohou využívat touhu být „milý“ k tomu, že ostatní přesvědčují o tom, že říkat „ne“ je neslušné. Platí to zejména pro sexuální predátory, kteří přesvědčují ženy, že by s nimi měly spát.
  • Pokud vám něco nepřipadá správné, je lepší si dávat pozor, než se nechat oklamat.
  • Neměli byste být samozřejmě paranoidní a myslet si, že kdykoli s vámi někdo mluví, snaží se vás podvést. Pokud jste ale velmi důvěřiví, je lepší si dávat pozor, než později litovat.
  • Pokud se vám někdo snaží něco prodat, měli byste si dávat velký pozor. Zeptejte se sami sebe, zda daný produkt skutečně chcete a zda je skutečně nabídka tak lákavá, nebo zda se jen bojíte říct „ne,“ abyste toho druhého neurazili.
 2. 2
  Neposlouchejte drby a pomluvy. Pokud nechcete být důvěřiví, neměli byste věřit všem drbům a pomluvám, které uslyšíte, ať už se jedná o Kim Kardashian, nebo o nejoblíbenějšího spolužáka ve škole. Pokud nemáte informace od skutečně důvěryhodného zdroje, je pravděpodobné, že drby a pomluvy roznáší pouze znudění nebo žárliví lidé a není na nich nic pravdivého. Naučte se vše zhodnocovat kriticky a nevěřit drbům. Většina drbů jsou prosté lži, kterým byste věřit neměli.
  • Zamyslete se nad tím: kdyby o vás někdo roznášel drby, jistě byste nechtěli, aby jim všichni lidé hned věřili. Pracujte na tom, abyste nebyli tak důvěřiví a předpokládejte, že drby jsou jen drby a nic víc.
  • Když lidé budou vědět, že věříte všemu, co uslyšíte, budou za vámi chodit s falešnými drby jen aby vás mohli poškádlit.
 3. 3
  Buďte skeptičtí ke každému, kdo vám někdy lhal. Ať už půjde o staršího sourozence, otravného kamaráda, nebo podezřelého souseda, který vás někdy oklamal, musíte se k těmto lidem chovat velmi skepticky a nevěřit jejich informacím. I v případě, že jde jen o neškodnou zábavu, byste si měli dávat pozor a nezapomínat na to, že se vás tento člověk pravděpodobně bude snažit opět oklamat. Pokud vás tato osoba oklame, pravděpodobně to bude chtít udělat před lidmi, takže si dávejte obzvláště pozor zejména na lidi, kteří se vám snaží něco sdělit před mnoha lidmi a tváří se u toho proradně.
  • Uvědomte si, že nějakou dobu trvá, než si daná osoba opět získá vaši důvěru. Pokud vás někdo oklamal, neměli byste mu ihned znovu důvěřovat.
  • Pokud je jasné, že se vás tento člověk snaží opět oklamat, protočte oči a řekněte: „Haha, to není vtipné,“ a dejte mu najevo, že se už nedáte.
 4. 4
  Vyhýbejte se podvodným emailům. Obecně platí, že všichni, kteří vám píšou emaily a žádají vás o peníze, tvrdí, že jsou vaši příbuzní, nebo vám říkají, že byste měli kliknout na odkaz ve zprávě, abyste získali certifikát, který vám umožní získat spoustu peněz doufají, že jste důvěřiví a skočíte jim na to. Pokud uvidíte ve své emailové schránce podobné zprávy, ihned je smažte a nevěnujte jim pozornost. Někteří lidé vám budou vyprávět smutné příběhy a budou se z vás snažit vylákat peníze, ale nesmíte být tak naivní, abyste jim věřili.
  • Pokud dostáváte emaily o tom, že jste vyhráli v nějaké soutěži, do které jste se nepřihlásili, rovnou je mažte. Všichni chtějí věřit tomu, že pro ně někdo má nachystaných spoustu peněz, ale ve skutečnosti nikdo nemá takové štěstí.
 5. 5
  Naučte se držet si odstup od prodejců. Dalším způsobem, jakým se důvěřiví lidé nechávají nachytat, jsou situace, kdy mluví s různými prodejci a obchodními zástupci, kteří chodí od domu k domu, nebo oslovují lidi na ulici. Musíte se naučit tyto lidi slušně, ale pevně odmítat a dávat jim najevo, že nemáte zájem. Nepřihlašujte se k žádným internetovým službám, které po vás vyžadují vaše osobní informace, jako je emailová adresa, nebo telefonní číslo. Předstírejte, že pospícháte a nemáte čas se s těmito lidmi bavit a dejte najevo, že se nenecháte snadno oklamat.
  • Prodejci nemusejí být nutně podvodníci, ale když jim budete naslouchat a budete věřit všemu, co vám říkají, budete riskovat, že jim na jejich taktiky skočíte a nakonec si koupíte něco, o co jste vůbec neměli zájem.
 6. 6
  Naučte se vnímat výrazy ostatních lidí. Když si budete všímat toho, jak se lidé tváří a jakou řeč těla mají, pomůže vám to zjistit, zda se vás snaží oklamat. Pokud se daná osoba proradně usmívá, dívá se jinam, nebo vám něco vypráví příliš nadšeně, je možné, že se vás snaží podvést. Pokud zní vážně, ale když se podívá jinam, je jasné, že potlačuje smích, pravděpodobně se vás snaží oklamat. Pokud vám něco vypráví, ale nedokáže se vám podívat do očí, pravděpodobně vám neříká pravdu.
  • Dalším způsobem, jak poznat, že vám daná osoba lže, je poslouchat její hlas. Někteří podvodníci umějí mluvit skutečně sebejistě, ale méně zkušení podvodníci často mumlají, nebo říkají „uh“ a „um,“ protože vědí, že se vás snaží přesvědčit o něčem, co není pravda.
  • Všímejte si toho, jak daná osoba zareaguje, když jí položíte nějakou otázku. Pokud vám lže, bude na ní vidět, že se vylekala, nebo že jste ji zastihli nepřipravenou.
 7. 7
  Dávejte si pozor na prvního dubna! Apríl je nejhorším dnem v roce pro všechny důvěřivé lidi. Když se probudíte prvního dubna, raději předpokládejte, že se vás budou všichni snažit oklamat, nebo že někomu skočíte na něco neuvěřitelného. Všímejte si toho, co vám říkají vaši přátelé, sourozenci, ale i učitelé a neberte tento den nic smrtelně vážně. Většina lidí se vás pravděpodobně nebude snažit oklamat, ale přesto si dejte pozor na to, abyste někomu takzvaně neskočili na špek. Jistě se nechcete po zbytek dne cítit trapně.
  • Dávejte si pozor zejména na zprávy. Mnoho novin a zpravodajských serverů prvního dubna vydává nepravdivé zprávy, takže nebuďte prvním člověkem, který je bude sdílet na Facebooku s tím, že jsou pravdivé. Všichni přátelé by se vám smáli.
  • V tento den můžete karty otočit a zkusit oklamat lidi, kteří v minulosti oklamali vás!
  Reklama

Pochopte „životní fakta“

 1. Být naivní a nevinný vás neochrání před lidmi, kteří vás budou chtít využívat. Pokud jste mladí nebo zranitelní, je vždy dobré se před velkým rozhodnutím poradit s někým moudřejším.
 2. Neexistuje nic jako „snadné peníze.“ Každý, kdo vám tvrdí, že vám může umožnit získat v krátké době spoustu peněz, vám neříká celou pravdu. Je pravděpodobné, že se něco pokazí a vy své peníze už nikdy neuvidíte. Investice mohou být velmi výhodné, ale čím riskantnější investice je, tím více peněz ztratíte.
 3. Dávejte si pozor na to, komu se svěřujete. Bohužel existují lidé, kteří vaše osobní informace použijí proti vám a zradí vás. Všichni lidé jsou zranitelní.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 749 krát
Stránka byla zobrazena 4 749 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama