Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý se čas od času chová sobecky. Přestože to některé prvky naší společnost podporují, sobeckost ostatním lidem ubližuje a nikomu nic nedává. Sobecký člověk většinou přijde o přátele a blízké lidi, protože bez ohledu na to, jak okouzlující nebo zajímavý je, se mu nedaří udržovat smysluplné vztahy. Skutečně sobecký člověk si nikdy nepřipustí, že by mohl být sobecký. Mnoho lidí si myslí, že sobeckost a pýcha jsou dobré vlastnosti a že je nutné stavět své vlastní potřeby na první místo. Pokud máte strach, že jste příliš sobečtí a chtěli byste to změnit, v tomto článku se dozvíte, co dělat, aby se vám to podařilo.

Část 1
Část 1 ze 3:

Změňte svoji perspektivu

 1. 1
  Zvykněte si stavět sami sebe na poslední místo. Pokud jste sobečtí, pravděpodobně stavíte sami sebe vždy na první místo. Pokud se sobeckosti ovšem chcete zbavit, musíte tento přístup co nejdříve změnit. Až budete příště něco dělat, například až budete stát ve frontě v kantýně, nebo čekat na autobus, zastavte se a dovolte ostatním lidem, aby naplnili své potřeby dříve – ať už půjde o jídlo, pohodlí, nebo něco jiného. Nebuďte tím, kdo neustále myslí jen na sebe a musí mít vše jako první. Uvědomte si, že ostatní lidé jsou stejně jedineční jako vy a že si také zaslouží dostat to, po čem touží.
  • Zvykněte si každý týden alespoň třikrát postavit sami sebe na poslední místo. Všímejte si toho, jak lépe se budete cítit, když nebudete neustále myslet jen na sebe.
  • Až si na to zvyknete, měli byste v tom samozřejmě najít rovnováhu a neměli byste neustále ustupovat, jinak vás lidé začnou využívat. Je ovšem dobré ze začátku ustoupit, zejména v případě, že se chováte skutečně sobecky.
 2. 2
  Snažte se vcítit se do ostatních lidí. Když si představíte, jak se cítí ostatní lidé, může vám to změnit celý váš život. Nemusíte to dělat doslovně, ale měli byste se snažit myslet na to, co cítí ostatní lidé a představovat si, jak na ně působí určité situace. Zamyslete se nad tím, jak se cítí vaše matka, vaši kolegové, vaši přátelé, nebo i cizí lidé na ulici a možná zjistíte, že svět není tak jednoduchý, jak jste si mysleli. Čím více empatie v sobě najdete a čím více vás bude zajímat, čím si procházejí ostatní lidé, tím snáze se zbavíte své sobeckosti.
  • Než například začnete křičet na servírku kvůli tomu, že vám přinesla nesprávnou objednávku, zamyslete se nad tím, jak se cítí. Pravděpodobně je unavená, protože je již deset hodin v kuse na nohou, musí obsluhovat spoustu stolů, nebo ji něco naštvalo nebo rozesmutnilo – je skutečně nutné jí její stav ještě zhoršovat jen proto, že jste nedostali to, co jste chtěli?
 3. 3
  Uvědomte si, že nejste důležitější, než ostatní lidé. Sobečtí lidé si většinou myslí, že jsou středem vesmíru a že by se celý svět měl točit jen kolem nich. Tohoto zlozvyku se musíte co nejdříve zbavit. Ať už jste Madonna, nebo kadeřnice z Dolní Lhoty, měli byste sami sebe brát stejně jako ostatní lidi a neměli byste si myslet, že jste lepší, než oni, protože máte peníze, vypadáte lépe, než jste talentovanější než ti, kteří sedí vedle vás.
  • Naučte se chovat se skromně. Svět je obrovský a nádherný a vy nesmíte zapomínat na to, že jste jen jednou z jeho mnoha součástí. Nemyslete si, že si zasloužíte více, než ostatní lidé jen proto, že jste to vy.
 4. 4
  Nedovolte, aby vaše minulost udávala vaši budoucnost. Je možné, že si o vás vaši přátelé, kolegové a sousedé myslí, že jste ten největší sobec na světě. Možná je pro vás těžké tento vzorec narušit, protože vás lidé takto vidí a něco od vás očekávají. Přestaňte uvažovat tímto způsobem a naučte se pracovat na tom, abyste se stali novým člověkem. Je pravda, že někteří lidé budou vaší změnou překvapeni a ohromí je, že už nemyslíte jen sami na sebe, ale tato změna bude pozitivní, takže je to jen další důvod k tomu se své sobeckosti zbavit.
  • Někteří lidé budou pravděpodobně pochybovat o vašich motivech, protože vám nebudou věřit. Mělo by vás to ovšem povzbudit k tomu, abyste se chovali skutečně nesobecky. Nepodléhejte a nemyslete si, že jste se narodili jako sobci a není možné se změnit.
 5. 5
  Zeptejte se sami sebe, co chcete a co potřebujete. Sobečtí lidé si často opakují mantru „Chci, chci, chci...“ a myslí si, že by jim měl patřit celý svět a že si zaslouží vše, co si usmyslí. Zastavte se a zamyslete se nad tím, zda si tyto věci skutečně zasloužíte a zda potřebujete pět svetrů, nebo je naprosto nutné, abyste vybrali restauraci, do které s partnerem půjdete na večeři. Když se zamyslíte pořádně, pravděpodobně zjistíte, že většina z věcí, které jste považovali za nezbytné, jsou ve skutečnosti věci, bez kterých se velmi snadno obejdete.
  • Budete mít dobrý pocit, když trochu zjednodušíte svůj život a vzdáte se věcí, které skutečně nepotřebujete. Když si koupíte místo pěti nových svetrů jen jeden, nebudete se muset bát, že ztratíte pět svetrů – budete moci přijít pouze o jeden!
  • Tato dovednost se vám bude hodit také během učení kompromisování. Když si uvědomíte, že to, co tak moc chcete, není extrémně důležité, budete ochotní ustupovat ostatním lidem.
 6. 6
  Užívejte si to, když přenecháte pozornost ostatním lidem. Sobečtí lidé nezvládají to, když je někdo jiný středem pozornosti, protože mají pocit, že středem pozornosti musejí být vždy oni. Pokud nechcete být sobečtí, musíte nejen dopřát pozornost ostatním lidem, ale musíte z toho mít také radost. Přestaňte se snažit být nevěstou na každé svatbě a mrtvolou na každém pohřbu a umožněte ostatním lidem užít si svoji slávu. Buďte na ostatní lidi pyšní a přejte jim jejich úspěchy.
  • Zbavte se pocitů žárlivosti a zahořklosti a užívejte si úspěch ostatních lidí. Pokud si neustále přejete, abyste byli úspěšnější než ostatní lidé, zeptejte se sami sebe, zda vám v životě nechybí něco, co vám brání být spokojení sami se sebou.
 7. 7
  Přijímejte kritiku. Lidé, kteří jsou sobečtí, si většinou myslí, že jejich způsob života je ten nejlepší a že kdokoli, kdo se snaží jim poskytnout zpětnou vazbu, jim chce jen uškodit a má postranní úmysly. Nemůžete věřit veškeré kritice, kterou uslyšíte, ale když se zamyslíte, brzy uvidíte, že vám spousta lidí říká stejné věci. Jistě byste chtěli vědět, jak na sobě pracovat a zlepšovat se. Pokud máte pocit, že jste dokonalí a nemáte co zlepšovat, pravděpodobně byste na tuto stránku ani nezavítali.
  • Můžete dokonce i žádat lidi o zpětnou vazbu, když nebudete vědět, kudy kam. Nemusíte kritiku akceptovat pouze když k vám přijde. Budete ovšem muset mít silný charakter.
 8. 8
  Napište si seznam věcí, za které jste vděční. Zvykněte si každý týden si zapisovat všechny věci, za které jste vděční. Udělejte si čas na to, abyste si vzpomněli na to, co dělá váš život skvělým a na všechny lidi, kteří vám něco dávají. Netravte čas tím, že budete stále myslet na to, co nemáte, nebo n to, co byste chtěli mít. Takové myšlenky vám mohou značně zkazit život. Myslete na to, co je ve vašem životě v pořádku – zdraví, přátelé, rodina atd. Buďte vděční za to, co máte.
  • Sobečtí lidé nejsou nikdy spokojení a chtějí stále více a více. Pokud chcete být nesobečtí, musíte mít pocit, že je váš život skvělý takový, jaký je. Jakékoli další věci byste měli brát pouze jako bonus.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Pečujte o ostatní

 1. 1
  Prokazujte přátelům laskavosti jen tak. Když budete přátelům prokazovat laskavosti jen proto, aby to samé dělali oni pro vás, budete se chovat sobecky. Když budete pro přátele dělat hezké věci jen proto, že budou potřebovat vaši pomoc, nebo proto, že budete mít dobrý pocit z toho, že někomu uděláte radost, nebudete sobečtí. Pokud se chcete zbavit sobectví, hledejte příležitosti, jak pomáhat svým přátelům, ne proto, že byste za to od nich chtěli něco zpět, ale proto, že vám to udělá radost. Neměli byste mít pověst člověka, který lidem pomáhá pouze když od nich něco potřebuje – je to skoro tak špatné, jako nepomáhat jim vůbec.
  • Udělejte si čas na to, abyste své přátele vždy vyslechli a pozorujte, co dělají. Možná budou potřebovat vaši pomoc, ale budou se stydět si o ni říct.
 2. 2
  Naslouchejte ostatním lidem. Sobečtí lidé většinou neumějí naslouchat ostatním. Je to proto, že stále mluví jen o svých vlastních starostech, problémech a překážkách a nemají čas na to, aby poslouchali, co jim říkají jejich přátelé. Pokud jste ten, kdo svým kamarádům zavolá, půl hodiny mluví jen o sobě a potom se rozloučí, musíte si uvědomit, že neposloucháte to, co vám říkají ostatní lidé.
  • Všechny rozhovory by měly probíhat vyváženě. Pokud monopolizujete všechny rozhovory, musíte zapracovat na svých naslouchacích schopnostech a naučit se pustit ostatní lidi ke slovu.
  • Sobeckým lidem nezáleží na ostatních lidech. Proto většinou ostatní lidi vůbec neposlouchají.
 3. 3
  Projevte zájem o lidi. Naslouchat lidem je skvělým způsobem, jak jim projevit zájem a respekt. Můžete to udělat také tak, že lidem budete klást otázky a budete se ptát na jejich názory, na místní novinky, nebo na jejich zkušenosti. Nemusíte ostatní lidi vyslýchat, abyste projevili zájem. Měli byste jim dát najevo, že vám záleží na tom, co si myslí a s čím se potýkají. Když budou ostatní lidé mluvit, neměli byste jen pokyvovat hlavou a čekat na to, až přijde řada zase na vás, ale měli byste se jich ptát na doplňující otázky a nechat je mluvit o tom, co je baví a co je zajímá.
  • Můžete projevit zájem o lidi, aniž byste je utlačovali nebo zahlcovali. Až budete příště s někým mluvit, zkuste mluvit o 20% méně a ptát se ho na více otázek, než obvykle. Všímejte si toho, jaký z toho budete mít pocit.
 4. 4
  Věnujte se dobrovolnické práci. Práce dobrovolníka vám může otevřít oči a pomoci vám uvědomit si, že na světě existuje spousta lidí, kteří nemají takové štěstí, jako vy. Možná máte pocit, že nemáte vše, co potřebujete, ale zkuste si zajít pomáhat do charity pro bezdomovce, nebo do nemocnice pro terminálně nemocné pacienty a uvidíte, že je to jinak. Neměli byste sice dělat dobrovolníka jen proto, abyste se cítili lépe, ale také proto, abyste si uvědomili, že se svět neskládá pouze z vás.
  • Možná zjistíte, že je pro vás pomáhání ostatním lidem závislostí. Brzy přestanete myslet na to, co všechno nemáte, protože vás bude zajímat jen to, jakým způsobem můžete pomoci ostatním lidem.
 5. 5
  Pořiďte si domácí zvíře. Pokud jste typ člověka, kterému zemřelo posledních deset zlatých rybiček, neměli byste si pořizovat domácí zvíře, ale když budete mít nějakého mazlíčka, který na vás bude záviset a nad kterým budete mít moc, zbavíte se své sobeckosti. Jděte do útulku pro zvířata a vyberte si roztomilé koťátko nebo štěňátko a udělejte si z něho svého nejlepšího přítele. Uvidíte, že když si budete plánovat procházky se psem a krmení a budete se svým zvířetem trávit čas, nebudete mít tolik času na své sobecké myšlenky.
  • Psi vyžadují velkou zodpovědnost. Když na sebe převezmete další odpovědnosti – zejména ve jménu služeb ostatním lidem a bytostem – rozhodně vám to pomůže zbavit se vaší sobeckosti.
 6. 6
  Pomáhejte lidem, které znáte, v časech, kdy to budou nejvíce potřebovat. Když budou vaši přátelé, rodiče, nebo dokonce sousedi potřebovat vaši pomoc, měli byste jim být k dispozici. Možná vašemu kolegovi zemřel někdo v rodině, nebo máte souseda, který je už půl roku nemocný. Udělejte si čas na to, abyste se těchto lidí zeptali, zda něco nepotřebují, uvařili jim něco dobrého k jídlu, zavolali jim, nebo jim alespoň poslali dopis nebo zprávu a zeptali se, jak se mají.
  • Lidé jsou většinou neochotní požádat ostatní o pomoc, i když ji potřebují. Je na vás, abyste zjistili, kdy je vhodné lidem pomáhat, aniž byste příliš zasahovali do jejich soukromí.
 7. 7
  Naučte se sdílet. Sobečtí lidé se neradi dělí o vše již od první tabulky čokolády, která se jim dostala do ruky. Je tedy na čase se zbavit sobeckosti a vyhnat tento gen z vašeho těla. Naučte se sdílet své věci s ostatními, ať už to bude sendvič, který nabídnete svému kamarádovi, nebo šaty, které půjčíte své kamarádce na první rande s jejím idolem. Vyberte si něco, co máte opravdu velmi rádi a u čeho si nedokážete představit, že byste to s někým sdíleli a nabídnete to nějakému svému kamarádovi. Dělit se o svůj majetek může být ze začátku trochu děsivé, ale když se to naučíte, pomůže vám to zbavit se vaší sobeckosti.
  • Jídlo je v tomto případě velmi důležité. Sobečtí lidé se neradi dělí o jídlo. Přestože byste měli mít dostatek jídla pro sebe, měli byste se zamyslet nad tím, zda opravdu potřebujete pět sušenek a zda nebude vhodnější je nabídnout svým přátelům, nebo svým spolubydlícím.
 8. 8
  Přidejte se k nějakému týmu. Když budete součástí nějakého týmu, budete méně sobečtí, ať už půjde o pracovní projekt, nebo o školní debatní tým, nebo o místní bowlingovou ligu ve vašem městě. Když budete součástí nějakého týmu, naučíte se vyrovnat své potřeby s potřebami ostatních. Pomůže vám to uvědomit si, že je velmi důležité se někdy vzdát své sobeckosti a ustoupit potřebám ostatních lidí.
  • Když budete vůdcem takového týmu, budete ještě méně sobečtí. Uvědomíte si totiž, že potřeby skupiny jsou většinou důležitější, než potřeby jakéhokoli jedince a že kompromisy jsou pro štěstí a spokojenost naprosto nevyhnutelné.
 9. 9
  Přestaňte mluvit o sobě. Sobečtí lidé stále mluví o svých touhách, potřebách a problémech. Až si budete příště povídat s kamarádem, zkuste si potom v hlavě udělat krátkou rekapitulaci toho, co jste si říkali a zamyslete se nad tím, zda jste nemluvili příliš dlouho pouze o sobě a o ničem jiném. Pokud máte pocit, že jste mluvili hodně o sobě a ne o světě okolo vás a že vám váš kamarád nestihl vůbec nic říct, je na čase toto chování změnit.
  • Je v pořádku žádat přátele o rady, mluvit o tom, jak se zrovna máte a zmiňovat se o svých potřebách, ale není v pořádku mluvit neustále jen a jen o sobě a neumožnit ostatním lidem, aby také vyjádřili své myšlenky. Když lidé budou vědět, že dokážete mluvit stále jen o sobě, nebudou s vámi chtít trávit čas a budou se vám vyhýbat.
 10. 10
  Dávejte lidem malé dárky. Dávejte svým přátelům, partnerovi, rodině, nebo třeba sousedům malé dárky, kterými jim projevíte svoji lásku a oceníte je. Sobečtí lidé neradi utrácejí peníze za ostatní lidi, neradi dávají lidem dárky a v podstatě si jich neváží a když nedělají něco sami pro sebe, mají pocit, že by to neměli vlastně dělat vůbec. Nemusíte dávat lidem dárky jen na narozeniny nebo na speciální příležitosti. I malý dárek jen tak bez zvláštního důvodu může lidem na tváři vykouzlit úsměv – neočekávaný dárek je někdy mnohem lepší a udělá člověku větší radost, než očekávaný dárek.
  • Snažte se dát každý měsíc někomu jen tak malý dárek, abyste mu dali najevo, že si ho vážíte. Uvidíte, že se díky tomu budete cítit lépe i vy sami.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Buďte ohleduplní

 1. 1
  Naučte se kompromisovat. Pokud chcete nebýt sobečtí, musíte se naučit dělat kompromisy. Znamená to, že je někdy mnohem lepší nemít to, co chcete, uvědomovat si, že ostatní lidé mají také své potřeby a že není možné dosáhnout vždy svého. Nemusíte mít reputaci tvrdohlavého člověka, o kterém je všeobecně známo, že není snadné s ním cokoli řešit. Naučte se lidem naslouchat, zvažujte výhody a nevýhody každé situace a buďte schopni vnímat různé situace z pohledu ostatních lidí.
  • Nesoustřeďte se slepě jen na to, co chcete vy. Zkuste se na danou situaci zaměřit z více pohledů.
  • Zeptejte se sami sebe: „Kdo to chce více?“ Chcete danou věc skutečně tak moc, nebo se chováte tvrdohlavě jen z principu? Všechny věci pro vás nemusejí být prioritami.
 2. 2
  Děkujte lidem. Sobečtí lidé si myslí, že si zaslouží jen to nejlepší jednání a že by je ostatní lidé měli rozmazlovat. Tak to ale nemusí být vždy. Když pro vás někdo udělá něco hezkého, ať už půjde o kompliment, nebo o nějakou laskavost, měli byste mu být vděční a měli byste mu za to náležitě poděkovat. Neměli byste tyto věci brát jako samozřejmost a chovat se naprosto normálně. Neočekávejte, že se k vám lidé budou automaticky chovat mile a hezky a že vám všichni budou s chutí prokazovat laskavosti.
  • Sobečtí lidé si myslí, že si „zaslouží“ vždy jen to nejlepší. Je na čase se zastavit a zamyslet se nad všemi ostatními lidmi, kteří vám prokazují laskavosti a chovají se k vám hezky.
 3. 3
  Vzdejte se kontroly. Sobečtí lidé si myslí, že musejí vždy vybírat film, na který se půjde, že musejí plánovat každou dovolenou a že musejí vždy mít poslední slovo v práci nebo ve škole. Musíte udělat krok zpět a nechat některá rozhodnutí i na ostatních lidech. Ze začátku se vám to možná nebude líbit a nebudete chtít jít do restaurace, ve které jste ještě nikdy nebyli a pravděpodobně nebudete chtít, aby vaši kolegové měli kontrolu nad vaší společnou prací, ale musíte se naučit důvěřovat ostatním lidem a uvědomit si, že dobře vědí, co dělají. Umožněte ostatním lidem, aby projevili své schopnosti.
  • Když se vzdáte kontroly, zbavíte se tím také stresu a budete spokojenější. Zamyslete se nad tím, o kolik bude váš život klidnější a snadnější, když nebudete posedlí plánováním každé maličkosti.
 4. 4
  Travte čas s lidmi, kteří nejsou sobečtí. Měli byste trávit čas s laskavými lidmi, kteří pečují o ostatní. Když budete jen s dalšími sobeckými lidmi, nestanete se lepším člověkem. Naše povaha se značně mění podle toho, s kým trávíme čas. Když budete trávit čas s lidmi, kterým záleží jen na nich samotných, nebudete příliš ohleduplní k ostatním. Když ale budete trávit čas s inspirujícími, laskavými lidmi, sami se inspirujete k tomu, abyste se chovali méně sobecky.
 5. 5
  Nepřerušujte lidi. Nechejte lidi dokončit větu. Uvědomte si, že to, co jim chcete říct, může vždy počkat. Pokud jde o něco urgentního (například pokud musíte odejít), řekněte „omluvte mě.“ Sobečtí lidé si často myslí, že to, co chtějí lidem říct, je nejdůležitější a že to, co říkají ostatní lidé, není vůbec důležité, takže své názory slepě vyslovují, kdykoli je napadne. Tak by to ovšem nemělo být. Váš názor lidé mnohem snáze přijmou, když si počkáte, až se na vás dostane řada. Kromě toho je možné, že když trpělivě vyslechnete ostatní lidi, nakonec svůj názor změníte.
 6. 6
  Pamatujte si narozeniny ostatních lidí. Když zapomenete na narozeniny svých blízkých, zákonitě tím zraníte jejich city. Když se vám to stane, naštěstí jim to budete moci vynahradit. Přesto byste si ale měli pamatovat narozeniny lidí, které máte rádi, protože jde o více, než jen pamatovat si jejich speciální den. Jde o uznání ostatních lidí a projevení toho, co pro vás znamenají.
  • Na druhou stranu nemusíte být přehnaně smutní, když někdo zapomene na vaše narozeniny. Tyto věci se stávají a nemá smysl chovat se, jako kdyby si všichni museli pamatovat, kdy jste se narodili.
 7. 7
  Buďte v kontaktu s přáteli, rodinou a příbuznými. Sobečtí lidé snadno ztratí kontakt se svými blízkými, protože vědí, že se pro ně tito lidé vždy vrátí. Nemyslete si, že je váš čas tak důležitý, že nemůžete zavolat své babičce, nebo so zajít na oběd s kamarádkou. Neočekávejte, že když se budete takto chovat, lidé vás budou mít rádi a budou vám neustále k dispozici. Může se stát, že se na vás všichni vykašlou, i když je budete potřebovat. Chovejte se k lidem ohleduplně a zajímejte se o to, jak se mají.
 8. 8
  Lichoťte ostatním lidem. Nemluvte stále jen o tom, jak skvělí jste vy sami. Měli byste i ostatním lidem říkat, že jsou skvělí, ať už jde o jejich módní vkus, o jejich osobnost, nebo o jejich skvělá rozhodnutí. Můžete klidně pochválit úplně cizímu člověku, který před vámi stojí ve frontě v obchodě například hezký kabát, nebo boty. Neměli byste ovšem lichotit neupřímně, jen abyste na lidi udělají dobrý dojem – lichoťte jim proto, že si to zaslouží.
 9. 9
  Nepředbíhejte ostatní lidi ve frontě. Když uvidíte někoho na vozíčku, zpomalte a pomozte mu, místo abyste ho předbíhali a utíkali mu. Nic není tak důležité, abyste museli být vždy první. Počkejte si a pusťte před sebe ostatní lidi, aniž byste se chovali jako kdyby váš den byl nejdůležitější na světě a jako kdybyste nemohli pět minut vydržet ve frontě.
 10. 10
  Choďte včas. Pokud to bude možné, měli byste se za pozdní příchod vždy omluvit. Sobečtí lidé často nechávají ostatní čekat a nezáleží jim na to, že marní jejich čas. Paradoxně si myslí, že je jejich čas tak důležitý, že je nikdo jiný nesmí nechat čekat. Buďte tedy ohleduplní a slušní a projevte lidem dostatek úcty na to, abyste vždy dorazili včas.
  Reklama

Tipy

 • Bude nějakou dobu trvat, než se vám povede se změnit, ale když si uvědomíte, že máte problém, uděláte tím první krok ke změně.
 • Obejměte lidi, kteří to potřebují. Nezadržujte slzy ani emoce jen kvůli svému egu.
 • Naučte se neodsuzovat ostatní lidi a snažte se jim místo toho raději porozumět.
 • Podporujte ostatní lidi – všichni potřebují podporu.
 • Nebuďte na sebe příliš přísní jen proto, že máte pocit, že se nemůžete změnit. Když se budete snažit, povede se vám to!
 • Neočekávejte, že se stanete svatouškem přes noc.
 • Snažte se méně používat slova „já,“ „mi“ a „mě.“
 • Pokud na stole zůstala jediná sušenka a chce ji někdo jiný, dejte mu ji, nebo si ji mezi sebou rozdělte.
 • Na Vánoce darujte dary a peníze lidem, kteří je potřebují.
Reklama

Varování

 • Nepřipomínejte lidem své dobré skutky. U dobrovolnické práce jde o to, abyste byli ohleduplní a dělali dobré věci, ne abyste za to získali pochvalu a uznání.
 • Nechovejte se k lidem zle jen proto, že jste ve stresu.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 068 krát
Kategorie: Citové zdraví
Stránka byla zobrazena 10 068 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama