Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máloco patří k létu tolik, jako sladké a šťavnaté broskve, o to větší je pak zklamání, když se zakousnete do nezralého plodu tvrdého jako kámen. Pokud máte už dlouho smůlu na nezralé ovoce, nezoufejte! Nechat broskve dozrát je hračka - jen je budete muset co nejrychleji zkonzumovat nebo použít při vaření.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Použití papírového sáčku

 1. 1
  Sežeňte si papírový sáček. Hnědý pytlík z papíru je pro dozrávání ovoce skvělý. Plody přirozeně vylučují plyn ethylen, který se v papírovém sáčku zachytí, aniž by zároveň docházelo ke zvyšování vlhkosti. V plastikovém sáčku mohou broskve velmi rychle přezrát a pak začít hnít.
 2. 2
  Dejte broskve do sáčku. Vložte do pytlíku nezralé broskve. Pokud chcete účinek ethylenu znásobit, přidejte k broskvím zralý banán nebo jablko. Tyto druhy ovoce vylučují vyšší koncentraci ethylenu a broskve tak budou zrát rychleji.
 3. 3
  Nechte broskve dozrát. Pytlík ponechte 24 hodin na suchém místě o pokojové teplotě. Doba, počet a stupeň zralosti broskví ovlivní, za jak dlouho se dočkáte výsledku.
 4. 4
  Zkontrolujte broskve. Po 24 hodinách zkontrolujte, jak na tom broskve jsou. Jsou-li voňavé a na omak poddajné, můžete je sníst. Pokud jsou stále ještě tvrdé, vraťte je do sáčku a nechte zrát dalších 24 hodin, nebo dokud nebudou připraveny ke konzumaci.
  • Pokud ještě nejsou zralé, počkejte dalších 12 - 24 hodin.
 5. 5
  Pochutnejte si na broskvích. Až ovoce dozraje, je připraveno ke konzumaci. Za pokojové teploty vydrží několik dní, v lednici je můžete uchovat delší dobu.[1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Lněná látka

 1. 1
  Rozložte lněný ubrousek. Položte ubrousek nebo utěrku na čisté, suché místo (třeba na kuchyňské lince).
 2. 2
  Rozložte na ubrousek broskve. Položte je stopkou dolů doprostřed látky tak, aby se navzájem nedotýkaly (i v případě, že necháváte dozrát více broskví).
 3. 3
  Zakryjte broskve. Druhou utěrku nebo ubrousek položte přes broskve. Lemy ubrousku můžete zastrčit pod spodní utěrku, aby k ovoci nemohl vzduch.
 4. 4
  Počkejte až ovoce dozraje. Pod plátěnou utěrkou bude zrání trvat, ale broskve pak budou šťavnatější. Za 2 - 3 dny obsah utěrky zkontrolujte. Věnujte pozornost jejich konzistenci a snažte se zachytit typickou vůni broskví. Pokud ještě nejsou zralé, opět je zakryjte a den nebo dva počkejte.
 5. 5
  Pochutnejte si na broskvích. Až budou měkké a voňavé, jsou připravené. Dejte si je čerstvé, nebo je uskladněte v lednici - vydrží tak déle.[2]
  Reklama

Tipy

 • Až budete broskve kontrolovat, nemačkejte je příliš, jinak na nich zůstanou otlaky. A narozdíl od jiných druhů ovoce se otlačeniny už neztratí, ale naopak se budou šířit. Broskev pak za den nebo dva začne hnít.
 • Dozrávání pomocí ethylenu rovněž funguje na nektarinky, meruňky, kiwi, mango, hrušky, švestky, banány a avokádo.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 256 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 10 256 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama