Tento článek spoluautorem článku je Jerran Boyer. Šéfkuchař Jerran Boyer je profesionální kuchař zaměřený na výživu a generální ředitel Health Nut Chefs. Šéfkuchař Jerran má více než 20 let zkušeností jako soukromý kuchař. Ona a její tým se specializují na poskytování zdravých, čerstvě připravených jídel navržených s ohledem na chuť a dietní potřeby každého klienta. Ona a její tým nabízí osobní šéfkuchařské služby na částečný úvazek i soukromé šéfkuchařské služby na plný úvazek v New Yorku, New Jersey a oblasti Los Angeles. Šéfkuchařka Jerranová získala titul BS v oboru Business Administration na University of South Florida, titul v oboru kulinářské umění na Florida Culinary Institute a certifikát rostlinné výživy na Cornell University.
Tento článek byl zobrazen 10 686 krát
Máloco patří k létu tolik, jako sladké a šťavnaté broskve, o to větší je pak zklamání, když se zakousnete do nezralého plodu tvrdého jako kámen. Pokud máte už dlouho smůlu na nezralé ovoce, nezoufejte! Nechat broskve dozrát je hračka - jen je budete muset co nejrychleji zkonzumovat nebo použít při vaření.
Postup
Použití papírového sáčku
-
1Sežeňte si papírový sáček. Hnědý pytlík z papíru je pro dozrávání ovoce skvělý. Plody přirozeně vylučují plyn ethylen, který se v papírovém sáčku zachytí, aniž by zároveň docházelo ke zvyšování vlhkosti. V plastikovém sáčku mohou broskve velmi rychle přezrát a pak začít hnít.
-
2Dejte broskve do sáčku. Vložte do pytlíku nezralé broskve. Pokud chcete účinek ethylenu znásobit, přidejte k broskvím zralý banán nebo jablko. Tyto druhy ovoce vylučují vyšší koncentraci ethylenu a broskve tak budou zrát rychleji.
-
3Nechte broskve dozrát. Pytlík ponechte 24 hodin na suchém místě o pokojové teplotě. Doba, počet a stupeň zralosti broskví ovlivní, za jak dlouho se dočkáte výsledku.
-
4Zkontrolujte broskve. Po 24 hodinách zkontrolujte, jak na tom broskve jsou. Jsou-li voňavé a na omak poddajné, můžete je sníst. Pokud jsou stále ještě tvrdé, vraťte je do sáčku a nechte zrát dalších 24 hodin, nebo dokud nebudou připraveny ke konzumaci.
- Pokud ještě nejsou zralé, počkejte dalších 12 - 24 hodin.
-
5Pochutnejte si na broskvích. Až ovoce dozraje, je připraveno ke konzumaci. Za pokojové teploty vydrží několik dní, v lednici je můžete uchovat delší dobu.[1]Reklama
Lněná látka
-
1Rozložte lněný ubrousek. Položte ubrousek nebo utěrku na čisté, suché místo (třeba na kuchyňské lince).
-
2Rozložte na ubrousek broskve. Položte je stopkou dolů doprostřed látky tak, aby se navzájem nedotýkaly (i v případě, že necháváte dozrát více broskví).
-
3Zakryjte broskve. Druhou utěrku nebo ubrousek položte přes broskve. Lemy ubrousku můžete zastrčit pod spodní utěrku, aby k ovoci nemohl vzduch.
-
4Počkejte až ovoce dozraje. Pod plátěnou utěrkou bude zrání trvat, ale broskve pak budou šťavnatější. Za 2 - 3 dny obsah utěrky zkontrolujte. Věnujte pozornost jejich konzistenci a snažte se zachytit typickou vůni broskví. Pokud ještě nejsou zralé, opět je zakryjte a den nebo dva počkejte.
-
5Pochutnejte si na broskvích. Až budou měkké a voňavé, jsou připravené. Dejte si je čerstvé, nebo je uskladněte v lednici - vydrží tak déle.[2]Reklama
Tipy
- Až budete broskve kontrolovat, nemačkejte je příliš, jinak na nich zůstanou otlaky. A narozdíl od jiných druhů ovoce se otlačeniny už neztratí, ale naopak se budou šířit. Broskev pak za den nebo dva začne hnít.
- Dozrávání pomocí ethylenu rovněž funguje na nektarinky, meruňky, kiwi, mango, hrušky, švestky, banány a avokádo.