Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kiwi chutná nejlépe, pokud dozraje na keři, ale některé druhy mohou bez problémů dozrát i doma. Trik je v tom, vybrat si to správné kiwi. Pak už ho stačí nechat na kuchyňské lince a počkat, dokud nebude šťavnaté a plné chuti. Přečtěte si, jak toho dosáhnout!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Dozrávání kiwi

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si nepoškozené plody kiwi. Hledejte takové plody, které nemají žádné černé tečky nebo praskliny na slupce. Sáhněte si na kiwi a vyberte to, které je na dotek pevné.
  • Většina druhů kiwi, které seženete v zelinářství, dozrají doma úplně bez problémů.
  • Pokud si pěstujete své vlastní kiwi a chcete se dozvědět, jak ho nejlépe nechat dozrát, zjistěte si, jakou máte odrůdu. Podle toho určete, zda bude lépe nechat kiwi dozrát na keři, nebo sklidit těsně před dozráním.
 2. 2
  Zkontrolujte jadérka. Pokud máte hodně ovoce, jedno rozkrojte a podívejte se na zrníčka uvnitř. Pokud jsou jadérka stále ještě žlutá nebo zelená, kiwi za žádných okolností nedozraje. Jadérka musí být černá, což značí, že plod má dostatek cukru na to, aby správně dozrál.[1]
 3. 3
  Dejte kiwi do lednice, dokud nebudete rozhodnuti, že ho necháte dozrát. Tvrdé kiwi vydrží v lednici až 4 měsíce.[2] Uskladněte kiwi jednotlivě, aby se nedotýkala jiného ovoce. To produkuje etylen – plyn, který se používá při urychlování zrání ovoce.
 4. 4
  Nechte kiwi, která chcete dát dozrát, do pokojové teploty. Vložte je do misky, tu postavte na kuchyňskou linku a jednoduše několik dní počkejte. Ovoce by mělo dozrát za asi 3 – 5 dní, pokud jej ponecháte ve stálé pokojové teplotě.
  • Nedávejte kiwi na přímé slunce. Mohly by se na něm vytvořit skvrny, nebo by mohlo začít hnít.
 5. 5
  Potřebujete-li nechat plody dozrát ještě rychleji, zkuste je vystavit působení etylenu. Položte kiwi vedle jablka, banánu nebo hrušky. Díky tomu ke kiwi pronikne etylen, který tyto druhy ovoce vytvářejí. Stále plody uchovávejte mimo dosah přímého slunce a daleko od zdrojů tepla.
  • Chcete mít zralé kiwi ještě rychleji? Vložte ho do papírového nebo dobře větraného plastikového sáčku spolu s jablkem, banánem nebo hruškou. Sáček uskladněte v pokojové teplotě 1 až 2 dny.
 6. 6
  Vyzkoušejte zralost kiwi tak, že ho lehce zmáčknete bříškem palce. Ovoce je zralé ve chvíli, kdy se tlaku prstu lehce poddá. Zralý plod je šťavnatý a sladce voní.
 7. 7
  Zralá kiwi co nejrychleji spotřebujte. Jezte je ve chvíli, kdy jsou plody zralé tak akorát – jinak vám začnou hnít.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Uskladnění zralého kiwi

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zralá kiwi můžete skladovat v ledničce přibližně 7 dní. Pokud je dáte do plastikového sáčku, můžete dobu skladování o dalších 7 dní prodloužit. Sáček snižuje vysychání plodů a prodlužuje trvanlivost.
 2. 2
  Celé kiwi můžete také zmrazit. Jednoduše plody dejte do krabičky, vhodné do mrazáku, a můžete je několik měsíců skladovat v mrazničce.
 3. 3
  Zmrazte nakrájené kiwi. Plátky kiwi skvěle ozdobí například ovocné koktejly či dezerty, nebo mohou posloužit jako zdravá svačinka. Pokud vám zbylo extra kiwi, můžete ho nakrájet a zmrazit.[3]
  • Nakrájejte kiwi na plátky a posypte je cukrem, aby zůstaly pevné a sladké.
  • Pocukrovaná kolečka kiwi naskládejte na talířek nebo plech a vložte do mrazáku.
  • Zmrzlé plátky kiwi přesypejte z talířku nebo plechu do plastikového sáčku. Uskladněte v mrazáku.
  Reklama

Tipy

 • Kiwi je nezbytné vystavit působení etylenu hned po sesbírání, aby se proces zrání nastartoval a zákazník je mohl dokončit, až si kiwi přinese domů. Pokud pěstitel a dopravce tento krok opomenou, škroby v ovoci se nezačnou měnit na cukry dostatečně rychle a ovoce se scvrkne.
 • Kiwi je dobrým zdrojem vitamínů a minerálů včetně vitamínu C a E, draslíku, hořčíku a mědi. Má velmi málo kalorií, obsahuje spoustu vlákniny a žádné tuky ani sůl.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Plody kiwi
 • Plastikové sáčky
 • Banán, jablko nebo hruška
 • Papírové sáčky
 • Cukr
 • Talířek nebo plech
 • Sáčky do mrazáku


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 320 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 11 320 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama