Jak nechat dozrát mango

V tomto článku:Dozrávání mangaUrčení zralostiSkladování mangaOdrůdy manga5 Reference

Mango, toto univerzální ovoce, původem z jihovýchodní Asie, se dnes pěstuje v tropických oblastech Jižní Ameriky, Mexika a Karibiku. Dá se jíst syrové, v salátech, salsách, smoothies a mnoha dalších pokrmech. Je bohaté na vlákninu, draslík, beta karoten a vitamíny A a C. Obsahuje také enzymy, které napomáhají trávení. Mango může mít několik barev-různé odstíny zelené, červené nebo žluté. Někdo má rád nezralá manga pro jejich lehce natrpklou chuť, zatímco jiní ocení sladkou chuť zralého manga. Následujte instrukce a nechte své mango správně dozrát.

Část 1
Dozrávání manga

 1. 1
  Zabalte mango do papírového sáčku nebo novin. Nechte ho tak přes noc na kuchyňské lince a ráno zkontrolujte. Mango obalené v papíru uvolňuje ethylen, plyn bez zápachu urychlující proces zrání.[1] Mango dozraje asi za 1 den, bude voňavé a měkké na omak.
  • Neuzavírejte papírový obal úplně. Je potřeba nechat malý otvor pro unikání plynu, jinak by se na mangu mohla začít tvořit plíseň.[2]
  • Pro ještě rychlejší zrání přidejte do sáčku jablko nebo banán. Více potravin, které vypouštějí ethylen, celý proces urychlí a nebudete muset na své šťavnaté mango čekat příliš dlouho.
 2. 2
  Ponořte mango do misky se syrovou rýží. Tento starý trik pochází z Indie, kde hospodyně manga schovávali do pytlů s rýží a urychlovali tak jejich zrání. V Mexiku dělali to samé, akorát kromě rýže používali kukuřičná zrna na popkorn. Výsledek je pokaždé stejný: celý proces zrání urychlíte ze tří na jediný den.
  • Důvod funkčnosti této metody je stejný jako u papírového sáčku. Rýže i popkorn pomáhají udržet ethylen okolo manga a celý proces tak značně urychlují.
  • Efektivita této metody je tak vysoká, že dokonce riskujete přezrání manga. Proto každých 6-12 hodin kontrolujte. Pokud mango v míse s rýží nezapomenete, můžete si na něm brzy pochutnat.
 3. 3
  Nechte mango ležet na kuchyňské lince v pokojové teplotě. Pak už se jen obrňte trpělivostí. Může to trvat několik dní, ale je to nejpřirozenější cesta, jak získat mango s vynikající, šťavnatou chutí. Pokud je měkké na dotek a má silnou ovocnou vůni, můžete se do něj pustit.

Část 2
Určení zralosti

 1. 1
  Zhodnoťte vůni. Přičichněte ke stopce manga. Cítíte-li těžkou, ovocnou, skoro až pižmovou vůni, mango je zralé. Pokud máte ale problém nějaké znatelné aroma zachytit, pravděpodobně musíte ještě nějakou dobu počkat.
 2. 2
  Mango jemně zmáčkněte. Zatlačte do něj trochu prsty. Pokud je měkké a lehce poddajné, je zralé. Zralé mango je na dotek podobné zralému avokádu nebo broskvi. Nepoddajné, tuhé mango není dostatečně vyzrálé.
 3. 3
  Nespoléhejte na barvu. I přesto, že většinou jsou zralá manga sytě červená nebo tmavě žlutá, nemusí tak tomu být pokaždé.[3] Takže při hodnocení zralosti upřednostněte raději svůj čich a hmat.
 4. 4
  Malých černých teček na povrchu manga se nelekejte. Lidé mají tendenci považovat manga s několika kazy na povrchu za špatná. Je pravda, že jsou velmi náchylná k rychlé hnilobě, a že tyto skvrnky bývají první známkou přezrálosti, ale nemusí to tak nezbytně být. Ve skutečnosti to může jen znamenat vyšší obsah cukru ve vámi koupeném kusu.[4]
  • Pokud jsou černé skvrny měkké, přeřízněte mango a zkontrolujte dužinu. Jestliže je průsvitná, vyhoďte ho-je zkažené.
  • Použijte své smysly. Pokud skvrn není mnoho, mango příjemně voní a má pevnou, nesvraštělou a pěkně zbarvenou slupku, je v pořádku.

Část 3
Skladování manga

 1. 1
  Zralé mango dejte do lednice. Není ho potřeba balit ani dávat do žádné nádoby. Lednička zpomalí proces zrání a udrží tak mango poživatelné po dobu 5 dní.
  • Nikdy nedávejte do lednice nezralá manga. Stejně jako ostatní tropické ovoce. Chlad by mohl celý proces zrání překazit a ovoce znehodnotit.
 2. 2
  Zralé mango můžete oloupat a nakrájet. Takto připravené ovoce pak skladujeme v lednici ve vzduchotěsné nádobě nebo sáčku. Vydrží tak několik dní. V mrazáku ho tak potom můžete skladovat i 6 měsíců.

Část 4
Odrůdy manga

Odrůda Vzhled Chuť
Haden Jeden z populárnějších typů manga, který má hladkou slupku a tvar ledviny Plná, sladká chuť[5]
Van Dyke V Evropě oblíbená odrůda. Je menší a na špičce má malý výrůstek Lehce pikantní, ne tak plná jako u typického manga
Kent Velké a těžké, tato odrůda může vážit i přes 0.5 kilogramu Velmi tropická chuť
Ataulfo Lehce protažené, téměř připomíná kešu oříšek Sladce máslová, trochu nakyslá, říká se mu „šampaňské“ mezi mangy
Tommy Atkins Lesklá, silná slupka; tvarem podobná odrůdě Haden Méně sladké než Haden, menší obsah vlákniny

Tipy

 • Kulaté odrůdy manga mají dužinu s méně vláknitou texturou než protáhlé, užší odrůdy.
 • Barva manga není určující, pokud jde o jeho zralost.

Varování

 • Neskladujte v lednici nezralé mango. V chladném prostředí nedozraje.

Věci, které budete potřebovat

 • Mango
 • Papírový sáček
 • Jablko
 • Vzduchotěsná nádoba
 • Lednice


Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Ripen Mangoes, Español: madurar mangos, Русский: сделать манго спелым, Italiano: Far Maturare i Manghi, 中文: 催熟芒果, Deutsch: Mangos reifen lassen, Français: faire murir des mangues, Nederlands: Een mango rijp laten worden, Bahasa Indonesia: Mematangkan Mangga, हिन्दी: आमों को पूरी तरह पकाएं, ไทย: บ่มมะม่วงให้สุก, Tiếng Việt: Thúc Chín Xoài, Português: Amadurecer uma Manga, 日本語: マンゴーを熟成させる, العربية: إنضاج المانجو

Stránka byla zobrazena 4 527 krát.
Byl tento článek přesný?