Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je konec léta a vy máte na zahradě pořád spoustu zelených rajčat? Tady je několik jednoduchých tipů na to, jak jim pomoci, aby dozrála a potřebujete k nim jen přírodní plyn – etylen.

Postup

 1. 1
  Pravidelně rajčata sklízejte. Pro každou z popsaných metod je nutné rajčata pravidelně kontrolovat. Pokud to jde, skliďte rajčata, která jsou sice zelená, ale už mají trochu náběh do jejich zralé barvy a jsou trochu měkčí, než úplně nezralé plody.[1] Pokud je sklidíte dřív, nikdy vám nedozrají. Úplně zelená rajčata raději zpracujte tak, jak jsou.
  • Pokud si nejste jistí, zda jsou zelená rajčata připravená dozrát, rozkrojte jedno z nich napůl – jestliže je vevnitř žluté a želatinové, nebo trochu lepkavé, můžete taková rajčata bez problem nechat dozrát.[2] Samozřejmě, že vám neuzraje to překrojené, ale když ho srovnáte s ostatními, budete mít představu, jak mají zvenku vypadat.
  • Pokud víte, že má přijít mráz, který poškodí všechna rajčata, nesbírejte je jednotlivě – vytáhněte z hlíny celou rostlinu i s kořeny (alespoň několika). Oklepte z ní hlínu a pověste ji na suché, chráněné místo, například do garáže. Vyhněte se extrémům jako je přímé slunce nebo úplná tma. Rajčata na rostlině dozrají téměř stejně, jako kdyby byla rostlina v zemi.[3]
 2. 2
  Než rajčata uskladníte, vždy je zbavte stonků, listů, stopek atd. Mohly by na zrajících rajčatech způsobovat otlaky a poškodit je. Pokud jsou rajčata špinavá, opláchněte je a nechte uschnout, než se pustíte do procesu dozrávání.
 3. 3
  Pro dozrání otrhaných rajčat použijte jednu z námi popsaných metod.
 4. 4
  Kontrolujte, zda se na zrajících rajčatech netvoří plíseň a hniloba. Pokud nějakou uvidíte, okamžitě postižená rajčata odstraňte a zajistěte, aby měl zbytek lepší cirkulaci vzduchu. Čím chladnější bude místo, kde rajčata zrají, tím déle to bude trvat. Očekávejte asi 2 týdny v normální, pokojové teplotě. Pokud bude místo příliš chladné, rajčata nikdy nedozrají, nebo bude jejich chuť mdlá.
  Reklama

Metoda 1 ze 4:
Zrání v nádobě – pro několik rajčat

 1. 1
  Připravte si nádobu a odšroubujte nebo odklopte víko.
 2. 2
  Do každé nádoby dejte jeden zralý banán.
 3. 3
  Přidejte k němu 2-4 nedozrálá rajčata. Pozor, nepřeplňujte nádobu, rajčata by se mohla pomačkat.
 4. 4
  Pevně utáhněte víčko.
 5. 5
  Nechte nádoby na teplém, trochu vlhkém místě, mimo přímé sluneční světlo. Pravidelně kontrolujte – pokud začne banán hnít, zatímco rajčata stale ještě nedozrála, odstraňte ho a nahraďte novým. Tímto způsobem by rajčata měla dozrát za 1-2 týdny.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Zrání v papírové krabici – pro velké množství rajčat

 1. 1
  Připravte si kartonovou krabici. Pokud můžete, vyložte dno polystyrenem nebo alespoň novinovým papírem.
 2. 2
  Dejte do krabice vrstvu nezralých rajčat, jedno vedle druhého. Pokud máte opravdu hodně rajčat, můžete na ně naskládat ještě druhou vrstvu, ale buďte opatrní, ať rajčata nepomačkáte. Nedávejte nikdy víc, než 2 vrstvy. Nejde-li to jinak, alespoň každou vrstvu oddělte silnou vrstvou novinového papíru. Budete muset krabici častěji kontrolovat a hledat zralé plody. Do takové krabice nedávejte banán, alespoň pokud neplánujete zužitkovat velké množství rajčat najednou.
 3. 3
  Pokud chcete, přidejte do krabice zralý banán. Rajčata pravděpodobně dozrají i tak, protože budou uvolňovat svůj vlastní ethylen a ovlivňovat se navzájem. Nicméně pokud chcete process urychlit, přidejte do krabice banán.
 4. 4
  Položte krabici na chladnější, lehce vlhké místo, mimo dosah přímého světla. Skvěle se hodí například police ve spižírně, pokud ji máte.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Zrání v plastikovém sáčku – pro několik I mnoho rajčat

 1. 1
  Připravte si plastikové sáčky. Propíchněte do nich několik děr, aby jimi proudil vzduch.
 2. 2
  Do každého sáčku dejte zralý banán spolu se 3-4 rajčaty. Podle velikosti sáčku můžete samozřejmě přidat více (nebo méně). Řiďte se zdravým rozumem a velikostí banánů a rajčat.
 3. 3
  Skladujte sáčky na teplém, lehce vlhkém místě, mimo přímé sluneční světlo.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Zrání v papírovém sáčku – pro několik rajčat

 1. 1
  Otevřete papírový sáček a dejte do něj zrající banán a několik rajčat.
 2. 2
  Uskladněte na teplém, trochu vlhkém místě, mimo přímé sluneční světlo.
 3. 3
  Tento způsob se hodí, pokud máte málo místa, nebo chcete nechat dozrát jen několik rajčat.
  Reklama

Tipy

 • Použité banány musí být zralé – nejlepší jsou takové, které jsou už žluté, pouze se zelenou špičkou. Veškeré zrající ovoce produkuje ethylen, což je plyn, který pomáhá při zrání. Banány nejsou jediné ovoce, které se dá takto použít, ale ve srovnání s jinými druhy produkují tolik ethylenu, že se ukázaly jako nejúčinnější urychlovač.
 • Pokud chcete, aby měla rajčata co nejlepší chuť, snězte je nedlouho po jejich dozrání. Při skladování v lednici se z nich chuť vytrácí.
 • Podobným způsobem můžete nechat dozrát také papriky.
 • Vlhkost je při dozrávání důležitým faktorem. Příliš vlhké klima vede ke vzniku plísní a hniloby (a to přitahuje obtížné mušky octomilky), příliš velké sucho a rajčata budou také suchá. Pravidelně plody kontrolujte a přizpůsobte klima jejich potřebám.
 • Dozrávání rajčat doma bude určitě bavit I děti. Dozvědí se tak něco o přírodě a o zahradničení.
 • Týden nebo dva před prvním mrazem skliďte z rostlin velká, zelená rajčata. Pomůžete tak těm menším, aby nromálně dozrála, protože se rostlina soustředí na ně.[4]
Reklama

Varování

 • Rajčata, která už přešla prvním mrazem vám nedozrají. Skliďte je včas!
 • Neztrácejte čas s nemocnými rajčaty, nebo s těmi, nakousanými od hmyzu. Sklízejte jen dobrá, zdravá rajčata.
 • I když rajčata s ppoužitím některé z našich metod dozrají, jejich chuť a textura nebude nikdy taková, jako kdyby uzrály na slunci na rostlině.[5]
 • Nedávejte rajčata na přímé světlo. Pouze rostlina (konkrétně listy) potřebuje světlo, plody dozrávají nejlépe v šeru.[6]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zelená rajčata, čerstvě otrhaná z rostliny
 • V nádobě: uzavíratelné sklenice nebo jiné nádoby, 1 zrající banán na každé 3 rajčata. Nádoba musí mít víčko
 • V papírové krabici: Krabice, dostatečně velká pro všechny rajčata, zrající banán (nepovinné)
 • V plastikovém sáčku: Plastikové sáčky (velké, čisté), zrající banán (na každý sáček jeden)
 • v papírovém sáčku: Papírové sáčky, jeden zrající banán na každý sáček
 • Zrání na rostlině: Rýč na vykopání rostliny, drat nebo provaz na zavěšení

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 50 729 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 50 729 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama