Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Negativní události z minulosti nám mohou značně znepříjemnit přítomnost. Nepříjemné vzpomínky nám mohou bránit usnout, nebo se přes den soustředit. Nakonec přijde chvíle, kdy se budete muset minulosti zbavit, jinak bude určovat i vaši budoucnost. Přesto si všichni neseme svoji minulost s sebou, protože ovlivňuje to, jak myslíme, mluvíme a vnímáme svět. Někdy není snadné se v tom orientovat. Když budete mít otevřenou mysl, budete schopni akceptovat svoji minulost jako svoji součást. Negativní zlozvyky z minulosti, které vedly k nenaplněným snům a nesplněným slibům můžete nechat za sebou.

Část 1
Část 1 ze 3:

Smiřte se s následky svých činů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uvědomte si výzvy své minulosti. Nevyřešení zkušenosti mohou někdy způsobit trvalé psychologické a fyziologické příznaky. V takových případech je velmi nutné smířit se s tím, jak minulost ovlivňuje vaše aktuální zvyky a chování.
  • Důležitým prvním krokem je přestat předstírat, že vás vaše minulost nijak neovlivňuje. Když minulost neakceptujete, nebudete schopni ji nechat za sebou. Pokud se stane něco, co vám připomene traumatickou událost, nebo u vás vyvolá silné emoce, snažte se si v klidu uvědomit, že jde o takovou situaci. Pociťujte to, co jste cítili v minulosti. V dalších krocích se dozvíte přesné strategie boje s těmito problémy.
  • Pokud se například ocitnete ve společenské situaci, která u vás vyvolá silné emoce spojené s minulostí, nesnažte se tyto emoce odsunout. Raději se na chvíli omluvte a odejděte od ostatních lidí. Zamyslete se nad minulostí a vnímejte, jak ovlivňuje váš život a až potom se vraťte zpět.
  • Pokud nemáte dobrou podpůrnou síť přátel a rodiny, traumatické události z minulosti na vás mohou mít silný vliv. [1]
  • Někdy trauma z minulosti může být tak intenzivní, že může ovlivnit i lidi, na kterých vám záleží. [2] Nevyřešené zkušenosti z minulosti vám mohou zabránit v budování silných vztahů s vašimi milovanými. Také vám mohou bránit v dosažení snů, kterých jste se vzdali, což může ovlivnit váš celkový pohled na svět a vaše zvyky tak, že nebudete schopni řešit běžné životní překážky. [3]
 2. 2
  Uvědomte si, jak trauma ovlivňuje mozek. Traumatické a velmi intenzivní zkušenosti ovlivňují naši biochemii. Někdy to může dokonce změnit i strukturu mozku.
  • Pokud máte pocit, že byste se přes to měli jednoduše dostat, uvědomte si, že realita je mnohem složitější. Traumatické události mohou skutečně změnit fungování vašeho mozku. Může trvat dlouhou dobu, než se vám podaří to překonat, takže mějte trpělivost a nebuďte na sebe příliš tvrdí.
  • Nové výzkumy v oboru neurovědy naznačují, že mozek má určitou „plasticitu.“ Naše genetické předpoklady je možné změnit a vyjádřit neočekávanými způsoby, což se většinou děje jako následek silných zkušeností. [4] Jinými slovy, váš mozek se může změnit. Je produktem vaší genetiky, ale také vašich zkušeností.
  • Fyziologické a psychologické účinky minulých událostí je někdy těžké překonat a zařadit do svého života. Je ale důležité si uvědomovat, že mozek a mysl se neustále přeorganizovávají a přizpůsobují se novým zkušenostem. [5] Váš mozek a tělo už se mnohokrát změnily a změní se znovu. Můžete se pokusit zajistit, aby šlo o pozitivní změnu.
 3. 3
  Akceptujte, že nemůžete změnit to, co se stalo, ale můžete změnit to, jak na to pohlížíte. Není možné vrátit čas, ale můžete změnit to, jakým způsobem uvažujete o minulosti a to, jakým způsobem k ní budete přistupovat. [6] Když to neuděláte, budete si svá traumata a problémy nosit životem do všech budoucích vztahů.
  • Měli byste se snažit zejména porozumět své minulosti a odpustit všem, kteří vám někdy ublížili. [7] Pociťte všechny emoce, které máte s minulostí spojené. Potom se jich zbavte a nechejte je jít.[8]
  • Když prožíváte smutek nebo vztek spojený s minulostí, snažte se připomínat si, že byste se těchto negativních emocí neměli držet, jinak vám ublíží. Žádný vztek nepomůže změnit to, co se stalo. Uvědomujte si své pocity a potom se soucitně zamyslete nad ostatními a odpusťte všem, kteří vám v minulosti ublížili. [9]
  • Tento proces bude trvat delší dobu a každý se s ním musí vypořádat po svém. V dalších krocích najdete konkrétní tipy.
  • Když se budete zabývat minulostí, způsobí vám to problémy, aniž byste si toho byli vědomi.
 4. 4
  Zkuste meditaci nebo jógu. Existuje několik činností, kterým se říká tělesné praktiky, které vám mohou pomoci smířit se s minulostí. Například meditace a jóga vám mohou pomoci vytvořit si vlastní metody řešení problémů. Tyto činnosti vám umožní být citlivější a umět lépe zacházet se svými problémy. [10]
  • Jógu se nejlépe naučíte s instruktorem. Pokud jste ji nikdy nezkoušeli, najděte si nějaké lekce ve vašem okolí. Mnoho organizací nabízí levně lekce jógy. Zkuste to a uvidíte, zde je to pro vás to pravé.
  • Meditace je něco, co můžete snadno dělat i sami doma. Najděte si klidné místo a sedněte si s překříženýma nohama a s rukama v klíně. Zavřete oči a začněte zhluboka dýchat. Snažte se soustředit se pouze na svůj dech a nemyslet na nic jiného. Existují nahrávky, které si můžete stáhnout a které vám pomohou soustředit se při meditaci pouze na svůj dech. [11]
  • Tyto praktiky vám poskytnou psychologický čas a prostor k tomu, abyste mohli identifikovat silné emoce, které máte spojené s minulostí. Zároveň si budete moci uvědomit, jaký vliv tyto emoce mají na vaše chování a myšlení. [12]
 5. 5
  Veďte si deník. Zapisujte si své každodenní události, nebo si zapisujte své myšlenky o minulosti. Jde o skvělý způsob, jak se vypořádat se silnými emocemi. [13]
  • Začněte tím, že si jeden večer napíšete všechno, co jste daný den prožili. Nemusíte psát výpravně. Snažte se nad tím příliš nepřemýšlet, mějte otevřenou mysl a pište vše, co vám bude připadat přirozené. Pomůže vám to seznámit se s procesem psaní deníku a zvyknout si na něho.
  • Mělo by to pro vás být každý den snazší, protože si na to budete postupně zvykat. V tuto chvíli byste měli začít zapisovat i své minulé prožitky, které vám během psaní přijdou na mysl.
  • Soustřeďte se na své myšlenky a pocity. Cílem je napsat, co se vám honí hlavou, ne napsat krásný příběh. [14]
  • Když si budete do deníku zapisovat své zkušenosti z minulosti, podaří se vám zbavit se jich a nemyslet na ně během dne. Expresivní psaní má jak duševní, tak fyzické prospěšné účinky. Může vám pomoci zpracovat emoce a obnovit narušené spánkové vzorce. [15]
  • Taková emocionální práce může zabrat trochu času a introspekce, ale může být velmi produktivní, když dovolíte, aby probíhala přirozeně.
 6. 6
  Travte čas s ostatními lidmi. Nevyřešené zážitky z minulosti někdy mohou způsobit, že nechceme důvěřovat novým lidem. Při budování zdravých vztahů je to obzvláště problém. Silný podpůrný systém je ovšem jeden z nejdůležitějších faktorů při zotavování se z traumatických událostí. [16]
  • Je důležité cítit podporu okolních lidí a nebát se. Ze začátku na to jděte pomalu a nespěchejte – s novým člověkem se potkejte například jen u kávy.
  • Dobrovolnická práce vám může také pomoci zvyknout si na jednání s jinými lidmi. Může vám to dokonce pomoci zmírnit nepříjemné emoce způsobené vašimi nedostatky a zranitelnostmi, protože budete pomáhat ostatním překonat ty jejich.
 7. 7
  Vyhledejte odbornou pomoc. Pokud máte pocit, že jste zahlcení emocemi, nebo se někdy cítíte naprosto bezmocně, vyhledejte odbornou pomoc. Pokud se nemůžete svých problémů zbavit, nebo se vám nepodařilo je zmírnit pomocí výše uvedených tipů, měli byste si najít poradce nebo psychologa. [17]
  • Existují chvíle, kdy nás mohou minulá traumata tak ochromit, že je nutné vyhledat pomoc někoho, kdo má s těmito stavy zkušenosti. Od toho jsou zde psychologové a terapeuti.
  • Pokud nevíte, jak si máte najít psychologa, poraďte se se svým praktickým lékařem, který vám napíše doporučení.
  • Ve většině případů služby psychologa proplácí zdravotní pojišťovna.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vytvořte si nové zvyky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zhodnoťte svůj kruh přátel. Zamyslete se nad tím, zda by nebylo lepší se zbavit i přátel, kteří vám způsobují, že se zabýváte minulostí. Společenské prostředí, ve kterém žijeme, má velký vliv na to, kým jsme. [18] Ovlivňuje také to, jak zařazujeme nevyřešené události z minulosti do svého života.
  • Zamyslete se nad lidmi, se kterými trávíte čas a nad tím, jaký z nich máte pocit (nebo si tyto myšlenky zapisujte do deníku). Pokud máte ve svém životě lidi, kvůli kterým se cítíte špatně, nebo kteří u vás probouzí negativní zvyky z minulosti, měli byste s nimi trávit méně času.
  • Například lidé, kteří vás neustále ponižují, rozhodně nejsou vaši přátelé. Problémem mohou být i přátelé, kteří vám znesnadňují to, co musíte udělat pro to, abyste do svého života začlenili své minulé zkušenosti. Najděte si nové přátele, nebo alespoň na chvíli změňte prostředí.
  • Nebude to jednoduché, ale jde o skvělý způsob, jak se jako osoba posunout dál a vystoupit ze své zóny komfortu.
  • Je dobré zkusit si nové koníčky, nebo si najít nové lidi, se kterým můžete trávit čas. Až budete připraveni, snažte se posouvat své hranice a zkusit něco, co jste ještě nikdy nezkusili. Nové směry se budou vynořovat přirozeně a možná zjistíte, že budete zkoušet věci, které pro vás byly ještě nedávno nemožné.
 2. 2
  Buďte vděční přátelům, kteří vás podporují. Nebuďte smutní kvůli lidem, kteří k vám nemají úctu a neocení vás. Zaměřte se raději na ty, které máte stále po svém boku a dejte jim najevo, že si jejich pomoci vážíte. [19]
  • Není jednoduché nezabývat se negativními myšlenkami, ale vaši skuteční přátelé si vaši pozornost a ocenění zaslouží.
  • Mějte své přátele stále po ruce. Když budete mít přátele, kteří vás budou podporovat, budete stále silní a budete schopni si uvědomovat svoji sebejistotu. Poznáte, že jste schopni vyřešit všechna traumata z minulosti, aniž byste se museli cítit osaměle.
  • Když budete mít pocit, že se vracíte do starých kolejí, zavolejte někomu, komu důvěřujete. Pomůže vám to myslet pozitivně.[20]
  • Pokud máte pocit, že zapadáte do starých zlozvyků, nebo jste na pokraji zoufalství, zavolejte nějakému svému kamarádovi a pozvěte ho na kávu, nebo k sobě domů. Když budete moci trávit čas s někým, koho máte rádi, budete se cítit lépe a pomůže vám to překonat i těžké chvíle.
 3. 3
  Zkuste systematické znecitlivění. Tato metoda je v podstatě proces postupného uvědomování si potenciálně stresujících situací pomocí relaxačních technik. Cílem je zajistit, abyste se postupem času cítili dobře v nepříjemných situacích i bez pomoci ostatních. [21]
  • Můžete tento přístup použít při řešení situací, které u vás vyvolávají silné úzkosti a nepříjemné pocity.
  • Začněte tím, že se naučíte základní relaxační techniky, jako jsou dechová cvičení a meditace. Potom se vystavujte situacím, ve kterých se necítíte dobře a snažte se pomocí těchto relaxačních technik zachovat klid.
  • Začněte s krátkými stresujícími situacemi. Klíčem je postupovat vhodnou rychlostí, abyste to nepřehnali. Nakonec budete schopni jednat klidně i v situacích, které vám nyní způsobují silný stres.
  • Například si představte, že vás napadl a pokousal pes. Po takovém zážitku se možná budete chtít vyhýbat všem psům. Pokud se přes to chcete dostat, můžete navštívit kamaráda, který má psa, o kterém víte, že je přátelský. Pomocí relaxačních technik se s touto situací seznamte a vypořádejte se s ní. Snažte se kamaráda navštěvovat častěji a pokaždé se psem zůstaňte o něco déle. Ze začátku to bude pravděpodobně těžké. ale když strávíte trochu času s hodným psem, může vám to pomoci překonat pocity, které máte spojené se svým napadením.
 4. 4
  Komunikujte se svými obavami a změňte své zvyky. Někdy si lidé tvoří zvyky, které jim brání konfrontaci a vyřešení zkušeností z minulosti. Tyto zvyky nám mohou bránit v tom, abychom začlenili důsledky svých minulých rozhodnutí do našeho života. [22] Musíte se svým pocitům postavit, abyste byli schopni začlenit důsledky svých činů do svého života.
  • Budeme se držet příkladu se psem. Pokud vás napadl pes, pravděpodobně budete přecházet na opačnou stranu chodníku vždy, když nějakého psa potkáte. Možná se dostanete do bodu, kdy to budete dělat tak automaticky, že na to ani nebudete myslet. Z krátkodobého hlediska to může vaši úzkost zmírnit, ale z dlouhodobého hlediska vám to pouze brání vypořádat se se svým strachem. V takové situaci byste se měli snažit svůj zvyk změnit. Nemusíte začít aktivně vyhledávat psy, ale můžete se snažit prolomit svůj strach a neutíkat před nimi, když je potkáte. Až vám to nebude dělat problém, můžete zkusit požádat cizího člověka, zda si můžete pohladit jeho psa. Postupně se nepříjemných pocitů spojených s vaším traumatem zbavíte úplně.
  • Tento přístup vám může pomoci změnit i některé vaše kontraproduktivní zvyky.
  • Někdy si lidé neuvědomují, jak je jejich zkušenosti změnily. Naše pokusy se jim vyhnout se už pevně zakořenily do našich každodenních zvyků. Pokud si chcete více uvědomovat změny svého chování, zeptejte se někoho, komu důvěřujete, zda si na vás všiml něčeho zvláštního. Jiní lidé nás někdy vidí mnohem zřetelněji, než jak se vidíme my sami. [23]
  • Můžete se například po rozchodu s partnerem zeptat svého nejlepšího kamaráda, zda se podle něho chováte divně od té doby, co jste se s partnerem rozešli.
 5. 5
  Napište si seznam, abyste mohli sledovat své chování. Posaďte se a napište si všechny události, při kterých jste se něčemu vyhýbali, protože jste se nechtěli cítit špatně. Nemusíte si ani psát, proč jste se v danou dobu báli. Někdy vám může pomoci jen to, že si své pocity ohledně minulosti zapíšete a budete schopni je vidět jasněji.
  • Platí to zejména v případě, že nemáte blízkého kamaráda, se kterým byste o svých pocitech mohli mluvit.
  • Až se vám začnou hlavou honit myšlenky, zamyslete se nad tím, jakými způsoby byste mohli dané situace řešit v budoucnu.
  • Představte si například, že máte na seznam napsáno, že se vám nechce chodit ven s přáteli. Začněte tím, že si budete přátele zvát k sobě domů, abyste měli nad situací větší kontrolu. Můžete nejprve pozvat jen ty nejbližší přátele a po několika návštěvách můžete přátelům říct, aby přivedli i několik lidí, které moc dobře neznáte.
  • Jděte na to pomalu a nebojte se požádat o pomoc lidi, kterým důvěřujete. Postupně se vám může podařit začlenit důsledky těch nejvíce traumatických zkušeností z minulosti do vašeho života.
  • Když se pomalu budete otvírat novým lidem a zkušenostem, které vám dříve činily problémy, brzy se zbavíte i svých zlozvyků. Potom budete moci začít budovat nové, funkční zvyky.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak překonat těžké chvíle

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zbavte se předmětů, které vám způsobují nepříjemné pocity. Na nějakou dobu je dobré odložit všechny věci, které vám připomínají nevyřešené věci z minulosti někam, kde je nebudete mít na očích. Vezměte si velkou krabici a hoďte do ní vše, co vám připomíná minulý vztah, minulé zaměstnání, nebo cokoli, s čím jste se nevypořádali. Cokoli fyzického, co vám připomene vaše zkušenosti, patří do této krabice.
  • Po nějaké době se rozhodněte, zda tuto krabici vyhodíte, nebo si ji necháte. V každém případě dojdete k nějakému závěru ohledně věcí, které jsou uvnitř a které vás už nemohou nijak ovlivnit.
 2. 2
  Zapište si své pocity, nebo je řekněte nahlas. Když své emoce a nevyřešené zkušenosti pojmenujete, budete s nimi moci lépe zacházet, což vám může pomoci lépe zvládat své pocity.
  • Můžete například napsat dopis člověku nebo lidem, kteří vám někdy v minulosti uškodili, nebo ublížili. Když budete schopni se spojit s lidmi z minulosti, rozhodně vám to pomůže, i když s nimi nebudete moci mluvit osobně. [24]
  • Můžete psát poezii nebo prózu. Cokoli, co vám umožní uvolnit vaše myšlenky a pocity je v pořádku. Vypusťte ze sebe všechna slova, která vás napadají, i když budou nepříjemná.
 3. 3
  Rozhodujte se promyšleně. Až si budete procházet procesem truchlení a zotavování, snažte se uvědomovat si spouštěče, které u vás mohou znovu vyvolat staré zlozvyky. Může se například stát, že se setkáte s někým, kdo vám ublížil. Někdy vám může nepříjemné chvíle připomenout dokonce i film nebo písnička.
  • Když budete vystaveni takové situaci, použijte techniky uvedené výše. Aktivně se snažte změnit zakořeněné reakce a naučte se řešit věci jinými způsoby.
  • To také znamená, že byste neměli dělat ukvapená rozhodnutí, kterých byste později litovali. Než například přerušíte kontakt s někým z rodiny, nebo pošlete někomu vzteklou zprávu, dobře si to rozmyslete. Než přestanete s něčím, čemu jste se věnovali dlouhou dobu, například změníte práci, důkladně si vše promyslete. Některé z těchto možností mohou být tím, co skutečně uděláte, až si to dobře rozmyslíte. Ze začátku by vám toto cvičení mělo pomoci cítit se silněji a činit klidná a rozumná rozhodnutí.
  • Může vám pomoci spolupracovat s terapeutem, nebo poradcem. Profesionální terapeut vám bude schopen nabídnout možnosti řešení situací, které u vás vyvolávají negativní pocity.
  • V těžkých chvílích si pamatujte, že vám záleží na zítřku. Vaším cílem je vybudovat si spolehlivou, rozumnou a jasnou budoucnost bez starých zlozvyků.
 4. 4
  Jděte na to pomalu, ale neloudejte se. Nemyslete si, že se vám podaří změnit se přes noc. Nejlepších výsledků dosáhnete pouze tehdy, když dáte sami sobě dostatek času a prostoru, abyste do svého života začlenili důsledky minulosti.
  • Každý člověk se zotavuje jinou rychlostí. Když budete mít pocit, že byste měli být na své cestě již dál, začněte si opakovat, že jste již udělali velký pokrok a nakonec svého cíle dosáhnete.
  Reklama

Tipy

 • Některé ztráty nejsou navždy. Mnoho z potěšení, která vám byla jako dítěti odepřena, si můžete dopřát i v dospělosti. Můžete začít sbírat komiksy nebo panenky, i když už jste dospělí! Můžete vyrůst do bodu, kdy ve vás zůstane vaše vnitřní dítě, i když jste neměli dětství, jaké byste si představovali.
 • Důvěřujte sami sobě a neposlouchejte ostatní lidi a neberte si jejich připomínky osobně.
 • Buďte pozitivní a soustřeďte se na své pokroky, ne na překážky, kterým jste museli čelit v minulosti.
Reklama

Varování

 • Vyhýbejte se tomu, abyste minulost používali jako výmluvu k tomu, že nebudete zlepšovat svoji přítomnost. Když se něco ve vašem životě nestane podle vašich představ, začněte to řešit, místo abyste neustále mysleli na to, že to dříve bylo lepší. Jste inovativní, kreativní, adaptabilní lidská bytost, která se může rozhodnout, že bude žít lepší život. Když budete svoji současnou situaci srovnávat s minulostí, budete sami sebe zbytečně brzdit.
 • Nešťastné dětství není nic neobvyklého. Když se na své dětství budete vymlouvat a nebudete se snažit svoji situaci změnit, pouze si tím uškodíte. Může vám to zabránit v začlenění důsledků minulých činů do vašeho života. Akceptujte, že to, co se vám v dětství dělo, nebylo zdravé ani správné a umožněte si překonat to. V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc, ale za žádnou cenu nedovolte, aby vám minulost vzala šanci žít naplněný život. Když to uděláte, vrátí se k vám démoni z minulosti.
Reklama

Reference

 1. Mock, S. E., & Arai, S. M. (2011). Childhood trauma and chronic illness in adulthood: mental health and socioeconomic status as explanatory factors and buffers. Developmental Psychology, 1, 246. http://doi.org/10.3389/fpsyg.2010.00246
 2. Van der Kolk, B. (2014). The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma (1 edition). New York: Viking.
 3. Sparrow, T. (2011). Ecological Necessity. Thinking Nature, 1. Retrieved from http://issuu.com/naughtthought/docs/ecological_necessitybytomsparrow
 4. Changeux, J.-P. (2012). Synaptic Epigenesis and the Evolution of Higher Brain Functions. In P. S. Corsi & Y. Christen (Eds.), Epigenetics, Brain and Behavior (pp. 11–22). Springer Berlin Heidelberg. Retrieved from http://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-27913-3_2
 5. Malabou, C. (2012). The New Wounded: From Neurosis to Brain Damage. (S. Miller, Trans.) (1 edition). New York: Fordham University Press.
 6. http://www.restorativejustice.org/articlesdb/articles/1273
 7. http://www.restorativejustice.org/articlesdb/articles/1273
 8. http://sayw.com/articles/how-to-accept-your-past-and-move-on
 9. https://www.psychologytoday.com/blog/happiness-in-world/201002/how-forgive-others
 1. NurrieStearns, M., & NurrieStearns, R. (2013). Yoga for Emotional Trauma: Meditations and Practices for Healing Pain and Suffering (1 edition). Oakland, CA: New Harbinger Publications.
 2. http://theconsciouslife.com/how-to-meditate-a-guide-for-beginners.htm
 3. Siegel, D. J. (2010). Mindsight: The New Science of Personal Transformation (Reprint edition). New York: Bantam.
 4. D’Mello, S., & Mills, C. (2014). Emotions while writing about emotional and non-emotional topics. Motivation & Emotion, 38(1), 140–156. http://doi.org/10.1007/s11031-013-9358-1
 5. https://www.psychologytoday.com/blog/brain-babble/201208/turning-trauma-story-the-benefits-journaling
 6. https://www.psychologytoday.com/blog/brain-babble/201208/turning-trauma-story-the-benefits-journaling
 7. http://trauma-recovery.ca/recovery/building-a-support-system/
 8. http://www.rcpsych.ac.uk/healthadvice/problemsdisorders/copingafteratraumaticevent.aspx
 9. Casey, E. S. (2009). Getting Back into Place, Second Edition: Toward a Renewed Understanding of the Place-World (Second Edition edition). Bloomington: Indiana University Press.
 10. http://www.huffingtonpost.com/gloria-horsley/8-things-you-can-do-to-ta_b_5673735.html
 11. http://www.traumasurvivorsnetwork.org/traumapedias/772
 12. http://www.simplypsychology.org/Systematic-Desensitisation.html
 13. Duhigg, C. (2014). The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business (Reprint edition). New York: Random House Trade Paperbacks.
 14. Merleau-Ponty, M., & Edie, J. M. (1964). The Primacy of Perception: And Other Essays on Phenomenological Psychology, the Philosophy of Art, History and Politics. Northwestern University Press.
 15. Johnson, W. R., & L, W. (1997). Gestalt empty-chair dialogue versus systematic desensitization in the treatment of a phobia. Gestalt Review, 1(2), 150–162.

O tomto wikiHow

Catherine Boswell, PhD
Spoluautorem článku je :
Licencovaná psycholožka
Tento článek spoluautorem článku je Catherine Boswell, PhD. Dr. Catherine Boswell je licencovaná psycholožka a spoluzakladatelka společnosti Psynergy Psychological Associates, soukromé terapeutické praxe se sídlem v Houstonu v Texasu. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Boswell specializuje na léčbu jednotlivců, skupin, párů a rodin bojujících s traumatem, vztahy, zármutkem a chronickou bolestí. Je držitelkou titulu Ph.D. v poradenské psychologii z University of Houston. Dr. Bowell vede kurzy pro studenty magisterského studia na University of Houston. Je také autorkou, mluvčí a koučkou. Tento článek byl zobrazen 8 870 krát
Stránka byla zobrazena 8 870 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama