Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se ráno probudíte, jste novým člověkem. To, co vás včera tvořilo, vás dnes už tvořit nemusí. Není snadné tomu uvěřit, ale nechat někoho jít je to nejlepší, co můžete udělat. Ať už vás opustila láska, někdo blízký vám zemřel, musíte se vypořádat s neopětovanou láskou, nebo jste zjistili, že už si se svým kamarádem nemáte co říct, musíte se naučit tohoto člověka nechat jít. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak nechat odejít bývalého partnera

 1. 1
  Dovolte si pocítit svůj smutek. Nejprve byste měli nějakou dobu truchlit. Emoce, vztek i pláč jsou pro vás dobré. To, co cítíte, je normální a je nutné to ze sebe dostat ven. Až překonáte fázi prvotního truchlení, budete moci začít pracovat na tom, co musíte udělat. Nejprve si ale musíte projít truchlením, bez toho by to nešlo.
  • Nejprve pravděpodobně pocítíte popírání a potom vztek. Nebude se vám to zdát jako skutečné a slova, která jste si vyměnili, ve vás budou vyvolávat vztek a bolest. Místo toho abyste se mučili nejen rozchodem, ale i tím, jak rozchod zvládáte, si uvědomte, že takto to funguje. Vaše pocity jsou vaší součástí. Nejste ani šílení, ani zoufalí. Jste jednoduše lidé.
 2. 2
  Neidealizujte si minulost. Možná máte chuť stále myslet na to, co skvělého jste spolu prožili. Ležíte v posteli a přehráváte si tyto vzpomínky stále dokola. Kdybyste se ale s bývalým partnerem dali zase dohromady, velmi brzy byste poznali, proč vám to nefungovalo a proč jste se rozešli. Je těžké si uvědomovat špatné věci, když se zmítáte v emocích. Měli byste vědět, že pokud stále dokola vzpomínáte na příjemné věci, nevidíte celou věc realisticky.
  • Pokud potřebujete fakta, uvědomte si, že emoce vyvolávají vzpomínky. Když tedy budete zoufale hledat jen to dobré, vaše mysl si vytvoří nové způsoby, jak vám tyto požadavky splnit. [1] Vaše paměť vám v zásadě nasazuje růžové brýle.
 3. 3
  Udržujte si co největší odstup. „Nechat někoho jít“ je v podstatě eufemismus pro zapomnění. Zní to trochu tvrdě, ale proto tomu říkáme jinak. Když si budete od svého bývalého partnera udržovat odstup, budete na nejlepší cestě na něho zapomenout. Pokud u sebe doma najdete něco, co mu patřilo, vyvolá to ve vás takové emoce a vzpomínky, že se budete cítit stejně špatně, jako první den po rozchodu. Všeho se tedy zbavte!
  • Dobře víme, že se to lehce řekne. Můžete se ale snažit alespoň omezit dobu, kterou strávíte v přítomnosti tohoto člověka. Vymyslete si nějakou výmluvu, začněte se věnovat novým věcem, najděte si nová místa, kam budete chodit, nebo nové lidi, se kterými budete moci trávit čas. Nemusíte měnit celý svůj život, ale měli byste myslet na sebe.
 4. 4
  Nestavte se až na druhé místo. Až si projdete smutkem a vztekem a odpřisáhnete si, že už nikdy nebudete tak hloupí, pravděpodobně budete nějakou dobu přemýšlet nad tím, co všechno jste udělali špatně a budete mít pocit, jako kdybyste chodili mlhou. Bude lákavé na všechno se vykašlat a nedělat vůbec nic, ale to si nesmíte dovolit. Musíte se starat o svůj život a nesmíte se zastavit a podlehnout tomu.
  • V tuto chvíli se musíte věnovat svým povinnostem a myslet na sebe. Dělejte to, co vás dělá šťastnými (pokud to samozřejmě není škodlivé). Můžete si mluvit o čem chcete a dělat si co chcete. Máte právo na to být trochu sobečtí. Měli byste jednoduše myslet jen na sebe.
 5. 5
  Neobviňujte všechny muže/ženy. Brzy se z toho dostanete (díky tomu, že přestanete myslet jen na sebe, ale najdete si někoho jiného) a to poslední, co byste měli chtít, je být zbytečně naštvaní na celou populaci jednoho pohlaví. Když budete cyničtí, nepomůže vám to poučit se ze svých chyb – bude to spíše něco jako kdybyste se chtěli vzdát. Snažte se vidět v lidech to nejlepší. Někdy to není zřejmé na první pohled, ale vždy to v nich je.
  • Ne všichni muži jsou zlí a ne všechny ženy jsou podlé. Možná máte smůlu na podlé parchanty, ale v tomto případě nejde o tohle. Prohlédněte si všechny lidi, které znáte – jistě si uvědomíte, že je každý z nich jiný. Proto byste se neměli uchylovat k negativní generalizaci.
 6. 6
  Zbavte se negativních myšlenek. Krása vaší mysli je v tom, že je vaší součástí a vy ji můžete ovládat. Když vás přepadnou negativní myšlenky, máte možnost je zastavit. Myšlenkové pochody můžete jednoduše zastavit. Někdy to chce trochu tréninku, ale vždy toho můžete dosáhnout.
  • Zkuste si své negativní myšlenky říkat hlasem nějaké komiksové postavičky. Když si řeknete „Nenávidím se za to, jaký idiot jsem“ hlasem kačera Donalda, jen těžko to budete moci brát vážně.
  • Choďte se vzpřímenou hlavou. Když se budete chovat vznešeně a budete chodit rovně, budete se i lépe cítit. Když budete mít hlavu svěšenou, budete působit hanebně a budete se i cítit špatně. Jen malý pohyb vám pomůže se cítit mnohem, mnohem lépe.
 7. 7
  Spolehněte se na své přátele. Nejvíce ze všeho nyní budete potřebovat své kamarády. Ti vám pomohou myslet na jiné věci a dají pozor na to, abyste se zbytečně nezastavovali. Nebojte se je požádat o pomoc – je více než pravděpodobné, že si sami zažili něco podobného.
  • Požádejte své přátele, aby vám pomohli nemyslet na své trápení. Je nutné o svých pocitech mluvit, ale neměli byste to dělat donekonečna. Požádejte své přátele, aby vám věnovali 15 minut svého času, ale potom vám už nedovolili se litovat a přemítat o minulosti. Jistě vám rádi pomohou se z rozchodu vzpamatovat.
 8. 8
  Najděte sami sebe a mějte se rádi. S největší pravděpodobností jste úžasní a to, co se vám stalo, je jen malou překážou na vaší cestě. Jistě jste si to uvědomovali i dříve, tak proč byste měli nyní čekat? Pokud se vám povedlo se dříve dostat zpět do sedla, může se vám to podařit znovu. V tuto chvíli jste jen zapomněli na to, jak schopní a odolní jste. Pokračujte se svým životem a uvidíte, že vám to půjde snadno.
  • Když přestanete žít, nemůžete nechat svého bývalého jít. Když žijete (využíváte příležitostí, užíváte si život, obklopujete se lidmi a věcmi, které máte rádi), jde vám to samo a ani si toho nevšimnete. Zamyslete se nad tím, kým jste byli, než se to stalo. Co vás bavilo? Z čeho jste byli nadšení? Jak úžasní jste byli?
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak se vzdát neopětované lásky

 1. 1
  Zhodnoťte své standardy. Tento člověk si evidentně nebyl schopný vážit vašich skvělých vlastností, takže si nezaslouží ani váš čas. Tím si můžete být naprosto jistí. Zasloužíte si někoho, kdo si uvědomuje, jak skvělí jste a chce, abyste byli součástí jeho života. Ti, kteří to nevidí, mohou klidně odejít.
  • Udělejte si chvíli na to, abyste se soustředili sami na sebe. Podívejte se na sebe co nejobjektivněji. Bylo na vašem vztahu něco bezpečného, protože nešlo o plnohodnotný vztah? Cítíte se lépe, protože víte, že vám nikdo nemohl ublížit, protože váš vztah nebyl skutečný? Pokud máte pocit, že to tak bylo, pravdou je, že to nemá nic společného s tím druhým, ale pouze s vámi. Ten, do koho jste se zamilovali, je pouze symbolem, na který jste si přenesli svůj význam.
 2. 2
  Zhodnoťte své štěstí. Ať už jste zažili skutečnou neopětovanou lásku, nebo se vám někdo jen hodně líbil, byli jste s tímto člověkem skutečně tak šťastní, jak jste mohli být? Pravděpodobně ne a přáli jste si, aby váš vztah dopadl dobře, aniž byste věděli, jak to bylo ve skutečnosti. Kolik z toho byla realita a kolik byla jen přání, naděje a projekce?
  • Tento vztah nebyl schopen naplnit vaše potřeby, jinak byste na něho nechtěli zapomenout. Uvědomujte si to. Tento vztah vaše potřeby sice nenaplnil, ale nějaký jiný to v budoucnu dokáže. Pokud ale chcete potkat někoho jiného, musíte nejprve zapomenout na tento vztah.
 3. 3
  Na nic nečekejte. Život je příliš krátký na to, abyste marnili čas. Ten druhý už dáno žije svůj život, takže byste se do toho měli dát také. Je to férový přístup. Neznamená to, že byste si hned měli hledat nový vztah – znamená to, že byste neměli přestávat chodit mezi lidi a měli byste se snažit užívat si svůj život.
  • Nečekejte na to, až se něco změní. Čekali byste hodně dlouho. Obecně je nejlepší předvídat budoucí věci tak, že se zaměříte na minulost. Protože vás vaše minulé chování dovedlo až ke zlomenému srdci, měli byste se snažit se z toho poučit a chovat se jinak.
  • Je pravděpodobné, že určitá součást vašeho já tyto věci dobře ví. Někde uvnitř víte, že tento vztah pro vás nebyl vhodný a že je naprosto logické na něj zapomenout a jít dál. Bez ohledu na to, jak hluboko tyto myšlenky máte, se snažte je vytáhnout a každý den se jimi zabývat. Nechejte je, aby vás ochránily před dalším zklamáním. Tato vaše část ví, co má dělat, abyste se cítili lépe – ať už je to sklenička s kamarádkami, dlouhý ranní běh, nebo dovolená, kterou už dlouho odkládáte. V každém případě se do toho pusťte.
 4. 4
  Udržujte si fyzický odstup. Nyní už víte, že si musíte udržovat duševní odstup, ale je také důležité si udržovat fyzický odstup. Vaše utrpení skončí pouze ve chvíli, kdy nebudete svoji nešťastnou lásku potkávat. Pokud to můžete ovlivnit (a nejde například o kolegu), udělejte to. Díky tomu se vzpamatujete mnohem rychleji.
  • Nemusíte to brát jako výmluvu k tomu, abyste stále zůstávali doma a nechodili mezi lidi. Můžete to ale využít k tomu, abyste změnili svoji rutinu. Chodíte stále do stejné kavárny? Najděte si jinou. Chodíte stále do stejné posilovny? Kupte si permanentku do jiné. A najděte si nějaký nový koníček!
 5. 5
  Buďte upřímní. Pokud se s objektem svého zájmu stýkáte, buďte připraveni na to, že se vás bude vyptávat. Není nic špatného na tom se někdy vymluvit a neříct mu, proč se mu vyhýbáte – koneckonců na tom už nezáleží. Nejlepší je připravit si nějakou diplomatickou verzi pravdy.
  • Tuto situaci za vás nevyřeší nikdo jiný. Nejlepší je ale říct něco jako „Potřebuji nějaký čas pro sebe, abych si ujasnil, co je pro mne nejlepší.“ Když se to tomu druhému nebude líbit, můžete se jednoduše zvednout a odejít.
 6. 6
  Nevyčítejte si to. Neudělali jste žádnou chybu. Takový je prostě život. Stává se to každému. Může vás těšit to, že se z toho poučíte. Když vám někdo naposledy zlomil srdce, jistě jste se z toho poučili a ani tentokrát to nebude jiné. Neudělali jste nic špatně, v tu chvíli jste si mysleli, že jednáte správně.
  • Přát si, abyste udělali něco jinak, řekli něco jinak, nebo se chovali jinak, je zbytečné. Jste tím, kým jste a když vám něco nevyjde, neznamená to nic hrozného. Měnit sebe sama je vyčerpávající a pravděpodobně nejistý proces. Když se budete obviňovat za to, jací jste, budete se chovat hloupě. Kým byste měli být, když ne sami sebou?
 7. 7
  Zaměřte se na sebe. Nyní je čas myslet jen na sebe. Děláte to pro sebe, ale také pro své budoucí vztahy. Když nebudete myslet na to, kdo jste a co chcete, nebudete schopni najít v budoucnu štěstí. Není to sobeckost – je to logické myšlení.
  • Co máte rádi? Vymyslete si alespoň pět věcí a věnujte se jim. Nakonec přijde čas, kdy si uvědomíte, že jste na svoji nešťastnou lásku už zapomněli a ani jste si toho nevšimli. Budete totiž myslet na svůj život. Až se k tomu za několik měsíců vrátíte, budete z toho mít skvělý pocit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak nechat odejít zesnulého blízkého

 1. 1
  Naučte se uvolňovat lítost a smutek. Když vám zemře někdo blízký, najednou dokážete myslet jen na to, co jste měli udělat nebo říct, ale neudělali jste to. Výčitky ale můžete zahnat. Když na nich budete trvat, budete trpět ještě více. Copak si nemyslíte, že by váš zesnulý blízký nechtěl, abyste byli šťastní?
  • Lítost často zahrnuje odpuštění. Neexistuje žádný návod jak si odpustit. Musíte si uvědomit, že jste lidé. Snažili jste se svého zesnulého milovat nejlépe, jak jste mohli. Nyní je čas se soustředit na přítomnost.
 2. 2
  Truchlete. Pět fází truchlení je: popírání, vztek, vyjednávání, deprese a přijetí. Objevují se přesně v tomto pořadí. Ne každý ale truchlí stejně, jako někdo jiný. Truchlením si musíte projít, ať už to pro vás bude znamenat cokoli. Nakonec se díky tomu budete cítit lépe.
  • Když vám někdo bude tvrdit, že ví, jak byste měli truchlit, můžete ho poslat do patřičných mezí. Měli byste se se svým smutkem vypořádat jednoduše po svém. Dokud se k sobě budete chovat hezky a budete postupovat opatrně (nebudete brát drogy, opíjet se atd.), můžete si dělat co budete chtít.
 3. 3
  Nebuďte v tom sami. Nyní je doba, kdy byste měli spojit síly se svými milovanými. Někdy když truchlíme s ostatními, máme pocit, že náš smutek není tak silný. Když spojíte síly se svými blízkými, celá tato fáze vám uteče rychleji.
  • Pokud máte pocit, že jste jediní, kdo si tím prochází, pomůže vám být mezi lidmi. Když budete mít někoho, kdo vás podrží za ruku, budete mít pocit, že v tom nejste sami. Brzy vám bude lépe. Vyhledejte pomoc a podporu u lidí, kteří jsou vám blízcí.
 4. 4
  Najděte cestu sami k sobě. Přijde chvíle, kdy si budete muset uvědomit, že jste kdysi existovali i mimo tento vztah a že jste stále tímto člověkem. Jde jen o to najít sama sebe. Bude vám stačit se o to snažit.
  • Spojte se s lidmi a věcmi z vaší minulosti. Co vás dříve bavilo? Co vás dělalo šťastnými a živými? Co jste chtěli vždy zkusit, ale neměli jste na to sílu? Nikdy nebyla lepší doba se všem těmto věcem začít věnovat.
 5. 5
  Dívejte se dopředu. Jediným důvodem, proč se vám budoucnost nelíbí je to, že máte na očích tmavé brýle. Budoucnost je slibná, stejně tak jako byla před rokem, před šesti měsíci nebo před několika týdny. Místo abyste se drželi minulosti myslete na zítřek.
  • Když se budete držet minulosti, nebudete moci myslet na budoucnost a život vám bude protékat mezi prsty. Myslíte si, že by to váš zesnulý blízký takto chtěl? Pokud chcete najít lásku, musíte být schopni ji přijímat. Když budete mít hlavu plnou minulosti, nebudete toho schopni.
 6. 6
  Napište si pozitivní dopis na rozloučenou. Napište do tohoto dopisu vše, co jste kdy chtěli říct, ale nedostali jste příležitost. Pište pozitivně, soustřeďte se na život svého zesnulého a vzpomínejte na to, kolik radosti jste si spolu užili.
  • Je na vás rozhodnout se, co s dopisem uděláte. Můžete si ho někam schovat, hodit ho do moře, nebo ho například spálit a rozprášit jeho popel po lese.
 7. 7
  Uvědomte si, že jednoho dne budete v pořádku. To je jisté, není to pouze předpoklad nebo přání, ale skutečná jistota. Některým lidem to trvá déle než jiným, ale nakonec se s tím vyrovnají všichni. Do té doby jen odpočívejte a dejte tomu čas. Čas koneckonců léčí všechny rány.
  • Až se budete ze smrti svého blízkého vzpamatovávat, možná si to ani neuvědomíte. Začnete se měnit tak, že už si ani nevzpomenete na to, jací jste byli. Možná se to děje už nyní. Možná vám to ještě chvíli potrvá. Jedno je ale jisté – nakonec se to opravdu stane.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Nechejte odejít toxického kamaráda

 1. 1
  Snažte se k tomu přistupovat pozitivně. „Nic není dobré nebo špatné, dokud si to nezačnete myslet.“ Toto přátelství nemusí být vyloženě špatné. Je symbolem růstu a dospělosti. Ukazuje světu, že jste si našli svoji vlastní cestu a že se o ni nechcete dělit. Toť vše. Nejde o to, že byste někoho opouštěli – jde o to dělat to, co sami chcete.
  • Každá zkušenost a každý vztah má svoji hodnotu. Někteří lidé by ale měli patřit do vzpomínek a ne být naším osudem. Tak to mý být. Buďte vděční za zkušenosti, které jste díky tomu získali. Díky nim jste tím, kým dnes jste.
 2. 2
  Obklopte se ostatními lidmi. Toto přátelství z vás udělalo někoho, kým nechcete být (bohužel, přátelství mají tu moc). Tyto toxické vztahy vás mohou vysávat a ovládat váš život. To jediné, co můžete udělat, je začít se stýkat s jinými lidmi. Najděte si nové přátele, se kterými se budete cítit dobře.
  • Pokud nemáte plán B, budete si muset nějaký vymyslet. Ze začátku to možná bude děsivé, ale kdyby to bylo jednoduché, nestálo by to za to. Zapište se do nějakého kurzu, najděte si nový koníček nebo cestujte. Buďte součástí většího světa. Čím větší svět budete mít, tím menší vliv na vás budou mít jednotliví lidé.
 3. 3
  Buďte laskaví. Když se kamarádíte s někým, kdo se chová jako houba, tento člověk si většinou ani neuvědomuje, že se tak chová. To poslední, co chcete, je nadávat mu a vztekat se. Určitá část vás ho má jistě stále ráda. Když se vás zeptá, co se děje, mluvte pravdu, ale buďte laskaví a snažte se mu neublížit.
  • Pokud nevíte, co byste měli říct, řekněte jen to, že jste zjistili, že už si nemáte co říct a že je to v pořádku. Pokračujte s tím, že si tohoto člověka ceníte, ale že nevidíte smysl v tom, abyste pokračovali ve vašem přátelství. Řekněte mu, že se s ním necítíte dobře a že už nechcete být jeho obětí. Pravděpodobně se vás bude vyptávat a bude se zlobit, ale vám nakonec bude lépe bez ohledu na to, jak bude reagovat.
 4. 4
  Distancujte se. Někdy lidé chtějí to, co nemohou mít. Je možné, že se vám tento kamarád bude ozývat ještě častěji než dříve. I když tvrdí, že si své chyby uvědomil, neskákejte mu na to. Budete si to muset dobře rozmyslet, takže si udržujte odstup a snažte se vnímat celou situaci objektivně.
  • Pokud o tom chce váš kamarád mluvit, řekněte mu to. Oba potřebujete nějaký čas na rozmyšlenou, abyste viděli, jaké to bude, když nebudete v kontaktu. Budete si muset chvíli držet odstup, abyste viděli, jaké to skutečně je. Pokud uběhne několik týdnů a vy se oba budete chtít setkat, jděte na to pomalu. Je možné, že se váš kamarád poučil, ale neměli byste s tím počítat.
 5. 5
  Ujasněte si, co od přátel hledáte. Bylo by hrozné opustit kamaráda a najít si místo něho jiného, který by se k vám choval stejně špatně. Až si budete hledat nového kamaráda, jaké vlastnosti by podle vás měl mít? Čeho si u ostatních lidí vážíte?
  • Může vám nějakou dobu trvat, než na to přijdete. Co se vám na vašem bývalém kamarádovi líbilo? Co jste u něj hledali? Jaké tři vlastnosti musí mít člověk, kterého budete považovat za dobrého kamaráda?
 6. 6
  Zaměřte se na to, co je možné změnit. Tento váš kamarád je také člověk. Nemůžete ho změnit, i kdybyste se o to snažili. A je to v pořádku. Je tím, kým je a vy jste také tím, kým jste. Na tom není nic špatného. Protože to ale nelze změnit, neměli byste tomu věnovat energii. Zaměřte se na to, co vás udělá šťastnějšími.
  • Své prostředí změnit můžete. Můžete změnit i svůj pohled na svět nebo své potřeby. Zaměřte se na jednu z těchto věcí a pracuje na ní. Když budete sami se sebou spokojenější, hned uvidíte vše jasněji.
  Reklama

Tipy

 • Musíte sami sobě důvěřovat a mít se rádi. Nezapomínejte na to, že všechno má svůj důvod a lidé se v našich životech objevují v jednom kuse, takže byste neměli trpět po zbytek života. Musíte také vědět, že na vás už čeká někdo nový.
 • Nechat lidi jít neznamená dovolit jim, aby vás opustili. Znamená to být s nimi, mít o ně starost, ale nedovolit jim, aby vás vysávali, ubližovali vám a neposkytnout jim možnost vám ničit život.
 • Je těžké prožívat si staré vzpomínky, ale každý kostlivec jednou musí ze skříně ven, abyste uvolnili místo pro nové zážitky.
 • Dopřejte si dostatek času a truchlete za zesnulého milovaného. Potom se vydejte na úplně novou cestu. Najděte si nové přátele a dělejte nové zábavné věci. Začněte nový život úplně sami. Ze začátku to možná bude těžké, ale za chvíli zjistíte, že vám to přináší štěstí a naplnění.
 • Uvědomte si, že neexistuje žádná přesně určená doba na truchlení. Nemusíte mít pocit, že nesmíte jít na večeři s někým novým dříve, než po roce, co vám zemřel partner. Každý se s těmito událostmi vypořádává po svém a pro každého je vhodná doba jindy. Dlužíte svému zesnulému partnerovi to, že budete žít dál. Je jen na vás, kdy toho budete schopni.
Reklama

O tomto wikiHow

Elvina Lui, MFT
Spoluautorem článku je :
Terapeutka pro manželství a rodinu
Tento článek spoluautorem článku je Elvina Lui, MFT. Elvina Lui je licencovaná terapeutka pro manželství a rodinu specializující se na poradenství v oblasti vztahů. V roce 2007 obdržela magisterský titul v oboru poradenství na Western Seminary a již více než 7 let má certifikaci MFT. Tento článek byl zobrazen 8 376 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 8 376 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama