Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jen si to představte: právě jste dorazili domů z nákupů a nemůžete se dočkat toho, až si vyzkoušíte své nové suprové boty. Vklouznete do nich a hned — ke své hrůze — zjistíte, že se vaše chodidla skoro nedotýkají okrajů. Stalo se vám v nedávné době něco podobného? Pokud ano, nepropadejte zatím panice! Existuje spousta domáckých triků, které můžete použít k vyřešení problémů s příliš velkými botami, tak, abyste je nemuseli vracet.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Snadnější metody

 1. 1
  Noste tlustší ponožky (nebo několik párů). Asi nejjednodušší věcí, kterou můžete udělat, aby vám volné boty lépe seděly, je "zvětšit" svá chodidla pomocí silnější vrstvy ponožek. Můžete třeba vyměnit společenské ponožky nebo silonky za sportovní vycpané nebo tlusté vysoké ponožky. Můžete mít i dva nebo tři páry ponožek na sobě – čím silněji budou vycpané, tím těsněji bude bota na noze sedět.
  • Nejlepší pro: Atletické boty, pohorky.
  • Poznámky: Nemusí to být pohodlné v teplém počasí, především pokud se vám potí chodidla.
 2. 2
  Vycpěte špičku bot. Na vyplnění špičky bot můžete použít levný, mačkavý materiál (jako hedvábný papír, toaletní papír nebo dokonce tenké utěrky). Tohle je skvělé řešení, pokud cítíte, že vám během chůze nohy v botě jezdí dozadu — navíc je to něco, co můžete udělat skoro kdekoliv.
  • Nejlepší pro: baleríny, pohorky, boty na podpatcích s uzavřenou špičkou.
  • Poznámky: Toto řešení není moc vhodné pro sportovní události a dlouhé procházky — "výplň" může zhrubnout a stát se při náročném používání nepohodlnou.
 3. 3
  Použijte vložku do bot. Vložka do bot je měkká vycpávka (obvykle z pěnového nebo gelového materiálu), která je pod chodidlem a zajišťuje noze tlumení a oporu. Jsou často určeny k tomu, aby pomohly s držením těla a pohodlím, ale také se hodí k vyplnění volného místa v příliš velké botě. Vložky se dají levně koupit v obchodech s obuví.
  • Nejlepší pro: Většinu bot (včetně bot na podpatku a bot s otevřenou špičkou).
  • Poznámky: Pokud to je možné, vyzkoušejte vložky předtím, než je koupíte, abyste se ujistili, že budou pohodlné na nošení. Známé značky jako Dr. Scholl nabízejí pohodlné vložky, které dlouho vydrží, ale měly by vám vyhovovat vložky od jakékoliv dobré značky. [1] Dražší vložky mohou stát přes 1200 korun, ale poskytnou vám opravdu vynikající pohodlí a oporu.
 4. 4
  Použijte vložky pod přední část nohy. Občas jsou "úplné" vložky v botách nepohodlné nebo nepříjemné. Naštěstí se kromě dlouhých vložek prodávají také menší polštářky do bot. Pro problém s velkými botami jsou skvělé polštářky, které začínají na chodidle tam, kde končí prsty. Jsou diskrétní a těžko viditelné a poskytují tření a trochu opory, což je skvělé do bot s jen trochu vysokým podpatkem, které jsou s plnou vložkou nepohodlné.[2]
  • Nejlepší pro: Boty s podpatkem, baleríny
  • Poznámky: Často se dají sehnat v mnoha různých barvách, takže pokud chcete, můžete si koupit takové, které budou barevně ladit s botami.
 5. 5
  Použijte sadu pásků na paty. Další "částečná" možnost vycpání mimo vložky a polštářky do bot jsou úzké pásky, kterým se někdy říká "pásky na paty" nebo "výstelky za patu." Jak jejich jméno naznačuje, používají se tyto lepicí pásky často k vycpání bot s nepohodlnou, tlačící zadní části, ale jejich tvar proužku umožňuje jejich použití k zabrání místa navíc — takřka kdekoliv v botě. Ideální pro ten zvláštní pár bot, u kterého nic jiného nepomáhá.
  • Nejlepší pro: Většinu bot, především přiléhavé lodičky.
  • Poznámky: Vyzkoušejte je než je začnete nosit a vězte, že někteří lidé si po jejich nošení stěžovali na puchýře.[3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Další možné metody

 1. 1
  Pokuste se boty srazit pomocí vody. U nějakých bot můžete zvážit jejich zmenšení namočením a usušením na vzduchu. Pokud to uděláte správně, můžete dosáhnout skvělých výsledků, ale je důležité, abyste věděli, že můžete boty také poškodit, takže předem zkontrolujte pokyny k nakládání s botami, které jsou umístěné uvnitř boty. Níže následuje návod.[4]
  • Nejdříve boty navlhčete. Na kožené nebo semišové boty použijte lahev s rozstřikovačem. Boty na normální nošení/sportovní boty namočte do vody.
  • Nechte je vyschnout na slunci. Pokud není slunečno, použijte fén na vlasy na "nízkou" teplotu. Nedržte fén příliš blízko u bot – některé látky, jako polyester jsou náchylné k vzplanutí a/nebo rozpuštění se.
  • Až budou boty suché, vyzkoušejte si je. Pokud budou stále příliš velké, budete muset tento postup opakovat několikrát. Pokud se bojíte, aby se vám boty nesrazily příliš, nechte je schnout na nohách, aby měly předlohu, podle které se stáhnou.
  • Semišové nebo kožené boty po uschnutí ošetřete. Sady k ošetřování bot se běžně prodávají v obchodech s obuví, a v některých drogeriích.
 2. 2
  Použijte ke stáhnutí bot elastický pásek. Toto je šikovný trik, pokud umíte trochu šít. Když dovnitř boty našijete elastický pásek, materiál se jím stáhne a bota bude lépe přiléhat. Potřebujete jenom po jednom krátkém elastickém pásku na každou botu, jehlu a nit. Pokud možno, použijte relativně silné pásky.[5]
  • Pásku natáhněte v zadní vnitřní části boty. Dobrým místem je vnitřek paty, ale bude to fungovat v jakékoliv volné části.
  • Pásek udržujte napnutý a přišijte ho. K přidržení pásu můžete použít zavírací špendlík.
  • Pásek uvolněte – pásek pak stáhne materiál boty dovnitř. Pak by bota měla být "menší".
  • Pokud budete potřebovat, můžete tento způsob použít spolu se sražením boty ve vodě, nebo nějakou jinou zmíněnou metodou.
 3. 3
  Zajděte za ševcem nebo opravářem bot. Pokud nic jiného nepomůže, můžete jít vždy za profesionálem. Dříve bylo hodně ševců (specializují se na práci s botami), dnes se s nimi ale už tak často nesetkáme. S pomocí internetu je ale snadno najdete. Můžete vyzkoušet hledat třeba na Google mapách – v každém větším městě jich pár bude.
  • Nejlepší pro: Boty dobré kvality, drahé boty, rodinné cennosti.
  • Poznámky: Služby ševce jsou občas velmi drahé, takže jich raději využívejte jen u bot, které za to opravdu stojí. K ševci můžete donést třeba své nejkrásnější taneční boty, tenisky na denní nošení spíše ne.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Co byste měli mít na paměti

 1. 1
  Snažte se během nošení velkých bot dodržovat správné držení těla. Pamatujte, že ať uděláte s vnitřkem boty cokoliv, navenek budou pořád stejně velké. To občas bohužel vede k problémům s držením těla a chůzí. Když na sobě máte velké boty, musíte správně držet tělo, abyste kompenzovali za svá "větší" chodidla.[6]
  • Stůjte rovně. Držte hlavu nahoru a prsa vypnutá a směřující dopředu. Ramena jemně tlačte k sobě, aby ruce byly blíže u sebe.
  • Pohybujte chodidly během chůze od paty k prstům. Začněte každý krok tak, že před sebe položíte patu, pak postupně klenbu a prsty. Nakonec se odrazte.
  • Během chůze se snažte trochu sevřít svaly břicha a pozadí. Tyto podpůrné svaly pomohou vaší páteři, aby byla rovně.
 2. 2
  Dejte si pozor, abyste nezakopli o své špičky. Velké boty jsou obvykle o něco delší než na co jste zvyklí. To znamená, že je velmi důležité při chůzi zvedat nohy. Pokud budete nohama šoupat, snadno se špičkou boty zachytíte něčeho na zemi. Pak můžete zakopnout nebo škobrtnout, proto si tohoto častého problému buďte vědomi.
 3. 3
  Nenoste špatně sedící boty na dlouhé vycházky. Je jedno, jaké řešení na velké boty používáte, stejně skoro nikdy nebudete mít takovou oporu, jako poskytuje dobře sedící bota. Snažte se nenosit příliš velké boty na delší cesty jako celodenní výlety nebo túry. Ušetříte svým chodidlům puchýře, záděrky a bolavá místa, které by při pohybu posouvající se bota způsobila.
  • Co je ještě důležitější, snížíte tím nebezpečí poranění. Poranění kotníku (jako bolestivá vyvrtnutí a výrony) jsou častější ve velkých botách – především při sportování.[7]
 4. 4
  Vyměňte boty, které jsou výrazně větší, než na co jste zvyklí. Může se to zdát jasné, ale musíme zmínit: výše uvedené triky fungují jen omezeně. Pokud jsou vaše boty více než o jedno nebo dvě čísla větší než vaše normální boty, žádné vycpání nepomůže. Neriskujte bolest a zranění jen proto, že budete nosit nové boty. Raději je vyměňte za jiné, lépe padnoucí — i staré, obnošené boty jsou běžně lepší na nošení, než boty, které jsou přespříliš veliké.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte se podívat po páscích na upravení velikosti na patě a kotníku. Některé boty (obvykle sandály a boty na podpatku, občas ale i tenisky) se mají ručně utáhnout pomocí nastavitelných pásků.
 • Vždy si boty před koupí vyzkoušejte, abyste se ujistili, že vám sedí. I tady platí — dvakrát měř, jednou řež. Vždy je lepší zjistit, že vám bota nesedí v obchodě než doma!
Reklama

O tomto wikiHow

Marc Sigal
Spoluautorem článku je :
Specialista v péči o obuv
Tento článek spoluautorem článku je Marc Sigal. Marc Sigal je zakladatelem ButlerBox, služby poskytující čištění a péči o obuv se sídlem v Kalifornii v Los Angeles. ButlerBox umisťuje schrány na míru do luxusních bytových domů, kancelářských budov třídy A, nákupních center a dalších výhodných míst, takže předměty můžete vyzvedávat a odkládat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Marc má bakalářský titul v oboru Globálních a mezinárodních studií z University of California, Santa Barbara. Tento článek byl zobrazen 39 187 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 39 187 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama