Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Fascinátor je doplněk do vlasů, který se hojně nosí v Británii při slavnostních příležitostech. Jedná se o druh dámského kloboučku, malého, ale i většího, a často je vlněný, slaměný nebo doplněn pírky.[1] Pokud máte chuť si jeho nošení vyzkoušet na společenské akci, seznamte se s etiketou nošení fascinátorů a předem si vyzkoušejte několik stylů. V den akce ho upevněte na natupírované vlasy a můžete vyrazit.

Část 1
Část 1 ze 3:
Etiketa nošení fascinátorů

 1. 1
  Ujistěte se, že váš fascinátor odpovídá dané společenské události. Nejvhodnější příležitost pro fascinátory střední a velké velikosti jsou formální nebo poloformální společenské akce. Menší fascinátory, které připevníte sponkou nebo čelenkou, se hodí spíše pro neformální příležitosti.
 2. 2
  Pamatujte na focení. Pokud budete na hodně společných fotek, klobouk a velký fascinátor může zakrýt lidi za vámi. Vzít si velký doplněk, když vás čeká skupinové focení, je nezdvořilé.
 3. 3
  Velikost fascinátoru poměřte významem vaší přítomnosti na akci. Na svatbě by například měla mít největší klobouk nebo fascinátor matka nevěsty. Dokonce i maminka ženicha by v tuto chvíli měla volit menší doplněk.[2]
  • Pokud jste pozvaní na událost, s níž nemáte žádnou významnou spojitost, velký fascinátor může působit jako zoufalé volání po pozornosti. V tomto případě méně je více.
 4. 4
  Pokud si nejste jisti, zeptejte se pořadatele akce. Pokud máte pochyby, že by fascinátor mohl vypadat nepatřičně, je lepší se optat těch, kdo událost pořádají. Pokud si vezmete fascinátor při nevhodné příležitosti, rozhodujete se vyčnívat z davu.
 5. 5
  Vyberte si materiál odpovídající ročnímu období. Plstěné kloboučky jsou vhodnější na podzim a zimu. Slamáky jsou naopak ideální v létě.
  • Většina fascinátorů je vyrobena z lehkého materiálu, tak aby se snadno a příjemně nosily v jakémkoli počasí.
 6. 6
  Vyvarujte se použití fascinátorů, které na místě drží použitím gumičky. Je to často považováno za velké módní faux-pas, srovnatelné s odhaleným ramínkem podprsenky.[3]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Výběr atraktivního fascinátoru

 1. 1
  Vydejte se do kloboučnictví nebo obchodu s doplňky a vyzkoušejte různé velikosti fascinátorů. Zde je seznam pokrývek hlavy, které byste měli vyzkoušet:
  • Fascinátor na sponce. Fascinátor je ve vlasech upevněn pomocí klasické nebo francouzské sponky. Sponkou můžete upevnit vyčesané vlasy u pěšinky, připnout ji k drdolu nebo na začátek copu.
  • Fascinátor na čelence. Tento fascinátor je připevněn k tenkému kovovému proužku nebo stužce, kterou připevníte na vrchol hlavy; pírka, květiny nebo jiný materiál se pak obvykle nacházejí na straně, mezi vrcholem hlavy a uchem.
  • Fascinátor na hřebínku připevníte na hlavu pomocí plastového nebo kovového hřebínku, který zasunete do vlasů. Hřebínek se zasunutím sám schová pod vlasy, takže není vidět.
  • Miniklobouček, neboli koktejlový klobouček může vypadat jako zmenšený klobouk nebo ozdobený stočený plstěný nebo slaměný podklad, ale může mít i velikost běžného klobouku. Obvykle se do vlasů připevňuje gumičkou nebo hřebínkem. [4]
 2. 2
  Pokud plánujete sofistikovaný účes, sáhněte po fascinátoru na sponce nebo hřebínku. O jeho umístění poproste kadeřníka, který ho k vlasům připne, aniž by účes poničil.
 3. 3
  Pokud plánujete mít rozpuštěné vlasy, vyberte si větší čelenku nebo miniklobouček.
 4. 4
  Fascinátor by měl být uměřený velikosti vašeho účesu. K uhlazeným vlasům se hodí menší doplněk. Husté, hrubé nebo vlnité vlasy vypadají lépe s větším fascinátorem, který se v nich neutopí.
  • Fascinátory na hřebínku či sponě nemusí být vždy snadné připnout na hladké, rovné vlasy. Vyzkoušejte ho vždy předem a případně si místo něj pořiďte fascinátor na čelence.
 5. 5
  Vybírejte z tradičních materiálů, jako jsou pírka, krajka či květiny namísto skleněných kamínků. Než se vrhnete na zkoušení pestrých barev či vzorů, vyzkoušejte nejdřív fascinátory jednoduchých tvarů a vzorů.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Nasazení fascinátoru

 1. 1
  Vyzkoušejte si nasazení fascinátoru včas před konáním akce. Uvědomíte si tak, jak nejlépe upravit vlasy, aby dobře seděl.
 2. 2
  V den konání akce si nemyjte vlasy. Nemyté vlasy drží lépe nejen účes, ale i sponky a vlásenky na upevnění.[5]
 3. 3
  V místě, kam fascinátor chcete umístit, si natupírujte vlasy. Pokud si plánujete nasadit klobouček, natupírujte celý povrch hlavy, který bude pokrývat, aby vaše vlasy získaly na objemu už u kořínků. Při tupírování se řiďte těmito instrukcemi.
  • Rozčesejte a vytvořte pěšinku na místě, kde ji chcete mít. Pokud máte rovné vlasy, zkuste použít lak, který jim dodá na struktuře, aby lépe držely.
  • Tupírovacím hřebenem s jemnými zuby a dlouhou úzkou rukojetí oddělte zhruba půlcentimetrovou sekci vlasů blízko pěšinky.
  • Vlasy v oddělené sekci držte rovně vzhůru od hlavy a trošku je napněte. Tupírovacím hřebenem nebo kartáčem s přírodními štětinami je tupírujte. Začněte u kořínků a pokračujte zhruba do poloviny délky vlasů.
  • Vlasy pak položte zpět opačným směrem nebo dozadu a připevně je na místo sponkou.
  • Tento postup opakujte stejným způsobem na dalších půlcentimetrových sekcích, dokud celá daná oblast není natupírovaná a plná objemu.
 4. 4
  Uhlaďte vlasy na místo a upravte je. Vlasy můžete po tupírování natočit, takže budete mít objemné kučery. Nalakujte lakem na vlasy pro dodání objemu a nechte ho zaschnout.
 5. 5
  Opatrně před zrcadlem umístěte fascinátor do vlasů. Vyberte si místo, kam ho připnete. Zbytek vlasů sčešte do požadovaného účesu, ať fascinátor připínáte již na definitivně upravené vlasy.
 6. 6
  Vsuňte do vlasů hřebínek nebo sponku. Snažte se, aby obsáhly co nejvíce vlasů a účes tak lépe držel. Natupírované vlasy usnadňují zachycení sponek.
 7. 7
  Pokud je to možné přidejte několik vlásenek. Slaměné a krajkové fascinátory umožňují provléknutí sponek na dalších místech, díky čemuž lze fascinátor ve vlasech snadněji přidržet.
 8. 8
  Upravte vlasy okolo fascinátoru. Na závěr je zlehka přelakujte.
  Reklama

Tipy

 • Noste fascinátor hrdě. Řada zemí už tento nový styl přijala, každopádně se stále jedná o odvážný módní doplněk.
 • Než si fascinátor koupíte, zkuste si prohlédnout fotky třeba na Pinterestu. Snížíte tím šanci, že si omylem koupíte kousek, který se nehodí k vašemu stylu nebo vlasům.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hřebínek
 • Kartáč s přírodními štětinami
 • Tupírovací hřeben
 • Vlásenky
 • Sponky
 • Lak na vlasy pro větší objem
 • Zrcadlo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 672 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 8 672 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama