Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Punčochové kalhoty neboli punčocháče jsou kusem oděvu, který si oblékáte na nohy od pasu až ke špičkám. Mají za úkol omezit tření, sjednotit barvu pleti a zahřát. Bohužel se často trhají a dělají se na nich oka, ale pokud se je naučíte správně nosit, nebudete s tím mít žádné problémy. Musíte si punčocháče umět správně natáhnout a dobře se o ně starat, aby vám vydržely co nejdéle.

Metoda 1 ze 3:
Vyberte si střih

 1. 1
  Rozhodněte se, jaký střih punčocháčů chcete. Všechny punčocháče jsou střiženy tak, že mají u horního lemu silnější gumu, díky které nepadají a vytvářejí iluzi štíhlejšího těla. Seženete punčocháče se silným lemem, které by měly pevně držet na místě, ale i punčocháče s téměř žádným lemem. Vyberte si takový střih, který vám bude vyhovovat a ve kterém se budete cítit pohodlně.
  • Existují dokonce i punčocháče se všitým spodním prádlem, které vám bude přesně sedět. Pokud chcete trochu zjemnit své křivky, tyto punčocháče pro vás budou nejvhodnější. Pro některé lidi jsou ovšem tyto punčocháče příliš těsné a nepříjemné.
  • Běžné punčocháče mají jednoduchý střih a neposkytují extrémní oporu v pase. Pokud nechcete změnit tvar své postavy, vyberte si právě tyto punčocháče.
 2. 2
  Vyberte si barvu a průsvitnost. Punčocháče se prodávají v mnoha provedeních, od velmi tenkých a jemných až po silné a neprůhledné. Když si vyberete velmi tenké punčocháče v barvě vaší pleti, bude to vypadat, že na sobě žádné ani nemáte. Neprůhledných punčocháčů si naopak všimne každý.
  • Pokud vám jde o to, aby vám punčocháče vydržely co nejdéle, kupte si nějaké silnější a neprůhledné.
  • Neprůhledné punčocháče jsou o něco teplejší, než tenké průsvitné punčocháče, takže se lépe hodí na zimu.
 3. 3
  Vyberte si správnou velikost. Punčocháče se většinou číslují podle výšky a váhy, protože se musejí natahovat od špiček nohou až k pasu. Podívejte se na krabičku s punčocháči a vezměte si správnou velikost podle vaší výšky a váhy.
  • Pokud nechcete, aby vám punčocháče byly těsné, vyberte si o něco větší velikost. U pasu by vám měly být stále dobré, ale neměly by vám příliš obepínat nohy a hýždě.
 4. 4
  Vyzkoušejte pohodlnější verze punčocháčů. Některé punčocháče se vyrábějí s prvky, díky kterým jsou mnohem pohodlnější. Pokud jste prozatím nenašli punčocháče, které by pro vás byly pohodlné, zkuste některé z následujících možností:
  • Punčocháče s gumou kolem pasu, které lépe drží na místě.
  • Punčocháče bez prstů, bez celých chodidel, nebo bez rozkroku – podle toho, které části punčocháčů vám při nošení vadí nejvíce.
 5. 5
  Vyberte si nějaké hezké punčocháče. V dnešní době seženete různobarevné i různě vzorované punčocháče. Když si například vezmete punčocháče se švem na zadní straně, dosáhnete zajímavého retro vzhledu. Tyto punčocháče sice není snadné obléci, protože je nutné, aby byly na obou nohou rovně, ale když se to naučíte, budete v nich vypadat skvěle.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak si obléct punčocháče

 1. 1
  Připravte si ruce, nohy a chodidla. Pokud si punčocháče nechcete potrhat, musíte se na jejich oblékání důkladně připravit.
  • Ostříhejte si nehty na nohou i na rukou.
  • Oholte si nohy (zejména pokud máte průsvitné punčocháče).
  • Natřete si ruce, nohy a chodidla hydratačním krémem.
  • Sundejte si všechny šperky, které by se o punčocháče mohly zatrhnout.
 2. 2
  Nachystejte si punčocháče správnou stranou dopředu. Ujistěte se, že si punčocháče nasazujete správně. Jsou ušité tak, aby se navlékaly správnou stranou, takže když si je obléknete opačně, nebudete se v nich cítit dobře.
 3. 3
  Natáhněte si jednu nohavici punčocháčů na ruku až ke špičce. Vyberte si jednu nohavici a navlékněte si ji opatrně na ruku až ke špičce, abyste do ní mohli snadno strčit nohu a opatrně ji vytáhnout opět nahoru.
 4. 4
  Natáhněte špičku nohy a opatrně ji vložte do nohavice punčocháčů. Možná budete muset díru trochu roztáhnout, aby se vám do ní noha vešla a abyste punčocháče nemuseli zbytečně roztahovat. Upravte si chodidlo ve špičce punčocháčů tak, abyste je měli rovně.
  • Neměli byste si punčocháče oblékat s pokroucenou nohou, jinak se vám budou špatně natahovat nahoru.
  • Můžete se posadit, nebo stát – pokud je pro vás těžké balancovat při oblékání na jedné noze, posaďte se!
 5. 5
  Opatrně si punčocháče vytáhněte nahoru. Postupujte pomalu a opatrně, abyste si je neroztrhli. Stále si kontrolujte, že jsou punčocháče rovně a že nejsou překroucené.
 6. 6
  Stejný postup zopakujte i na druhé straně. Vezměte si na ruku druhou nohavici a oblečte si ji stejně, jako tu první. Nejprve do ní vložte špičku nohou a potom ji vytáhněte nahoru. Dávejte si pozor, aby se vám nepřekroutila.
 7. 7
  Vytáhněte si punčocháče až k pasu. Nyní byste měli mít punčocháče na obou nohou a bez problémů byste je měli vytáhnout až k pasu. Pokud jste seděli, postavte se, abyste si je mohli upravit.
  • Při vytahování nohavic punčocháčů možná budete muset střídat nohy, abyste si punčocháče zbytečně neroztáhli.
 8. 8
  Podívejte se do zrcadla a v případě potřeby punčocháče upravte. Pokud je někde příliš mnoho látky, nebo jsou vám punčocháče někde příliš těsné, upravte si je. Měly by vám dobře sedět, ale neměly by být nepohodlné. Pokud jsou někde překroucené, je vždy lepší si je svléknout a obléknout znovu – zejména pokud je na sobě budete mít celý den.
  • Pokud máte vzorované punčocháče nebo punčocháče se švem, vezměte si gumové rukavice a upravte si je tak, aby vypadaly dokonale. Když je budete upravovat rukama, mohli byste si je roztrhnout.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak nosit punčocháče pohodlně

 1. 1
  K punčocháčům si berte pohodlné oblečení. Když budete mít přes těsné punčocháče těsné oblečení, nebudete se cítit pohodlně. Vezměte si na sebe něco, v čem se cítíte dobře a co si snadno svléknete, když budete potřebovat například na toaletu. Pokud si na sebe chcete vzít něco těsného, zkuste raději jinou alternativu:
  • Punčochy do podvazků nebo samodržící punčochy, které vás nebudou stahovat v pase.
  • Punčocháče, které se vyrábějí z prodyšných a příjemnějších materiálů.
 2. 2
  Věnujte pozornost počasí. Punčocháče nejsou zrovna praktické ve vlhkém a horkém počasí, protože nejsou prodyšné. Když se v nich zpotíte, bude to velmi nepříjemné. Pokud si chcete vzít punčocháče i v horkém počasí, vyberte si nějaké velmi tenké, které propustí více vzduchu.
 3. 3
  Naučte se zarazit jedoucí oko. Bohužel se tomu nevyhnete – čas od času se vám na punčocháčích spustí oko, i když si budete dávat pozor. Když si všimnete, že se vám dělá okolo zastřihněte vyčuhující nitku a dejte na dírku trochu průhledného laku na nehty. Lak ztuhne a oko se nebude rozjíždět dál.
  • Pokud se vám z oka udělá díra, můžete punčocháče spravit. Bohužel se na punčocháčích ukáže každý nedokonalost, protože jsou vyrobeny z tak jemného materiálu. Pokud se vám často dělají oka, měli byste nosit neprůsvitné punčocháče, nebo byste měli mít v zásobě vždy další pár.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Punčocháče
 • Krém na ruce
 • Gumové rukavice

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 887 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 2 887 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama