Jak očistit DVD

V tomto článku:Otřením směsí alkoholu a vodyČističem na oknaZubní pastouProfesionálním broušenímReference

Stane se vám občas, že film na DVD během přehrávání přeskakuje nebo obraz úplně zamrzne? S největší pravděpodobností to způsobuje špinavý povrch disku. V tomto čláknu najdete řešení. Naučíte se několik způsobů a tipů jak nejlépe DVD očistit.

1
Otřením směsí alkoholu a vody

 1. 1
  Smíchejte vodu s isopropyalkoholem v poměru 1:1. Vytvoříte tak účinné čistidlo DVD. Tento alkohol totiž není tak silný jako jiná rozpouštědla a rychle se vypařuje. A pokud ho zředíte vodou, vytvoříte velmi efektivní řešení.
 2. 2
  Použijte utěrku z mikrovlákna a otírejte DVD zředěným alkoholem. NIKDY neotírejte disk v kruzích kolem středu. Otírejte vždy přímými tahy ve směru od středu disku směrem k vnějšímu okraji, mezi těmito tahy disk vždy trochu pootočte a otírejte znovu stejným způsobem.
 3. 3
  Nechte disk na pár sekund ve svislé poloze, aby na vzduchu uschnul. Alkohol se vypařuje rychle, takže by to nemělo trvat dlouho.

2
Čističem na okna

 1. 1
  Sežeňte si nějaký čistič na okna, třeba Clin. Čistič na okna je také jemné rozpouštědlo, které se rychle vypařuje. Ve skutečnosti totiž spousta čističů na okna obsahuje právě výše zmíněnou směs isopropylalkoholu a vody, takže jde v podstatě o velmi podobnou metodu jako v první části článku.[2]
 2. 2
  Nastříkejte čistič oken na utěrku z mikrovlákna. Otírejte s ní disk opět ve směru od středu k okraji disku.
 3. 3
  Disk nechte ve svislé poloze oschnout. Opět by to moc dlouho trvat nemělo.

3
Zubní pastou

 1. 1
  Škrábance můžete vyleštit pomocí zubní pasty. Jelikož má zubní pasta čistící účinky, dokáže vyčistit DVD stejně jako vaše zuby. Se zubní pastou zacházejte jemně, protože DVD nemá takovou trvanlivost jako vaše zuby.
 2. 2
  Naneste na DVD trochu zubní pasty a malé množství vody. Bohatě vám postačí množství velké jako zrnko kukuřice.
 3. 3
  Směsí zubní pasty a vody otírejte DVD prstem nebo utěrkou z mikrovlákna. Vyleštěte všechny viditelné škrábance.
 4. 4
  DVD poté očistěte jiným namočeným hadříkem. Ujistěte se, že jste z DVD odstranili veškerou zubní pastu.

4
Profesionálním broušením

 1. 1
  Zkontrolujte, zda má DVD škrábance nebo oděrky, které nelze vyleštit. Podívejte se skrz DVD (datovou stranou k sobě) proti světlu. Pokud někde vidíte procházející světlo (kromě středového otvoru samozřejmě), škrábance jsou tak hluboké, že informace na disku nebude možné načíst, a nepomůže čištění ani broušení. Takové DVD bude nutné zřejmě vyhodit a investovat do jiného.
 2. 2
  Pokud škrábance nejsou tak závažné, nechte si DVD profesionálně vybrousit. Pokud budete mít problémy i po vyčištění DVD, odneste ho do nějaké firmy, která disk profesionálně vybrousí.
  • Profesionální broušení stojí asi 100 korun za jeden disk, takže pokud chcete mít DVD čisté, budete si muset připravit pár drobásků.

Varování

 • Pokud čistíte DVD z půjčovny, dejte pozor, abyste nenamočili nebo nepoškodili čárový kód.
 • Na čištění CD/DVD nepoužívejte horkou vodu, mohli byste zničit reflexní podklad na průsvitné plastové části.
 • Pokud nečistoty nelze odstranit, nepoužívejte žádný agresivní chemický přípravek. Mohli byste disk nenávratně poškodit.
 • Nepoužívejte čističe na bázi rozpouštědel: povrch CD/DVD byste také nenávratně poškodili.

Věci, které budete potřebovat

 • Jemný saponát (pokud nečistoty nelze odstranit).
 • Jemnou utěrku
 • Voda

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Údržba a oprava

V jiných jazycích:

Español: limpiar un DVD, Italiano: Pulire un DVD, Português: Limpar um DVD, Deutsch: Eine DVD reinigen, Français: nettoyer un DVD, Русский: почистить DVD диск, 中文: 清洁DVD, Bahasa Indonesia: Membersihkan DVD, Nederlands: Een dvd schoonmaken, हिन्दी: DVD साफ़ करें, العربية: تنظيف قرص الفيديو الرقمي DVD, ไทย: ทำความสะอาดแผ่น DVD

Stránka byla zobrazena 1 226 krát.
Byl tento článek přesný?