Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Roztoči jsou drobný hmyz, který jako člen rodiny pavoukovců, jsou bratranci pavouků a klíšťat. [1] Roztoči se přilepují na lidi, kteří projdou skrz zamořenou vegetaci, a prozkoumávají své lidské hostitele 3 až 6 hodin předtím, než je štípnou. Většina štípanců od roztočů se objevuje na místech těla, kde je tenká kůže, jako jsou kotníky, pas, třísla, podpaží a zadní strana kolen. Tento článek vás naučí první pomoc na štípance od roztočů, stejně jako babské rady, které pomohou ulevit od svědění, zatímco se štípance hojí.

Metoda 1 ze 3:
První pomoc na štípance od roztočů

 1. 1
  Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že máte štípance od roztočů, dejte si horkou sprchu. Vydrhněte si tělo mýdlem, abyste ze své kůže odstranili všechny další roztoče. Sprcha také pomůže minimalizovat reakci kůže na štípance.
 2. 2
  K úlevě od svědění použijte antihistaminika nebo krém s hydrokortizonem pro lokální užití. Nebo na postižené místo přiložte sáček s ledem nebo studený obklad.
 3. 3
  Vyvarujte se škrabání. Pokud zápasíte s tím, přestat si škrabat štípanec, zastřihněte si nehty. Pokud si porušíte pokožku, naneste antiseptickou mast, abyste zabránili infekci. [2]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Časem ověřené babské rády

 1. 1
  Tady je jednoduchý roztok, který se používá déle než století. Vezměte část kelímku Vicksu Vaporub a přidejte do něj pár lžic běžné stolní soli.
 2. 2
  Promíchejte a naneste malé množství na každý štípanec. Účelem Vicksu je držet krystalky soli na místě a mentol zmírňuje svědění.
 3. 3
  Ujistěte se, že budete mít tři nebo čtyři krystalky soli přímo na špičce štípance. Namažte se, když jdete do postele, a když vstanete, otok zmizí, nebude to už svědit a roztoč bude mrtvý a pryč. Pokud budete mít zbytkový zánět, naneste roztok znovu další večer. A ta 1/4 nebo méně kelímku Vicsu, do které jste přidali sůl? Vydrží vám 10 až 20 let.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Neověřené babské rady, které pomáhají zmírnit svědění

 1. 1
  Naneste na štípance průhledný lak na nehty nebo rychleschnoucí lepidlo. Pomůže to zmírnit škrábání.
  • Toto ošetření je založené na mýtu, že se roztoči zavrtají do kůže a tak utěsnění štípanců způsobí, že se udusí. Nicméně to není pravda - ve skutečnosti roztoči nezůstávají pod kůží a snadno se uvolní. Pokrytí postiženého místa lakem na nehty nebo lepidlem může pomoci zabránit přílišnému škrábání, ale pro zastavení svědění udělá jen málo. [3]
 2. 2
  Rozdrťte trochu aspirinu na prášek. Naneste prášek na štípance od roztočů.
 3. 3
  Vytvořte pastu z jedlé sody a vody. Po osprchování naneste pastu na štípance.
 4. 4
  Dejte na štípanec nějakou topickou přísadu. Můžete na štípanec nakapat Listerin, nanést ricínový olej nebo natřít trošku Vicks Vaporub. Kafrový, mentolový a eukalyptový olej v obou z nich pomůže zastavit svědění a napomůže rychlému hojení štípanců.
 5. 5
  Použijte roztok čpavku z domácnosti. Smíchejte vodu s jakýmkoliv běžným v domácnosti používaným amoniakem, jako je modrý čisticí prostředek na okna. Použijte vatovou kuličku k nakapání roztoku na váš štípanec a opakujte ošetření dle potřeby.
 6. 6
  Přidržte ruční vysoušeč vlasů nastavené na vyšší teplotu 5 cm od vašeho štípance. Několik sekund štípanec fénujte. Svědění by mělo zmizet po tom, co vaše pleť uvolní teplo. [4]
  Reklama

Tipy

 • Místo škrabání si štípance ho jemně plácněte, abyste pomohli zastavit svědění.
 • Vyperte si oblečení v horké vodě, potom co zjistíte, že máte štípance od roztočů, abyste zabili zbývající roztoče ve vašem oblečení.
 • Nastříkejte si netoxický, pleť nepoškozující sprej proti hmyzu kolem kotníků, pasu nebo na jakékoliv těsné místo, abyste je udrželi daleko.
 • Když se pohybujete na místě, které by mohlo být obýváno roztoči, noste volně padnoucí trika s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Mějte těsné manžety a zvažte zastrčit si lem vašich kalhot do ponožek. [5]
 • Roztoči se ve skutečnosti nezavrtají do vaší kůže. Přípravky jako je líh nebo bělidlo, které cílí na udušení roztočů, nefungují, protože roztoči ve skutečnosti ve vaší kůži nejsou.
 • Pokapejte štípanec čisticím přípravkem na ruce. Nechte kůži odhalenou potom, co se po ní přípravek rozteče, potom nakapejte znovu a nechte pleť odhalenou; roztoč zmizí. [vyžadována citace]
Reklama

Varování

 • Pokud máte případ vážné dermatitidy, silnou alergickou reakci na štípanec, nebo známky infekci kolem štípance, navštivte lékaře.
Reklama

Související články

Jak léčit folikulární keratózuJak léčit folikulární keratózu
Jak zmírnit otok a zarudnutí pupínků
Jak se zbavit zarudlé pleti v okolí aknéJak se zbavit zarudlé pleti v okolí akné
Jak se zbavit pihJak se zbavit pih
Jak se rychle zbavit jizev po aknéJak se rychle zbavit jizev po akné
Jak se zbavit mozolůJak se zbavit mozolů
Jak se zbavit akné na zádechJak se zbavit akné na zádech
Jak se zbavit odumřelé kůžeJak se zbavit odumřelé kůže
Jak se zbavit akné na těleJak se zbavit akné na těle
Jak se zbavit kuřích okJak se zbavit kuřích ok
Jak se zbavit akné přírodní cestouJak se zbavit akné přírodní cestou
Jak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůžeJak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůže
Jak se zbavit akné s domácími prostředkyJak se zbavit akné s domácími prostředky
Jak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipůJak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipů
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 950 krát
Stránka byla zobrazena 11 950 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama