Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Flegmóna je infekce kůže, která se může vyvinout, když vaše kůže praskne v důsledku říznutí, škrábnutí nebo zranění a je vystavena bakteriím. Streptokoky a stafylokoky jsou nejčastější druhy bakterií, které vedou k flegmóně, která se vyznačuje horkou kůží, zčervenáním, svědivou vyrážkou, která se šíří a způsobuje horečku. Když není flegmóna správně léčena, může to vést ke komplikacím, jako je sepse, infekce kostí, meningitida nebo lymfangitida. Proto, pokud si všimnete prvních příznaků flegmóny, je důležité, aby se vám ihned dostalo lékařské pomoci.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak diagnostikovat flegmónu

  1. 1
    Buďte si vědomi rizikových faktorů. Flegmóna je kožní infekce, která se obvykle vyskytuje na dolních končetinách nebo holeních. Je to způsobeno šířením bakteriální infekce, obvykle streptokokem nebo stafylokokem. Existuje několik rizikových faktorů, při kterých je pravděpodobnější, že bakterie najdou vstupní bod do pokožky.[1]
    • Zranění v postižené oblasti. Říznutí, popálení, poškrábání poruší kůži a poskytne vstupní bránu pro bakterie.
    • Kožní onemocnění, jako je ekzém, plané neštovice, pásový opar, nebo skvrny velmi suché pleti. Vzhledem k tomu, že vnější vrstva kůže je porušená, bakterie pravděpodobněji vniknou do kůže.
    • Narušený imunitní systém. Pokud máte HIV/AIDS, diabetes, onemocnění ledvin, nebo jiný stav, který ovlivňuje váš imunitní systém, jste náchylnější k získání kožní infekce.
    • Lymfoedém, chronické otoky nohou nebo paží. Mohou způsobit popraskání kůže, což vede k infekci.
    • Obezita byla spojena se zvýšeným rizikem vzniku flegmóny.
    • Pokud jste měli flegmónu v minulosti, jste náchylní k jejímu opětovnému rozvoji.
  2. 2
    Podívejte se na příznaky a projevy. Flegmóna je nejčastěji patrná jako červená, svědivá vyrážka, která se začíná šířit v oblasti, kde je kůže poškozena. Pokud si všimnete vyrážky šířící se v blízkosti říznutí, popálení nebo oblasti, kde je kůže porušená, a to zejména, pokud je postižené místo na dolních končetinách, jde pravděpodobně o flegmónu. Hledejte následující příznaky:
    • Červená, svědící, teplá vyrážka, která se stále šíří a puchne. Kůže může vypadat pevná a napnutá.
    • Bolest, citlivost nebo bolestivost v blízkosti místa infekce.
    • Zimnice, únava a horečka, jak se infekce rozvíjí.
  3. 3
    Potvrzení diagnózy flegmóny. Pokud si všimnete příznaků flegmóny, a to i v případě, že se vyrážka nešíří velmi daleko, je důležité ihned navštívit lékaře. To proto, že pokud se flegmóna rozšíří, mohou nastat vážné komplikace. Flegmóna může být také známkou toho, že se šíří hlubší, nebezpečnější infekce.[2]
    • Když navštívíte lékaře, vysvětlete mu své příznaky a každou známku flegmóny, které jste si všimli.
    • Kromě celkového vyšetření, může váš lékař provést další testy, jako například kompletní krevní obraz (KO) nebo krevní kultury.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se vyrovnat s flegmónou

  1. 1
    Chraňte ty, kteří jsou kolem vás. MRSA (meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus) je stále častější, a nakažlivé onemocnění.[3] [4] Nesdílejte žádné osobní předměty, jako jsou holicí strojky, ručníky nebo oblečení. Také se ujistěte, že každý, kdo pečuje o vaši flegmónu si před dotykem flegmóny navlékne rukavice a nedotkne se ničeho, co by mohlo být kontaminováno.[5]
  2. 2
    Omývejte flegmónu. Myjte obyčejným tělovým mýdlem a vodou a opláchněte. Pro větší pohodlí pak můžete zabalit flegmónou postižené místo do chladného, vlhkého hadříku. Přesto byste si měli domluvit návštěvu vašeho lékaře, ale mytí pomůže zabránit šíření infekce.[6]
  3. 3
    Obvažte vaše rány. Do té doby, než se na kůži vytvoří strupy, budete muset chránit otevřené rány. Použijte obvaz, který budete měnit jednou denně. Tím budete chráněni, zatímco vaše tělo bude budovat přirozenou obranyschopnost.
  4. 4
    Pravidelně si myjte ruce. Nechcete zanést další bakterie do vaší citlivé rány. Také nechcete, aby se zvýšilo riziko přenosu bakterií do jiné otevřené rány na těle. Ujistěte se, že si umyjete ruce před a po ošetření své rány.
  5. 5
    Užívejte jednoduché léky proti bolesti. Pokud je vaše zranění bolestivé nebo oteklé, jednoduchý paracetamol nebo ibuprofen sníží otok a nepohodlí. Užívejte jen doporučené dávky. Tento režim můžete opustit pouze, pokud váš lékař doporučí jinak.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Léčba a prevence flegmóny

  1. 1
    Užívejte antibiotika. To je nejběžnější léčba flegmóny. Léčba závisí na závažnosti infekce a vašem zdraví, ale obvykle zahrnuje předpis na perorální antibiotika, která zabíjí infekci.[7] Flegmóna by se měla začít hojit během několika dní a docela zmizet do sedmi až deseti dní.
    • Váš lékař může doporučit, abyste užívali 500mg cefalexinu každých šest hodin. Pokud je podezření na MRSA, pak vám lékař může předepsat vankomicin nebo teikoplanin. Biseptol je nejčastěji předepisované ATB pro MRSA.
    • Váš lékař vás požádá, abyste přišli během dvou až tří dnů na kontrolu zjištění stavu flegmóny. Pokud se zdá být na ústupu, budete užívat plnou dávku antibiotik (obvykle 14 dnů), aby se infekce úplně vyléčila. Nepřestávejte užívat antibiotika nebo nepřeskakujte dávky, může to zhoršit léčbu infekce.
    • Váš lékař předepíše perorální antibiotika, pokud jste zdraví a vaše infekce je omezena na kůži, ale v případě, že se infekce zdá být hlubší a máte další příznaky, perorální antibiotika nebudou působit dostatečně rychle.
  2. 2
    Ošetření těžké formy flegmóny. V extrémních případech, kdy flegmóna postupuje hlouběji do těla, může být nezbytné léčení přes noc v nemocnici. Antibiotika budou podávána intravenózně nebo injekcí a uklidní tak infekci rychleji, než kdyby byly podávány perorální antibiotika.[8]
  3. 3
    Vyčistěte pečlivě ránu. Flegmóna se nejčastěji vyskytuje tam, kde není otevřená rána správně obvázaná a zanechává pokožku otevřenou bakteriální infekci. Nejlepší způsob, jak tomu zabránit je přijmout okamžitá opatření k vyčištění ran, jakmile se škrábnete, říznete nebo popálíte.
    • Umyjte zranění mýdlem a vodou. Pokračujte v mytí každý den, dokud se nezahojí.[9]
    • Je-li rána velká nebo hluboká, obvazujte ji sterilní gázou. Obvaz měňte denně, dokud se rána nezahojí.
  4. 4
    Podložte si nohy. Špatný krevní oběh může zpomalit dobu hojení, ale zvýšení polohy flegmónou postižené oblasti může pomoci. Například, pokud máte flegmónu na noze, pak zvýšení její polohy může pomoci zlepšit krevní oběh a podpořit hojení.[10]
    • Zkuste umístit vaše nohy na pár polštářů, když jste v posteli.
  5. 5
    Sledujte ránu na známky infekce. Zkontrolujte ránu každý den po odstranění obvazu, zda se dobře hojí. Pokud začne puchnout, červenat nebo svědit, bude nutné vyhledat lékařské ošetření. Pokud se zdá, že rána prosakuje, může to být další známka napadení infekcí a okamžitě se objednejte k lékaři.
  6. 6
    Udržujte pokožku zdravou. Flegmóna nejčastěji postihuje lidi s kožním onemocněním, proto je dobrá péče o vaši pleť důležitým preventivním opatřením. Je-li vaše pokožka citlivá nebo suchá, nebo máte diabetes, ekzém nebo jiné onemocnění, které postihuje kůži, použijte následující techniky, aby vaše kůže zůstala neporušená a zabránilo se tak flegmóně.
    • Hydratujte pokožku, aby se zabránilo jejímu vysušení a pijte dostatečné množství tekutin k hydrataci těla.[11]
    • Chraňte vaše nohy tím, že budete nosit ponožky a pevné boty.
    • Zastřihujte nehty pečlivě, abyste se nestřihli do kůže.
    • Ošetřete mykózu nohou okamžitě, aby se nerozvinula do závažnější infekce.[12]
    • Ošetřete lymfoedém, aby se zabránilo popraskání kůže.
    • Vyhněte se aktivitám, které vedou k pořezání a škrábancům na nohou a chodidlech (pěší turistika přes zarostlé oblasti, zahradničení, a tak dále).
    Reklama

Tipy

  • Ujistěte se, že se budete držet rad vašeho lékaře poté, co jste byli léčeni pro flegmónu. V závažných případech může být dokonce třeba vidět odborníka, jako je lékař infekčních onemocnění.
  • Můžete zabránit opakování flegmóny tím, že budete chránit vaši pokožku. Vždy byste měli vyčistit všechna pořezání nebo odřeniny vodou a mýdlem. Vždy byste měli krýt poškozenou kůži obvazem.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Lydia Shedlofsky, DO
Spoluautorem článku je :
Dermatoložka
Tento článek spoluautorem článku je Lydia Shedlofsky, DO. Dr. Lydia Shedlofsky je rezidentní dermatoložka, která v Affiliated Dermatology pracuje od července 2019 po absolvování tradiční rotující stáže v komunitní nemocnici Larkin v Miami na Floridě. Získala bakalářský titul v biologii na Guilford College v Greensboro v Severní Karolíně. Po absolutoriu se přestěhovala do Beiry v Mosambiku a pracovala jako výzkumná asistentka a stážistka na bezplatné klinice. Absolvovala postbakalářský program a poté získala magisterský titul v oboru lékařského vzdělávání a doktorát z osteopatické medicíny (DO) na vysoké škole Osteopathic Medicine v Lake Erie. Tento článek byl zobrazen 14 117 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 14 117 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama