Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hluboká rána může být způsobena ostrými předměty, které projdou skrz vaši kůži. Může se jednat o jednoduché předměty, jako třeba roh zdi, který vyčnívá a je ostrý jako nůž. Ať už je příčina jakákoliv, hlukový řez je bolestivý a může hodně krvácet, proto můžete potřebovat rychlou lékařskou pomoc. Pokud máte, nebo někdo jiný, hlubokou ránu, je třeba nejprve vyhodnotit závažnost zranění a podle toho začít s léčením.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Posouzení rozsahu zranění

 1. 1
  Zkontrolujte ránu. Pokud vidíte v ráně tuk, sval nebo kost, nebo v případě, že je řez široký či zubatý, budete s největší pravděpodobností potřebovat šití. Pokud si nejste jisti, měli byste se poradit s lékařem nebo zdravotní sestrou.[1]
  • Známky toho, že se jedná o problém, který potřebuje rychlou pomoc, mohou obsahovat některou nebo kombinaci následujících příznaků: extrémní bolest, nadměrné krvácení, příznaky šoku (nachlazení, zpocená kůže, pocit chladu, bledost).
  • Pokud je rána hluboká, lze vidět tuk (žluto-tělová hrudkovitá tkáň), sval (tmavě červená vláknitá tkáň) nebo kost (bílo-tělový tvrdý povrch).[2]
  • Pokud řez nepřekračuje skrz celou kůži, nepotřebuje stehy a lze ji hojit doma.
 2. 2
  Vážnou ránu připravte na cestu k lékaři. Pokud si myslíte, že vaše rána potřebuje lékařskou pomoc, je několik věcí, které je třeba učinit před cestou na pohotovost. Ránu rychle opláchněte pod vodou, abyste spláchli všechny uvolněné nečistoty a špínu. Poté zatlačte hadříkem nebo obvazem a podržte na ráně během přepravy na pohotovost.
  • U lékaře ránu znovu vyčistíte, aby se ujistil, že je důkladně čistá.
  • Je-li rána velká a krvácí hodně, zabalte postižené místo do ručníku nebo obvazu a nadále vyvíjejte tlak.[3] [4]
 3. 3
  Doma se nepokoušejte ránu důkladně vyčistit nebo zacelit. Neodstraňujte žádný předmět, který se nesmyl. Pokud se v ráně nachází sklo nebo úlomky, domácím čištěním můžete nadělat akorát více škody. Nepokoušejte se ani ránu podomácku sešít ani nijak jinak zacelit, protože výrobky určené pro domácnost mohou způsobit infekci. Nepoužívejte čistý alkohol, peroxid vodíku ani jód pro čištění takové rány. Může to zpomalit hojení.[5] [6]
 4. 4
  Bezpečně se dostaňte k lékaři. Pokud je to možné, nejezděte sami. Může to být nebezpečné. Pokud vážně krvácíte, je vhodné zavolat sanitku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Ošetření menší hluboké rány

 1. 1
  Vyčistěte ránu. Ránu dobře omyjte mýdlem a vodou po dobu alespoň 5-10 minut. Můžete použít jakýkoliv druh mýdla a čistou vodu. Studie ukázaly, že pro takové poranění neexistuje žádný významný rozdíl, jestli použijete antiseptický přípravek, jako je peroxid vodíku, nebo antimikrobiální mýdlo.
  • Klíčem k úspěchu je použití velkého množství vody. Je-li v ráně špína, sklo nebo jiný předmět, který nejde snadno vyplavit, nebo je-li rána špinavá, či obsahuje rezavý předmět, ba dokonce je po zvířecím kousnutí, měli byste přivolat svého lékaře.[7] [8]
 2. 2
  Tlakem zastavte krvácení. Poté, co je rána čistá, vezměte čistý hadřík nebo obvaz a přitlačte ho na ránu na dobu nejméně 15 minut. Krvácení lze též zpomalit tím, že budete držet danou část těla pod úrovní srdce.
  • V případě, že rána krvácí i nadále, kontaktujte lékaře.[9]
 3. 3
  Obvažte ránu. Naneste tenkou vrstvu antibiotické masti a zakryjte ji obvazem nebo gázou. Ránu udržujte suchou a čistou, přičemž obvaz měňte 1-2 denně.
 4. 4
  Pozor na infekci. Pokud se objeví příznaky infekce, kontaktujte svého lékaře. Mezi takové příznaky patří zarudnutí kolem rány, hnis z odvodnění rány, zvýšená bolest v daném místě nebo horečka.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Ošetření závažné hluboké rány

 1. 1
  Zavolejte (nebo někdo jiný) záchrannou službu. Je důležité, aby se zdravotnický personál dostal k dané osobě co nejrychleji. Pokud jste utrpěli ránu sami, musíte dostat extrémní krvácení pod kontrolu, než půjdete pro pomoc.
 2. 2
  Pokud někoho ošetřujete, vezměte si rukavice. Je velmi důležité vytvořit mezi vámi a krví někoho jiného bariéru. Latexové rukavice vás ochrání před možným přenosem nákazy z krve druhé osoby.
 3. 3
  Zkontrolujte závažnost zranění a újmu dané osoby. Dále zkontrolujte dýchání a krevní oběh. Zeptejte se osoby, zda si může lehnout nebo sednou, pokud je to možné. Je důležité, aby byla osoba v klidu a odpočívala.
  • Zkontrolujte zranění. V případě potřeby odřízněte oděv, pro lepší viditelnost zranění.
 4. 4
  Posuďte životu ohrožující problémy. Pokud rána způsobuje masivní krvácení na horní nebo dolní končetině, požádejte pacienta, aby zvedl svou postiženou končetinu a držel ji v této poloze, dokud se krvácení nezastaví.
  • Životu ohrožující problém může být i šok. Pokud je pacient v šoku, snažte se ho držet v teple a uvolněně.
  • Nesnažte se z rány odstranit žádný předmět (například skleněné střepy), pokud k tomu nejste náležitě vyškoleni. V případě, že takový předmět zabraňuje v tryskání krve, jeho odstranění by mohlo způsobit velkou ztrátu krve.
 5. 5
  Hluboký řez obvažte. Vezměte čistý a nenadýchaný obvaz pro zajištění rány. Přitlačte ho na ránu.
  • Hluboký řez obvažte. Vezměte čistý a nenadýchaný obvaz pro zajištění rány. Přitlačte ho na ránu.
 6. 6
  Pokud krev prosákne, použijte další obvaz přes ten původní. Stávající obvaz a obinadlo se nepokoušejte odstranit, protože by to mohlo narušit ránu.
  • Původní obvaz nechte být. Pomůže vám zabránit sraženinám, které by se mohly vytvořit. Omotáním dalšího obvazu zabráníte vytékání další krve ven z rány.
 7. 7
  Sledujte pacientovo dýchání a krevní oběh. Do doby příjezdu pomoci uklidněte osobu (je-li závažné) nebo dokud se krvácení nezastaví (méně závažné). V případě, že se krvácení nezastaví, je nutné přivolat záchranku.
 8. 8
  Další péče se vám dostane od zdravotnického personálu. Je-li například rána hluboká nebo špinavá, bude možná potřeba injekce proti tetanu. Tetanus je vážná bakteriální infekce, která může způsobit ochrnutí a smrt, pokud se neléčí. Většina lidí dostává vakcínu proti tetanu a posilovací injekce jako součást svých běžných očkování jednou za pár let.
  • Pokud jste vystaveni bakteriím z něčeho špinavého nebo rezavého, je důležité, abyste dostali posilovací injekci, aby se zabránilo případné infekci. Zavolejte svému lékaři, abyste se ujistili, zda jste dostatečně očkováni.[10]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Péče o stehy a sponky

 1. 1
  Stehy a sponky vám může aplikovat lékař. Pokud je váš řez hluboký, široký nebo zubatý, může lékař rozhodnout, že bude potřeba šití, popřípadě svorky, aby se vám rána dobře zahojila. Jestliže lékař přikročí k tomuto kroku, nejprve vám ránu vyčistí, poté vám okolo rány píchne znecitlivující lék a následně ji obváže obvazem nebo gázou.[11]
  • Pomocí chirurgické jehly vám lékař vytvoří stehy, čímž spojí okraje řezné rány dohromady. Stehy jsou dvojího druhu. Existují vstřebatelné, které se v průběhu času rozpustí, anebo nevstřebatelné, které je potřeba po čase odstranit.
  • Existují i speciální chirurgické sponky, které plní stejnou úlohu jako stehy a musí být odstraněny stejně jako nevstřebatelné stehy.[12]
 2. 2
  Poranění oblasti věnujte náležitou péči. O vaše stehy či svorky je důležité pečovat, abyste se ujistili, že se vám rána dobře hojí a nehrozí infekce. Postupujte následně:[13]
  • Udržujte své stehy nebo svorky suché a pokryté obvazem po dobu několika dní. Lékař by vám měl sdělit, jak dlouho by to mělo být. Jedná se obvykle o 1 až 3 dny v závislosti na typu stehů a velikosti rány.
  • Jakmile se stehy mohou namočit, jemně ránu omyjte mýdlem a vodou během sprchování. Ránu neponořujte pod vodu, ať už jste ve vaně nebo při plavání. Velké množství vody může zpomalit hojení a může též vést k infekci.
  • Po omytí místa jej osušte a naneste antibiotickou mast. Následně jej opět obvažte obvazem či gázou, pokud lékař neuvede jinak.
 3. 3
  Vyvarujte se sportu nebo aktivitám, které by vám mohli poranit postižené místo, po dobu nejméně 1-2 týdnů. Lékař by vám měl sdělit konkrétní dobu. Stehy by se mohli v takovém případě roztrhnout a tím by mohlo dojít ke znovuotevření rány. Pokud se něco takového stane, zavolejte svého lékaře.
  • Zavolejte svého lékaře, pokud se u vás jeví příznaky infekce (například horečka, zarudnutí, otok, hnis).
 4. 4
  Jakmile je rána zahojená, běžte na kontrolu ke svému lékaři. Nevstřebatelné stehy a sponky se většinou odstraňují 5-14 dní po jejich aplikaci. Jakmile vám je lékař vyndá, chraňte jizvu před sluncem a používejte opalovací krém, případně se chraňte oblečením. Zeptejte se svého lékaře, zda vám může doporučit nějaká pleťová mléka nebo krémy.[14]
  Reklama

O tomto wikiHow

Anthony Stark, EMR
Spoluautorem článku je :
Záchranář
Tento článek spoluautorem článku je Anthony Stark, EMR. Anthony Stark je certifikovaný záchranář v Britské Kolumbii. V současnosti pracuje pro British Columbia Ambulance Service. Tento článek byl zobrazen 5 608 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 608 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama