Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hydrokéla je nahromadění tekutiny v šourku muže — v podstatě hromadění tekutiny kolem jednoho nebo obou varlat.[1] Stav je poměrně běžný, odhad se pohybuje okolo 1-2% chlapců narozených s hydrokélou.[2] Ve většině případů hydrokéla nezpůsobuje žádné příznaky a mají tendenci vymizet samovolně, bez léčby. Léčení přetrvávající hydrokély obvykle vyžaduje chirurgický zákrok, i když některé domácí přípravky mohou také pomoci.

Část 1
Část 1 ze 2:

Porozumění a ošetření hydrokély

  1. 1
    Rozpoznejte příznaky a symptomy. První náznak hydrokély je bezbolestný otok nebo zvětšení šourku, což představuje hromadění tekutiny kolem jednoho nebo obou varlat.[3] Děti mají zřídka komplikace hydrokély a drtivá většina zmizí do jednoho roku bez léčby. Naproti tomu lidé s hydrokélou mohou nakonec dojít k nepříjemným pocitům, jak se šourek zvětší a ztěžkne. To může v extrémních případech vytvářet potíže při sezení nebo chůzi / běhu.
    • Bolest nebo nepohodlí z hydrokély je obecně v souvislosti s její velikostí — čím větší hydrokéla je, tím větší je pravděpodobnost, že ji budete cítit.
    • Hydrokély mají tendenci být menší v dopoledních hodinách (po probuzení) a pak více otéci v průběhu dne.[4]
    • U předčasně narozených dětí je větší riziko hydrokély.[5]
  2. 2
    U hydrokély buďte trpěliví. V drtivé většině případů u novorozených chlapců, mládeže a mužů, hydrokély vymizí samovolně bez jakékoliv specifické léčby.[6] Zablokování nebo přetížení v blízkosti varlete se vyřeší samo a hydrokéla odteče a vstřebává se do těla. Proto, pokud si všimnete, že máte zvětšený šourek a není bolestivý a nezpůsobuje vám problémy s močením nebo při sexu, dopřejte si trochu času, aby se vyřešil sám.
    • U malých chlapců hydrokéla obvykle zmizí samovolně do 1 roku od narození.
    • U mužů hydrokéla často postupně vymizí během šesti měsíců, v závislosti na příčině. Ty větší mohou trvat delší dobu, ale bez lékařského zásahu by to nemělo trvat déle než rok.
    • Hydrokély jsou podobné tekutinou naplněné uzliny, které se tvoří ve šlachových pochvách v blízkosti kloubů, a pak postupně zmizí.
  3. 3
    Zkuste epsomskou solnou lázeň. Pokud si všimnete bezbolestného otoku varlete/ šourku, dopřejte si velmi teplou koupel s alespoň pár šálky Epsomské soli.[7] Relaxujte ve vaně po dobu 15-20 minut, s nohami mírně rozšířenými tak, aby voda obklopovala šourek. Teplo z vody může stimulovat pohyb tělních tekutin (to může pomoci povolit blokádu) a sůl může vytáhnout tekutinu ven přes kůži a snížit otok. Epsomská sůl je také bohatým zdrojem hořčíku, který pomáhá uvolnit svaly / šlachy a zklidňuje jakékoliv bolesti.
    • Pokud je hydrokéla spojená s bolestí, pak vystavování šourku teplé vodě (nebo jakémukoli zdroji tepla) může způsobit další zánět a vaše příznaky zhoršit.
    • Nepřipravujte si koupel příliš horkou (aby se zabránilo opaření) a neseďte ve vaně příliš dlouho (aby se zabránilo dehydrataci).
  4. 4
    Vyhněte se traumatu varlat a pohlavním chorobám. Příčina hydrokély u malých chlapců je neznámá, ačkoli se objevuje názor, že je to hromadění tekutiny ze slabého oběhu krve vzhledem k postavení dítěte v děloze. Nicméně u starších chlapců a mužů, je příčina obvykle spojena se zraněním šourku nebo s infekcí.[8] Trauma může nastat z wrestlingu, bojových umění, jízdy na kole a různých sexuálních aktivit. Infekce ve varlatech / šourku často souvisí s pohlavně přenosnými chorobami.[9] Proto se chraňte před traumaty šourku a praktikujte bezpečný sex.
    • Pokud provozujete kontaktní sporty, vždy noste sportovní suspenzor, abyste ochránili váš šourek od zranění.
    • Vždy použijte nový kondom při sexu, aby se výrazně snížilo riziko infekce. Sexuálně přenosné nemoci ne vždy infikují varlata, ale není to neobvyklé.
  5. 5
    Kdy vyhledat lékařské ošetření. Měli byste vyhledat lékařskou pomoc pro vaše dítě, chlapce, pokud zduření šourku nezmizí po roce, nebo se i nadále zvětšuje.[10] Muži by měli vidět svého lékaře, pokud hydrokéla přetrvává více než 6 měsíců, nebo je tak velká, že působí bolest / nepohodlí nebo znetvoření.
    • Testikulární infekce není totéž co hydrokéla, ale může ji způsobit sekundárně. Testikulární infekce jsou velmi bolestivé a je třeba je léčit, protože zvyšují riziko neplodnosti. Hydrokély nemají vliv na plodnost.
    • Navštivte svého lékaře, pokud hydrokéla ovlivňuje způsob, jakým běháte, chodíte nebo sedíte.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vyhledání lékařského ošetření

  1. 1
    Požádejte svého lékaře o vyšetření. Pokud hydrokéla přetrvává déle, než je obvyklé, nebo způsobuje bolest a další příznaky, pak navštivte svého lékaře na vyšetření. Hydrokély nejsou závažné, ale váš lékař bude chtít vyloučit jiné poměrně závažné stavy, které se mohou jevit podobně, jako je: tříselná kýla, varikokéla, infekce, benigní nádor nebo rakovina varlat.[11] Jakmile je diagnóza hydrokély potvrzena, vaše možnosti jsou v podstatě pouze chirurgické. Léky nejsou účinné.
    • Váš lékař může použít diagnostický ultrazvuk, MRI nebo CT, aby mohl lépe vizualizovat, co se děje uvnitř šourku.
    • Prosvícení šourku jasným světlem může ukázat, zda je tekutina jasná (označující hydrokélu) nebo kalná, která by mohla být krev a/nebo hnis.
    • Testy krve a moči jsou užitečné k vyloučení infekce, jako epididymitida, příušnice nebo různé pohlavně přenosné choroby.
  2. 2
    Nechte si tekutinu odstranit. Jakmile je hydrokéla diagnostikována, nejméně invazivní postup je nechat si tekutinu vypustit z šourku jehlou, tento postup se nazývá aspirace.[12] Je podáno lokální anestetikum, jehla je vsunuta do šourku, aby pronikla hydrokélou, pak je jasná tekutina odsáta. Je-li kapalina krvavá a/nebo naplněná hnisem, pak to naznačuje úraz, infekci nebo možná rakovinu. Tento postup je velmi rychlý a nevyžaduje mnoho času na zotavení — obvykle jen jeden den.
    • Odsávání hydrokély není prováděno tak často, protože tekutina se obvykle hromadí znovu a vyžaduje další léčbu.[13]
    • Jehla je vpíchnuta do inguinální (tříselné) oblasti v případě, že se hydrokéla vytvořila výše v šourku nebo částečně mimo něj.
  3. 3
    Dejte si celou hydrokélu chirurgicky odstranit. Nejčastější a nejefektivnější způsob, jak se vypořádat s přetrvávající a/nebo symptomatickou hydrokélou je odstranit hydrokélový vak spolu s tekutinou — tzv. hydrokélektomie.[14] Je pouze 1% pravděpodobnost, že se po tomto zákroku hydrokéla vytvoří znovu.[15] Operace se provádí buď skalpelem, nebo laparoskopem, který má malou kameru připojenou k dlouhému řezacímu zařízení. Operace hydrokély se obvykle provádí ambulantně v celkové anestezii. Zotavení může trvat týden nebo více, v závislosti na tom, zda je třeba řezat do břišní stěny.
    • U dětí vedou chirurgové obvykle řez v třísle (tříselné oblasti), aby tekutina odtekla, a odstraní vak. Stehy jsou pak použity k posílení svalové stěny — což je v podstatě stejné jako u chirurgie kýly.
    • U dospělých vedou lékaři často řez v šourku, aby došlo k odtoku tekutiny a odstranění hydrokélového vaku.[16]
    • Možná budete potřebovat po hydrokélektomii vložit do šourku trubice, aby přebytečná tekutina za pár dní odtekla.
  4. 4
    Šetřete se, zatímco se zotavujete. Zotavení z operace hydrokély je ve většině případů poměrně rychlé. Jinak zdraví muži mohou jít obvykle domů několik hodin po operaci — zřídka operace vyžaduje strávit noc v nemocnici.[17] Děti by se měly šetřit (žádné násilí) a dopřát si odpočinek v posteli nebo na gauči asi 48 hodin po operaci. Muži by měli dodržovat stejná doporučení, a pro jistotu se zdržovat sexuální aktivity po dobu až jednoho týdne.
    • Většina pacientů po operaci hydrokély se může vrátit k normální činnosti za 4-7 dnů.[18]
    • Mezi možné pooperační komplikace, na které je potřeba si dát pozor patří: alergická reakce na anestezii (problémy s dýcháním), krvácení do nebo mimo šourek, které nelze zastavit, a potenciální infekce.
    • Mezi příznaky bakteriální infekce patří bolest třísel, zánět, zarudnutí, zápach a případně mírná horečka.
    Reklama

Tipy

  • Nestyďte se čas od času sami vyšetřit šourek. Je to dobrý způsob, jak odhalit problémy (jako hydrokély) dříve, než se vyvinou do závažnějšího stavu.
  • I když je to neobvyklé, hydrokély se mohou tvořit v důsledku parazitární infekce varlat (vlasovec mízní), které mohou vést k těžkým otokům a elefantiáze.
  • Chcete-li zmírnit nepohodlí po hydrokélektomii, zvažte použití popruhové podpory šourku a drceného ledu (zabaleného v tenké tkanině), ke snížení jakéhokoli otoku.
  • Hydrokély se někdy vyskytují spolu s tříselnými kýlami, obvykle jeden chirurgický zákrok může opravit oba problémy zároveň.
Reklama

Varování

  • Pokud je váš šourek bolestivý a začne rychle otékat, navštivte ihned lékaře.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 203 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 11 203 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama