Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Litinové pánve, které jsou řádně ošetřeny, vydrží věky a poskytnou vám přirozený nepřilnavý povrch. Nepřilnavá vrstva litinové pánve je vrstva tvořená olejem, který se zapeče do povrchu pánve. Naučte se, jak ošetřit novou pánev, zachránit starou zrezivělou pánev a udržovat ji tak, aby její ošetření vydrželo.

 • Doba přípravy: 15-30 minut
 • Doba vypalování: 6 hodin
 • Celkový čas: 6-7 hodin
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Ošetření nové litinové pánve

Stáhnout PDF
 1. 1
  Předehřejte troubu na 177 ºC. Během ošetřování pánve byste v troubě neměli upravovat žádný pokrm, protože pára vycházející z vařeného jídla by mohla celý proces ovlivnit.
 2. 2
  Pánev omyjte a osušte. Použijte saponát a kartáček, abyste ji důkladně vydrhli. Toto je jediná chvíle, kdy kartáček a saponát použijete k vyčištění pánve, po jejím ošetření pánev již drhnout nebudete.
 3. 3
  Pánev zevnitř i zvenčí pomažte sádlem, rostlinným margarínem nebo olivovým olejem. Ujistěte se, že je pánev zcela pomazaná a tuk do ní vetřete papírovou utěrkou.
 4. 4
  Vložte pánev do trouby. Nechte tuk nebo olej 2 hodiny zapékat do povrchu pánve. Vyjměte pánev z trouby a nechte ji vychladnout.
 5. 5
  Tento proces třikrát zopakujte. Ke kompletnímu ošetření litinového nádobí je zapotřebí více než jedna vrstva oleje. Abyste se ujistili, že povrch pánve je dokonale ošetřený a nebude se vám při vaření odlupovat, pokryjte jej další vrstvou tuku nebo oleje, vypalte, nechte zchladnout a postup znovu zopakujte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Záchrana zrezivělé litinové pánve

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte si roztok z bílého octa a vody. Najděte nádobu, do které celou pánev ponoříte. Nádobu naplňte směsí bílého octa a vody v poměru 50/50.
 2. 2
  Ponořte pánev do octového roztoku. Ujistěte se, že je pánev zcela ponořená. Nechte ji tři hodiny odmáčet. Ocet rozpustí rez. Po namáčení pánev z roztoku vyjměte.
  • Pokud na pánvi stále vidíte rez, použijte k jejímu odstranění kartáček. V tuto chvíli by to mělo jít snadno. Ujistěte se, že na pánvi nezůstane žádná rez.
  • Nenamáčejte znovu pánev do octového roztoku. Pokud ji v roztoku necháte příliš dlouho, pánev začne degradovat.
 3. 3
  Opláchněte pánev pod proudem vody a otřete dosucha. Několik minut pánev ohřívejte na sporáku nebo v troubě, abyste se ujistili, že je zcela suchá.
 4. 4
  Pokryjte pánev vrstvou tuku nebo oleje. Ujistěte se, že je kompletně pokryta. Použijte papírovou utěrku a tuk nebo olej do povrchu pánve důkladně vetřete.
 5. 5
  Pečte pánev v troubě. Ošetřujte ji 2 hodiny při teplotě 177 ºC. Vyjměte pánev z trouby a nechte ji vychladnout.
 6. 6
  Proces ošetření opakujte. Abyste se ujistili, že jste vytvořili důkladnou, nepřilnavou vrstvu, potřete pánev olejem, zapečte, nechte ji zchladnout a proces znovu zopakujte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Údržba litinové pánve

Stáhnout PDF
 1. 1
  Umývejte ihned. Litinová pánev se nejlépe čistí ihned po vaření, ještě předtím, než jídlo na pánvi naschne. Jakmile pánev zchladne natolik, že se jí můžete dotknout, otřete utěrkou zbytky jídla a opláchněte ji horkou vodou.
  • Pokud je na dně pánve vrstva připečeného jídla, použijte směs košer soli a octa a jídlo z pánve pomocí papírové utěrky oškrábejte. Poté pánev opláchněte horkou vodou, abyste se zbavili zbytků octa.
  • Připálené zbytky jídla můžete také vypálit. Vložte pánev do rozpálené trouby. Zbytky jídla se změní v popel, a jakmile pánev zchladne, dají se snadno otřít. Pokud použijete tuto metodu, budete muset pánev znovu ošetřit, protože ochranná vrstva se také spálí
  • Na ošetřenou pánev nepoužívejte saponát ani drátěnku. Poškrábaly by ochrannou vrstvu, odstranily nepřilnavý povrch, vlhkost by pronikala dovnitř, reagovala s kovem a vytvořila rez
 2. 2
  Ujistěte se, že pánev je úplně suchá. Poté, co ji opláchnete od zbytků jídla, utřete ji dosucha. Použijte suchou utěrku na nádobí, nevynechejte přitom žádný záhyb a otřete i spodní část pánve.
  • Pánev můžete položit obráceně na sporák, nad plotýnku, na které jste vařili, pokud je stále teplá. To pomůže pánev usušit rychleji.
  • Pokud se chcete ujistit, že pánev je dokonale suchá, můžete ji pár minut ohřívat v troubě.
 3. 3
  Pánev pravidelně ošetřujte. Při každém vaření na litinové pánvi se olej, který použijete, vsákne do pánve a pomáhá ji chránit. Nicméně tomuto procesu můžete pomoci a ujistit se, že na pánvi zůstane dokonale nepřilnavý povrch tím, že pánev čas od času kompletně znovu ošetříte, obzvláště pokud jste k jejímu umytí museli použít ocet a sůl.
 4. 4
  Skladujte pánev na suchém místě. Ujistěte se, že na pánev nekape voda z jiného kuchyňského náčiní. Pokud pánev skladujete s ostatním nádobím, vyložte ji suchou utěrkou na nádobí nebo papírovou utěrkou, abyste ochránili její litinový povrch.
  Reklama

Varování

 • Neumývejte pánev saponátem a drsnou houbičkou, protože byste odstranili ochrannou vrstvu, na jejímž vytvoření jste se tak nadřeli.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 025 krát
Stránka byla zobrazena 12 025 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama