Melasma je chronické kožní onemocnění, které způsobuje zbarvení tváře. Obvykle se objeví jako hnědé, oranžové, nebo modro-šedé skvrny na tvářích, horním rtu, čele a bradě. Primární faktory, které způsobují melasma jsou hormonální změny a pobyt na slunci, proto je efektivní a dlouhotrvající ošetření zaměřeno na tyto příčiny. Mnoho dalších procedur je určeno k léčbě samotného zabarvení.

Část 1 ze 3:
Prevence a domácí léčba bez lékařského předpisu

 1. 1
  Chraňte pokožku před sluncem. Používejte širokospektrou ochranu proti slunečnímu záření a další opatření na ochranu pokožky před sluncem. Pokud tak učiníte, může zabránit tvorbě melasmy a může snížit riziko zhoršení melasmy.
  • Naneste opalovací krém 20 minut před předpokládaným pobytem na slunci. Pořiďte si opalovací krém s SPF 30 nebo vyšší, zvažte také přípravek s obsahem živin, jako je zinek, prospěšných vaší pleti.
  • Můžete zkusit "dvojitou" sluneční ochranu. Vrstvu krému s SPF 15 naneste pod opalovací krém s SPF 30 pro ještě větší ochranu.
  • Noste široký klobouk a velké sluneční brýle, abyste dostatečně chránili vaši tvář. Pokud je vaše melasma horší, možná budete chtít nosit také košile s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty.
 2. 2
  Uklidněte se. Stres může zhoršit hormonální nerovnováhu, a je-li příčinou vaší melasmy hormonální nerovnováha, nalezení cesty jak se méně stresovat může pomoci léčit vaše melasma.
  • Pokud máte potíže relaxovat, zkuste techniky, jako je meditace nebo jóga, které vám mohou pomoci. Pokud to na vás nefunguje, nebo vás to neoslovilo, prostě si udělejte čas na věci, které vás baví—ať už to zahrnuje procházky v parku, čtení, nebo perličkovou lázeň.
 3. 3
  Zkuste volně prodejný krém s hydrochinonem. Tyto léčivé masti zesvětlí kůži a způsobují, že vzhled melasmy bledne.
  • Hydrochinon je k dostání jako krém, mléko, gel, nebo tekutina. Funguje tak, že blokuje přirozený chemický proces v kůži, zodpovědný za tvorbu melaninu, a protože melanin produkuje tmavé zbarvení kůže, množství tmavé pigmentace související s melasmou se také sníží.
  • K dispozici jsou i krémy s hydrochinonem, které obsahují trochu opalovacího krému, takže pokud chcete chránit svou pleť a zároveň léčit melasma, tyto možnosti poskytují příležitost tak učinit.
  • Volně prodejné krémy s hydrochinonem mají obvykle koncentraci 2 procenta nebo méně.
 4. 4
  Zkuste krém s obsahem kyseliny kojové nebo melaplex (v ČR se neprodává). Obě složky se používají k projasnění pleti, ale jsou méně drsné a méně dráždivé než hydrochinon.[1]
  • Přesněji, tyto složky zpomalují tvorbu tmavé pigmentace v kůži. Jako výsledek, nové kožní buňky, budou světlejší a pro melasma obtížnější se objevit.
 5. 5
  Užívejte Tretinoin. Tento typ vitamínu A zvyšuje rychlost, kterou vaše kůže formuje odumřelé buňky. To může pomoci melasmovým skvrnám rychleji blednout.[2]
  • Upozorňujeme však, že to samo o sobě nemusí melasma vyléčit, pokud nejsou odstraněny také příčiny. Postižená kůže se bude rychleji obnovovat, ale pokud bude mít vaše tělo stále důvod, aby se melasma rozvíjelo, může se tak dít i nadále, po růstu nových kožních buněk.
 6. 6
  Rozhodněte se pro holistický přístup. Pokud nejste zastáncem chemikálií, jsou některé přírodní látky, které vedou k potlačení komponentů v kůži produkující pigment a tmavnutí pigmentu.
  • Jeden z nejvíce doporučovaných způsobů přírodní léčby pro melasma je papírová moruše. Tato rostlina roste jako malý strom nebo keř, a i když má mnoho nelékařských použití, extrakt nebo produkty obsahující extrakt lze použít ústně a lokálně k léčbě melasmy, pokud budete postupovat podle pokynů uvedených na výrobku.
  • Mezi další složky, které pomáhají, pokud se aplikují lokálně, patří medvědice lékařská, řeřicha, kyselina mandlová, kyselina mléčná, extrakt z citrónové kůry, jablečný ocet a vitamín C. To vše jsou složky schopné potlačit v pleti sloučeniny produkující pigment, aniž by ji zcela narušily a způsobily podráždění nebo citlivost na světlo.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Léčba na předpis

 1. 1
  Přestaňte užívat léky, které by mohly problém způsobovat. Některé léky, jako jsou antikoncepční pilulky a hormonální substituční terapie, mohou mít vliv na hormony a způsobovat melasma. Promluvte si se svým lékařem o zastavení léčby a zjistěte rozdíl.
  • I když je těhotenství je stav, obyčejně nejvíce spojovaný s melasmou, také je známo, že se vyskytuje ve spojitosti s léky a podmínkami, které mají vliv na vaše hormony. Perorální antikoncepce a hormonální substituční terapie jsou další dvě nejčastější příčiny melasmy po těhotenství. Můžete je přestat používat, nebo zkuste přejít na jiný produkt, a zjistěte, zda potom vaše melasma bude přirozeně blednout.
 2. 2
  Požádejte svého lékaře o předpis na krém s hydrochinonem. Zatímco některé produkty, které obsahují tuto látku, jsou volně k prodeji, váš dermatolog vám může předepsat silnější verzi, která bude účinnější na zesvětlení kůže.
  • Hydrochinon je k dostání jako krém, mléko, gel, nebo tekutina. Funguje tak, že blokuje přirozený chemický proces v kůži, zodpovědný za tvorbu melaninu, a protože melanin produkuje tmavé zbarvení kůže, množství tmavé pigmentace související s melasmou se také sníží.
  • Hydrochinon na předpis má obvykle koncentraci 4 procenta.
  • Je nepravděpodobné, že by lékař předepsal koncentraci hydrochinonu vyšší než 4 procenta, protože může být nebezpečná. Může způsobit ochronózu, trvalou formu zabarvení kůže. Tento stav je zvláště běžný v zemích, kde předepisují koncentraci 10 až 20 procent, ochronóza se obvykle rozvine pouze u pacientů, kteří berou tyto léky pravidelně po dobu několika měsíců nebo let.[3]
 3. 3
  Promluvte s vaším lékařem o druhotných zesvětlovacích prostředcích pleti.[4] Zatímco hydrochinon se používá jako prvotní léčba v mnoha případech, váš dermatolog by mohl být ochoten předepsat další zesvětlovače pleti, které mohou pomoci zvýšit účinek.
  • Tretinoiny a kortikosteroidy patří mezi nejčastěji používanou sekundární léčbu. Oba se používají k urychlení procesu těla při vylučování a výměně kožních buněk. Někteří dermatologové dokonce mohou předepsat "trojité krémy," které obsahují tretinoin, kortikosteroidy a hydrochinon v jednom.
  • Mezi další možnosti patří kyselina azelaová nebo kyselina kojová, které zpomalují tvorbu tmavého pigmentu kůže.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Profesionální postupy

 1. 1
  Zkuste chemický peeling. Chemický peeling je procedura, která používá kyselinu glykolovou nebo jinou podobnou chemickou abrazivní látku k oloupání horní vrstvy kůže postiženou melasmou.
  • Kapalná chemická látka se aplikuje na kůži a vytvoří mírné poleptání. Poleptaná vrstva se potom sloupne a zanechá čerstvou kůži bez melasmy.
  • Zatímco kyselina glykolová je jednou z nejčastěji používanou metodou, další častou možností je kyselina trichloroctová, což je sloučenina podobná octu.[5] Peeling prováděný touto chemickou látkou může být mírně bolestivý, může však představovat dobrou volbou pro těžké případy melasmy.
 2. 2
  Prodiskutujte mikrodermabrazi a dermabrazi. Během těchto procedur je vrchní vrstva kůže postupně sloupnuta, takže na její místo roste čistá kůže bez melasmy.
  • Jak dermabraze tak mikrodermabraze jsou léčebné procedury, které v podstatě "opískují" povrchové vrstvy kůže pomocí abrazivních materiálů. Mikrodermabraze používá menší materiály a má tendenci být důkladnější, proto je dnes běžně používaná.
  • Během mikrodermabraze jsou jemné krystaly nanášeny na kůži. Tyto krystaly jsou abrazivní a strhnou odumřelé kožní buňky, a tím odstraní postiženou kůži. Obvykle podstoupíte asi pět zákroků, každý dva až čtyři týdny od sebe. Můžete se také rozhodnout pro udržovací léčbu, která probíhá každé čtyři až osm týdnů, pokud příčina vaší melasmy nebyla léčena.
 3. 3
  Buďte opatrní s lasery. Zatímco některé laserové ošetření může být schopno pomoci strhnout kůži postiženou melasmou, některé mohou masku skutečně zhoršit.
  • Pokud nechcete jít na laserovou léčbu, podívejte se na regenerační nebo frakční dualový laser, který se zaměřuje pouze na pigmentaci na povrchu pokožky, spíše než na spodní vrstvy. Měli byste se také ujistit, že postup provádí zkušený lékař.
  • Frakční laserové ošetření je poměrně drahé a může stát více než 30 000. Mějte na paměti, že budete pravděpodobně potřebovat tři až čtyři ošetření v průběhu tří až šesti měsíců.
  • Jsou důkazy, že mikrodermabraze a některé laserové ošetření může poskytnout bezpečné druhy terapie s pozitivními, dlouhodobými účinky.[6]
  • Intenzivní pulzní světelná terapie je mírnější než laserové ošetření, ale funguje podobným způsobem. Některé světelné vlny jsou zaměřeny na pigmentované oblasti pokožky. Tyto světelné vlny, odstraní pigmentové oblasti prostřednictvím expozice.
  Reklama

Varování

 • Pokud zaznamenáte podráždění kůže, ztmavnutí kůže nebo jiné kožní problémy související se zahájením léčby melasmy, obraťte se na svého dermatologa, který určí, co bude provedeno k zastavení těchto problémů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Opalovací krém
 • Klobouky, dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty
 • Volně prodejné léky a léky na předpis

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 385 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 385 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama