Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čokoláda je pro psy toxická. Obsahuje chemickou sloučeninu zvanou theobromin (hořký alkaloid kakaovníku), který u psů vyvolává zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku nebo dokonce záchvaty.[1] Psi, kteří pozřeli čokoládu, musí být ihned ošetřeni. Čím větší je množství čokolády a čím déle je v jejich těle, tím je pro ně nebezpečnější.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Vyhledejte veterinární pomoc

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zjistěte, kolik čokolády váš pes snědl. Než zavoláte veterináři, zjistěte si co nejvíc informací o čokoládě (obsahu kakaa) a o množství, které váš pes snědl. Tyto informace jsou pro veterináře velmi důležité.
    • Čokoláda na vaření je pro psy nejjedovatější. Hořká čokoláda je někde uprostřed, zatímco mléčná obsahuje theobrominu nejméně. Jeho toxická dávka se pohybuje od 20 mg/kg až po 100 – 300 mg/kg živé hmotnosti psa. Obsah theobrominu je v průměru zastoupen: čokoláda na vaření 1414 mg/100g, hořká čokoláda 468 mg/100g a mléčná 208 mg/100g.[2]
  2. 2
    Ihned zavolejte veterináři. Veterinář vám podle informací, které mu sdělíte řekne, co dělat. Zda je nutné přinést vašeho psa do ordinace, anebo mu budete schopni pomoct sami.
    • Malé množství čokolády způsobí pravděpodobně jen průjem a žaludeční nevolnost. Kontaktujte však svého veterináře vždy, protože reakce na čokoládu může být u každého psa jiná.
  3. 3
    Jestliže vám veterinář doporučí návštěvu své ordinace, udělejte to. Veterinář má odborné znalosti, personál, léky a vybavení, aby se o vašeho psa v případě předávkování postaral.
    • Asi tak do jedné hodiny po požití čokolády může veterinář za pomocí léků vyvolat u vašeho psa zvracení.
    • V některých případech je nutné psa na noc hospitalizovat na veterinární klinice.
  4. 4
    V případě, že váš veterinář zrovna neordinuje, kontaktujte veterinární pohotovost. Nehody se nestávají jen během ordinačních hodin. Pokud potřebujete veterinární pomoc, kontaktujte jakéhokoliv veterináře, který drží pohotovost.
    • Většina veterinárních klinik má pohotovost 24 hodin. Tyto kliniky jsou v provozu i v noci, takže tam můžete vzít svého psa má-li bolesti nebo jiné potíže.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak vyvolat zvracení

Stáhnout PDF
  1. 1
    Po domluvě s veterinářem zkuste vyvolat zvracení. Vyvolat zvracení je možné asi tak do jedné hodiny po požití čokolády předtím, než se objeví neurologické příznaky (třes). Nezapomeňte, že tím můžete zachránit svému psovi život.
    • Podejte psovi asi 1 lžičku 3% peroxidu vodíku. Ředí se s vodou v poměru 1:1. Při podávání lžičkou se dost rozlije, proto použijte injekční stříkačku. Je dobré opatřit si jí jako součást vaší psí lékárničky.
  2. 2
    Pozorujte svého psa asi 15 minut. Vezměte ho ven a pozorně ho hlídejte. Venku si pes najde své místo ke zvracení.
    • Jestliže nepřivodíte peroxidem zvracení do 15 minut, dejte psovi další dávku a vyčkejte.
  3. 3
    Nepodávejte více peroxidu! Jestliže ani po třiceti minutách nezačne váš pes zvracet, nedávejte mu už další dávku. Příliš mnoho peroxidu mu může ublížit.
    • Dokonce i po první dávce peroxidu se mohou dostavit vedlejší účinky. Jedná se o silné podráždění, zánět žaludku a jícnu. Vdechnutí peroxidu a vytvoření bublin v krevním oběhu mohou být smrtelné.[3]
  4. 4
    Jako poslední možnost zkuste dát svému psovi živočišné uhlí. Živočišné uhlí pomáhá zabraňovat vstřebávání toxinů z čokolády. Obvyklé dávkování je 1 g na 1 kg živé váhy psa rozpuštěný asi v 5 ml vody (1 čajová lžička).
    • Je to ale opravdu poslední možnost, není-li po ruce veterinář. Pokud máte možnost, poraďte se s veterinářem.
    • Nepodávejte živočišné uhlí psovi, který zvrací, má třes nebo záchvaty. Jestliže se živočišné uhlí dostane do plic, může to mít pro něj fatální následky.
    • Dostat do psa větší množství živočišného uhlí bez žaludeční sondy je dost těžké. Přitom ho budete muset podávat každých 4-6 hodin 2 až 3 dni. Váš pes bude mít černou stolici a možná je i zácpa.
    • Jedním z vedlejších účinků živočišného uhlí je zvýšení hodnoty sodíku v krvi, což může psovi způsobit třes a záchvaty.[4] Tyto příznaky vypadají jako neurologické potíže spojené s otravou čokoládou.
    • Při podávání živočišného uhlí buďte opatrní. Na látkách, kobercích, nátěru a někdy i plastech mohou zůstat černé skvrny.
    • Jestliže váš pes nepozře živočišné uhlí samotné, smíchejte mu jej s trochou krmení z konzervy. K podání můžete použít i stříkačku. To však bohužel zvyšuje riziko, že se živočišné uhlí dostane do jeho plic, což je nebezpečné.
    • Nepodávejte opakovaně živočišné uhlí v kombinaci s náhradním sladidlem sorbitolem. Může to vyvolat u vašeho psa vážnější komplikace jako je průjem a dehydratace.
    Reklama

Tipy

  • Investujte do zdravotního pojištění pro vašeho psa. Mnoho pojišťoven v dnešní době uzavírá zdravotní pojištění pro domácí mazlíčky. Zjistěte si, které je pro vás cenově přijatelné. Některá pojištění slouží pouze pro případy pohotovosti, zatímco jiné mají komplexnější využití i pro běžné situace. Je to dobrý způsob, jak ušetřit pár tisíc korun a poskytnout svému čtyřnohému příteli v případě potíží tu nejlepší péči.
  • Pořiďte si (a pravidelně doplňujte) pro svého psa lékárničku. Nejzákladnější vybavení obsahuje stříkačky kvůli dávkování léčiv a vymývání zranění, mul k čištění zranění a zastavení krvácení, jodovou tinkturu na dezinfekci, pinzetu, nůžky, vodítko, náhubek, bílou chirurgickou pásku, vatové tampony a peroxid vodíku.
Reklama

Varování

  • Pokud nejste schopni postarat se o svého psa sami, ihned zavolejte veterináře.
  • Nenechte svého psa jíst čokoládu opakovaně, ani pokud neměl žádnou reakci. Různé druhy čokolády mohou mít rozdílné následky. Neriskujte to. Vždy uchovávejte čokoládu bezpečně mimo dosah domácích mazlíčků.
  • Příliš mnoho peroxidu vodíku může vašemu psovi způsobit potíže. Nedávejte mu víc, než dvě dávky. Peroxid je lepší použít po předchozí domluvě s veterinářem.
  • Tuk obsažený v čokoládě u psů vyvolává zvracení nebo průjem i v případě, že dávka theobrominu není toxická. Mimo to může tuk vyvolat zánět slinivky. V lepším případě to vyžaduje dodržování několikadenní nemastné diety (nemastný sýr Cottage a loupaná rýže) , v horším případě hospitalizaci.[5]
Reklama

Reference

  1. http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=3544
  2. http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=1762
  3. Plumb, Donald C.; Plumb's Veterinary Drug Handbook: 7th (seventh) Ed.; Wiley-Blackwell. 2011
  4. Plumb, Donald C.; Plumb's Veterinary Drug Handbook: 7th (seventh) Ed.; Wiley-Blackwell. 2011
  5. http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=1762

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 27 228 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 27 228 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama