Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Puchýře jsou váčky naplněné vodou, které se obvykle objeví na kůži jako následek tření či dlouhodobého tlaku. Mohou se objevit na chodidlech po nošení příliš těsných bot nebo na dlaních po celodenní práci s lopatou. Tento článek vám poskytne všechny potřebné informace o tom, jak puchýř doma ošetřit a kdy vyhledat pomoc lékaře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Ošetřování malých puchýřů

  1. 1
    Opláchněte si postižené místo. Vyčistěte si puchýř a jeho okolí s teplou, mýdlovou vodou. Nezapomeňte vše provést čistýma rukama – puchýř by se jinak mohl snadno infikovat.[1]
  2. 2
  3. 3
    Dostatečně chraňte postižené místo. Jakmile jdete mimo domov, vyhněte se jakékoliv aktivitě, která by mohla vést k prasknutí a infikování puchýře. Můžete použít obinadlo nebo náplast na obvázání místa s puchýřem. [3]
    • Pokud máte puchýř na chodidle, noste ponožky a pohodlné boty. Hlavně nenoste boty, které vám daný puchýř způsobily, vše by se jen zhoršilo.
    • Pokud máte puchýř na dlani, noste rukavice během mytí nádobí, praní prádla nebo práce, během které by mohl puchýř prasknout. Vyhněte se však činnosti, která daný puchýř způsobila.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Ošetřování velkých puchýřů

  1. 1
    Opláchněte si postižené místo. Opláchněte si puchýř a dlaně s teplou, mýdlovou vodou. [4]
  2. 2
    Vytlačte z puchýře vodu. Někdy je lepší velké, bolestivé puchýře prasknout a vytlačit z nich všechnu nahromaděnou tekutinu. Uděláte-li to v čistém prostředí, puchýř se vám rychleji zahojí a bude vás méně bolet.[5]
  3. 3
    Neodstraňujte z puchýře kůži. Kůže z puchýře bude chránit pokožku pod ní a nedojde tak k infekci. Není nutné kůži odtrhávat nebo odstřihávat.
  4. 4
    Aplikujte na puchýř mastičku. Vatou aplikujte na puchýř mastičku s antibiotiky polymyxin B nebo bacitracin. Ranka se tak neinfikuje a obvaz se vám nebude lepit na kůži.[6]
    • Spousta lidí je alergická na mastičky s antibiotiky. Pokud poraněné místo zčervená a zanítí se nebo štípe, přestaňte mastičku používat.
    • Pokud jste alergičtí na mastičky s antibiotiky, vyzkoušejte vazelínu, pomocí které se vám nebude obvaz lepit na kůži. Vždy používejte novou vazelínu. Použitá vazelína už může obsahovat bakterie, které by mohly infikovat vaši ranku.
  5. 5
    Obvažte si poraněné místo. Použijte náplast nebo gázu a na volno obvažte poraněné místo tak, aby se k rance dostal nějaký vzduch. Náplast by se neměla dotýkat puchýře.[7]
    • Jednou denně vyměňte obinadlo/náplast nebo případně vždy, když náplast zvlhne nebo se zašpiní.
    • Zkontrolujte puchýř během výměny obinadla/náplasti. Puchýř by se měl zahojit během jednoho týdne. Pokud je puchýř nateklý, načervenalý nebo hnisá, navštivte doktora.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Kdy navštívit lékaře

  1. 1
    Běžte k doktorovi, když je puchýř infikovaný. Infikovaný puchýř může vést k závažnějším problémům, takže je lepší, aby se na něj podíval lékař a řekl vám, jak jej správně ošetřit.[8] Lékař může puchýř vyčistit a zavázat a dát vám na něj antibiotika. Příznaky infekce jsou:
    • Červená, svědivá, nateklá pokožka v blízkosti puchýře.
    • Žlutý hnis vytékající zpod pokožky natrhnutého puchýře.
    • Zvýšený teplota okolo puchýře. Pokožka může být teplá na dotek.
    • Červené proužky na pokožce vybíhající od infikované oblasti.
  2. 2
    Vyhledejte okamžitou pomoc, pokud máte závažné problémy. Ve výjimečných případech se stává, že infikovaný puchýř může vést k závažnějším zdravotním problémům. [9] Vyhledejte okamžitou pomoc, pokud máte některý z následujících příznaků:
    • Horečka.
    • Zimnice, zvracení nebo průjem.
    • Rána je pokrytá krustou nebo kůže je odbarvená.
    Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 617 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 617 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama