Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte na noze puchýře? Jsou bolestivé - v nejlepším případě nepříjemné, v nejhorším vysilující. Pokud jste ten nešťastník, který trpí puchýři, postupujte při jejich ošetření podle těchto kroků a budete hned zase na nohou!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Časné ošetření teplých míst předcházejících vzniku puchýřů

 1. 1
  Porozumějte vzniku puchýřů. Vězte, že puchýře se často vyvíjí při tření, teple, nečistotách a vlhkosti. [1] Tyto faktory jsou přítomné při turistice, cvičení nebo bruslení, obzvlášť v nevhodných ponožkách nebo botách. Často jsou způsobeny obutím těch fungl nových bot na delší dobu, bez přestávky, takže jsou boty tuhé a nemilosrdné. Ve srovnání s vaší jemnou křehkou kůží jasně vedou!
 2. 2
  Postupujte podle těchto kroků používaných k prevenci puchýřů, abyste minimalizovali jejich růst:
  • Pokud můžete, stravte nějakou dobu rozchozením vašich nových bot, aby měly příležitost přizpůsobit se tvaru vaší nohy, a aby vaše noha měla šanci si zvyknout na to, že bude třena.
  • Zujte turistickou obuv nebo nepohodlné boty, které mohou to teplé místo, které se brzy stane puchýřem, způsobovat.
  • Snažte se nechat vaší nohu ochladit a oschnout.
  • Pokud pokračujete v chůzi, zakryjte místo náplastí, sportovní páskou nebo obvazem - čímkoliv, co omezí horko a tření na místě, kde může vzniknout puchýř. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Ošetření již vzniklého puchýře

 1. 1
  Očistěte okolí místa teplou vodou a mýdlem. Zvažte přidání antibakteriální masti.
 2. 2
  Propíchnout nebo nepropíchnout. Rozhodněte se, jestli chcete nechat puchýř zhojit samovolně, nebo ho chcete propíchnout. Obecným pravidlem je, že pokud puchýř nedělá chůzi bolestivou, měl by se nechat zhojit samovolně.
  • Pokud je nepraktické nechat puchýř zhojit, ošetřete ho propíchnutím. Začněte sterilizací jehly alkoholem nebo vařící vodou, nebo použijte sterilizovanou lékařskou injekční jehlu.

 3. 3
  Propíchněte bublinu. Opatrně vložte jehlu ze strany do spodní části puchýře. Nechte všechnu tekutinu odtéct. [3]
  • Neodstraňujte volnou kůži, která zakrývá puchýř, protože ho tak otevíráte infekci.
 4. 4
  Vydezinfikujte oblast puchýře. Naneste na puchýř nějaké antiseptikum s jodem. Může to mírně štípat, obzvlášť pokud to nanášíte z chladícího spreje, ale pomůže to zajistit, že se místo neinfikuje, když je teď otevřené.
 5. 5
  Zakryjte oblast puchýře. Použijte gázový obvaz, náplast, nebo jinou ochrannou pokrývku. Tam, kde to bude možné, zkuste použít málo přilnavý nebo nepřilnavý obvaz, protože bude snazší ho měnit bez narušení kůže pod ním.
 6. 6
  Nechte puchýř zahojit. Odstraňte všechny obvazy a mějte poraněnou končetinu co nejvíce na vzduchu.
 7. 7
  Nezhoršujte poškození. Pokud pokračujete se cvikem, který primárně způsobil puchýř, naneste množství jodového antiseptika, zakryjte nepřilnavým obvazem a připevněte ho silnou páskou, jako je sportovní páska. To zabrání infekci, dovolí snadné odstranění obvazu a zajistí místo proti dalšímu vzájemnému tření.
  • Nepoužívejte lepicí pásku. Není zamýšlena pro použití na lidskou kůži a může puchýř nebo přilehlé okolí více poškodit. Je to jako byste uchopili kůži puchýře kleštěmi a tahali za ní. To je to, co udělá lepicí páska.
 8. 8
  Udržujte místo v čistotě. Kontrolujte každý den puchýř a udržujte ho v čistotě nanášením dalšího jodového antiseptika tam, kde to bude potřeba.
  Reklama

Tipy

 • Alternativním ošetřením je koupit si speciální náplast na puchýře a dát jí na puchýř. Je léčivá a vysuší puchýř, takže možná nebudete potřebovat podnikat další opatření, ačkoli často jsou nevhodné pro větší činnost a potrhá se nebo odlepí, což možná způsobí další poškození kůže, když působí tlak.
 • Snažte se neodstraňovat kůži, která kryje puchýř. Poskytuje přirozenou ochranu otevřené kůži pod ní. Pokud musíte odstranit uvolněnou kůži, udělejte to sterilními nebo sterilizovanými nůžkami nebo skalpelem. Nestrhávejte uvolněnou kůži (strháváním také bude bolestivější).
 • Účinný způsob jak úplně uzdravit puchýř je také Aloe Vera. Prostě natřete trochu Aloe Vera na místo, kde je puchýř, a měl by během pár dní až týdne zmizet.
 • Na rychlé zhojení puchýřů funguje dobře Tea tree olej.
 • Snažte se nepoužívat nic špinavého. Pokud to budete dělat, snáze se puchýř otevře infekci.
 • Nepoužívejte metodu protahování nitě skrz puchýř. Už se nepoužívá, protože je neúčinná jako způsob odvodnění a rychle způsobí infekci.
 • Chvíli na to nešlapte - při hojení to bude pořád bolet, takže když se rozhodnete vrátit zpět ke sportu, ujistěte se, že je to úplně zhojené. Pokud není puchýř bolestivý, ale stále tam je, nepokračujte se sportem! Budete se zraňovat a pravděpodobně se vám udělá další puchýř.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte sirky ke sterilizaci nástroje, který použijete k propíchnutí puchýře - oheň zoxiduje jakýkoliv nátěr na kovu a zanechá po sobě černé částice sazí, které mohou způsobit infekci.
 • Udržujte své rány v čistotě - myjte je Dettolem nebo jinou dezinfekční směsí pro osobní použití.
 • Pokud z puchýře vytéká nadměrné množství hnisu, začíná zapáchat nebo zarudne, je pravděpodobně infikovaný. Navštivte lékaře. [4]
 • Pokud puchýř na noze obsahuje krev, nejspíš je zranění vážnější a zasáhlo nějaké kapiláry. Pokračujte s opatrností při propichování tohoto typu puchýře, protože v těchto případech dochází častěji k infekci tkání. [5]
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 24 257 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 24 257 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama