Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je to noční můra každého turisty. Máte před sebou krásnou slunnou cestu, cítíte se součástí přírody, když z ničeho nic spatříte hada, který na vás zaútočí. V takové situaci je třeba jednat okamžitě, proto je dobré vědět, jak v takové situaci postupovat. Pokud postupujete správně, můžete překonat i uštknutí jedovatým hadem. Takže než se příště vydáte do přírody užít si výlet, táboření nebo památky, naučte se, jak v případě uštknutí postupovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Ošetření uštknutí jedovatým hadem

 1. 1
  Přivolejte záchranou službu, popřípadě křičte o pomoc. Pokud jste sami a můžete se bezpečně pohybovat, jděte pro pomoc. Většina hadích uštknutí není nebezpečná, avšak pokud vás uštkne had jedovatý, je nezbytně nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Záchranáři znají duhy hadů vyskytující se v dané oblasti a jsou vybaveni vším pro urgentní léčbu. Buď si zavolejte záchranku, nebo se ihned dostaňte na pohotovost.
  • Sami od sebe nemusíte bezpečně poznat, zda vás uštknul had jedovatý. Je proto lepší se v každém případě uštknutí dostat k lékaři.
  • Zůstaňte co nejvíce v klidu. Panika zvýší vaši tepovou frekvenci a uštknul-li vás had jedovatý, vyšší tepová frekvence bude šířit jed vaším tělem rychleji.[1] Snažte se proto zůstat v klidu a tiše, jak je to jen možné.
  • Pokud je to možné, zavolejte na toxikologii o radu během toho, co čekáte na pomoc.[2]
 2. 2
  Zapamatujte si, jak had vypadal.[3] V prvé řadě po vás lékař bude chtít popis hada s cílem zjistit, zda byl jedovatý. Pokud je to možné, vyfoťte hada, nebo si jej alespoň dobře i s ostatními zapamatujte.
  • Hada se nesnažte chytit. Hadi jsou velmi rychlí a pokud nejste profesionální chytač hadů, jsou ve výhodě.
  • Nebuďte v blízkosti hada příliš dlouho. Stačí se na něj rychle podívat a ihned se vzdálit do bezpečné vzdálenosti.
 3. 3
  Od hada se vzdalte. Okamžitě byste se měli dostat mimo dosah hada, aby vás neuštknul znovu. Dostat se na bezpečné místo se považuje vzdálit se od místa, kde k útoku došlo. Neutíkejte však a ani se nevzdalujte příliš daleko. V takovém případě začne vaše srdce pumpovat rychleji, tím dojde k rychlejšímu šíření jedu.
  • Přesuňte se na místo, kde vás had nenajde. Najděte plochý kámen, blízko u cesty, na čisté místo či na jiný plac, kde se hadi nemohou skrývat.
  • Jakmile se dostanete na bezpečné místo, snažte se hýbat co nejméně.
 4. 4
  Znehybněte a zajistěte místo uštknutí. Nepoužívejte škrtidlo, prostě s danou částí těla vůbec nehýbejte a udržujte ji pod úrovní srdce, což zpomalí šíření jedu.
  • Udržováním postižené oblasti pod úrovní srdce zpomalíte tok krve z rány směrem k srdci, které pak pumpuje krev (s ním i jed) do celého těla.[4]
  • Pokud je to možné, použijte dlahu na zajištění dané části těla. Vezměte nějaké klacky, dejte je kolem končetiny a uvažte kus látky na spodní, střední a horní části této provizorní dlahy.
 5. 5
  Odstraňte oblečení, šperky a další svírající předměty. Uštknutí jedovatým hadem může způsobit rychlé a velké otoky. Dokonce i volný kus oděvu může být nakonec těsný.
 6. 6
  Ránu co možná nejlépe vyčistěte, avšak neoplachujte vodou. Ránu jemně a důkladně vyčistěte čistým hadříkem namočeným do vody. Je-li rána čistá, zakryjte ji čistou látkou.
 7. 7
  Vyčkejte, nebo běžte pro lékařskou pomoc. Vyhledat lékařskou pomoc je třeba co nejdříve. Jakmile jste ránu vyčistili a odstranili šperky a rána neopuchá (popřípadě jen málo), pravděpodobně se nejedná o kousnutí jedovatým hadem. Nicméně stále existuje riziko infekce či závažné alergické reakce, takže i přesto je nutné urgentně vyhledat lékaře.
 8. 8
  Vyhněte se krokům, které by vám mohli pohoršit. Existuje mnoho mýtů o tom, jak postupovat po hadím uštknutí, avšak některé by vám mohli uškodit.
  • Nesnažte se jed dostat z rány pryč rozříznutím či vysátím. Jestliže ránu rozříznete, hrozí vám další problémy a zvyšuje se riziko infekce. Vysátí jedu je velmi nebezpečné pro osobu, která ho provádí, jelikož může jed spolknout a sama se tak otrávit.
  • Nepoužívejte škrtidlo a ani ránu neledujte. Odborníci se domnívají, že škrtidlo může omezit průtok krve až příliš a led vám může ránu více poškodit.[5] [6]
  • Nepijte žádný alkohol ani kofein. Alkohol a kofein zvyšují tepovou frekvenci a s tím spojené šíření jedu. Ochlazujte se vodou.
 9. 9
  Je vhodné porozumět lékařské péči, která se vám dostane. Lékaři vám ošetří otoky, bolest a veškeré příznaky jedovatého uštknutí. Mezi takové příznaky patří nevolnost, závratě, necitlivost a jakékoliv potíže s dýcháním či polykáním. Lékaři vás budou dále pozorovat, zda nedochází ke snížení krevního tlaku, zda se nejeví nějaké známky otravy krve či poškození nervového systému, zda nedochází k alergické reakci či dalším otokům.
  • Léčba závisí na příznacích, které se projeví. Pokud se žádné příznaky neobjeví, i tak budete nejspíš muset v nemocnici zůstat 24 hodin na pozorování, protože v některých případech se příznaky projevují s odstupem času.
  • V případě, že vás uštknul had jedovatý, můžete být léčeni protijedem, tedy kombinací protilátek, které účinkují proti hadímu jedu a bylo prokázáno, že je to bezpečné pro dospělé i děti. V závislosti na příznacích můžete dostat i více než jednu dávku.
  • Také vám pomohou být předepsány širokospektrální antibiotika, aby nedošlo k nákaze rány. Dále vám lékař může píchnout protitetanovou injekci.
  • V případě, že je uštknutí velmi závažné, může dojít i k chirurgickému zákroku.
 10. 10
  Postupujte podle doporučení pro následnou péči po uštknutí. Jakmile jste propuštěni z nemocnice, měli byste udržovat ránu čistou a zakrytou, dle pokynů lékaře. Tyto pokyny zahrnují návod, jak často měnit obvaz, jak ránu čistit (obvykle teplou vodou a mýdlem) a jak rozpoznat možnou infekci.
  • Známky možné infekce jsou otok, citlivost, zarudnutí, odvodnění a teplo přicházející z infikované oblasti či zvýšení tělesné teploty. Pokud zaznamenáte jakýkoliv z těchto příznaků, ihned přivolejte lékaře.
 11. 11
  Zůstaňte v klidu a počkejte na lékařskou péči. Pokud jste v poušti, kde je naděje na brzký zákrok záchranářů mizivá, udělejte si pohodlí a počkejte, až jed opustí váš oběhový systém. Ve většině případů do vás had nepustí smrtící dávku jedu. Ošetřete jednotlivé příznaky, které mohou nastat a zůstaňte v klidu s co možná nejmenším pohybem. Strach z hadů a úzkost, které následují po uštknutí, jsou často faktor, který vede k úmrtí, protože bušení srdce šíří jed rychleji.
  • Pokud jste v okolí cizích lidí, zeptejte se, zda mohou přivolat lékařskou pomoc, případně pokud u sebe mají zařízení pro sání jedu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Ošetření uštknutí nejedovatým hadem

 1. 1
  Zastavte krvácení. Uštknutí hadem, který není jedovatý, zřejmě není životu ohrožující, avšak také vyžaduje první pomoc, aby se zabránilo infekci. Taková rána je spíš propíchnutá rána. Nejprve ránu zafixujte sterilní gázou neb obvazem, abyste zabránili ztrátě velkého množství krve.[7]
  • Ránu neošetřujte jako ránu od hada, který není jedovatý, pokud si nejste 100% jisti, že se skutečně nejednalo o uštknutí hadem jedovatým. Pokud existuje nějaká pochybnost, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
 2. 2
  Ránu pečlivě vyčistěte. Po dobu několika minut omývejte vodou a mýdlem, následně opláchněte větším množstvím vody, poté ji omyjte znovu a nakonec osušte sterilním kouskem gázy.[8] Pokud máte k dispozici vatu nasáklou alkoholem, použijte ji.
 3. 3
  Ránu ošetřete antibiotickou mastí a obvazem. Na čistou ránu naneste tenkou vrstvu masti, pak ji obvažte. Pomůže chránit ránu a zvýší ochranu proti infekci.
 4. 4
  Vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař se ujistí, zda je rána vyčištěna a stabilizována. Zjistíte, zda je potřeba další lékařská péče a zeptejte se, zda není potřeba injekce proti tetanu.[9]
 5. 5
  Dávejte pozor na hojení rány. Dokonce i uštknutí, které nebylo jedovaté, může vést k infekci. Sledujte, zda se nejeví známky infekce, mezi které patří zarudnutí, otoky, odvodňování či horečka. Pokud na sobě objevíte kterýkoliv z těchto příznaků, vyhledejte lékaře.
 6. 6
  Během léčení pijte hodně tekutin. Je důležité, abyste během léčení byli dobře hydratováni.[10] Obecně platí, že by měl člověk vypít asi 2 litry vody denně.[11]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Rozlišení hadů a jejich kousnutí

 1. 1
  Zjistěte další informace o jedovatých hadech. Většina hadů není jedovatých, avšak všichni vás mohou uštknout.[12] Mezi nejčastější jedovaté hady patří kobry, ploskolebec americký a vodní, koráloví hadi a chřestýši. Zatímco většina jedovatých hadů má hlavu ve tvaru trojúhelníku, jediný skutečný způsob, jak zjistit, zda je had jedovatý, je hada nalézt a určit to podle jeho předních zubů na jeho mrtvém těle.[13]
 2. 2
  Hada lze určit podle oblasti, v které se nacházíte. Kobry se nacházejí v Asii a Africe, ploskolebci američtí v jižní a východní části USA a částech Austrálie i Asie. Odrůdy korálových hadů lze nalézt v jižních státech, části Indie a jihovýchodní Asie, v Číně a na Tchaj-wanu. Ploskolebci vodní se vyskytují převážně v jihovýchodní části USA a chřestýši se pohybují od jižních částí Kanady dolů až po Argentinu.
  • Určité oblasti světa, jako je Austrálie, máji vyšší koncentraci jedovatých hadů než ostatní. Mějte na paměti, že jedovatí hadi mohou žít na poušti, stejně tak ve městech, proto buďte vždy velmi opatrní.
 3. 3
  Zjistěte další informace ohledně hadího uštknutí. Pokud vás kousne had, který není jedovatý, největší hrozbou jsou infekce a tkáňové otoky. Při uštknutí jedovatým hadem navíc hrozí účinky hadího jedu. Většina hadů vás nenapadne bezdůvodně. Útočí většinou v případech, kdy se cítí ohroženi.
  • Tesáky mohou být pevné nebo sklopené podél horního patra. Jedovatí hadi mají pouze jeden z typů zubů. Pevné tesáky má například korálovec a jejich jed má vliv zejména na nervový systém, zatímco hadi se složenými zuby, jako například chřestýši, mají tendenci ovlivňovat krevní buňky.[14] [15] [16]
  • Všechny druhy jedovatých hadů obsahují látky, které mohou způsobit tkáňovou destrukci. Pokud vás had uštkne, omezit tuto destrukci může být ten největší problém.
 4. 4
  Pochopte chování hadů. Hadi jsou "chladnokrevní", což znamená, že si berou teplo ze svého okolí a ze slunce.[17] Hadí výskyt a tedy i uštknutí hadem je méně pravděpodobné v oblastech chladnějších klimatických podmínek a v chladnějších obdobích, jelikož jsou hadi zazimováni.
  • Hadi a hadí uštknutí je naopak více pravděpodobné v oblastech kolem rovníku, jelikož v těchto oblastech se nezazimovávají a jejich aktivita je zřejmá zejména během horkých dnů.
 5. 5
  Kontaktu s hady se snažte vyhnout. Nejlepší způsob, jak vyléčit hadí uštknutí, je úplně se mu vyhnout. Nejlepší způsoby jak zabránit hadímu uštknutí jsou:
  • Nespěte ani neodpočívejte na místech, kde se můžou hadi skrývat. Například keře, vysoká tráva, velké kameny a stromy.
  • Nestrkejte ruce do skalních puklin, dutých klád, hustých keřů či jakýchkoliv dalších míst, kde může had vyčkávat na potravu.
  • Při pohybu keři a vysokou trávou se mějte na pozoru.
  • Když spatříte živého či mrtvého hada, nesnažte se ho chytat. Hadi mají reflex, díky kterým můžou uštknut i přibližně minutu po smrti. Zdá se to podivné, ale je to pravda!
  • Pro ochranu kotníků noste vždy turistické boty s kalhotami strčenými v nich.
  • Dělejte hluk. Většina hadů vás nepotřebuje vidět dřív, než je budete vidět vy.[18] Hada děsit nemusíte, pokud jste si jisti, že ho uslyšíte přibližovat se.
 6. 6
  Kupte si balíček proti hadímu uštknutí. Pokud jste vášnivým turistou či průzkumníkem, vyplatí se investovat do sacího zařízení. Nepoužívejte soupravu obsahující žiletky či pipety.[19]
  Reklama

Varování

 • Vidíte-li jedovatého hada, zůstaňte nehybně stát. Hadi nevidí dobře a využívají právě pohyb pro určení hrozby. Ustupujte pomalu a varujte ostatní na přítomnost hada, jakmile jste v bezpečné vzdálenosti.
 • Dejte si pozor na chřestýše v oblastech hustě osídlenými lidmi. Chřestýši chrastí svým ocasem pro vyplašení potencionálního nebezpečí, takže by neměli udeřit. Nadměrný lov chřestýšů lidmi však vedlo ke změně jejich chování v oblasti obydlenými lidmi. Chřestýši v takových oblastech chrastit nebudou, spoléhají na své maskování, což zvyšuje riziko šlápnutí na něj.
 • Můžete se setkat s doporučením použití těsného avšak ne nepříjemného obvazu 5-10 cm nad místem uštknutí. Pokud nemáte obvaz, můžete použít například elastickou košili či jinou část oděvu. Někteří odborníci s tímto krokem nesouhlasí, jelikož by mohlo dojít po uvolnění obvazu k rychlému uvolnění jedu. Dále chybují lidé, kteří nejsou vyškolení první pomocí, jelikož obvaz zavážou příliš těsně, podobně jako škrtidlo, takže hrozí odříznutí krevního oběhu a následné zhoršení stavu.
 • Nepokoušejte se rozříznout ránu a jed vysát ani ústy ani sacím nářadím. Není prokázané, že odstraníte značné množství toxinu a tento krok může vést k poškození kůže v dané oblasti.
Reklama

O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautor od:
Lékař
Tento článek spoluautor od Laura Marusinec, MD. Dr. Marusinec je atestovaný pediatr ve Wisconsinu. V roce 1995 získala lékařský titul na Medical College of Wisconsin School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 3 141 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 141 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama