Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste někdy přišli do styku s vosou nebo sršněm, nebyl to váš nejlepší den. Příznaky budou trvat několik otravných dní, ale mohou být z větší části zmírněny správnou péčí. Tak a teď pokud neotravujete ten špatný hmyz, přečtěte si tento článek a zapomeňte na svědění.

Část 1
Část 1 ze 2:

Ošetření bodnutí

 1. 1
  Odstraňte žihadlo. Pokud je vosí nebo sršní žihadlo stále zapíchnuté v kůži, je důležité ho nejprve vyndat. Je to nejlépe udělat tupým, plochýmpředmětem, jako je nůž na máslo, kreditní karta nebo nehty. Pokud žihadlo zmáčknete, je možné, že se uvolní více jedu.[1]
  • To je důvod, proč nepoužívat pinzetu. Pokud ale nic jiného nezabírá můžete ji použít—buďte ale velmi opatrní a nezmáčkněte sáček s jedem. Sáček s jedem je na konci žihadla, samotné žihadlo má velmi malý háček, za který je dobré žihadlo vytáhnout.
 2. 2
  Zvedněte postižené místo a sundejte těsné oblečení. Pokud je žihadlo na nohách, pažích, rukou nebo chodidlech,musíte okamžitě sundat boty, těsné oblečení a šperky. Objeví se otok, a v tom případě by bylo velmi obtížné vše sundat později.
  • Končetiny by měly být také ve zvýšené poloze. Čím méně oblast oteče, tím se budete cítit lépe, proto nechte končetiny ve zvýšené poloze. Pokud je bodnutí na nohou, lehněte si co nejdříve.
 3. 3
  Dejte na místo led. To nejlepší co můžete udělat je ledovat místo bodnutí. Zapomeňte na léky a zapomeňte na babské povídačky –zabalte do něčeho led a přiložte ho na bodnutí na asi 10 min. Odstraňte, až budete cítit chlad (určitě to poznáte) a opakujte v 10 minutových intervalech. Bolest a svědění ustoupí téměř okamžitě.
  • Použijte ledové sáčky, ledové kostky zabalené v utěrce, nebo v něčem co máte po ruce. Rozhodně nechcete přiložit led přímo na kůži, tak ho určitě zabalte. Protože je vosí a sršní žihadlo hodně zásadité, polít bodnutí trochou octa může hodně pomoct, protože je ocet kyselý a pomůže vyvážit zásaditost.
 4. 4
  Vezměte si antihistaminikum (Dithiaden) nebo acetaminofen (Paracetamol). Tyto látky pomohou ulevit od svědění a pálení (antihistamín) a bolesti (acetaminofen) po vosím nebo sršním bodnutí. Příznaky budou přetrvávat asi 2-5 dní, nechte si léky a led u ruky, pokud je budete ještě potřebovat.[2]
  • Pro ty, kterým ještě nebylo 18, není doporučen aspirin. [1]
 5. 5
  Udržujte bodnutí v čistotě, předejdete infekci. Často umývejte bodnutí vodou a mýdlem. Bodnutí není nic závažného, dokud není infikováno (nebo pokud nejste alergičtí). Udržujte postižené místo v čistotě a snížíte riziko, že se něco stane.
 6. 6
  Pokud má bodnutý člověk alergickou reakci ihned volejte záchranou službu. Anafilaktický šok není nic o čem by se žertovalo. Pokud má člověk některý z následujících příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:[1]
  • Dýchací obtíže
  • Svírání hrdla
  • Těžkosti s mluvením
  • Nauzea nebo zvracení
  • Rychlé bušení srdce nebo puls
  • Svědění, pálení, opuchnutí nebo zarudnutí kůže
  • Úzkost nebo závrať
  • Ztráta vědomí
   • Pokud postižený člověk ví o své alergii a má k dispozici EpiPen, je třeba ho použít. Čím dříve, tím lépe.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Experimentování s alternativními prostředky

 1. 1
  Použijte zubní pastu. Prostředek, který je stejně dobrý, jako zázračná síla ledu je zubní pasta. Textura a svěžest pasty, ošálí mozek, aby si myslel, že je bodnutí poškrábáno, takže to má i psychologický efekt.[3] Poklepejte pastu přes bodnutí, počkejte pár minut a příznaky ustoupí.
  • Proces je třeba zopakovat asi po 5 hodinách—nebo pokud se příznaky objeví znovu. To pravděpodobně stačí k tomu abyste našli (nebo vyrobili) led—lepší možnost.
 2. 2
  Případně udělejte pastu z octa, jedlé sody a změkčovače masa. Jedna polévková lžíce octa, dvě polévkové lžíce jedlé sody a změkčovač masa by vám měly pomoci. Namažte směs na bodnutí a nechte působit dokud bolest neustoupí.**(Ocet je kyselý a jedlá soda zásaditá takže smícháním se navzájem vyruší. Použijte ocet nebo jedlou sodu a zapomeňte na změkčovač. Udělejte pastu z jedlé sody a vody a naneste na postižené místo. Pokud po chvíli bolest neustoupí, pastu smyjte a vezměte ocet a utěrkou, papírovým kapesníkem, malým hadříkem, nebo čímkoli potírejte postižené místo. Postup opakujte každých pár minut. Potřebujete jen minimum od obou. Pokud máte po ruce ocet, zkuste ho dříve. Vše nechte působit alespoň 15 minut.)**
  • Pokud nemáte led nebo zubní pastu, toto je další dobrý způsob. Místo umyjte chladnou vodou a mýdlem, předtím, než budete chtít nanést novou dávku.
 3. 3
  Pokud jste opravdu v nouzi, namažte místo medem. Není to úplně nejlepší řešení, ale zmírní to vaše obtíže a budete se cítit a trochu lépe, i když jen pomalu (asi za půl hodiny). Dá vám to čas najít něco lepšího.
  • Možná jste četli o používání sáčku čaje nebo tabáku na postižená místa. Neobtěžujte se - ani jeden "lék" nepomůže na vaše bodnutí.[3]
 4. 4
  Vezměme si například farmaceutika, ale nespoléhejte se na ně. Na trhu existuje celá řada produktů na bodnutí, ale žádný z nich není tak dobrý, jako staromódní pytel ledu. Ale pokud jste zvědaví, zde jsou některé detaily.[3]
  • Cestovní sady jsou v podstatě tuby "cestovní úlevy", při kempování, nebo pokud jste daleko od komfortu každodenního života. Je to skvělý nápad v teorii, ale není příliš efektivní.
  • Fenistil může pomoci. Jakkoli jsou krémy jako Altermed\ Krém na zastavení svědění dobré, můžete mít úlevu tak pár minut. Hydokortisonové masti jsou lepší, ale Fenistil je nejlepší.
  Reklama

Tipy

 • Pokud víte, že postižený člověk má problémy s prokrvováním, led nechávejte na místě kratší dobu.
Reklama

Varování

 • Pokud je přítomna další alergická reakce (dechové obtíže, otok atd.), jeďte“okamžitě“ na pohotovost nebo zavolejte záchranku, protože někdy může jít o život, zvláště pokud je někdo alergický na vosí a sršní bodnutí.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tupý plochý předmět na vyndání žihadla
 • Sáček s ledem, nebo zabalený led
 • Alternativní prostředky: jedlou sodu, ocet, měkčovač masa, zubní pasta nebo med
 • Protisvědivé masti

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 602 krát
Stránka byla zobrazena 11 602 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama