Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prsty se skládají z malých kostí (tzv. článků prstů), které jsou náchylné na zlomeniny, když je vystavíte tupému poranění. Většina zlomenin prstů je buď v důsledku napětí, nebo vlasová, což je malá prasklina, která není natolik závažná, aby prošla kost skrze kůži.[1] Občas se stane, že se prst rozdrtí, dojde tedy ke komplexnímu zlomení kostí, nebo kost praskne tak, že projde skrz kůži, což se nazývá otevřená zlomenina. Pochopení závažnosti situace je velmi důležité, jelikož určuje způsob následující léčby.

Část 1
Část 1 ze 4:

Určení diagnózy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Navštivte lékaře. Pokud pocítíte náhlou bolest v prstu po určitém úrazu a nezmizí po několika dnech, vyhledejte lékaře, popřípadě běžte na pohotovost do nemocnice či na urgentní péči na kliniku, kde vás vyšetří rentgenem. Lékař vám prohlídne prst i celé chodilo a bude se vás ptát, jak k poranění došlo a zřejmě vás vezme na rentgen, aby určil rozsah a typ zranění. Nicméně váš lékař není specialista, takže je možné, že vás s vážnějším poranění vašeho prstu pošle k odborníkovy.
  • Mezi nejčastější příznaky zlomeného prstu patří intenzivní bolest, otoky, ztuhlost a modřiny způsobené nějakým vnitřním krvácením. Se zlomeným prstem je složité chodit, běhat nebo skákat a při těchto činnostech dochází k nesnesitelné bolesti.
  • Mezi odborníky, kteří vás mohou vyšetřit, paří osteopati, podiatři, chiropraktikové a fyzioterapeuti. Ti vás mohou nechat v nemocnici na pozorování, nebo budete možná potřebovat i urgentní péči.
 2. 2
  Navštivte specialistu. Malé vlasové zlomeniny, naštípnutí kosti a pohmožděniny nejsou považovány za závažné, jako jsou rozdrcené prsty nebo otevřené komplikované zlomeniny vyžadující chirurgický zákrok (zejména jedná-li se o palec). Specialisté, například ortoped (specialista na kosti a klouby) nebo rehabilitační lékař (specialista na svaly a kosti) dokážou lépe posoudit závažnost vašeho zranění a doporučí vhodnou léčbu. Zlomené prsty mohou být někdy spjaté s nemocí a chorobnými stavy, které ovlivňují a oslabují kosti, jako je například rakovina kostí, infekce kostí, osteoporóza nebo komplikace spojené s diabetem, takže je třeba, aby lékař vzal v úvahu tyto komplikace při vyšetření vašeho prstu.[2]
  • Rentgeny, kostní skeny, MRI, CT a ultrazvuk jsou způsoby, které odborníci mohou použít k diagnostice vašeho zlomeného prstu.
  • Rozdrcené prsty jsou obvykle výsledkem pádu nějakého těžkého předmětu na nohu, nebo skopnutí prstu o něco tvrdého a nemovitého.
 3. 3
  Pochopte typ zlomeniny a nejvhodnější ošetření. Ujistěte se, že rozumíte všemu, co vám lékař doporučil při určení diagnózy, a dokážete se o prst sami postarat. Rozdrcený, ohnutý nebo deformovaný prst je obvykle příznakem vážnější zlomeniny a proto je lepší takové zranění nechat na vyškolených odbornících.
  • Malíček a palec jsou náchylnější na zlomeniny než ostatní prsty.[3]
  • Vykloubení může způsobit vykřivení prstu, které může vypadat jako zlomenina. Vyšetření a rentgen proto určí, zda došlo k vykloubení či zlomenině.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Léčení únavových a nepřemístěných zlomenin

Stáhnout PDF
 1. 1
  Využijte léčebnou metodu R.I.C.E. Nejúčinnější léčebnou metodou pro drobné poranění pohybového aparátu (včetně únavové zlomeniny) je R.I.C.E. (akronym z anglického Rest, Ice, Compression, Elevation, tedy odpočinek, ledování, stlačení/komprese, zdvižení). Prvním krokem je odpočinek - zastavte dočasně veškerou činnost, na kterou potřebujete poraněnou nohu. Následuje chladová terapie (led zabalený do tenkého ručníku nebo chladící gely), která by měla být použita na poraněný prst co možná nejdříve, aby se zamezilo jakémukoliv vnitřnímu krvácení a snížilo riziko vzniku zánětu. Nohu zároveň položte například na židli nebo stoh polštářů tak, aby byla vyvýšena. Led by měl být aplikován na dobu 10-15 minut každou hodinu, čímž dojde během několika dní ke snížení bolesti a zmírnění otoku.[4] Led můžete k noze připevnit pomocí kompresního obvazu nebo elastického obinadla, což také pomáhá kontrolovat zánět.
  • Kompresní obvaz neuvazujte příliš těsně, ani ho nenechávejte na noze najednou více než 15 minut. Mohlo by dojít k úplnému zamezení průtoku krve, což může noze způsobit daleko více škody.
  • Většina drobných zlomenin se hojí dobře. Obvykle do 4-6 týdnů již můžete pomalu obnovit vaše sportovní aktivity.[5]
 2. 2
  Vezměte si léky bez předpisu. Váš lékař vám může doporučit protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, popřípadě pravidelné analgetika (léky proti bolesti), jako je například paracetamol, který vám pomůže v boji proti zánětu a bolesti prstu.[6]
  • Tyto léky mají tendenci dráždit žaludek, játra a ledviny, proto by neměly být užívány déle než 2 týdny.
 3. 3
  Zafixujte váš prst pro lepší ochranu. Zafixujte váš zlomený prst k sousednímu zdravému, který mu pomůže ve stabilním srůstu, pokud je nakřivo. Pokud je prst vykřivený, sdělte to lékaři.[7] Prsty a chodidlo důkladně vyčistěte tamponem namočeném v alkoholu a poté prst zafixujte pevnými vodotěsnými medicínskými páskami, tak aby byl prst v bezpečí i během sprchování. Pásku měňte během pár dní v průběhu několika týdnů.
  • Aby se zabránilo poranění kůže, zvažte použití nějaké gázy před zafixováním prstu.
  • Chcete-li vytvořit jednoduchou domácí dlahu pro lepší podporu prstu, položte tyčinky od zmrzliny z každé strany prstu a obvažte jej.
  • Pokud pásku nemůžete sami aplikovat, jistě vám pomůže váš rodinný lékař, specialista, chiropraktik, podiatr nebo fyzioterapeut.
 4. 4
  Noste pohodlné boty po dobu 4-6 týdnů. Bezprostředně po zranění nohy vyměňte obuv za nějakou pohodlnější, v kterých budete mít dostatek místa ve špici, aby vás netlačil otok ani obvaz. Vezměte si pevné podpůrné boty s pevnou podrážkou namísto módní obuvi a zejména se vyhněte na několik měsíců nošení vysokých podpatků, protože v podpatcích se veškerý tlak přenáší na prsty, které tím trpí.[8]
  • V případě velkého zánětu můžete využít i otevřené boty (sandály), avšak mějte na paměti, že tento typ obuvi vám neposkytuje žádnou ochranu prstů.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Léčení posunutých nebo otevřených zlomenin

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uvažujte o plastické operaci. V případě, že úlomky kostí nedokáže ani ortoped navrátit zpět do normální polohy, můžete podstoupit operaci, která vám prst upraví bez invazivní chirurgie v závislosti na počtu a umístění úlomků kostí.[9] Do prstu vám lékař vpíchne lokální anestetikum pro znecitlivění bolesti. Je-li po úrazu poraněná kůže, budete potřebovat ránu sešít a též budete muset užívat antiseptika.
  • U otevřených zlomenin hraje velkou roli čas, jelikož hrozí ztráta většího množství krve a riziko infekce nebo nekrózy (smrti místní tkáně v důsledku nedostatku kyslíku).
  • Pokud podstupujete anestezii na operačním sále, mohou vám být podány silné léky proti bolesti (narkotika).
  • V určitých případech závažné zlomeniny může lékař během operace použít svorky nebo šrouby, které pomáhají udržet kost pohromadě během léčení.
  • Tento druh operace nemusíte podstoupit pouze s otevřenou zlomeninou, ale také s jakoukoliv zlomeninou s výrazným posunem kostí.
 2. 2
  Noste dlahu. Po redukci vašeho zlomeného prstu vám bude prst zafixován, aby byl během hojení správně chráněn. Případně se může stát, že budete potřebovat kompresní botu, avšak tak jako tak budete nejspíš potřebovat na nějaký čas (cca dva týdny) berle. Minimalizujete tím chůzi a dodáte tak poraněné noze tolik potřebný odpočinek.
  • Přestože dlaha poskytuje podporu a vyztužení, neposkytuje vám nijak extra velkou ochranu, takže při chůzi dávejte velký pozor, abyste někde nenarazili.
  • Během fáze hojení kosti si hlídejte stravu. Měli byste jíst potraviny bohaté na minerály, především vápník, hořčík a bor, stejně tak vitamin D, jehož smyslem je větší pevnost kostí.[10]
 3. 3
  Kompletní ochrana nohy. Máte-li zlomený více než jeden prst, nebo jiné kosti v přední části nohy, pak může lékař použít sádru nebo laminát pro kompletní ochranu vaší nohy. Malé odlitky sádry se doporučují v případě, že úlomky nezůstanou pohodlně pohromadě. Většina zlomených kostí se úspěšně léčí poté, co jsou navráceny do původní polohy a jsou chráněny před dalším úrazem nebo nadměrným zatížením.
  • Po chirurgickém zákroku se zlomenina může hojit 6-8 týdnů v závislosti na místě a rozsahu poranění, zejména pak, máte-li nohu v sádře.[11] Po tak dlouhé době v sádře bude vaše noha nejspíš vyžadovat rehabilitaci, viz níže.
  • Po týdnu či dvou může lékař požádat o další rentgenové vyšetření, aby zajistil, že jsou kosti na správném místě a dobře se hojí.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Řešení komplikací

Stáhnout PDF
 1. 1
  Dávejte pozor na příznaky infekce. Máte-li na postiženém prstu poraněnou kůži, pak jste vystaveni většímu riziku vzniku infekce v kosti nebo okolních tkáních.[12] Infekci poznáte, když máte ránu oteklou, červenou, teplou a velmi měkkou na dotek. V určitých případech dochází i k výtoku zapáchajícího hnisu, který je důsledkem práce bílých krvinek. Máte-li otevřenou zlomeninu, může lékař doporučit dvoutýdenní užívání ústních antibiotik, které zamezí růstu a šíření bakterií.
  • Pokud dojde k infekci, lékař vám pečlivě zranění prohlídne a předepíše antibiotika.
  • Lékař může také v případě vážné zlomeniny doporučit injekci proti tetanu, v případě že došlo k poranění kůže.[13]
 2. 2
  Noste vložky do bot. Vložky do bot podporují lepší biomechaniku při chůzi a běhu.[14] Zlomený prst, zejména pokud se jedná o palec, může negativně ovlivnit vaši chůzi a biomechaniku. Začnete kulhat a uhýbat bolesti. Vložky vám pomůžou snížit riziko přenosu těchto problémů do dalších kloubů, jako je kotník, koleno či boky.
  • U těžké zlomeniny vždy hrozí riziko artritidy, která se může rozšířit do okolních kloubů. Vložky do bot pomáhají zmírnit tento problém.
 3. 3
  Vyhledejte fyzioterapii. Jakmile odezní bolest, zánět zmizí a zlomenina je zcela zahojena, všimnete si omezeného rozsahu pohybu a síly. Z toho důvodu požádejte svého lékaře o žádanku k sportovnímu specialistovi nebo fyzioterapeutovi, kteří vám poskytnou celou řadu mírných posilovacích cviků a naplánují vám delší terapii s cílem zlepšit rozsah pohybu, rovnováhy, koordinace a síly.[15]
  • Mezi další odborníky, kteří vám též dokážou pomoci rehabilitovat vaše prsty, patří podiatři, osteopati a chiropraktikové.
  Reklama

Tipy

 • Se zlomeným prstem na noze není třeba vzdávat se všech aktivit. Najdete si náhradní činnosti, které kladou menší tlak na nohy, jako je plavání nebo posilování horní části těla.
 • Po přibližně 10 dnech přejděte z ledování na terapii vlhkým teplem (pomocí sáčku rýže nebo fazolí ohřátých v mikrovlnné troubě), která vám může pomoci zklidnit bolavý prst a podporuje krevní oběh.
 • Namísto protizánětlivých léků a analgetik můžete vyzkoušet akupunkturu, která vám může poskytnout úlevu od bolesti a zároveň snížit zánět.
 • Pokud máte cukrovku nebo periferní neuropatii (ztráta citu v prstech), nefixujte si prsty k sobě, protože je nebude cítit vůbec, případně se vám vytvoří puchýře, v případě, že pásku příliš utáhnete.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte tento článek jako náhradu za lékařskou péči. Rady lékaře jsou vždy na prvním místě.
Reklama

O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař
Tento článek spoluautorem článku je Laura Marusinec, MD. Dr. Marusinec je atestovaný pediatr ve Wisconsinu. V roce 1995 získala lékařský titul na Medical College of Wisconsin School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 73 215 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 73 215 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama