Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte oči unavené, bolavé a suché? Oči mohou vysychat v důsledku přirozeného procesu stárnutí, určité medikace, životního prostředí, genetických předpokladů anebo může jít o vedlejší příznak řady zdravotních problémů, jako je revmatoidní artritida nebo cukrovka.[1] Přečtěte si náš článek, naučte se suché oči ošetřovat a do budoucna tomuto stavu také zabránit.

Část 1
Část 1 ze 2:
Ošetření suchých očí

 1. 1
  Slzy jsou pro nás velmi důležité. Nejen že zvlhčují naše oči, ale mají také další důležité funkce, mimojiné poskytují nezbytné elektrolyty, dále pak enzymy, které dokážou bojovat s bakteriemi a také bílkoviny, které přispívají dobrému zdraví očí.[2] Slzy dokážou rychle pokrýt celý povrch očí a poskytnout jim tak dostatek vlhkosti a živin.
  • Problémy s jakoukoli složkou slz můžou být komplikací pro celé oko. Příčinou vašich suchých očí může být skutečně takřka cokoli, naštěstí ale máte na výběr několik možných metod léčby, které můžete vyzkoušet.
 2. 2
  Používejte umělé slzy. Umělé slzy jsou speciálně navržené pro zvlhčení suchých očí a pro udržení správně hydratovaného povrchu. Navíc dokážou ulevovat od dalších symptomů.[3] Některé z nich ale obsahují konzervanty, které můžou vaše očit nepříjemně podráždit, a to zejména při nadužívání takových přípravků (více než 4x denně). V lékárně tedy žádejte umělé slzy bez obsahu konzervantů nebo si promluvte se svým lékařem.[4]
  • Nejlepší metodou pro výběr umělých slz, které budou vyhovovat právě vaším očím, je prostě jen pokus-omyl. V některých případech bude dokonce nezbytné kombinovat mezi sebou několik různých značek. Umělé slzy jsou volně prodejné a na výběr máte poměrně široké spektrum výrobců.
 3. 3
  Zkuste léčivé kapky do očí. Pro léčbu suchých očí se najčastěji používá látka zvaná hydroxypropylmethylcelulóza, následovaná karboxymethylcelulózou. Tyto látky se používají také jako zvlhčovače v umělých slzách a najdete je v mnoha volně prodejných léčivých kapkách.[5] Použít můžete také oční masti s obsahem antibiotik, jako je tetracyklin, ciprofloxacin nebo chloramphenicol, a to obzvláště tehdy, když máte oteklá oční víčka.
 4. 4
  Nechte si vyšetřit oči. Jestliže jste již vyzkoušeli několik různých očních kapek a suché oči vás přesto pořád trápí, navštivte svého lékaře. Ten totiž pravděpodobně dokáže určit pravou příčinu vysychání vašich očí a otevře vám tak přístup k několika dalším možnostem léčby.
  • Lékaře navštivte rovnou také v případě, že pociťujete bolest, svědění, pálení nebo máte rozmazané vidění.[6]
 5. 5
  Použijte oční mast. Lékař vám možná předepíše léčivou mast, která narozdíl od umělých slz neléčí následek (symptomy), ale příčinu vysychajících očí.
  • Masti do očí vám můžou díky svým lubrikačním účinkům také ulevit od nepříjemných pocitů pálení, které suché oči často provázejí. Vhodné jsou zejména v době, kdy nemáte možnost po delší dobu aplikovat umělé slzy (například během spánku).
 6. 6
  Nechte si chirurgicky ucpat slzné kanálky. Může se stát, že budete potřebovat nějakou agresivnější formu léčby a v takovém případě vám lékař možná doporučí operaci, při které se vaše slzné kanálky ucpou malými "špunty". Tyto špunty potom blokují odtékání slz a udržují oči vlhké.[7]
  • Operativně aplikované špunty zadržují vaše slzy, stejně jako jakékoli přípravky, typu umělých slz.[8]
 7. 7
  Nechte si kauterizovat slzné kanálky. Jestliže jste podstoupili zákrok ucpání slzných kanálků, ale oči vám stále velmi nepříjemně vysychají, doktor možná přijde s návrhem kauterizace slzných kanálků. Pokud se k tomu rozhodnete, oční lékař vyšetří vaše oči a následně zákrok provede.
  • Slzné kanálky se můžou časem zhojit a budete muset podstoupit léčbu opětovně nebo vyzkoušet nějaký jiný typ chirurgického zákroku. Kauterizace slzných kanálků je vratnou operací. [9]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Prevence suchých očí

 1. 1
  Během dlouhodobé práce, kterou namáháte své oči, si dávejte pravidelné pauzy. Jedná se například o práci na počítači, ale přestávky byste si měli dělat i u čtení tištěných materiálů. Při zírání do obrazovky nebo knihy totiž nemrkáme tak často, jak bychom měli.[10]
 2. 2
  Zabraňte odpařování vlhkosti ze svých očí. Suché oči se sice nedají úplně vyléčit, ale souběžně s léčbou můžete udělat určitá preventivní opatření. Slzy se při kontaktu se vzduchem vypařují, ostatně stejně jako ostatní tekutiny. Oči udržíte hydratované takto:[11]
  • Nevystavujte oči přímému proudění vzduchu (topení v autě, vysoušeči vlasů, klimatizaci apod.)
  • Vlhkost uvnitř vašeho domu udržujte v rozmezí 30-50%.
  • V průběhu zimy používejte zvlhčovač vzduchu a dodejte suchému prostředí na vlhkosti.
 3. 3
  Noste brýle. Chystáte-li se ven ve slunečný den, nezapomeňte si vzít sluneční brýle. Stejně tak nezapomeňte na plavecké brýle, když si jdete zaplavat. S lékařem můžete také konzultovat možnost pořízení speciálních brýlí, které v okolí vašich očí vytváří vlhké prostředí.
 4. 4
  Nedrážděte zbytečně své oči. Nekuřte. Kouření velmi rychle vysušuje slzy a může způsobit i další zdravotní problémy. Oči si také netřete a nemněte. Zabráníte tím šíření bakterií ze svých prstů a nehtů.
 5. 5
  Promluvte si se svým lékařem o lécích, které můžou vysychání očí způsobovat. Suché oči totiž mohou mít na svědomí některá antidiuretika, antidepresiva, betablokátory, léky na Parkinsonovu chorobu a další. Jestliže některé z takových léků berete a zároveň trpíte vysycháním očí, měli byste svůj stav okamžitě konzultovat s praktickým lékařem. Ve výsledku můžete požádat o změnu léků na některé s menším množstvím vedlejších účinků.
 6. 6
  Ujistěte se, že nosíte správnou velikost kontaktních čoček. Pokud nosíte čočky a vysychají vám oči, pak byste měli zkontrolovat, zda je jejich velikost, materiál a funkce vhodná právě pro vaše oči. Navštivte nějakého oftalmologa, nechte si změřit oči a vyberte společně vhodný typ kontaktních čoček.
 7. 7
  Zvlhčujte své oči. Používejte umělé slzy ve formě očních kapek a udržujte své oči neustále vlhké a hydratované. Použít můžete také oční masti, které vydrží déle než kapky, ale kvůli své viskózní konzistenci můžou okolí očí nepříjemně "zaneřádit" a způsobit rozmazané vidění. Ideální je aplikovat tyto masti na noc, kdy vám v ničem nepřekáží.
  • Pokud se chystáte k nějaké aktivitě, která vyžaduje neustálou pozornost a je proto velmi náročná pro vaše oči, měli byste je kapkami zvlhčit předem a nečekat až na ukončení dané aktivity. Také si dejte záležet a často mrkejte. Pomůžte tím slzy rovnoměrně rozprostřít po očích.
 8. 8
  Změňte své stravování. Suché oči mohou být důsledkem přemíry soli nebo nedostatku vitaminů ve vaší stravě. To můžete snadno otestovat sami na sobě, obzvláště pokud se v noci probudíte a potřebujete na záchod. Jestliže jsou vaše oči suché, vypijte tři deci vody a uvidíte, jestli se vám okamžitě uleví. Pokud ano, pak byste měli snížit příjem soli ze své stravy a oči se vám vrátí zase do normálu.
  • Navyšte svůj příjem mastných kyselin, obzvláště omega-3. Můžete tím ulevit svým očím, protože tyto kyseliny podporují produkci slz.[12]
  • Také se ujistěte, že ze stravy přijímáte dostatečné množství vitaminu A, který je obsažen hlavně v ovoci a zelenině. Nedostatek vitaminu A je u nás sice poměrně vzácný, ale může vzniknout právě nedostatečnou konzumací ovoce a zeleniny.
  Reklama

Varování

 • Trpíte-li chronickým syndromem suchého oka, konzultujte svůj stav s lékařem. Chronické choroby, jako je cukrovka nebo hypertenze, vyžadují pravidelné návštěvy oftalmologa, kvůli očním komplikacím, které by mohly při těchto nemocích nastat. Pokud tedy nějakou takovou chronickou chorobou trpíte, měli byste být pod dohledem několika lékařů, kteří mezi sebou navzájem sdílí informace o vaší osobě.


Reklama

O tomto wikiHow

Rajesh Khanna, MD
Spoluautor od:
Atestovaný oční lékař
Tento článek spoluautor od Rajesh Khanna, MD. Dr. Rajesh Khanna je oftalmolog certifikovaný na palubě a zakladatel Khanna Vision Institute v Los Angeles v Kalifornii. Dr. Khanna se specializuje na lasikové operace, kataraktu a refrakční oční chirurgii a také na léčbu presbyopie a keratokonusu. Dr. Khanna dokončil svou první stáž v oftalmologii v Bombaji a druhou stáž v oftalmologii na SUNY Downstate v New Yorku. Dále absolvoval stáž v oboru rohovky a refrakční chirurgie na University of Cincinnati v Ohiu a stáž na Neurophthalmology od Kingsbrook židovské nemocnice v New Yorku. Dr. Khanna je také dobrovolným členem fakulty UCLA a je mezinárodně uznávaným špičkovým odborníkem na presbyopické implantáty v oku (PIE) a specialistou na péči o refrakční vidění. Je atestován americkou oftalmologickou radou a je certifikovaným chirurgem na University of Bombay. Tento článek byl zobrazen 1 727 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 727 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama