Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už z kůže vyrábíte nový předmět nebo předěláváte starý, s návodem na barvení kůže můžete mít rychle hotovo. Když budete vědět jak kůži barvit, snadno změníte barvu koženého předmětu. Měli byste vědět, že každý kus kůže je jiný a může barvu přijmout trochu jinak.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Použití v obchodě koupené barvy na kůži

 1. 1
  Zkuste barvu na kůži, která je k dostání v obchodě, pro její snadné použití a chcete-li nějaké speciální barvy. Komerční barvy na kůži jsou k dostání v mnoha různých odstínech a většinou nejsou příliš drahé. Snadno se používají a je u nich návod.
 2. 2
  Opatřete si barvu na kůži. Součástí většiny komerčních barev na kůži je produkt na přípravu kůže, barva a leštidlo na kůži nebo jiný produkt pro konečné ošetření. Pročtěte si návod konkrétní barvy, pro kterou jste se rozhodli. Můžete si vybrat barvy na bázi alkoholu nebo vody.
  • Barvy na bázi alkoholu vytvářejí tužší kožený produkt, zatímco po použití barvy na bázi vody je kůže měkká a pružná. Barva na bázi alkoholu se také bude z kůže otírat na oblečení nebo něco jiného s čím přijde do styku, zatímco barva na bázi vody nebarví tak silně.
  • Měli byste vědět, že barva na obalu nevypadá stejně, jako bude vypadat, až zaschne na kůži. Podívejte se po vzorcích obarvené kůže barvou, o které uvažujete, abyste viděli, jak bude nakonec opravdu vypadat. Druhou možností je, že ji nejdříve vyzkoušíte na malém vzorku kůže.
  • Barvy mohou být určeny k nasprejování, natření nebo nanesení houbičkou. Vyberte si takovou, jejíž použití pro vás bude nejjednodušší.
 3. 3
  Jakékoliv oblasti, které nechcete nabarvit, zalepte lepicí páskou. Zakryjte všechny přezky nebo kovové části, které nechcete obarvit. Pásku vyzkoušejte na kousku, který není vidět, abyste se ujistili, že nezničí povrchovou úpravu. Jako vhodnou pásku můžete vyzkoušet maskovací pásku, které se také říká izolepa nebo malířská páska.
 4. 4
  Vezměte si rukavice. Abyste při nanášení barvy udrželi své ruce čisté a bez barvy, vezměte si rukavice. Latexové rukavice ruce dobře ochrání a nebudou při práci vadit.
 5. 5
  Přesuňte se do dobře větraného prostoru. Většina produktů na přípravu kůže a barev na kůži uvolňuje výpary, které byste neměli vdechovat. Ujistěte se, že jste na dobře větraném místě. Bylo by dobré barvit venku.
 6. 6
  Aplikujte produkt na přípravu kůže pomocí hadříku. Produkt na přípravu kůže nebo odstranění lesku odstraňuje povrchovou úpravu kůže a dovolí barvě dostat se do materiálu. Když před barvením kůži vyčistíte produktem na přípravu, zajistíte také rovnoměrné krytí barvou.
 7. 7
  Kůži namočte. Navlhčete povrch kůže vodou z lahve s rozprašovačem. Kůži nevlhčete příliš, ale ujistěte se, že je pokrytá rovnoměrně. To kůži pomáhá rovnoměrně absorbovat barvu, takže povrch bude vyrovnaný.
  • Některé barvy tento krok nevyžadují a místo toho budete moci barvu nanést ihned po produktu na přípravu kůže nebo produktu na odstranění lesku.
 8. 8
  Naneste první vrstvu. Začněte barvením rohů pomocí štětce na barvu, abyste si byli jistí, že jsou rohy hotové. Poté naneste barvu na zbytek kůže houbičkou a ujišťujte se, že je nános rovnoměrný. Nenanášejte příliš mnoho barvy najednou; je lepší zajistit rovnoměrnost tenkými nánosy.
  • Pročtěte si návod, abyste se ujistili, že barvu nanášíte pomocí správných materiálů. Pro některé barvy budete potřebovat štětec na barvu, pro jiné vlněný kartáček, další budou vyžadovat houbičku a některé lahev s rozprašovačem.
  • Houbičky mění vzhled a vzezření kůže tím, že vám dovolují na ní nanést speciální texturu. Abyste zajistili rovnoměrnost barvy, aplikujte ji krouživými pohyby.
  • Na malé části se obvykle používá štětec na barvu, ale na velké ploše se těžko schovávají tahy štětce. Abyste dosáhli rovnoměrného nátěru, naneste první vrstvu zleva doprava, druhou svisle nahoru a dolů, další krouživými pohyby.
  • Nanášení barvy sprejem je jeden z nejlepších způsobů, protože barvy můžete snadno míchat. Pokud používáte barvu na kůži ve spreji, naneste ji nasprejováním na povrch.[1]
 9. 9
  Naneste na kůži další vrstvy barvy. Potom, co necháte první vrstvu trochu zaschnout, naneste druhou vrstvu. Opakujte s dalšími nánosy, dokud kůže nebude mít vyžadovaný odstín.
  • Můžete potřebovat 3-6 nánosů vrstev barvy. [2]
 10. 10
  Dovolte kůži zcela zaschnout a pro udržení elastičnosti s ní čas od času hýbejte. Nechte kůži předtím, než budete pokračovat, schnout alespoň 24 hodin. Kůže vám na začátku může připadat lepivá, ale nebojte se; po zaschnutí a vyleštění nebo nanesení leštidla vám bude zase připadat normální.
 11. 11
  Vyleštěte kůži čistým hadříkem nebo naneste leštidlo na kůži. Leštění hadříkem odstraní jakékoliv zbytky barvy a vyleští povrch kůže. Rozhodnete-li se použít leštidlo, kůže získá lesklý povrch.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Použití octa a rezavých hřebíků

 1. 1
  Chcete-li kůži nabarvit na černo, použijte ocet a rezavé hřebíky. Tato metoda barvení na černo je levná a jednoduchá a barva může být zachována na dlouho. Je to také přirozená, tmavá černá, která se nepřenese na prsty nebo oblečení.
  • Ve starých časech se této metodě v USA říkalo vinegarroon.
 2. 2
  Potřete kůži sáčkem černého čaje. Čaj namočte a pak jím potřete povrch kůže. Tento krok je dobrovolný, ale dodá kůži tříslovinu, která později pomůže ztmavit roztok octa.
 3. 3
  Kupte 2 litry octa. Ocet je docela levný a měl by být snadno k dostání v obchodu s potravinami nebo supermarketu. V nádobě také můžete vytvořit barvu.
  • Ocet je mírná kyselina s názvem kyselina octová.
 4. 4
  Vložte do octa sáček rezavých hřebíků. Pro tento krok můžete použít jakýkoliv starý rezavý kov. Použijte alespoň 30-50 hřebíků. Můžete také použít drátěnky a do lahve vložit tolik drátěnek, kolik se tam vejde.[3]
  • Pokud budete používat drátěnku, měli byste ji před vložením do octa nejdřív namočit do acetonu, aby se odmastila a pak ji osušit.
  • Potřebujete-li, můžete použít nerezavé hřebíky. Použití rezavého kovu proces ale urychlí.
  • Smícháním octa (kyseliny octové) s kovem získáte železitý acetát.
 5. 5
  Nechte kov v octu alespoň jeden týden. Aby byl roztok dostatečně silný pro barvení, musí se kov v octu namáčet alespoň jeden týden. Kov můžete v octu nechat na dobu neurčitou, mějte ale na paměti, že bude pokračovat v rozkládání.
 6. 6
  Namočte kůži dvakrát až třikrát do roztoku. Pro nabarvení kůže ji můžete dvakrát až třikrát namočit přímo do roztoku octa.
  • Železitý acetát reaguje s kyselinou tříslovou v kůži a zbarvuje ji na černo.
  • Pro tuto chvíli bude barva šeredná tmavá šedivě-hnědá, ale nebojte se; až bude kůže naolejovaná, změní se do černa.
 7. 7
  Neutralizujte roztok octa roztokem jedlé sody. Smíchejte tři polévkové lžíce sody s litrem vody. Kůži roztokem navlhčete a pak opláchněte čistou vodou. To neutralizuje kyselinu v roztoku octa, aby se kůže později nerozkládala.
 8. 8
  Vyživte kůži pomocí oleje. Když je kůže ještě vlhká, potřete její povrch svým oblíbeným olejem. Abyste kůži plně vyživili, budete možná potřebovat dva nánosy oleje. Vyberte olej, který je pro váš kožený předmět nejvhodnější tam, že ho vyzkoušíte na malém kousku kůže.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Použití norkového oleje

 1. 1
  Použijte norkový olej, když chcete kůži jenom ztmavit. Norkový olej je přírodní látka, která kůži zvlhčuje a vsakuje se do ní, aby o ni pečovala. Norkový olej má také nepromokavé vlastnosti a chrání před solí, plísní, plesnivinou a dalšími faktory.
 2. 2
  Kůži vyčistěte. Před barvením se ujistěte, že na kůži není prach, nečistota nebo jiné nepatřičné materiály. Pro odstranění jakékoliv nečistoty nebo prachu z povrchu použijte kartáč nebo lehce smočený hadřík.
 3. 3
  Umístěte kůži na slunce. Kůži lehce rozehřejte na slunci. Rozehřátí kůže pomáhá norkovému oleji "vsáknout" barvu do kůže, takže bude trvalá a neodstranitelná.
  • Kůži byste nikdy neměli rozehřívat v troubě; je velmi snadné ji zničit.
 4. 4
  Norkový olej ohřejte. Umístěte lahev norkového oleje do nádoby s horkou vodou, abyste ho opatrně ohřáli. To zajistí nanesení rovnoměrné vrstvy oleje na kůži tak, že ho pomůže vpít dovnitř.[4]
 5. 5
  Naneste norkový olej. Norkový olej naneste po celé délce kůže nepřerušovanými plynulými pohyby hadříkem namočeným do oleje. Abyste zajistili rovnoměrné zbarvení, rozetřete olej rovnoměrně. Pro vyžadovanou tmavost možná budete muset nanášet několikrát.
 6. 6
  Nechte půl až celou hodinu schnout. Občas s kůží zahýbejte dopředu a dozadu, aby neztuhla. To také pomáhá dostat olej do kůže.
 7. 7
  Vyleštěte pomocí hadříku nebo kartáčem na krémování bot. Pro hezkou, lesklou povrchovou úpravu vychladnou kůži vyleštěte čistým kartáčem nebo hadříkem. Kůži vyleštěte krouživými pohyby hadříkem.
 8. 8
  S hotovou kůží zacházejte opatrně. Až budete po skončení s kůží zacházet nebo ji nosit buďte opatrní, protože by se čerstvý olej mohl dostat na oblečení, kůži nebo cokoliv jiného, čeho se v prvních pár týdnech po obarvení dotkne.
  • Možná budete chtít předejít náhodným skvrnám tím, že obarvenou kůži necháte na bezpečném místě v šatníku, než se barva úplně usadí.
  • Pokud se vám konečný odstín kůže nelíbí, opakujte celý proces pro vyšší barevnou sytost tolikrát, kolikrát potřebujete.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Použití čajových sáčků

 1. 1
  Použijte čajové sáčky, chcete-li přírodní látku a jen velmi jemné zabarvení. Čajové sáčky (nebo kávové sedliny) jsou přirozeným způsobem barvení kůže přidáním tříslovin. Nejsou ale velmi silné a poskytnou jen jemné obarvení kůže.
  • Pro barvení touto metodou můžete také využít ovocné šťávy, třeba ostružinovou nebo malinovou.
  • Komerční barvy jsou koncentrované a poskytují mnohem sytější barvy než čajové sáčky.
 2. 2
  Vyberte si čaj nebo kávu. Pro barvení si opatřete asi 30 čajových sáčků. Obvykle se na tento způsob barvení používá černý čaj, ale pro rozdílné odstíny můžete také experimentovat s rooibosem nebo jinými čaji.
  • Černý čaj nebo káva kůži ztmaví, zatímco rooibos by ji měl ztmavit s červeným/oranžovým nádechem.
  • Různé čaje stejného druhu vytvoří jiné odstíny, takže je důležité, že to před konečným nanesením vyzkoušíte.
 3. 3
  Nechte čaj asi dvě hodiny vařit ve 4 litrech vody. Zhruba dvě hodiny vařte asi 30 čajových sáčků nebo 1 hrnek kávových sedlin ve 4 litrech vody.[5]
 4. 4
  Namáčejte kůži ve vodě asi jeden a půl dne. To bude fungovat jen, chcete-li obarvit celý předmět. Pamatujte, že to obarví i látku nebo kanafas, jsou-li ke kůži připojené.
  • U kusů, které nemůžete namočit, vyzkoušejte namočit čajový sáček a potřít jím povrch kůže aby ztmavla. Barvu rovnoměrně rozetřete po povrchu a opakujte tolikrát, kolikrát k získání chtěné barvy potřebujete.
 5. 5
  Nechte kůži zcela uschnout. Nechte kůži alespoň 24-48 hodin úplně schnout. Pak zkontrolujte barvu, ale pamatujte, že čajové sáčky budou působit pouze jako slabé barvivo a vytvoří jen slabé obarvení.
  • Když kůži vystavíte na slunci, také výrazně ztmavne, takže nedosáhli-li jste požadované tmavosti, můžete to vyzkoušet.
 6. 6
  Vyživte kůži vybraným olejem. Vyživte olejem pro zachování pružnosti. To, jaký olej použijete, ovlivní barvu kůže. Oleje jako extra panenský olivový olej kůži příliš neztmaví, zatímco norkový, nebo světlý mastný olej z dobytčích kostí kůži ztmaví hodně.
 7. 7
  Dokončete práci pomocí lešticího hadříku. Použijte čistý hadřík pro vyleštění kůže, abyste dosáhli požadovaného lesku a konečné úpravy. Pohybujte hadříkem krouživými pohyby po povrchu kůže.
  Reklama

Tipy

 • Pokud potřebujete kůži vyživit, měli byste to udělat po barvení, protože jinak nebude barva rovnoměrná.
Reklama

Varování

 • Vždy barvící metodu vyzkoušejte na malé, nepozorovatelné části kůže, abyste se vyhnuli tomu, že ji poškodíte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • soupravu na barvení kůže, ocet a rezavý kov, norkový olej nebo čajové sáčky (záleží na používané metodě)
 • 2 čisté hadříky
 • houbičku nebo vlněný kartáček
 • lahev s rozprašovačem

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 16 445 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 16 445 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama