Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Batiku mají rádi hippies, lidé se zálibou v alternativním životním stylu, nebo jednoduše ti, kterým se líbí barevné, veselé oblečení. Chcete se také naučit batikovat? Řiďte se následujícím návodem, a výroba originálního kusu bude snadná!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vytváření rozmanitých vzorů

 1. 1
  Jednoduché proužky. Položte triko naplocho na desku stolu. Srolujte jej od spodního lemu až po obrubu výstřihu, takže vám vznikne dlouhá "trubka". S pomocí gumiček nebo provázků ji na několika místech pevně svažte.
  • Chcete-li pouze několik proužků, mezi jednotlivými úvazy nechte velké rozestupy a uvažte třeba jen dva nebo tři. Pro hustě pruhované tričko jich uvažte klidně deset i více.
  • Když triko srolujete odspoda nahoru, získáte vertikální proužky.
  • Pokud chcete dosáhnout horizontálních pruhů, srolujte triko zleva doprava (nebo zprava doleva), a zavažte jej.
 2. 2
  Spirály. Spirála je jedna ze základních batikovacích technik, a také jedna z nejoblíbenějších. Položte tričko naplocho na stůl. Pak mezi palec a ukazováček sevřete látku uprostřed trika. Postupně celé triko stáčejte do spirály okolo středu.
  • Když jste stočili celé tričko, svažte je pevně gumičkami nebo provázkem. Budete potřebovat nejméně 3, protože potřebujete vytvořit šest částí. Svázané tričko by mělo mít přibližně kulatý tvar.
  • Pro výraznější spirálu triko svažte více úvazy. Dbejte na to, aby všechny procházely středem, a úvaz byl tak pevný a symetrický.
  • Můžete také vytvořit několik menších spirál. Jednoduše triko zakruťte na vámi vybraných místech.
  • Pokud se triko začne muchlat, vyhlaďte ho. Mělo by být stočené do spirál, ale stále víceméně zůstat ploché na stole.

 3. 3
  Kroužky a puntíky. Položte triko na stůl, a prsty z látky "vytahujte" malé části. každou zafixujte gumičkou nebo provázkem. Pro malé kroužky nechte z úvazu vyčuhovat jen 1 - 2 cm látky. Čím více látky bude z úvazu koukat, tím větší budou mít kruhy průměr.
  • Soustředěné kruhy (vzor terče) vytvoříte tak, že látku, která vykukuje z úvazu, ještě na několikrát převážete na dalších místech. Čím víc úvazů, tím víc kruhů na látce bude.

  • Vyzkoušejte provázky, které jste předtím namočili do jiné barvy. Ta se pak lehce obtiskne na triko a dodá spirále další barvu.
 4. 4
  Rozety. Rozety jsou malé květinové ornamenty, které můžete na triko libovolně umístit. vezměte mezi prsty kousek látky a stiskněte. Pak jej přehoďte do druhé ruky, a vezměte kousek hned vedle. Opět jej přehoďte do druhé ruky a tak pokračujte dál. Až budete v ruce držet několik rozet, svažte je provázkem nebo gumičkou.
  • Čím více gumiček použijete, tím více spirálovitých/proužkovaných vzorů bude rozeta mít. Experimentujte, vytvořte si na tričku tolik rozet, kolik jen chcete.

  • Čím víc kousků látky, tím prokreslenější rozety. Několik málo kousků vytvoří jen základní, jednoduchý rozetový vzor.

 5. 5
  Volná batika. Nejjednodušší batika je taková, kdy tričko jednoduše zmuchláte. Mělo by být opravdu zmačkané, nikoliv složené nebo srolované. Pak vezměte tolik gumiček a provázků, kolik je vám libo, a jednoduše tričko pevně zavažte. Můžete jimi vytvořit vzor, ale pro opravdu volnou batiku je važte všemi možnými směry.
 6. 6
  Záhyby a sklady. Začněte naspodu trička a skládejte je směrem nahoru jako harmoniku. jednoduše vezměte pruh látky a přeložte nejdříve dopředu, směrem nahoru, a pak i s pruhem pod ním zase zpátky dozadu a dolů. Opakujte, dokud neposkládáte celé tričko.
  • Zavažte tričko podle libosti. Tato technika je podobná, jako vytváření pruhů, takže počet úvazů určuje počet výsledných proužků.
  • Když tričko složíte odspoda nahoru, dostanete vertikální sklady. Chcete-li horizontální, složte tričko stejným způsobem zleva doprava (nebo opačně).[1]

 7. 7
  Vzor blesku. Je to nejsložitější vzor a vyžaduje hodně skládání. Je ale také jeden z nejatraktivnějších. Začněte přeložením trička v úrovni hrudníku, a pak opětovným složením celé části zpět. Z profilu bude mít sklad tvar písmene N. Opakujte to samé, jen o něco níže, asi centimetrů od prvního skladu. Zopakujte 3- 5 krát, až bude mít tričko několik poskládaných vrstev.
  • Tričko bude vypadat trochu jako harmonika, nebo valcha.

  • Otočte triko diagonálně, a představte si linii procházející jeho středem. Složte ho jako harmoniku z jedné strany do středu, pak jej otočte a složte stejně z druhé strany.
  • Až skládání dokončíte, několikrát triko dobře zavažte. Pro dobře prokreslený vzor blesku použijte hodně gumiček nebo provázků, pokud dáváte přednost jednoduchým tvarům, postačí 3 - 4.[2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Barvení

 1. 1
  Připravte si pracovní plochu. Batika a vlastně barvení obecně vždycky hrozí zaneřáděním velké plochy. Zakryjte tedy desku stolu plastovým ubrusem nebo velkými pytli na odpadky, a barvěte daleko od nábytku nebo koberců.
  • Připravte si všechny pomůcky dopředu, abyste pak nemuseli běhat po bytě v rukavicích od barvy s obavou, že při hledání nůžek zašpiníte všechno okolo.

  • Zvažte použití zvýšené podložky nebo starého pařáčku, který tričko zvedne nad pracovní plochu. Budete tak mít dobrý přístup ze všech stran.

  • Mějte po ruce dostatek starých hadrů nebo papírových utěrek, kterými setřete případnou rozlitou barvu.

 2. 2
  Namočte tričko. Mnoho typů barev se prodává již s roztokem sody, která barvu lépe naváže na vlákna látky. Rozpusťte balíček sody v odpovídajícím množství vody a nechte tričko přibližně 20 minut máčet.
  • Pokud k vaší barvě nebyla soda přibalena, nechte tričko máčet ve vlažné vodě. Můžete si také sodu zakoupit zvlášť v drogerii.
  • Nepoužívejte příliš horkou nebo studenou vodu, barva pak bude hůře držet.
  • Pokud nechcete, aby se barvy do látky vpily příliš, máčení před barvením vynechejte. Barvit textil za mokra je dobré pro to, aby se barva vsákla co nejdále. Pokud ovšem chcete mít barevné plochy ostře ohraničené, barvěte za sucha.[3]
 3. 3
  Připravte si barvy. Každá barva by na obalu měla mít instrukce, včetně doporučeného množství vody. Můžete na to ale samozřejmě jít po svém, a jednoduše barvu rozmíchat v malém množství vlažné vody.
  • Pro pastelové nebo světlé barvy použijte více vody, pro syté a tmavé méně.
 4. 4
  Obarvěte tričko. Rozmíchané barvy můžete nechat v miskách, nebo je přelít do rozprašovače. Pro klasickou batiku jednoduše tričko po částech namáčejte do misek s barvami. Můžete také celé tričko barvit v jedné barvě, a pak jen část doplnit jinou. Rozprašovač vám práci velmi usnadní - jednoduše barvu nastříkejte na požadované části. Barvy můžete mezi sebou libovolně míchat.
  • Pokud plánujete nanášet barvy přes sebe, vždy začínejte tou nejsvětlejší. Světlá barva přes tmavou nebude vidět.
  • Při míchání doplňkových barev - těch, co jsou přesně na opačných koncích barevného spektra - budou místa, kde se barvy překryjí, šedohnědá. Doplňkové barvy jsou například oranžová a modrá, žlutá a fialová nebo červená a zelená.
  • Nemusíte barvit celé tričko. Můžete barvu nanést jen na pár míst a původní barvu trička nechat prosvítat.
 5. 5
  Nechte barvu usadit. Zabalte triko do plastové tašky nebo potravinářské fólie a nechte 4 - 6 hodin odpočívat, aby barva správně reagovala s tkaninou. Pokud triko uložíte na teplém místě, proces bude rychlejší.
 6. 6
  Barvu vypláchněte. Nasaďte si gumové rukavice, vytáhněte tričko z plastové tašky a rozvažte nebo přestřihněte gumičky či provázky, kterými jste triko stáhli. Pak je nejlépe v kovovém dřezu propláchněte vodou, abyste odstranili přebytečnou barvu. Buďte opatrní a příliš necákejte, aby vám barva nechtěně nepoškodila oblečení nebo nábytek.
 7. 7
  Tričko vyperte. Dejte je samotné do pračky a tu nastavte na praní studenou vodou. Až budete hotovi, můžete pro jistotu do pračky nasypat trochu pracího prášku a nechat ji prázdnou zapnutou na krátký program, abyste odstranili případné zbytky barvy.
 8. 8
  Usušte tričko. Můžete použít sušičku (sušte triko samostatně a na nízkou teplotu), nebo ho jednoduše pověste na šňůru. Hotovo, můžete své dílko s hrdostí nosit![4]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Batikování dalších předmětů

 1. 1
  Batikované muffinky. Dodejte svým oblíbeným zákuskům vtip a ozdobte je batikou. Můžete barvu přidat rovnu do těsta, nebo klidně do polevy.
 2. 2
  Batikovaný papír. Skvělý tip na zajímavý papír na výrobu přáníček a dekorací z papíru.
 3. 3
  Batikované nehty. S takovým zdobením budou vaše nehty nepřehlédnutelné. Vyzkoušejte nějaký ze způsobů, jak vytvořit batikovanou spirálku z vašeho oblíbeného laku.
 4. 4
  Batika ve Photoshopu. Chcete-li rozsvítit svou grafiku, vytvořte batikovaný efekt ve Photoshopu. V několika krocích se naučíte přidávat duhový efekt kamkoliv chcete.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy nepoužívejte příliš horkou nebo dokonce vařící vodu - barva pak nebude dobře držet.
 • Snažte se na batiku používat jen textil ze 100% bavlny, na kterou se barva nejlépe chytá. Pamatujte na to, veškerou přebytečnou barvu z trička vymýt, aby se nedostala do pračky.
 • Při barvení noste gumové rukavice a zástěru, ať si nepotřísníte kůži nebo oblečení.
 • Než tričko namočíte a obarvíte, vyperte je. Odstraníte tak možné zbytky impregnace a jiných látek.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 29 216 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 29 216 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama