Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je načase přemýšlet o svém nadání. Talent může být umělecký nebo technický, psychický nebo fyzický, osobní nebo společenský. Také můžete být talentovaný introvert, stejně jako talentovaný extrovert. Talent nemusí být jen výdělečný, užitečný nebo konvenční, důležité je to, že je součástí vaší osobnosti. Vyhledávat svůj talent na správných místech a přetavovat ho v dovednosti a schopnosti může dát poměrně práci, ale pokud k tomu přistoupíte kreativně, své skryté nadání a přirozené schopnosti nakonec určitě objevíte.

Část 1
Část 1 ze 3:
Hledejte svůj talent

 1. 1
  Přestaňte čekat, až se talent sám projeví. Nemůžete vědět, jestli máte talent pro hru na kytaru, když jste to nikdy nevyzkoušeli. To samé platí pro hru na didgeridoo, pletení, badminton, hrdelní zpěv nebo jakoukoli jinou "bizarní" dovednost. Najděte činnost, která se vám líbí a prozkoumejte ji, jak jen dokážete. Zjistěte, co to vlastně obnáší a jestli na to máte. Pokud to nezkusíte, nikdy nemůžete říct, že vám to nejde - bez hledání a zkoušení nikdy svůj talent nemůžete odhalit. Talent, nadání a přirozené předpoklady můžete odhalit pouze při zapojení své vlastní bojovnosti a aktivního vyhledávání nových zkušeností. Čelte všem překážkám a hledejte své skryté schopnosti a dovednosti, které se před vámi možná pouze schovávají.
  • Dejte si za cíl vyzkoušet každý týden něco nového. Asi se vám hned nepodaří odhalit nějakou činnost, ve které jste extrémně dobří, ale třeba zjistíte, že se vám líbí brnkání na kytaru a budete se chtít naučit víc. Třeba naleznete své nadání pro práci se zvířaty v útulku, což jste nikdy předtím nevyzkoušeli. Stejně tak ale můžete při zavítání do herny odhalit svou schopnost nahrát vysoké skóre v pinballu nebo jiné hře. Všechny takové události jsou počátkem rozvíjení talentu. [1]
  • Běžte ven a nebojte se trochu ušpinit. Vyražte za dobrodružstvím a objevujte svět ve své přirozené podobě. Vyzkoušejte různé sporty a venkovní aktivity, jako je rybaření, turistika nebo lezení po skalách a zjistěte, zda máte pro tyto činnosti přirozené vlohy nebo instinkt.
 2. 2
  Zkoušejte snadné věci. Co se vám zdá přirozené? Co děláte bezmyšlenkovitě? Co máte rádi? Projděte si své obsese a zájmy, protože i mezi nimi můžete najít skrytý talent. Jestliže si vydržíte celý den jen tak čmárat do skicáku, číst si nebo tancovat, pak není důvod, proč byste měli hned zkoušet objevovat své nadání pro pečení nebo jiné věci. Zaměřte se tedy na své zájmy a dovednosti, o kterých už víte, a které jsou pro vás tak nejsnadněji dosažitelné.
  • Pokud studujete, které z domácích prací považujete za nejlehčí? Čeho se nejméně obáváte? I to může být vodítkem k vašemu přirozenému nadání.
  • Všímejte si toho, co o vás říkají jiní lidé. Je naprosto běžné, že lidé kolem vás vnímají vaše dovednosti mnohem citlivěji, než vy sami. Oslovte členy své rodiny, přátele nebo učitele a požádejte je o rozhodnutí, ve které činnosti jste dobří.
 3. 3
  Zkoušejte náročné věci. Děsí vás jeviště nebo mluvení na veřejnosti? Nebo psaní textů a jejich zakončování? Chopte se mikrofonu nebo pera a pusťte se do toho. Dělejte to, z čeho máte obavy. Jaké dovednosti byste chtěli mít, aniž byste je museli nejprve zkoušet? Sepište si několik takových věcí a zjistěte, co pro jejich dosažení musíte udělat.
  • Začněte si zjišťovat co nejvíce informací o rozličných činostech a dovednostech. Celý proces tím demystifikujete. Umět hrábnout do strun jako Hendrix se může zdát naprosto nemožné, ale dokud se s kytarou blíže neseznámíte, nikdy nemůžete odhalit, jak těžké to ve skutečnosti je nebo není.
  • James Earl Jones, hlas Darth Vadera a známý shakespearovský herec s burácivým, téměř božským hlasem, trpěl v dětství příšernou koktavostí. Celé dětství se obával mluvení před publikem a překonal to až tím, že se svému strachu postavil. Dnes je známý jako jeden z nejtalentovanějších hlasových herců na světě.
 4. 4
  Následujte své obsese. O čem mluvíte tak často, až tím nudíte všechny okolo? U jaké činnosti se plně soustředíte a nevnímáte své okolí? Použijte tyto své záliby a drobné posedlosti k odhalení dovedností, které se schovávají někde pod povrchem.
  • Určité předpoklady můžete odhalit i tehdy, jsou-li vaše oblíbené činnosti jen těžko zařaditelné do nějaké dovednostní škatulky, jako je například sledování televizních pořadů nebo filmů. Třeba máte talent pro vyprávění nebo analýzu příběhů. Třeba máte schopnosti nezvykle citlivě vnímat pohyb a úhel kamery. Každý filmový kritik začíná svou kariéru v podobném bodě. Spojte svou zálibu s učením o historii filmu a zjistěte více o výrobě filmu jako takového.
 5. 5
  Zaznamenávejte si své dílčí úspěchy. Pokud vám připadá, že žádný talent nemáte, pak je to možná jen proto, že jste si nevšimli svých úspěchů. Soustřeďte se více na své úspěchy, a to jak na ty velké, tak na ty malé - i takové vám mohou pomoct rozluštit, na co máte přirozené nadání. Zapojte kreativní myšlení a pokuste se jednotlivé úspěchy propojit s konkrétními schopnostmi a nadáním.
  • Třeba jste právě zorganizovali úžasnou party. Nemusí se to zdát jako nějaký velký talent, ale pokud máte komunikační a organizační dovednosti, kterými jste takový večírek dokázali dát dohromady, pak to můžete považovat bezesporu za úspěch. Pravděpodobně máte přirozené vůdčí a manažerské dovednosti, které se vám budou určitě hodit.
 6. 6
  Ignorujte televizi. Televizní pořady typu “Česko má talent” ukazují velmi zúžený pohled na to, co se myslí pod souslovím "být talentovaný". Tyto pořady v podstatě tvrdí, že nejste talentovaní, pokud nejste mladí a atraktivní lidé s ubrečeným životním příběhem a nádherným, zpěvným hlasem. To ale není pravda. Být talentovaný neznamená automaticky být slavný, atraktivní nebo nějakým způsobem veřejně vystupovat. Znamená to odhodlání, kreativní myšlení a všímání si detailů. Znamená to neutuchající touhu objevovat skryté schopnosti a přetavovat je do dovedností. Stačí je jenom najít.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Probuďte v sobě kreativitu

 1. 1
  Udělejte si test osobnosti. Osobnostní testy jsou často využívány personálními agenturami pro odhalení přirozených schopností uchazečů o práci. To samé platí i pro talent. Zjistíte-li více o vašich přirozených předpokladech pro a proti určitým ideám a chování, může vám to pomoct zjistit více i o vašem talentu. Tyto testy sice neodhalí konkrétní nadání, ale poskytnou vám určitý vhled a vodítka, která vás k objevení skutečného talentu mohou dovést.
  • Mezi nejznámější testy osobnosti patří určitě ten Myers-Briggsové, který rozděluje lidi do šestnácti osobnostních kategorií, které jsou založeny na odpovědích na rozličné otázky a na výzkumu provedeném Carlem Jungem.[2]
  • Test nazvaný podle svého autora "Keirsey Temperament Sorter" zařazuje lidi do různých charakteristik temperamentů, na základě reakcí na rozličné scénáře a otázky. K vypracování ho najdete online.
 2. 2
  Promluvte si s rodinou a s přáteli. Jedním z nejlepších způsobů, jak odhalit své případné skryté talenty, je zeptat se na ně lidí, kteří vás znají nejlépe. Většinou máme tendenci přehlížet naše dovednosti a skrývat schopnosti, což často vede k tomu, že si vůbec neuvědomujeme, že jsme v něčem dobří. Jestliže máte to štěstí, že máte starostlivé přátele a rodinu, určitě vám svůj názor rádi sdělí.
 3. 3
  Talent hledejte jak mezi svými silnými stránkami, tak mezi těmi slabými. Jedním ze způsobů, jak najít talent, je zjednodušeně řečeno analýza vlastních předpokladů k nějaké činnosti. Další možností je přemýšlet o talentu jako o schopnosti překonávat překážky. Měl Blind Willie Johnson větší talent pro hru na kytaru proto, že byl slepý? Byl James Earl Jones lepším hercem proto, že koktal? Byl Michael Jordan lepším hráčem basketbalu proto, že ho vyhodili z týmu?
  • Nenechte své nedostatky nebo náročné výzvy, aby vás odrazovaly od zkoušení nových věcí a rozvíjení svých talentů. Všímejte si svých schopností nebo osobnostních rysů, které by spousta lidí u sebe považovala za skutečné výzvy. Co může být působivějšího, než když jste od přírody stydliví a přitom v sobě objevíte vynikající zpěvný hlas pro rock 'n roll? Nebo když nejste zrovna vysocí a zjistíte, že vám jde skvěle basketbal?
 4. 4
  Definujte si talent sami pro sebe. Někteří lidé si myslí, že byl Hendrix nejlepším kytaristou všech dob, ale on přitom nebyl schopný zahrát žádnou klasickou skladbu, protože neuměl noty. Kdyby se je pokusil naučit, možná by to zvládnul, ale klasičtí kytaristé na něj nyní můžou nahlížet jako na naprosto netalentovaného drnkala. Nenechte si od nikoho namluvit, že skvělé zvládnutí jízdy na koloběžce nebo ugrilování vynikajícího sýra není "skutečný" talent.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Rozvíjejte svůj talent

 1. 1
  Oddejte se přetavení svého talentu v dovednost. Ryan Leaf se měl stát další velkou hvězdou. Vynikající quarterback amerického fotbalu, adept na Heismanovu trofej, celkově druhý pro NFL draft. Uplynulo několik let a Ryan Leaf je považován ze jedno z největších zklamání všech dob, protože nedosáhl na nejvyšší možnou úroveň. Přirozený talent neznamená nic, pokud se skutečně neoddáte jeho rozvíjení.
  • O každém svém nadání přemýšlejte jako o semínku, které jste právě zasadili. Sice jste dobře začali, ale zasazené semínko je potřeba zalévat, obdělávat a plít, aby z něj vyrostla velká a silná rostlina. A to samozřejmě obnáší dost práce.
 2. 2
  Vyhledejte talentované lidi. Talentovaní lidé mohou společným kontaktem rozvíjet své talenty navzájem. Jestliže máte nadání pro nějakou činnost nebo doufáte, že byste ho mohli v nějaké oblasti rozvinout, obklopte se talentovanými lidmi a pozorujte jejich chování, tréninkový systém, přístup a další aspekty, kterými rozvíjí své nadání. Naučte se toho od nich co nejvíce můžete.
  • Najděte si mentora, který vám bude ochotný nastavit pravidla a provádět vás skrze celý proces budování nových dovedností. Začínající hráči na kytaru potřebují dobrého učitele, videa na YouTube k nějakému významnému posunu stačit nebudou. Stejně tak začínající zpěváci potřebují okolo sebe další hudebníky.
 3. 3
  Respektujte celistvost svého talentu. Rozvoj talentu v dovednosti a rozvoj dovedností v schopnosti může být skutečně náročným procesem. Čím více se o nějakém subjektu, úkolu nebo schopnosti dozvíte, tím složitějšími se stávají. Zasvěťte svůj čas rozvíjení svých znalostí v daném odvětví, klaďte si před sebe výzvy a dosáhněte tak plného ovládnutí svého talentu. Přetavte svůj talent do něčeho neobyčejného. Přiveďte ho do reality.
  • Magnus Carlsen nehraje šachy lépe jen kvůli tomu, že se narodil s předpokladem být fenomenálním hráčem. Nyní totiž ví, jak složitá tato hra je. Čím více se toho dozvíte o hře, dovednosti nebo celém oboru, tím více příležitostí k dalšímu učení před vámi vyvstane. Nikdy to nebude snadné.
 4. 4
  Trénujte. Dokonce i pokud nemáte pro hru na kytaru vůbec žádný talent, každodenním dvouhodinovým cvičením se určitě značně zlepšíte. Každý, kdo trénuje, a to ve sportu, umění nebo jakémkoli jiném odvětví, ovládne tuto činnost nakonec mnohem lépe než někdo, kdo se nikdy hudebního nástroje, štětce nebo jiné pomůcky nechopí. Tvrdá práce přebije nadání za všech okolností.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy to nevzdávejte, po žádném neúspěchu!
 • Pamatujte na tři V vašeho života.....Chopte se každé "Výzvy" učinit správnou "Volbu" a provést "Výměnu" svého dosavadního života.
 • Buďte trpěliví. Nalezení svého vlastního talentu znamená spoustu investovaného času a nových začátků.
 • Při hledání svého talentu mějte otevřenou mysl. Může to být něco úplně jiného, než očekáváte.
 • Snažte se dělat spoustu rozličných věcí a číst si o mnohých dalších. Pokud vám něco nesedne, přesuňte se k něčemu jinému. Pokud sedne, prozkoumejte to více do hloubky.
Reklama

O tomto wikiHow

Tracey Rogers, MA
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný životní kouč
Spoluautorem tohoto článku je Tracey Rogers, MA, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 14 216 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 14 216 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama